PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Saldırganlık

mitsinsar94
06-14-2009, 08:53 PM
Bir çok topicte de bahsettiğim gibi benim yumoj çok saldırgan :S ama çok tatlı. sayfanın en üstündeki resim var ya ordan 2. hamsterin hemen hemen aynısı. Rengi felan çok güzel ama alışamadık. henüz elimi ona deydiremedim ama o bana gayet yakın temasta bulundu ve güzelce bir tadıma baktı. Hadi mısırlı cips yemiştim(ayıptır sölemesi) onu anladık ta peki ellerimi yıkadıktan sonra niye saldırıya geçiyor onu anlayamadım :S Ne tavsiye edersiniz Cevaplarınızı bekliyorum.

hamsteradmin
06-14-2009, 10:47 PM
Bebeklik dönemini petshopta hırpalanarak geçirdiyse genellikle saldırgan oluyorlar. Çok saldırgan bir hamsterın lezzetli yiyeceklerle elde duracak hale geldiğini gördüm. Sabır ve uğraş istiyor, alıştırmanız imkansız değil. Büyük ihtimalle korktuğu için savunmaya geçiyordur.

Alıştırana kadar yiyecek çeşitlerini fazla tutun, her gün mümkünse aynı saatlerde, en az bir kere ona aynı şekilde yiyecek vermeyi deneyin. Belli bir yakınlık kurana kadar acele etmeyin, en baştan başlamış gibi, kafesin dışından yiyecek vererek başlayın. Ve onda ilerleme görmeden siz bir sonraki aşamaya geçmeyin.Bunu 15 gün deneyin mesela. Haşlanmış sebzeleri zeytinyağı damlatarak verebilirsiniz, mevsim meyvelerinden verebilirsiniz. 15 gün sonra kafes kapağından içeri elinizi sokarak deneyebilirsiniz, 15 gün böyle devam edip daha sonra yiyeceği avcunuza koyarak titretmeden yemesini bekleyebilirsiniz bir 15 gün. Eğer elinize gelip yiyeceği alıyor ve uzaklaşmadan yiyebiliyorsa doğru yoldasınız demektir. Mesele sizinle ilişki kurmasını sağlamak, nazik olursanız o da nazik olacaktır, tabi sizi sevmesi için ona lezzetli yiyecekler vermek gerekiyor, yiyecekle sizi kafasında özdeşleştireceği için sizinle karşılaşmak onun için keyifli bir olguya dönüşür.

Gelişmeleri yazarsınız.

Sevgiler

mitsinsar94
06-15-2009, 11:51 AM
dün elimden bir çok yem verdim hepsini alıyo ancak çok korkak bir hayvan. Çünkü en ufak bir seste aşırı korkuyor. Bunu gonzales ile değiştirmeyi düşünüyorum. Kıyamıyorumda aslında ama :( bilmiyorum ne yapsam

mitsinsar94
06-15-2009, 07:43 PM
Bu gün hamsterimi değiştirdim üzülerek. Ancak bir iyi yönü var şu an gonzim çok uslu ve korkak değil :) beni mutlu eden de bu. Mesela akvaryuma çok rahat elimi sokabiliyorum. Elimi yaklaştırabiliriyorum. Hatta bu gün yeni gelmesine rağmen sevmeme izin verdi :) çok ufak ancak çok tatlı :) herşey için teşekkürler "hamsteradmin".
:)

hamsteradmin
06-15-2009, 10:05 PM
Rica ederim, umarım diğer ufaklığın kaderi de iyi olur.