PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamsterı alıştırmak, elde tutmak

Sayfa : [1] 2

hamsteradmin
06.02.10, 11:56 PM
Hamsterim.com'a ait özgün içeriktir! İzinsiz alıntılanması halinde yasal işlem uygulanacaktır. İzinsiz alıntıları Hamsterim.com'a ihbar ediniz.

Merhaba arkadaşlar,

Yeni hamster sahibi olanlar için hamsterı nasıl eline alacakları zorlandıkları bir konudur. Öncelikle birkaç gün yeni ortamına alışması için rahatsız etmemek önemlidir. Bu sürede kafesin telleri aracılığıyla uygun olan ekstra yiyecekler vererek güvenini kazanmaya çalışmalıyız. Bu esnada ona yüksek olmayan sesle seslenebilir ve sesimize alıştırabiliriz. Yiyecekler için bakınız: [Only Registered Users Can See Links]

Yeni hamsterımız uzattığımız yiyeceklere rahatlıkla yaklaşmaya ve yemeye başladığında, onu ürkütmeden ikinci aşamaya geçebiliriz. Bu aşamada onun kafes tellerinden dışarı yürümesini sağlamak en doğru yöntemdir. Bunu bir yiyecek aracılığıyla yaptırabileceğiniz gibi hamster dışarıyı merak ettiği ya da sıkıldığı için de tellerden dışarı kolaylıkla yönelebilir. Dışarı çıkmakla ilgilenmiyorsa aktif olduğu akşam saatlerinde ve aç olduğu zamanlarda en sevdiği yiyeceklerle denemeye devam edebilirsiniz.
Tellerden veya kapıdan dışarı yürütme yönteminde önemli nokta, yürüme yoluna avcunuzu uzatmaktır. Sakin olun, eliniz titremesin, eğer endişeliyseniz, rahat olacağınız bir zamanda denemeye çalışın, çünkü sizin endişeniz onu da korkutabilir. Unutmayın, hamsterınız sizi ısırsa da herhangi bir hastalığa neden olmaz, böyle bir durumda sabunlayıp durulamanız yeterlidir, çok endişe ediyorsanız baticon sürebilirsiniz. Hamster ısırığı fazla can yakmaz.Genellikle Suriye hamsterları daha az, Gonzales yani Campell türleri daha fazla ısırır ancak türden bağımsız olarak her hayvan farklıdır. Çok hareketli bir Suriye ve çok uslu bir Gonzales de istisna olarak bulunabilir.
Dikkat etmeniz gereken nokta, serinkanlı olmak ve hamsterınız cesaret edip elinize yürüdüğünde yere düşmemesi ve hızlı adımlarla kaçmaması için tedbirli olmaktadır.

Elinize yürütmeyi veya bir şekilde nazikçe kavramayı başardığınızda, birkaç gün yalnızca bu aşamada kalmanızı tavsiye ederim. 2-3 dk ya da hamsterınız ne kadar sabrediyorsa onu bir elinizden diğer elinize yürüterek elinize alıştırın. Ve hemen evinizi, odanızı keşfetmesine izin vermeyin. Hamsterınız meraklı bir kaşiftir ve oldukça da hızlıdır, o nedenle onu hemen kafes dışında serbest bırakmamalısınız.

Kafes dışında serbest kalması iki şekilde olabilir, biri hamster topu edinmek ve hamsterınızın her gün birkaç dk da olsa hamster topunda koşmasını sağlamak. Bu hamsterınızın hem beden hem duygusal sağlığı için en doğru serbest bırakma yöntemidir. Elinizde ve sizin etrafınızda ufak geziler yapmasına da izin verebilirsiniz. Fakat sınırları siz belirleyeceksiniz, çünkü o her zaman daha fazlasını isteyecek ve dışarıya alıştığı takdirde kafesini kemirerek çıkmak istediğini belirtecektir. Bir denge bulmalısınız ve onunla her gün aynı saatte vakit geçirmeniz o saate kadar kafesi kemirmeden beklemesini sağlar.

Kafes dışında serbest kalmasının diğer şekli ise odaya serbest bırakmaktır, ancak bunu tecrübeli arkadaşlar dışında kimseye tavsiye etmiyorum. Çok hızlı ilerledikleri için ve meraklı canlılar oldukları için göz açıp kapama süresinde ortadan kaybolabilirler, bulmak pek kolay değildir. Eğer yine de serbest alanda gezdirmek istiyorsanız, öncelikle bunu düzenli olarak yapıp yapamayacağınızı kendinize sorun. Çünkü alıştığında hep odanızda gezmek isteyecektir. Cevabınız evet ise, oda içinde küçük bir alanı çıkamayacağı ve hatta zıplayamayacağı yüksekliği hesaplayarak eşyalarla çevreleyin. Başının geçebildiği her yerden geçebilen canlılar olduklarını da hesaba katın. Böylece ona hem geniş hem de korunaklı bir alan oluşturmuş olursunuz.

Hamsterınızı tutma biçimiyle ilgili fikir verebilecek birkaç resim ekliyoruz. Onu anlamaya ve ona zaman tanımaya çalışırsanız, sevginizle her geçen gün daha keyifli bir iletişiminiz olacaktır. Sevgiler

elmyra
07.02.10, 01:08 AM
Ellerine sağlık adminim :) Fotoğraflarla süper bir anlatım olmuş. Teşekkür ederiz.

hamsteradmin
07.02.10, 01:10 AM
Ben teşekkür ederim efendim :))

bobix
07.02.10, 01:24 AM
Ben hamsterımı dün aldım ama maşallah korkma durumu olmadı elımden yem alıp yıyor ısırma gırısımıde yok kafesın kapağını açtığımda dışarı gelmeye çekınıyor ama ıçerı elimi sokabılıyorum yavasca hamsterımda sewıyorum normal bir durummudur ? Ama dun 5 saatten fazla çarkta döndü ağzım açık kaldı xD

hamsteradmin
07.02.10, 01:43 AM
Evet gayet normal, şanslısınız :)

Basakolin
07.02.10, 11:37 AM
Bilgiler çok güzel hamster admin teşekkürler =)

hamsteradmin
07.02.10, 03:40 PM
Beğenmene sevindim Başak :)

Ginger
07.02.10, 09:10 PM
bilgileriniz için teşekkürler admin.ben de Ginger*i böyle alıştırdm kendime. geldikten 2 gün sonra alıştı bana şimdiye kadar da hiç ısırmadı :) ama bi sorun var elime aldığımda bir süre elimde kalıo ama canı sıkılınca kendini hiç tereddüt etmeden aşğıya atıyo :(

elmyra
07.02.10, 09:28 PM
Dışarı çıktıklarında gezmek istiyorlar. Sabit durmuyorlar maalesef ki :) Çok yüksek bir yerde tutma, atama ihtimaline karşı korumuş olursun. Bir de bir elinden bir eline geçirerek sürekli oynayıp sıkılmamasını sağlayabilirsin.

Ginger
07.02.10, 10:09 PM
ewet tüm bu dediklerinizi yapıyorumm zaten teşekkürler :)

-ErgünCan-
07.02.10, 10:58 PM
Bu hamsterler senn mi :)

Rufus
09.02.10, 02:38 PM
Suriyeler biraz kolay alışıyor gonzişlerim hala alışmadı bana erkek olan alışdı ama :D

Ginger
09.02.10, 11:21 PM
sanırım ben şanslıymışım bnm gonzim onu aldıktan 1 gn sonra elimden yem yemeye halıda benle oynamaya alışmıştı hiç te ısırmıyordu ama onu aldıktan 2 ay sonra kaybetttim yaklaşık 1.5 yaşlarındaymış :( umarım dişi gonzinizde alışır çabucak

Rufus
10.02.10, 02:09 PM
Teşekkür ederim dostum inşallah bu arada geçmiş olsun hamsterının ölmesi nasıl bir duygu bilmiyorum bilmek istemiyorum doğrusu :(:(

Ginger
10.02.10, 10:03 PM
bilmemek en iyisi çünkü gerçekten çok acı bi duygu :(

Hmstr
24.02.10, 12:08 AM
YA ISIRIRSA benimkiler büyüdüler yinede alsam nasıl davranırlar

hamsteradmin
24.02.10, 12:22 AM
Yazıdaki gibi adım adım gidersen ısırma ihtimalleri düşer.

yalin08
09.03.10, 10:17 PM
bende olmadı.yemekle birlikte kaçıyor.

yalin08
10.03.10, 12:40 PM
videoda olsa elimde tutabilirim belki elime elma koyuorum (en sevdiği yiyecek) elmayı alıp yuvasına kaçıyor

numlock01
10.03.10, 11:43 PM
herşey tamamda ben resimdeki gibi kaldırmıyorum eline gelmiyor hayvan artık sıkıldı elimden :D elimi görünce kafesten dışarı çıkmıyor bende onu koltuk altlarından tutup kaldırıp elime koyuyorum bu tutuş şekli yanlışmıdır ?

