PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir hamster'a neler öğretilebilir?

İsmail
16.05.09, 07:07 PM
Sorum acil değil ama merak ediyorum... Bir hamster neler öğrenebilir? Sonuçta gerçekten akıllı hayvanlar... Örneğin benimki kendi kendine küçük abdestini kafesin sadece biryerine yapıp sonra talaşla üstünü örtmesini öğrendi, bazı hamster'ı olan arkadaşlarıma bunu söyleyince şaşırdılar, bazılarınınki işediği yerin üstüne bile yatıyormuş :) Bunun dışında benim kızım Kafesin içindeki çarkını kullanmıyor ama top'un içinde evi geziyo, hem de baya bilinçli olarak neresi kapı neresi geçiş yeri görüyo, langur lungur basıyo gazı gidiyo... Kafesinin dışında verdiğim yemi kesinlikle yemiyor, mesela çıkardım elime aldım, çubuk kraker veriyorum, al eline ye dimi, hobaaa hepsini yanağa sıkıştırıyo, ne versem tıkıyo, şöyle elimde yemek yesin yok... üstüme koyuyorum azcık dursun uyusun o da yok, hiperaktif bir kişiliği var... Mesela üzerimde uyumaya nasıl alıştıra

hamsteradmin
17.05.09, 09:48 PM
Hamsterlara neler öğretebilecekleriniz sizin sevginizle ve azminizle alakalı. Şunu şunu yapabilirler diyemem, çok vahşi ve büyük yaşta alınmış bir hamsterın elde yatarak brokolisini yiyen hale dönüştüğünü biliyorum :) Bu sevginin gücüyle ilgili bir şey. Ne kadar çok zaman geçirirseniz, ne kadar benimserseniz, yiyecek vererek cesaretlendirir, tiksinmez korkmazsanız, onlar da o kadar insana yakın ve akıllı oluyorlar. Birkaç gece kafesini açık bırakıp üstünüzde okşayarak tutmayı deneyebilirsiniz, bir yandan da yiyecek verilebilir. Yiyeceğini yiyip merakı ve korkusu gittikten sonra yanınızda uyuyakalabilir. Tabi tuvaleti için de bir şeyler düşünmek lazım. Böyle bir durumda alıştırmak için belki birkaç gün odada serbest kalması gerekebilir o yüzden kaçabileceği, kaybolacağı yerler için önlem alın.

Sevgiler

İsmail
18.05.09, 01:33 AM
Anladım, belki diğer kullanıcılar da kendi hamsterlarının neler yaptığını neler öğrendiğini anlatırsa faydalı ve ilginç olabilir bu konu diye düşündüm, umarım yazan olur

cıtır&kıtır
23.05.09, 05:14 PM
çok akıllı hayvanlar dediğiniz gibi..istenilen herşey öğretilebilir ben buna inanıyorum..bi öpücük sesiyle onları yuvalarından çıkarta biliyorum..nasıl yapmaya başladım ek gıdalar verirken örneğin kıvırcık tellerin içinden uzatıyorum ve arka arkaya yemi bulana kadar öpücük sesi çıkartıyorum bu ses dışarda bir kuşa yem verirken çıkartılan sesede benziyor.. :p ilk başta sesden dolayı olmasada kıvırcığın kokusundan dolayı hareketlenmeye ve kıvırcığı bulmaya çalısıyor..sonralarında yiyecek kokusu olsun veya olmasın o sesi çıkarttığınızda yuvasından çıkarak burnunu havaya kaldırıp koklamaya başlıyor..ama bu davranışın devam etmesini istiyorsanız onu yuvadan çıkarrtıktan sonra boş çevirmemeniz gerekiyor..şuan okul olduğundan çok ilgilenemiyorum çocuklarım ile ama 3 yetişkin hamstrmada bunu öğrettim ve çok kolay öğreniyorlar..:o

hamsteradmin
23.05.09, 05:59 PM
Evet yiyecekle koşullanabiliyor bütün hayvanlar. :) Normalde de iki ayağın üstünde tele yaklaştıkları zaman mutlaka onlarla birkaç kelime konuşmak lazım, vakit varsa ele almak lazım, bu şekilde dışarıya yönelik her ilgileri karşılık buluyor, daha mutlu ve evcil oluyorlar.

İsmail
23.05.09, 09:07 PM
çok akıllı hayvanlar dediğiniz gibi..istenilen herşey öğretilebilir ben buna inanıyorum..bi öpücük sesiyle onları yuvalarından çıkarta biliyorum..nasıl yapmaya başladım ek gıdalar verirken örneğin kıvırcık tellerin içinden uzatıyorum ve arka arkaya yemi bulana kadar öpücük sesi çıkartıyorum bu ses dışarda bir kuşa yem verirken çıkartılan sesede benziyor.. :p ilk başta sesden dolayı olmasada kıvırcığın kokusundan dolayı hareketlenmeye ve kıvırcığı bulmaya çalısıyor..sonralarında yiyecek kokusu olsun veya olmasın o sesi çıkarttığınızda yuvasından çıkarak burnunu havaya kaldırıp koklamaya başlıyor..ama bu davranışın devam etmesini istiyorsanız onu yuvadan çıkarrtıktan sonra boş çevirmemeniz gerekiyor..şuan okul olduğundan çok ilgilenemiyorum çocuklarım ile ama 3 yetişkin hamstrmada bunu öğrettim ve çok kolay öğreniyorlar..:o

