Hamsterim : )

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Geri git   Hamsterim : ) > ACİL SORULAR

Seçenekler Stil
Okunmamış 07-10-2009, 08:35 PM
murat
Guest

Standart Dışkı sorunu

Merhaba,hamsterım snowun kafesini 2 gün önce değiştirdim ama şimdi saydım kafesinde tam 23 tane dışkı var çok fazla tuvaletini yapıyor elime aldığımda,klavyemin üzerinde gezinirken kısaca her yerde acaba beslenmesinde mi bir problem var sabah 9-10 gibi hazır yem veriyorum,öğlen havuç,salatalık veya brokoli veriyorum akşam uyumadan önce yine hazır yem veriyorum (hazır yemi kapta veriyorum yaklaşık avuç içinin çeyreği kadar büyüklükte bir kap)neden böyle oluyor yardımcı olursanız sevinirim
Okunmamış 07-10-2009, 09:22 PM
hamsteradmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hamsteradmin hamsteradmin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Fazla dışkılaması fazla yemesinden kaynaklanır. Ama dışkı neye göre fazla, temizlemek açısından mı? Eğer hamsterın günlük verdiğin yemin tamamını bitirebiliyorsa normal demektir. İhtiyaç neyse vücut onu yapıyor.

Kafeste suluğu var diye düşünüyorum. Suluk varsa bu kadar su içeren sebzeyi bir günde ve her gün vermek gereğinden fazla. İshal de yapabilir.

Havuç şeker ve su sağlıyor, salatalık sadece su, brokolide de su var.

Verdiğin yiyecek maksimum 2 çeşit olmalı, tercihen bir çeşidi geçmemeli. Örneğin bir gün minik parça havuç, ertesi gün bir minik parça meyve, ertesi gün haşlanmış yumurta, diğer gün haşlanmış brokoli veya patates, diğer gün minik parça peynir. Evde yenen yiyeceklerden uygun ve yararlı olanlardan verebilirsin, her gün bir şey vermene de gerek yok. Hatta aralıklı vermek daha iyi olur, ben her gün veriyorsun diye ona göre yazdım.Örneğin makarna mı pişiyor, bir minik haşlanmış soğumuş yağsız makarna verilebilir.

Özellikle salatalık, marul tarzı sebzeler çok fazla su içeriyorlar. Marul zaten tavsiye etmem, salatalık sıcak günlerde su ihtiyacı ve dişleri için iyi ama çok sık vermek ve büyük parça vermek zararlı.

Seyrek olarak bir parça bisküvi de ödül olarak verilebilir, zayıf düştüğü zamanlarda daha uygun. Şeker içerdiği için sık verilmemeli. Beslenme bölümünde öneriler var.

Dışkılaması bağırsak sisteminin sağlıklı çalıştığını, yeterli besin ve su aldığını da gösterir. O nedenle sorun olduğunu düşünmüyorum. Çark veya topu varsa egzersiz yapması iyi olur sağlığı açısından
Okunmamış 07-10-2009, 09:39 PM
murat
Guest

çarkı var,topunu da en kısa zamanda alacağım fakat çarkına hiç binmiyor,bugün hamsterımı alalı 1 hafta oldu ama hala binmedi:s nasıl alıştıracağım bilmiyorum,sabahtan akşama kadar uyuyor,kalktığında da tellere tırmanıyor sonra tekrar uyuyor.Bir de geceleri aktif olur deniyor fakat benim hamsterım sabah 4-6 arası,öğlen 2-3 ve gece 11-2 arası aktif yani gecenin ve öğlenin büyük kısmını uyuyarak geçiriyor ve endişeleniyorum çarkına da binmiyor yani hiç egzersiz yapmıyor.Bir şey daha soracağım,ben hamsterımı omzum koyuyorum,elime alıp seviyorum ama babam pek istemiyor mikrop falan vardır dışkılarının içinde yatıyor diyor.Gerçekten öyle bir durum var mıdır yoksa omuzuma koymamda,sevmemde bir sakınca yok mu?geçen yıl su kaplumbağalarım vardı salmonella virüsü varmış onların dışkılarında bu nedenle ellerinizi sabunlayın fazla sevmeyin falan diyorlar acaba hamsterlarda da öyle bir durum var mı?
Okunmamış 07-10-2009, 10:26 PM
Administrator