-ErgünCan-
10.03.10, 11:45 PM
Tüm vücudu koltuk altından kaldırmak bence yanlış ayrıca ben ona yemekle yaklaşıyorum zaten alıştıktan sonra kafesin kapağını açıp çıkmasını bekliyorum gelior elimde seviyorum yemeğini verioyrum sorun olmuor .. Ayrıca hayvanı derisinden kaldırmakta çok yanlış die biliorm ..

hamsteradmin
10.03.10, 11:46 PM
Kollarını zorlamıyorsan, yani yükü kollara yüklenmiyorsa, sakıncası yok, nasıl olsa hemen eline alıyorsun.

numlock01
10.03.10, 11:57 PM
kaldırdığım zaman hayvanın ayakları titriyor :) demekki canı yanıyor teşekkürler bir daha o şekilde kaldırmayacağım :)

hamsteradmin
10.03.10, 11:59 PM
rica ederim, doğruyu tercih etmen güzel.

odkutyagyu
11.03.10, 01:33 AM
benim hamsterim elime en sevdiği yiyeceği koyduğumda bile gelmiyor.sesimi duyunca o yöne geliyo ama.elime alamıyorum.çok korkuyo.çırpınmaya başlayınca bende vazgeçiyorum.

hamsteradmin
11.03.10, 01:55 AM
İletişim kurma sürecini uzat, öncelikle kafes dışından yemek vererek seslenerek iletişim kurman lazım.

TheTalha
14.03.10, 05:43 PM
Aktif olduğu saatlerde mi deneyelim?

-ErgünCan-
14.03.10, 05:51 PM
Aktifken daha sakin olurlar uyurken rahatsız etmek doğru olmaz

TheTalha
17.03.10, 05:30 PM
Benimki elime alışmadı ama(son 3 gündür denemiyorum) sevmeme izin veriyo arada bi arkasını hızlıca dönüyo ama herhangi bir diş hareketi yapmıyo beni görünce tellere geliyo sizce alışmışmı yoksa sadece öylesine birşey mi?:confused:

selman
17.03.10, 05:33 PM
okşamana izin verip, sesine geliyorsa baya alışmış, elinede çok yakın zamanda gelir.

TheTalha
17.03.10, 05:34 PM
saolun moderatörüm:)

ouz_8990
31.03.10, 02:08 PM
ya hocam ben bu hayvanlarımı elime alamıorum...yani direk ısırmA moduna geçiolar...ve ilk aldığımda çift aldım yaşları aynıydı ikiside 1buçık 2 aylıktı... 8 saatlik yola götürdüm ufak kutuun içinde hiç bişiy yok hatta gayet iyiydler..kutuyu açtığımda kendilerini sevdiriyolardı ama ara sıra çok azcık ısırıolardı ama kendilerni daha çok sevdiriolardı...neyse eve gittim kafesine koydum ikisinide 3 saat sonra bi ses duydum koşturdum bi baktım birbirlerine girmişler eğer sesi dymasaydım öldürüceklerdi birbiirilierni okadar kötü bi kavgaydı....ayırdım hemen ayrı kafeslere koydum....şimdi tekrar birleştiriyyimmi ve bunu nie yaptılar???? bida yaparlarmı??? ve kendine nasıl alıştırabilirm onları????? lütfen yardım edersenz sevinirim..

cslerini söemedim sanırım pardon...syrian cinsi...biri sütlükahe diğeri beyaz renkte...2 aylıklar...acaba yer kavgasımı yaptılar? yada erkek çiftleşmek istedide dişi izin vermedimi?

selman
31.03.10, 03:09 PM
aşağıdaki konudaki yazıyı okuyabilirsin.

[Only Registered Users Can See Links]

ouz_8990
01.04.10, 04:43 AM
eyw hocam çok teşekkür ederim....

bamya
08.04.10, 03:19 AM
öncelikle merhaba;

Gonzalez cinsi hamster aldım 20 gün önce ve sitedeki uyarı ve önerileri dikkatlice okudum mümkün olduğunca bunlara göra davrandım,fakat şöyle bir durum var;elimden yemek yiyor sesimi kokumu tanıyor vs. alışma süresini atlattık ama sitede okuduğum kadarıyla arkadaşlar ellerine alıp sevdiklerini hatta ellerinde uyuduklarını söylemişler ama bizde böyle bir şey yok bir saniye bile olsun durmuyor çok hareketli sürekli kurtulmaya çalışıyor ,ısırmak gibi bi huyları da yok ama elde durmayı sevmiyor anladığım kadarıyla fakat ben elime alıp sevmek okşamak istiyorum huzur verip stres alıyor resmen :) bu olanlar normal bi durum mu yoksa yanlış yaptığım noktalar mı oldu acaba ?

matum
08.04.10, 03:50 AM
öncelikle merhaba;

Gonzalez cinsi hamster aldım 20 gün önce ve sitedeki uyarı ve önerileri dikkatlice okudum mümkün olduğunca bunlara göra davrandım,fakat şöyle bir durum var;elimden yemek yiyor sesimi kokumu tanıyor vs. alışma süresini atlattık ama sitede okuduğum kadarıyla arkadaşlar ellerine alıp sevdiklerini hatta ellerinde uyuduklarını söylemişler ama bizde böyle bir şey yok bir saniye bile olsun durmuyor çok hareketli sürekli kurtulmaya çalışıyor ,ısırmak gibi bi huyları da yok ama elde durmayı sevmiyor anladığım kadarıyla fakat ben elime alıp sevmek okşamak istiyorum huzur verip stres alıyor resmen :) bu olanlar normal bi durum mu yoksa yanlış yaptığım noktalar mı oldu acaba ?

hiçbir gonzalesimde onu yaşamadım, elde uyuma falan onlar çok nadiren pek çok kişinin başına gelir. Ben aynı zamanda kar beyazı da besliyorum. Kendisi gonzalesin yakın akrabasıdır ve çiftleşebilirler. Bütün kar beyazları öyle mi bilmiyorum ama bendekiler oldukça uysal ve ele aldığımda bir süre için duruyorlar. Başlarını okşamama izin veriyorlar vs... bir süre sonra onlar da sıkılıyor ama hevesimi de almama izin veriyorlar. Gonzaleslerde çok zor o dediğin. 200 tane gonzales gelip geçmiştir elimden ama hiçbiri istediğin gibi bir davranış sergilemedi...

youngboiy
11.04.10, 11:14 AM
benim hamsterimde çok hareketli maaşallah syrian cinsi elimi bir merdiven başamağı haline getirip onu oyalamaya çalışıordum ilk başlarda ama şimdi alışmış elimin ucuna gelice benim diğer elimi önüne koymamı beklior...çok şekerler ama ben aynı yaklaşımı gonzaleslerde göremedim ne yazık ki.çok şeker olmalarına rağmen sevilmeyi sevmiyorlar...

artofdeath
19.05.10, 03:22 PM
Arkadaslar ben sevebiliyorum ama elime almaya calıstıqımda ya kaçıyor yada ısırıyo nasıl alıştırıcam

Teddie*
19.05.10, 06:29 PM
Yem verme olayında baya güveniyorlar sanırım bize, teşekkürler :)

baturay231
22.05.10, 11:51 PM
Çok güzel anlatmışsın helal olsun

Hmstr
29.08.10, 08:23 AM
ben bişey sormak istiyorum diyelim önce kafes dışından alıştırdık sonra elimize yürüttük e sonra alıştı diyelim sonra kafesten kepçeleme mi dışarı çıkarıcaz yoıksa bi boru aracılığıylamı elimize getiricez????

-ErgünCan-
29.08.10, 12:49 PM
En uygun yol bir yiyecek veya kafesin kapısını açıp beklemektir.Kafesten dışarı çıktıktan sonra yiyecek verirseniz kapağı açık gördüğü an yemek için veya takılmak için dışarı çıkar.

Hmstr
29.08.10, 01:55 PM
saolll

-ErgünCan-
29.08.10, 01:55 PM
Önemli Değil

Hmstr
29.08.10, 02:05 PM
mütevazi moderator =D

melisa_antony
24.09.10, 09:07 PM
birşey sorabilir miyim?ben kafesin üstünü nasıl açacağım?bir türlü açamıyorum.nasıl açabilirim?
Bir soru daha ben dışarı hep egzersiz topuyla çıkarıyorum.egzersiz topu olmadan da çok korkuyorum kaybolacak hiç yakalayamayacağım diye ne yapmalıyım?llütfen en kısa zamanda cevap yazın saygılarımla....

melisa_antony
25.09.10, 10:45 AM
benim kafesim kare ve pembe renkli hala topunda gezdiriyorum eee yapacak birşey yok o zaman kafesi açma yerlerinden elime almayı denicem bu arada ilk ele alma sırasında örtüyle alsam olur mu?

-ErgünCan-
25.09.10, 11:42 AM
Yaw niye korkuyorsunuz :D İlk elinizi kafese sokun dokunun .Dönüp ısırma hamlesi yapmıyosa sakin bir şekilde elinize alabilirsiniz bence .Kafesin kapağınıda açıp beklemek daha doğru .Isırma için dediğim gibi .Ben suriye aldım dün .Hayvan takmıyo beni :D rahat rahat alıyorum ve ilk kafese soktum elimi .Bi davranışlarına bakın isterseniz

melisa_antony
26.09.10, 12:57 AM
ne ?bana mı diyosun ya benim tek amacım kafesi açmak o zamn hemen elime alabilirim eğer olursa hamsterımın resmini gösteririm bu arada yaşın kaç ve adın ne?

-ErgünCan-
26.09.10, 11:05 AM
Sanırım sana diyor :D Benm adım yazyıo zaten :D Bu arada 12 yaşındayım :D

-ErgünCan-
26.09.10, 11:10 AM
Tekrar okudumda bana diyor sanırım :D O zaman söyliyeyim tekrardan .Adım ErgünCan 12 yaşındayım :D

melisa_antony
26.09.10, 11:27 AM
ya korkuyorum da zaten kafesi açmayı öğrendim ve dün kafesinin altına gazete koydum(altlık yerine) o zamn kaçtı çok korktum düşecek ve yakalayamayacağım diye yakaladım ve altına altlık koydum kaçamadı ama elime almayı denerim üstünü çıkarıp önce örtüyle almayı denerim sonra bana alışır

melisa_antony
26.09.10, 11:27 AM
bu arada fotoğraftaki benim hamsterım değil

melisa_antony
26.09.10, 11:48 AM
benimkisi senin albümündeki iki tane hamster yan yana gelmiş bakıyolar ya işte o

melisa_antony
26.09.10, 11:48 AM
zehra bu arada sen şeker kız candyi biliyomusun

melisa_antony
26.09.10, 11:52 AM
var da çooooook eskilerden kalmış bir çizgi film [Only Registered Users Can See Links] a gir o zaman çok bilgi edinirsin çok güzel bir çizgi film

melisa_antony
26.09.10, 12:05 PM
:D benimde sünger bob hamster şeker kız candy :) ;)

melisa_antony
26.09.10, 12:05 PM
bu arada seni face de ekledim

melisa_antony
26.09.10, 01:01 PM
:D görmemek için kör olmak lazım

melisa_antony
27.09.10, 11:10 PM
evet evet

hamstırstar
05.11.10, 11:51 PM
hamseradmin bilgiler çok güzel bende hamsteer alacağım çok teşekkürler

ecem
13.11.10, 11:06 AM
bnde alcam saenizde herşei örendim

pufuduk:)
10.12.10, 05:27 PM
admin banada yardım edermisin ben hamster alamıyorum ailem fareyi ne yapacaksın deyip duruyolar aslında bir fareden çok farkı var ama anlatamıyorumki onları nasıl ikna edebilirim:D

-ErgünCan-
10.12.10, 11:05 PM
[Only Registered Users Can See Links] Bu konuya bakınız.

bosenq
11.12.10, 10:21 PM
Pek vaktim olmadı kendime alıştırmak için bi günde uyku sersemiyken kafesine elimi soktum ısırdı bi korku gerçekleşti :S :D Arkadaş aşı yaptırdı aslında gerek yok demiş veteriner ama bende aşısını yaptırdıktan sonra alıştırmaya başlıycam sanırım çok hızlı ares yerinde durmuyo kaçarsa yakalamak çok zor ondan da çekiniyorum :D Bir gün cesaretimi toplayıp yavaş yavaş başlamam lazm . 23 günlük oldu kafesin kenarından tellerden veriyorum hemen geliyo elimi yalıyo ama :D Korku işte.

naruto
11.12.10, 10:48 PM
23 gün mü oldu allalı o sana alışmıştır al eline bişi yapmaz
benim 4 günlük gonzales vardı elimde geziyodu
yani alalı 4 gün olmuştu

-ErgünCan-
12.12.10, 05:32 PM
23 gün oldu diye bir kaide yok.Her hayvanın karakteri,huyu başkadır.

bosenq
13.12.10, 01:39 AM
Evet . Belki ısırmıycak ama bi çekince işte

cıtırcık ve pıtırcık
19.12.10, 06:57 PM
vallahi benim gonzalesleri ne yaptıysam alıştıramadım. gerçi bunun nedeni biraz da babamın hamsterlara gıcık olması ve kafeslerinde durmalarını istemesi.

dr.yavuz
20.12.10, 11:16 AM
benim pamuğum da elime gelmiyor hala.
ilk aldığımda 2 kez bezle çıkardım kafesten (temizlemek için kafesi).şimdide eldiven kullanıyorum (ısırmasından korkuyorum:( ) kafesinin yanına gidip seslenince hemen geliyo tutunup tellerine kalkıyo hatta bana ulaşmak içinmidir nedir kafesin ta üstüne kadar tırmanıp telleri kemiriyo.
elimden bişeyler almayada alıştı(kafesin içindende dışındanda uzatınca alıyo,hatta elimle tuttarken sonuna kadar yiyor)ama hala elime gelmiyor.kendi isteği ile eldivenli elime gelsin diye bekliyorum ama gelmiyor.ee benimde sabrım taşıyo.kafesin içinde bi kovalamaca başlıyo sonunda zafer benim oluyor.güzellikle değil zorla alıyorum yani :rolleyes:
10 gün oldu alalı ama hala niyeti yok elime gelmeye.ne yapmalıyım????
bide adam bana bunu süriye tipi diye verdi ama hele onla ilgilenince okadar hareketliki vede alırken eldiveni ısırıyo gonzalesmi ne adam benimi kandırdı? nasıl anlarım????:confused:

cıtırcık ve pıtırcık
20.12.10, 06:10 PM
her hamsterin karakteri farklıdır. mesela hareketli bir suriyeye veya uslu bir gonzalese rastlayabilirsiniz. belki sizinki de biraz hareketli bir suriyedir.

-ErgünCan-
22.12.10, 04:05 PM
Doru.

semihpasa
28.12.10, 11:59 AM
Merhaba, suriye hamster'ımı alalı 3 gün oldu elimi ısırmadı, kafesin içinden birşey uzattığımda alıyor yada elimden yiyor. Arada sırada kafeste bize yakın yere geliyor bakıyor. Kafesin içine parmağımı uzattığımda yokluyor yalıyor yiyecek birşeymi diye şöyle bir dişliyim diyor ufaktan kontrol ediyor pişt yaptığımda duruyor. Fakat kafesin içinde avucuma çıkmıyor, ilk kez dün akşam çıkardım. Kafeste koşturmaca ile aldım da çıktı. Koşturdu baya hoşuna gitti. Dışarıdayken elime almam çok sorun olmuyor kaçıyor ama avucuma alabiliyorum. Dizlerimde yürüyor felan yerde geliyor kokluyor bizi.

Bu durum da ne yapmam lazım. Alıştırma sürecinde nasıl davranmam lazım.