Uyuduğu saatler normal. Çarkı sevmemiştir ya da küçüktür belki. Top alıp denersin.Kafesi düzenli temizlediğin takdirde dokunup sevmende hiçbir sakınca yok. Onların dillerinde antiseptik madde var ve kedi gibi kendilerini didikleyerek temizliyorlar.
Mesela vücuda parazit,bakteri,virüs tarzı canlıların girmesinin en sık yolu yiyecekler. İster eve giren sebze meyve olsun, ister dışarda yemek yediğimiz yerler olsun, türlü türlü böcekleri, yumurtlarını, bakterilerini yutuyoruz bilmeden. Otobüste herkesin ağzına burnuna nefesine değmiş ellerin tuttuğu yerleri tutuyoruz. Otobüslerde her türlü bakteriler,sporlar insandan insana geçiyor.
Vücudumuz sandığımız kadar dayanıksız değil. Bütün bu doğal koşullara bağışıklığımız var. Ayrıca bu kadar saydığım şeyin yanında, hamsterın kakalı ayakları hiç de pis kalmıyor. Sonuçta bu hayvanlarda parazit yok.

Yani hamsterınla aranda bağ kur ve onunla olmanın tadını çıkar. Her şeyden kendimizi korkuta korkuta olmayacak sorunlar yaratıyoruz, hayatı kendimize zehir ediyoruz. Hayvanlarla büyüyen, küçükken sokaktaki kedi köpek vs hayvanları sevmiş dokunmuş çocukların hiç hayvanla temas etmemiş çocuklardan kat kat dayanıklı ve bağışıklarının yüksek olduğu artık kanıtlandı, bütün dünya biliyor. Bu çocuklar nadir hastalanıyor ve alerjik sorunlar yaşamıyorlar. Psikolojileri de sağlam oluyor.

Sevgiler
Okunmamış 07-13-2009, 07:10 PM
Member

Alıntı:
murat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çarkı var,topunu da en kısa zamanda alacağım fakat çarkına hiç binmiyor,bugün hamsterımı alalı 1 hafta oldu ama hala binmedi:s nasıl alıştıracağım bilmiyorum,sabahtan akşama kadar uyuyor,kalktığında da tellere tırmanıyor sonra tekrar uyuyor.Bir de geceleri aktif olur deniyor fakat benim hamsterım sabah 4-6 arası,öğlen 2-3 ve gece 11-2 arası aktif yani gecenin ve öğlenin büyük kısmını uyuyarak geçiriyor ve endişeleniyorum çarkına da binmiyor yani hiç egzersiz yapmıyor.Bir şey daha soracağım,ben hamsterımı omzum koyuyorum,elime alıp seviyorum ama babam pek istemiyor mikrop falan vardır dışkılarının içinde yatıyor diyor.Gerçekten öyle bir durum var mıdır yoksa omuzuma koymamda,sevmemde bir sakınca yok mu?geçen yıl su kaplumbağalarım vardı salmonella virüsü varmış onların dışkılarında bu nedenle ellerinizi sabunlayın fazla sevmeyin falan diyorlar acaba hamsterlarda da öyle bir durum var mı?
o konuda çok rahat ol, çok temiz bir genetiğe sahip hayvanlar, yani ne olabilir ki zaten, ağzına sokmuyosun ya hayvanı, ha ağzına sokarsın tüyü kaçar ciğerine, kist yapar cart yapar curt yapar, o kadar da olur onun dışında hiç çekinme... benim ismail benle uyusa yatağa alıcam ama uyumuyor.... değerini bilse...
Okunmamış 07-15-2009, 12:17 AM
murat
Guest

ya bir de hiç idrarını görmedim,su içerken gördüm ama sanki içemiyor gibiydi hiç su akmıyor gibi,sadece ağzını dayayıp bekliyordu,öyle mi içiyorlar suyu
Okunmamış 07-15-2009, 03:51 PM
Administrator

İdrarı belli köşeye yapıyorlar orda kuruyor, görmemen normal. Suluk normal hamster suluğuysa eline alıp ucuna parmağınla dokun, akıyorsa problem yok.

Etiketler
dışkı, sorunu

Seçenekler
Stil