_cincır_-_
29.12.10, 06:19 PM
ben hemstirimi alalı çok oluo onun yemek kabına koyuyorum elimden verdiğim zaman yemeği deil elimi ısırıor napmam lazım bi yol gosterin daha alışamadı bana tek yaşıo

cıtırcık ve pıtırcık
29.12.10, 08:46 PM
bana da aynısı oluyor. bira zhamsterınla ilgilen, onunla zaman geçir. kokuna alışır zamanla.

_cincır_-_
29.12.10, 08:53 PM
tşkurler alışır ama dimi emin siniz?

cıtırcık ve pıtırcık
29.12.10, 09:03 PM
%90 alışır. ama alışmazsada yem vermeye falan devam edin bir süre sonra kesin alışır.

_cincır_-_
29.12.10, 09:15 PM
tşkurler :)

semihpasa
30.12.10, 12:28 PM
Peki alıştığı zaman, kafesin içine elimi uzattığımda avucuma gelicek ve rahatça kovalamaca olmadan kafesinden dışarı çıkarabilecekmiyim ?

-ErgünCan-
30.12.10, 03:26 PM
Zamanla onlarda olacaktır.

Macubass
02.01.11, 06:49 PM
Ama elimi koklayıp gidiyor :(

albus
31.01.11, 06:05 PM
arkadaşlar, hamsterı elde tutmanın asla zor bir iş olduğunu düşünmedim. Bu konuyu hamster almadan öncede okumuştum. Şimdi hamster elimizden yemek yerse diye bir şey olmaz, çünkü zaten yemek almak için çekinme gibi bir özellikleri yok. Kokuyu duyuyorlar ve yiyolar. Bu kadar basit. Kafes içince kolay kolay ele gelmez söyliyeyim. Çünkü kafes onun evi ve kendi evinde biraz agresifler. Dışarı çıkartmak için yakalamamız gerekiyor. Dışarı çıktıktan sonrada ne kadar elimizden gitmeye çalışsalarda yada evi gezmek isteselerde elimizde durdukları bir gerçek. Tabi canı sıkılırsa ve biz onu elde tutmaya zorlarsak bi ısırık atar buda ayrı birşey. :D :D :cool:

Bademm
31.01.11, 07:59 PM
Ben ısrarla elimde dursun diye tuttum ağzını açtı bana baka baka ısırdı :D

albus
31.01.11, 08:04 PM
evet o şekilde ısırmalar çok olur. nasıl oluyo bilmiyorum ama alışıyo. 1 haftada eldede duruyo. zaten elimizi kapatmaz ve elimiz açık bir biçimde elimizin üstüne alrsak, asla inmiyolar, yani çok az iniyorlar. çünkü yüksekte oldklarını anlıyorlar ve her tarafa bakıyolar ve atlamıyolar. çok hoşuma gidiyor bu özellikleri. :D ama ısırmalar sen onu ne kadar tutarsan tut bitecektir. çünkü sahiplerini seviyorlar. gittikçe bizi anlıyorlar. ve yakınlaşıyorlar. belki köpek gibi sadık denemez ama dost canlısı oldukları kesin ;D

Bademm
31.01.11, 08:28 PM
Evet :D Gözüme baka baka ısırdı ya.. Bende hemen kafese koydum bağırınca korkmuş pıt pıt evine kaçtı :D

cıtırcık ve pıtırcık
01.02.11, 12:24 PM
tutup kafesin dışına çıkarmak yerine kapıyı açın. gelmek isterse gelir, istemezse gelmez. ama çoğunlukla ister.

Bademm
01.02.11, 03:40 PM
Ben gündüz uyandırınca sevmek için eldiven takıyorum napıcağı belli olmuyo uyanınca :D

-ErgünCan-
01.02.11, 03:44 PM
Uykudan uyanınca sinirli oluyorlar,ama o eldivenin kokusunu yadırgayıp kapmasın elinizi.

Bademm
01.02.11, 03:57 PM
Bi şey yapmıyo ama gelmiyo yine ben o eldivenle uyandırıp öyle elime alıyorum kendine gelene kadar eldivensiz yaklaşmam :D Ayılınca zaten duruyo rahat :D Bide uykulu hafif gonzalesi bile elimde tutabiliyorum 5 dk ye kadar :D

-ErgünCan-
01.02.11, 04:01 PM
Gonzalesler çok hızlı yaa :D

Bademm
01.02.11, 04:06 PM
Evet :D Yatağıma koyuyorum dursun seviyim diye hemen kaçıyo. Ama sevdiği bi yiyecek çekirdek marul falan varsa oturur yer bitirincede hemen kaçar :D Ben salata yapıyorum çok güzel yiyo :D

cıtırcık ve pıtırcık
01.02.11, 04:50 PM
evet. çok hızlı ve enerjikler. aynı zamanda oburlar. acıkınca sevdikleri yiyecekleri balon gibi şişene ve sonunda patlayana kadar yiyorlar. :D:D:D

Bademm
01.02.11, 04:52 PM
Evet :D Küçük bi salata yapıyorum marul, havuç ve maydanozdan doğruyorum parça parça yiyo çok sevimliler aynı zamanda :D

cıtırcık ve pıtırcık
01.02.11, 04:59 PM
obur,hızlı ve çooooooook sevimli bir kemirgen türü onlar. :D:D:D

Bademm
01.02.11, 05:08 PM
Bayılıyorum hamsterlara :D Suriyeden sonra bana çok değişik geldi ama şimdi onu çok seviyorum deli gibi koşmasıda ayrı tabi hızlılar beni çok yoruyo bid vaktim oldukça topa koymadan bırakıyorum biraz uğraştırıyo :D

cıtırcık ve pıtırcık
01.02.11, 05:12 PM
benim ilk hamsterlarım oldukları için bana normal geliyorlar. ama gerçekten çok hızlılar. dün salonda azıcık dolaşsınlar diye serbest bıraktım. başımı çevirince çıtırcık hemen odama gitmiş. o nasıl bir hız ya. annem öyle hızlı koşunca çıldırdı deyip gülüyor.:D:D:D

Bademm
01.02.11, 05:17 PM
:D Benmkide bi kere odadan kaçtı evde dolanıyo iyiki kedim uyuyodu yoksa casperi oyuncak farelerine benzetip peşinden koşabilirdi :D O günden sonra dikkat ediyorum ama :D Elimde yiyecek bi şey yoksa durmuyo sevmek istiyorum ama bırakmıyo cebime koyuyorum ellerini üstüne koyup izliyo :D

-ErgünCan-
01.02.11, 08:58 PM
Keşke kedim olsaydı :D

cıtırcık ve pıtırcık
01.02.11, 10:07 PM
aynen. ama evimiz kedi beslemeye uygun olmadığı ve annemin ve babamın alerjisi olduğu için hamster aldım. yani kedim olamaz. ne yazık ki. :(:(:(:(:(

-ErgünCan-
02.02.11, 02:22 PM
6 metre balkon var.Ama nafile.:(

Bademm
02.02.11, 03:19 PM
Hiç umutsuzluğa kapılmayın ya. O kadar yalvarıyodum odaya kapanıyodum almıyolardı. Kaplumbağa balıkla geçiştiriyolardı. Kendimi bildim bileli kedim olsun istiyodum ama annem asla almak istemiyodu babamda. Aslında kedileri seviyodu annem ama babam yine istemiyodu. Uzun zaman kedi konusu açılmamaıştı bi komşumuzun kedisi doğurmuştu 5 tane :) Anneme çok yalvardım nolur gidip sadece bakalım diye. Tamam ama bakıcaz dedi. Gittik işte annemle konuştular. komşumuza söylemişti ne kadar tatlı oldukalrını anlatın falan diye. Onlarda söylediler. Bide bi tanesi bizle çok ilgileniyodu annemin yanına falan gidiyodu annemde tamam dedi. Ertesi günde aldık inanamamıştım ya uzun bi süre. Eğitilmiş bi kedinin yavrusu olursa alabilirler. Görünce dayanamamışlardı. Şimdi babamda bayılıyo kediye :)

-ErgünCan-
02.02.11, 03:34 PM
Babam :D Babam kediyi evde görse benide kediyide kapının önüne koyar :D

Bademm
02.02.11, 03:42 PM
:D Bende öyle diyodum babam hiç istemiyodu annemde ben onun tüyleriyle falan uğraşamam diyodu. Şimdi en kaliteli mamalarla besliyoruz :D Babam pamuğun aşılarını ajandasına işaretledi işlerini pamuğa göre ayarlıyo geç gidiyo falan yani :D eve getiriyoruz aşıdan mamasını yediriyo (çok uyuşuk oluyo aşıdan gelince) Seviyo. Yani bi alınca asla bırakamazlar :D Babam baya söylenmişti kediyi eve getirince. Haberi yoktu eve bi geldi kedi kokluyo babamı :D evde kedimi olur falan diyodu 2 gün sonra oynatmaya falan başladı. Kendini sevdiriyolar :) Böyle yakınınızda biri olursa falan kedisi doğuran mutlaka gösterin şansınız olur en azında 2-3 aya kadar kediler başlar doğurmaya :D

-ErgünCan-
02.02.11, 04:05 PM
Hiç inandırıcı gelmiyor şansımın olacağı bu konuda :)

Bademm
02.02.11, 04:10 PM
:) Belki alabilirler ya görünce dayanamıyo insan :) Ama annem hala söylenir her gün evi süpürüyo tüylerden dolayı :D

-ErgünCan-
02.02.11, 04:13 PM
Hiç sanmıyorum.Babam evde hayvana karşı.Hamsteri nasıl aldım ona hayret ediyorum :)

tofy
02.02.11, 05:51 PM
benim ailem hayvanları çok sever, o konuda da çok şanslıyım. ama artık bıktırdım onları o yüzden almıyolar gibi geliyo. :D köpek almak için 2 sene kadar yalvarmam gerekti, köpeğim gerçekten aşırı yaramaz ama onu o kadar çok seviyorum ki o olmasa ne yaparım bilmiyorum ben ne kadar yalnız kalsam da o beni yalnız bırakmadı asla. :) ailemin de bi köpeğe bu kadar bağlanabileceği aklıma gelmezdi. üstelik kedilerin tuvalet sorunu yok, ama köpeklere eğitim vermek gerek ve bu biraz yorucu gerçekten. kedilerde bu tür bi zorluk da olmadığı için o kadar umutsuzlanmayın derim. ama cıtırcık ve pıtırcık ; bence ailenin alerjisi olduğu için onları bu konuda zorlama çünkü ileride sağlık sorunları yaratır, bunu da istemezsin diye düşünüyorum. evin uygun değilse bu da kedi için eziyete dönüşebilir. kuzenimin evi uygun olmadığı halde bir köpek sahiplendiler ve bunun en büyük yükünü şuan köpekleri çekiyor, bence hayvan sahiplenmeden önce her şeyi gözden geçirmek gerek ve evinizin uygun olup olmadığı düşünmeniz gereken ilk konulardan biri diye düşünüyorum. :)

cıtırcık ve pıtırcık
02.02.11, 06:29 PM
dediğim gibi zaten o yüzden hamster aldım. ayrıca gerçekten de almadan önce hamsterdan nefret eden babam şimdi onları arada bir sevimli buluyor. yani bir süre beraber yaşayınca insan alışıyor. ayrıca alerji dediğim de tam alerji değil, daha çok psikolojik.

Bademm
02.02.11, 08:12 PM
Evet tuvalet eğitimide var kumunu gündüz balkona koyuyoruz tuvaleti gelince miyavlıyo kapıda :) Çok tatlı oluyolar bence şansın var. Alerji engelleyebilir ama :)

cıtırcık ve pıtırcık
03.02.11, 12:11 PM
sağol. ben hamsterlarımla mutluyum. ayrıca hamsterı zar zor aldım. kediyi hiç alamam bence. zaten dediğim gibi tam olarak da alerji değil, daha çok psikolojik. ama bir de işin maddi boyutu var. hadi hamsterları her şey dahil 100 tl'ye aldım diyelim. kedinşn sırf kendisi büyük ihtimalle 100 tl'den fazla tutar.

tofy
03.02.11, 12:26 PM
kedi, köpek gibi hayvanları barınaktan almanı öneririm ama çünkü onlar sevgiye muhtaçlar malesef. :(

Bademm
03.02.11, 02:10 PM
Kedilerin her ay maması var en iyisinden alırsan 40tl kadar. Kumu var. Aşıları var. Oyuncağı, tuvaleti, yatağı.. Annenin babanın yardımı olmadan zor bakarsın. Bide sorumluluk ister kedi köpek gibi hayvanlar. Yani hastalanıyo, kızgınlığa giriyo zor yani. Sık sık 3 ayda bir veterinere gidip aşı yaptırılmalı. Bi sürü aşısı var kist karma kuduz.. Her biri 15-20 tl ve sürekli yapılmalı. Artık büyüyüp kendi evine çıkınca alırsın :)

cıtırcık ve pıtırcık
04.02.11, 12:24 PM
evet. ikinize de katılıyorum. zaten hamsterlarımdan memnunum ben.

ecem
09.02.11, 07:57 PM
bnde aldım bir tane çok şirin syrıan ama elime kolayca gelmio

-ErgünCan-
09.02.11, 08:07 PM
Daha erken :) Hayırlı olsun.

munky
10.02.11, 12:54 AM
Bademm keşke bende annemi ikna edebilsem ama 2 cihan bir araya gelse bu iş olmaz.
Annem şimdi kedisi köpeği olan arkadaşlarına bile gitmiyor.Ama hayvanları çok seviyor. Petshoplara gittiğimiz zamam camlara yapışıyor onları görünce ''ayy şunların tatlılığına baksana ne kadar masum ve şirin ama eve kesinlikle almam'' :D diyor.

-ErgünCan-
10.02.11, 02:20 PM
Aynen :) Bahçemiz olsa al diyorlar :D

ecem
10.02.11, 03:55 PM
teşekkür ederim

munky
10.02.11, 04:25 PM
Bizde de aynen keşke bahçemiz olsa :(

-ErgünCan-
10.02.11, 07:37 PM
Ben eminim bahçemiz olsa yine bir bahane bulurlar ;) :D

munky
11.02.11, 12:24 AM
kesinlikle katılıyorum bu seferde bahçeyi eşeler kazar vb nedenler (bahanelr) bulup gene almazlar :D

-ErgünCan-
11.02.11, 02:25 PM
Şans yok ki bende :D

Bademm
11.02.11, 03:10 PM
Bizim bahçemiz olsa babam kendi diyo kesin bi köepk alırım diye. Evde kedi dışarda köpek yani. Ama bahçe olmadığı için şimdilik köpekte yok :D

-ErgünCan-
11.02.11, 06:42 PM
Benim kedim bile yok :D

munky
11.02.11, 07:08 PM
Ya ben hamsterımı elime alamıyorum yardım edin !! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

-ErgünCan-
11.02.11, 07:56 PM
Hamsteri Alıştırmak '' Konusuna göz at :D

cıtırcık ve pıtırcık
12.02.11, 12:26 AM
evet de zaten o konuda değil miyiz? :D:D:D:D:D

munky
12.02.11, 12:32 AM
Birşey daha kafesi temizlemek içinonları ayakkabı kutusuna koymam gerek ama elime alamıyorum avaba eldivenle alıp koysam birşey olurmu?

munky
12.02.11, 12:44 AM
[Only Registered Users Can See Links] arkadaşlar ingizizce bilenler için çok yararlı bi sitee ben tüm videoları izledir gerçekten süper :D

-ErgünCan-
12.02.11, 01:48 AM
İngilizcem 3 :D 69 dan ama :D

munky
12.02.11, 09:45 AM
Birşey daha kafesi temizlemek içinonları ayakkabı kutusuna koymam gerek ama elime alamıyorum avaba eldivenle alıp koysam birşey olurmu?

+

Çok zor kelimeler kullanmıyor çat pat birşeyler anlarsın :D

cıtırcık ve pıtırcık
12.02.11, 01:18 PM
ha? ne kelimesi ya? onun dışında topun varsa ona koymanı öneririm.

munky
12.02.11, 01:29 PM
yukarıdaki linkten bahsediyordum iyi oku !!!

cıtırcık ve pıtırcık
12.02.11, 01:34 PM
+

Çok zor kelimeler kullanmıyor çat pat birşeyler anlarsın :D

ne linki ya?

munky
12.02.11, 01:36 PM
arkadaşım sayfanın birazda ustünde 142. mesaj iyi bak !!!

munky
12.02.11, 01:37 PM
Ergüncan senin yaş kaç ?

-ErgünCan-
12.02.11, 02:56 PM
12 :D Küçk sayılabilirim :D

munky
12.02.11, 03:05 PM
Olsun :) eninde sonunda büyüyücen nasıl olsa :D

-ErgünCan-
12.02.11, 03:08 PM
İnsallah :D

duruqan
17.02.11, 04:18 PM
direk alsak elimize sıkıntı olurmu. :) ısırması pek problem yaratmıyo :D

-ErgünCan-
17.02.11, 06:00 PM
Ürkütebilirsiniz :) Ani hareketlerdende kaçınmalısınız.

BaLsurat
10.03.11, 10:28 PM
Merhaba ben daha yeni üyeyim ve dün bir hamster aldım.Okuduklarıma göre alışması zor olacakmıs.mama ellerimi tele uzattığımda bile kaçıyor.Acaba benden kokrkutuğu için mi yapıyor yoksa alışamadığı için mi?Nasıl alısacak ki bana ?

Bademm
10.03.11, 10:55 PM
Yavaşça alıştır. Zamanla alışıcaktır. Önce kafesin tellerinden yem uzat ona gelince zaten işin yarısı tamam demektir. Sonrada yavaşça kafese elini sok yinede yem olsun elinde. Sonra eline falan gelir alışır yani :)

-ErgünCan-
11.03.11, 04:09 PM
Daha yeni almışsın,zaten petshop lardada kötü bakılıyor.İnsanlara karşı ürkekler ilk etapta,anlatılanları uygula.

BaLsurat
11.03.11, 08:10 PM
Tellerden yem vermeye uzattım o da geldi.Dediklerinizi yapıcam.Çok teşekkürler

Bademm
11.03.11, 08:12 PM
İyi o zaman alışması uzun sürmicek :)

denyzmir
15.03.11, 09:12 PM
Benim elim kafese sığmıyor ben nasıl elime alıcağım gonzalesimi acaba?

-ErgünCan-
15.03.11, 09:14 PM
Kafesin kapısını aç emniyetli bir yerde,kendisi çıksn.

zotacing
15.03.11, 10:47 PM
Benim elim kafese sığmıyor ben nasıl elime alıcağım gonzalesimi acaba?

Bende kafesin dışını çıksın diye kapısını açtım ama, kafasını dışarı çıkarıyor sonra geri giriyor, sanırım alıştırmak lazım biraz. Hayvan önce ortamı tanımalı.

1HerA
28.05.11, 09:41 AM
arkadaşlar hamsterimi alali 2 gun oldu 2gundur elimle besledim ama hala elimle dokunmaya çalışınca kaçıyor korkuyor sırtına elleyebiliyorum ama kafasına elledimmi kaçıyor sizce bu normalmi yoksa hamsterim korkak mı olucak?? arkadaşlar cok merak ediyorum lutfen yardım :(

1HerA
28.05.11, 01:15 PM
yardım yok mu beyler

hamsteradmin
28.05.11, 04:51 PM
Resimde gösterildiği gibi nazikçe tutmayı deneyebilirsin. Eğer çok korkmazsa, okşayarak sakinleştirebilirsin. Bunu başlarda 30 sn- 1 dk arası yap. Eğer çok panik olursa biraz daha yavaş ilerlersin. En fazla bir dk sonra kafese nazikçe geri uzatıp girmesini sağlarsın. Bir parça bisküvi ya da meyveyle ödüllendirirsin.

1HerA
28.05.11, 04:54 PM
denedim cok korktu şimdi elimi uzatınca kaçıyor

hamsteradmin
28.05.11, 04:55 PM
Merak etme zamanla alışacaktır :) Şimdi onu ödüllendir, konuş onunla. Bazen bizim endişemiz nedeniyle de korkuyorlar. Her şeyin yolunda olduğuna inanırsak onlar da rahatlarlar.

1HerA
28.05.11, 05:23 PM
tamam yardım için saolasın

çapkın
06.06.11, 05:14 PM
benimkisini alalı 3gün oldu hala ısırıyor kız ve erkek

gizem_fb
06.06.11, 09:52 PM
iyi olmuş bu bilgi :))

Macubass
07.06.11, 08:05 PM
benimkisini alalı 3gün oldu hala ısırıyor kız ve erkek

Üç gün çok erken. 1 haftadan daha uzun sürebilir alışması. :)

oO_White_AnqeL_Oo
23.06.11, 10:47 PM
Bn daha hamstr sahibi deilm ama 1 haftaya kdr alıcm gonzales, ama ismini ne koysm die düşünüyorm :D

WooLey :)
23.06.11, 10:49 PM
ilk kez alıyosanız gonzales almayın

oO_White_AnqeL_Oo
24.06.11, 01:37 PM
baska cins olsa mesela syrian onu alcam da :D olsun ben bakabilirm ona :) ısırığınada alışığım zaten :D

WooLey :)
24.06.11, 03:43 PM
ısırık değil alışamaz size

zotacing
24.06.11, 06:13 PM
Ben ilk kez gonzales aldım bazı zorlukları var ama hamster dedin mi gonzalestir yani benim için. :)

oO_White_AnqeL_Oo
24.06.11, 07:05 PM
hamsterimi bugn aldm :D cok tatlı bisy <3

tofy
24.06.11, 07:56 PM
Hayırlı olsun, cinsi ne?

oO_White_AnqeL_Oo
24.06.11, 08:47 PM
Saol,Hayrlı olur ins. :D Gonzales cnsi :)

oO_White_AnqeL_Oo
25.06.11, 01:37 PM
Ya bnm jerry alalı daha 1 gün oldu alıstı hemen sevioruz ısırmıo bazen anii tepkiler yapıo ama :D

zotacing
25.06.11, 04:45 PM
Normalde ani hareket yapmazsanız ve elinizde yiyecek kokusu olmazsa ısırmazlar. Ama aniden elinize almaya çalıştığınızda veya elinize sinen bir yiyecek kokusu olduğunda, önde ki uzun sivri dişlerin tadına bakarsınız. :D

oO_White_AnqeL_Oo
25.06.11, 05:31 PM
Hahaha :D evet ama şimdi kucağımda seviyorum öpüyorum hiçbişi yapmıo şanslıyım :)

Macubass
02.07.11, 12:14 PM
EN ufak hareketle soğuyabilir senden. Bilerek veya bilmeyerek canını acıtma sakın. :)

luck
27.07.11, 02:48 AM
slm bobix baya şanslısın ben daha bırak dönmesini çarka çıktığını bile görmedim 1 hafta olcak ama benim luck kızım yani baya bi iri geldi resimlere bakınca avucumu dolduruyor tek elle alamıyorum kafesten bana gelen cevapalrı nerden nasıl okuycam ayrdım lütfen bi özel mesajla anlata bilirmisiniz tşk :)

luck
30.07.11, 04:04 AM
slm yaf benim kızım fazla gezenti çıktı :) dışarı saldımmı daha kafese girmek istemiyor korumalı alanalr yaptım orda takılıyor kafesten çıkamıyor ama elimi uzatıyorum ordan tırmanıyor hop yaşasın özgürlük ama kafese geri girdimi telleri kemiriyor :) ya bunlar nasıl yatıyo seyretmeye doyamıyorum sırt üstü felan :):)

Macubass
30.07.11, 11:17 AM
Günde 30 dk. dan fazla çıkarırsan bağımlılık yapar. Sen bu süreyi aşmamaya dikkat et.

mert_kral
08.08.11, 03:20 AM
admin ellerine sağlık bir numarası bılgılerde sitede super hıc beslemedım ama ustası kadar bılgım oldu cok tesekkurler...

tunay
08.09.11, 07:36 PM
benim gonzalesim çok ısırıyor.yem koymaya bile korkuyorum.koyarken ısırıveriyor.1 eylülde almıştım.bir türlü alıstıramadım.

canberkan789
08.09.11, 08:47 PM
Çok yardımın oldu admin hamsterim alıstı tesekkurler

Buud
31.10.11, 06:19 PM
Benim bir tane gonzalesim var ama çok korkuyor benden alıştırmaya çalıştım ama ısırdı ve elimden kaçtı.Zamanla alışır mı?Bir de koltuk hizasından halı olan bir zemine düştü veterinere götürmeli miyim? Teşekkürler...

Tonto Bonito
31.10.11, 06:23 PM
Benim gonzalesim gördüklerimin en saldırganıydı, ama kısa sürede alıştırmayı başardım. Zamanla alışıyorlar, merak etmeyin.:) düştükten sonra hareketlerinde aksama (yan yürüme, topallama vb.) yoksa veterinere götürmenize gerek yoktur. yavaş sesle konuşun sakinleşsin:)

Buud
31.10.11, 06:27 PM
Çabuk toparlandı aslında kalktı ve yürümeye devam etti bir sorun yok gibi görünüyor.Çok teşekkür ederim..Ayrıca alıştırmak için burda yazılanlara ilaveten birşey uyguluyor musunuz?Teşekkürler:D

Buud
31.10.11, 06:35 PM
Çabuk toparlandı aslında kalktı ve yürümeye devam etti bir sorun yok gibi görünüyor.Çok teşekkür ederim..Ayrıca alıştırmak için burda yazılanlara ilaveten birşey uyguluyor musunuz?Teşekkürler

Tonto Bonito
31.10.11, 06:38 PM
ben pek iyi başlamadım, 2. gün hoop yanlardan tutup elime aldım:D o da haart ısırdı:D ben de hoop geri bıraktım ve aynı şeyi yapmayın:D:D:D

ben ne uyguluyorum? güzel bi soru:D:D:D en az günde bir saat internetten hamster, kedi, köpek resimleri gösterip anlatıyorum. böylece sesime alışıyor. :) elimi ısırınca burnuna hafifçe itiyorum ve böyece artık daha az ısırıyor.:D yeni yemek keşifleri yapıyorum:D (bkz. Hamster Gazetesi) dün de camdan geçilemeyeceğini öğrettim:D ve stresini hafta sonu benim elim yerine oyuncak kedinin bıyıklarından çıkarıyor:D:D:D annemden gizi halıda dolaştırıyorumD:D:D ve bundan bişey anladın mı?:D

Buud
31.10.11, 06:49 PM
Anladım çok teşekkür ederim:)

Tonto Bonito
31.10.11, 06:52 PM
önemli değil:D

Buud
03.11.11, 08:54 PM
önemli değil:D

Size bir şey daha sormam gerekiyor.Benim hamsterim beni ısırdı ve ben tentürdiyot sürdüm.ondan sonra tentürdiyotlu elimi de kokladı ve ısırdı ilacın kokusu filan ona zarar verir mi eğer verirse ne yapmalıyım?

Teşekkürler

Tonto Bonito
03.11.11, 08:58 PM
ondan size hastalık geçmez, sizden ona geçer hastaysanız. tentürdiyota gerek yoktu:)

Buud
03.11.11, 09:16 PM
ondan size hastalık geçmez, sizden ona geçer hastaysanız. tentürdiyota gerek yoktu:)

peki tentürdiyotlu elimi koklayıp ısırması onun için zararlı mı?

Tonto Bonito
03.11.11, 09:17 PM
olmaz herhalde. yalayıp yutmadı ya?:)

Buud
03.11.11, 09:29 PM

peki teşekkür ederim...İlk hamsterım 6 günden öldü de çok titizleniyorum o yüzden...Zaten tentürdiyotlu elimi ısırdığında elim de kanamadı:D

Buud
04.11.11, 02:55 PM

Size bir şey daha sormam lazım benim gonzalesimin dışkısı bugün açık kahverengi ve yumuşak çıkıyor ve biraz hareketsiz topuna koydum dolaşmadı...Neden ve çözümlerini biliyorsanız bana geri döner misiniz?

Teşekkürler

Buud
04.11.11, 05:20 PM
Çok endişelendim bir sorun olmaz değil mi? Zamanla iyileşir ...

Tonto Bonito
04.11.11, 05:38 PM
özür dilerim bilmiyorum

Buud
08.11.11, 06:00 PM
özür dilerim bilmiyorum

Peki teşekkür ederim...Bu sefer de nasıl oldum bilmiyorum elimi sokmuştum seviyordum ve ısırdı sonra ben de elimi çektim ve hiç farketmediğim halde hayvan yerdeydi ama düzgün yürüyordu bişeyi yoktu.Acaba birşey olmuş mudur beyin kanaması sarsıntısı filan.Endişelendim...

Cevabınızı bekliyorum...Teşekkürler...

Tonto Bonito
08.11.11, 06:02 PM
nasıl?

Buud
08.11.11, 06:17 PM
nasıl?

elimi ısırdığında elimi çektim ama herhalde çekerken herhalde o da bana tutunmuş olacak...Kısacası masadan yere düştü...Yer :laminant parke

Tonto Bonito
08.11.11, 06:19 PM
hareketlerinde aksaklık yoksa bişeyi yoktur:D
varsa:(

Buud
08.11.11, 06:24 PM
Valla düzgün yürüyor ve uyandırırsam gayet hareketleniyor.Bi sorun yok gibi görünüyor.Sizce?

Tonto Bonito
08.11.11, 06:30 PM
yok bişeyi. ilgili bölüme konu açabilirsiniz -_-:D

Buud
27.11.11, 12:50 AM
Merhaba,Benim size bir sorum olacak...Galiba biraz fazla dışarıya alıştırdım farkında olmadan...Pek rahat durmuyor...Kafes ve dışarısı durumunu hamsterim için nasıl dengeleyebilirim?? Teşekkürler

Tonto Bonito
27.11.11, 02:05 PM
yavaş yavaş azaltırabilirsiniz süreyi...

Pepe&Lili
27.11.11, 02:19 PM
Merhaba

aynı sorun bende de vardı.şunu yaptım:
hamsterı evin içinde giricek hiçbir yeri olmayan bi odaya koydum,bayaa bi koşturdu.ertesi gün de aynı şeyi yaptım.(eğer böyle bi oda yoksa apartmana sal merdıvenlerden uzak tut,ama elinle değil ayaklarınla siper yap..1. günden itibaren gözle görülür derecede düzelme oluyor.

brs1277
01.02.12, 11:27 PM
bnm bi hamsterim var ve bu konu hakkında bir şey sormak istiyorum hamsterı alıştırırken ikinci aşamada hamster yemeği takip ederken dışarıda dikkatinin dağılma ihtimali yok mu?
bizim evimizde eşya çok ve bir kaçarsa bulamama gibi bi korkum var :(

Macubass
02.02.12, 01:21 PM
Korku eğitimin en büyük düşmanıdır ne yazık ki. Eğitim sırasında hamsterınız sayısız kaçışlarda bulunacaktır. Ama en kötü ihtimal koltukların altına bile girse, çok sevdiği bir yiyeceği koltuğun önüne koyarsınız. Sonrası çorap söküğü gibi gelir zaten. :)

brs1277
02.02.12, 05:38 PM
daha yeni aldım çıkarmayı daha denmedim ama elime yavaş yavaş alışmaya başladı inşallah sizin dediğiniz gibi olurda...:)

brs1277
02.02.12, 05:43 PM
gine de teşekkür ederim:)

Macubass
02.02.12, 06:21 PM
İnşallah, İyi şanslar.

brs1277
03.02.12, 08:22 PM
peki bir şey daha soracam bu etrafı eşyalarla çevreleyin falan dionuz ne tür eşyalar önerirsiniz?bu soruları sormamın asıl nedeni hamsterimi çok sevmem ve ona eziyet etmemek için dışarı çıkarmak isteyişim fakat isteyişim kadar da korkuorum zarar gelir die annemlere faln da sordum çıkarıym mı die onnlarda bi yerde sıkışırsa falan ölebilir biz üzülürüz dedi ne yapmalıyım?

Tonto Bonito
03.02.12, 08:26 PM
kitaplar fln olabilir :)

brs1277
03.02.12, 08:34 PM
kitaplara tırmanmaz demi?

Tonto Bonito
03.02.12, 08:38 PM
tırmanamayacağı şekilde koyarsanız sorun olmaz mesela dik koyun arkasından başka şeylerle destek yapın :)

brs1277
03.02.12, 08:44 PM
teşekkürler:) deneyeceğim inşallah kaçıp da bi yerlere sıkışmaz...

Tonto Bonito
03.02.12, 08:58 PM
önemli değil :) bir de leğen tarzı birşey varsa ona koyun hiç kaçamaz :D

Macubass
03.02.12, 09:43 PM
yastık koyardım ben :)

TomBikk
05.02.12, 12:26 AM
arkadaşlar ben bir suriye aldım.Büyük halde aldım yavru değil.Çarkta koşmuyor nedeni ne olabilir.

TomBikk
05.02.12, 01:41 PM
lütfen cevap

Macubass
05.02.12, 02:04 PM
Daha çok yeniymiş. 2 haftadan önce kolay kolay binmez.

brs1277
05.02.12, 04:59 PM
bnmki geldiği gün bindi ve çok sevdi sanırım gidip gelip ona biniyor:)birde bnm hamsterim 2 gün önce bi yer bulmuş kafesinden kaçmış gece gezmiş ve bn kaçtığından sonra bişeyler vermek falan istediğimde biraz bni yabancılıyor ısırıyor ne yapmalıyım?

ilk başlarda elime falan çıkp avcumun içinde yiyordu ama şimdi alıp kaçıor vermezsek de ısırcak gibi oluo

Macubass
05.02.12, 08:03 PM
Gonzales ise, ısırmanın tedavisi yoktur. :D

brs1277
05.02.12, 08:22 PM
:D şimdi dışarı çıkardım gezsin die çok yavaş geziyor bide bn kotukların falan altına girdikçe huylanıyorum aldım kafesine koydum...bu arada alırken baktım dişiymiş:D

TomBikk
09.02.12, 02:24 PM
koltukların alytına girmesi sorun yaratır mı?Yani aldığım yerde koltuğun altına filan kaçarsa bulamazsın dediler

çapkın
15.02.12, 08:13 PM
dofim öldü daha yeni doğmuştu ah dofi ah

Tiffany
01.03.12, 07:12 PM
Ya benim Hamtaro (kırma yada suriye:p) o yem yerken seviyorum. Sesime doğruda gelir.
Bikeresinde cesaretlenip elime yem alıp verdim.
AMa şansızım ki:p Küçük parmağımı ısırmaya karar verdi.
Bunu nasıl düzeltmem lazım :S

Elime almak istiyorum pufuduk ayımı :(

Tonto Bonito
01.03.12, 07:13 PM
kırma diye bir tür yok ki :p

zamanla alışır ilk günler zaman tanımak gerekiyor. :)

Tiffany
01.03.12, 07:15 PM
Alalı 1ay oldu.
Petshop'taki adam bana resmen KIRMA SENİN HAMSTER'ın dedi:D

Tonto Bonito
01.03.12, 07:16 PM
petshoplara güvenmeyin bana da bonito'yu suriye diye satmışlardı. :( gonzalesmiş :D

Tiffany
01.03.12, 07:21 PM
Bonito için üzüldüm ya :(

Yada topun kapağını açarken onu elimle kapatsam acaba öylede elime alışır mı ki?

Tonto Bonito
01.03.12, 07:22 PM
ilk eline almaya çalış bence iyice alışınca topa koyarsın. eğer topu sevmezse çıkartırsın.

Tiffany
01.03.12, 07:28 PM
Denedim bide onun canını acıtırsam diyede korktum:p

Bugün denerim bi:)

TomBikk
03.03.12, 12:30 PM
benim gonzalesim pençe atıyor ama canım acımıyor.Dah dün aldım.Adı Niyazi.

SsD
11.03.12, 08:42 PM
Bişey soracağım ya bu hamster niye benim elime gelmiyo elime gelmesi için ne yapabilirim 1 hafta oldu :(

SsD
13.03.12, 09:50 PM
Yardın edecek yok mu ya :(

denizlili29
28.03.12, 10:59 PM
benim doris 4.5 aydır bende ben hala elime almadım ama üstünden seviyorum elime almaya korkuyorum :(

SsD
09.04.12, 09:46 PM
Bende tam tersi o elime gelmeye korkuyor sizce zorla da olsa elime alayım mı veya yemeğini kesip avucumdan yedireyim mi

ALVİN
14.04.12, 01:44 AM
Biraz Sev KafesiN Kapısını Aç avucunu Aç Gelmesini Bekle Benimki ilk elimi sırdı :) ben korkuyodum ama Sonradan Açdım Kapısını Avucumu Bir Kaç kez Isırdı Sonra Aldım Elime Sevdim Sonra aradan 3 gün geçti onu AllaLı dişi gonzales hamster :)

Casper754
12.06.12, 05:17 PM
ben daha acemiyim ve hamsterim yavru bi kac kez bi tanıdıgım elini uzattı elini yemeye kalktı :D... belki biraz büyüyünce alışır bize... bide bişey sorucam ben ona ismini nasıl ögretebilirim.

bizımledıyılsın
12.06.12, 06:29 PM
onunla konuşurken adını kullan bol bol, benimkilerden biri kafesi kemiriyo çok gürültü olunca zeytin yapma doğru yuvana bakim diye sesleniyorum kulakları dikiyo bakıyo sonra yuvasına girip yatıyo yavrum :D

Casper754
12.06.12, 06:39 PM
anaa zeytinmi ismi benim hamsteriminde ilk ismi zeytindi annem ona hep casper casper diyince bende casper diye degiştirmiştim :D :D :D :) :D

bizımledıyılsın
12.06.12, 07:07 PM
kapkara olunca aklıma ilk zeytin ismi gelmişti :D

Alialp
13.06.12, 12:25 AM
Hamster kapkaraysa ben bitter derdim :D

şahin09
15.08.12, 04:08 PM
mereba arkadaşlar be hemster alalı 1 hafta oldum ama elimi uzatıgımda bencelerini geciriyo ve ısırıyo sevmeme izin vvermiyo cook üzülüyorum neden olabilir gezinsin diye top aldık onada binmiyo cook üzülüyorum ve hep uyuyo

şahin09
15.08.12, 04:15 PM
biri bana yardımcı olurmuuu !!!!!!!!!!

Specter
29.09.12, 01:29 PM
teşekkürler :) elime çekirdek koyunca düşünmeden geliyor.

Cengaverr
30.09.12, 11:16 PM
Çok kötü bir durum var :( , hamster aldım ama bir türlü elime alamıyorum , iki kere ısırdı ondan çekinmiyorum ama , elime aldıgımda koluma tırmanırsa veya kaçarsa dıye korkuyorum.Ne yapmalıyım ?

ayşe_333
25.10.12, 01:57 PM
meraba ben yeni alıcam erkek mi almalıyım yoksa dişi mi bikaç siteye baktım erkek daha ii dio bazıları da dişi daha ii dio napıyım bilmiyorum

eylul
28.10.12, 04:27 PM
ya benim hamsterim çok büyüdü ama ben hala elime alıştıramadım 2 aydır benimle kalıyor ama almaya çalıştığımda ısırıyor parmaklarımda hep diş izleri kaldı dişleri çok keskin ne yapmalıyım?

ÇıtırPıtırMini
06.11.12, 07:05 PM
Çok teşekkürler admin. :) Fakat birşey sorucam,konu açmak istiyorum nasıl açılır bu konu? .sd::DS

Kestanee (:
09.11.12, 08:24 PM
Bilgiler çok yararlı neredeyse ezberlemistim hamster almadan once. Ama hamsterm mami (gonzales) beni cok şasirttı bu gun aldim elime geliyor ısırmıyor vücudumda gezmeye bayılyor .d sanırım çok şanslym :D

sofya
25.11.12, 08:23 PM
bu sitede çok faydalı şeyler öğreniyorum
teşekkürler admin :)

Glceysf
18.12.12, 05:59 PM
Arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum. nerden kimle knşcağmı nasıl konu açcağmı bilmyorum. Bende 4 tane gonzales aldım iki yavru ve iki yetişkin ama çok ısırıyolar küçük olan parmağıma kan oturttu :) onları çok seviyorum çok güzeller keşke onlarda beni sevse. Gonzales hamsteri kendine alıştırabilen varsa onu tebrik ediyorum ya :)

srecnoo
25.12.12, 02:41 AM
Yetişkinleri alıştırman biraz zaman ve sabır ister ani hareketlerden kaçın senden tehlike gelmiceğini hissettir onlara sevdiği şeyleri vererek ödüllendir yavruları ise kokuna alıştır elini koklamalarına izin ver hatta eline aldığında hemen bırakma elinden sevdikleri şeyleri yedir kafesede aniden elini sokma dışardayken ısırmaları nadir ama kafesi sahiplendikleri için sakladıkları yiyecekleri ve kafesi koruma iç güdüsüyle saldırıya geçebiliyorlar ne yazık ki

srecnoo
25.12.12, 02:45 AM
Ayşe_333 ; Dişi almanı öneririm hem sakin oluyorlar hemde erkekler gibi çiftleşmediklerinde hasta olmuyorlar