Evet ben de her seferinde yemeğini ağzına verirken adını söylüyorum ama senin yaptığın pek tabi daha mantıklı ve işe yarar birşey... deniycem... bi akşam dışarda uyutiim dedim, bi güzel yoriim bunu kafese sokmiim, yok bana mısın demedi, onun gözler kan çanağı benim gözler kan çanağı ikimiz de son bi kez birbirimize baktık, sonra tamam git yatağında yat dedim koydum kafese, bi daha denemeye üşeniyorum, mümkün değil kafesinin dışında bi yerde yatmaz bu hayvan ya

cıtır&kıtır
30.05.09, 10:26 PM
:) cok komıksınız yazılarınızı okumaktan zevk alıyorum... :) onlar gece harekete gecen hayvan oldukları ıcın onlara kafa tutmanız cok ama cok zor...gündüz saati kucagınızda uyursa sız ona dua edın bence :) ismailinizi çok merak edıorum bı fotosunu gorsek keske...

İsmail
01.06.09, 10:20 PM
:) cok komıksınız yazılarınızı okumaktan zevk alıyorum... :) onlar gece harekete gecen hayvan oldukları ıcın onlara kafa tutmanız cok ama cok zor...gündüz saati kucagınızda uyursa sız ona dua edın bence :) ismailinizi çok merak edıorum bı fotosunu gorsek keske...

hemen gösterelim...

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

İsmail
01.06.09, 10:22 PM
2 tane resim daha....

Fareli köyün kavalcısı

Spagetti yerken..

cıtır&kıtır
03.06.09, 03:15 PM
çok masum ve çok şeker allah uzun ömür versin :)

MoLLy_OsCaR
03.06.09, 04:31 PM
Bu bir syrian mı, gonzales mi?

cıtır&kıtır
04.06.09, 07:30 PM
syriana benziyor arkaşım ama küçüklüğü gonzalese benziyor yada fotolarda öle çıkıyor :rolleyes:

İsmail
06.06.09, 12:03 AM
syrian canım, belli olmuyo mu...

hamsteradmin
08.06.09, 02:15 PM
Evet Suriye benziyor, spagetti yediği resim çok tatlı. :D Albümünüze resimleri koyabilirsiniz.

mano
10.06.09, 04:13 PM
Anladım, belki diğer kullanıcılar da kendi hamsterlarının neler yaptığını neler öğrendiğini anlatırsa faydalı ve ilginç olabilir bu konu diye düşündüm, umarım yazan olur

bende bişeyler öğretme çabasındaydım minik kızıma .sürekli deniyodum en sonunda kendi kendine bikaç sey öğrendi.mesela kapıdan dışarı çıkmak istediğinde omzuma alıp öyle gezdiriyodum evin içinde .ve bunu baya bi tekrarladım şimdi kapıdan dışarı çıkmak istediğinde aynen omzuma çıkıp duruyo ve omzumda beni rahatsız ediyo durmadan.çıkarttığımda da ondan mutlusu yok

mitsinsar94
14.06.09, 08:45 PM
heheheahh son resim çok süper yahu :) ya benim ufaklık yumoj çok saldırgan. Çok tatlı ancak sırf bu yüzden değiştirmeyi düşünüyorum. Dişi ve 3.5 aylık ama çok saldırgan. herhangi ele alma gibi bir özelliği kazanamadık. çok korkak ve salgırgan. Nasıl önlerim ? bir de benimki şu an akvaryumda duruyor bir kaba kapı ve pencere açtım içinde uyuyor. ama ne zaman kalksa ne kadar kağıt war ( ben kağıtları ufak kare şeklinde koydum akvaryuma ) hepsini evine topluyor. Bunun nedeni ne olabilir?

hamsteradmin
14.06.09, 10:57 PM
Akvaryum da onu strese sokuyor olabilir. Ona imkanlarınız dahilinde kullanışlı bir kafes almaya çalışın. Büyük ihtimalle tepeden her elinizi uzatışınız onu çok korkutuyor. Alıştırmakla ilgili diğer başlığınıza da cevap yazdım ama yazdıklarım için kafese ihtiyaç var.
Kağıtlarla da kendine saklanabileceği bir yuva yapıyor, bu şekilde güvende hissediyor, her hamster yapar bunu. Kağıt yerine talaş kullanabilirsiniz.

mitsinsar94
15.06.09, 11:53 AM
Talaş en yakın zamanda alacağım. bende sevmiyorum kağıtları :) en geç önümüzdeki hafta bir kafes alırım ona.

episodetwo
19.06.09, 03:46 AM
ya bu suriye hamsterlerinin fiyatları nedir ben aldım 10 tl den adanadayım ama gonzales aldım beyaz bi sölermisin kaça aldın suriye hamsterini bende alacamda ama istanbula gelince alacam adanada sadece gonzales var . :D bide ben bukalemun besliyom :D

İsmail
20.06.09, 02:40 AM
ben kafes aldım ismail'i bedava verdiler... üzüldüm aslında hayvana biçilen değere ama sonra anladım niye bedava vermişler :) manyak resmen ya, indirim yaptırmak için ya almasam mı falan yaptım böle son anda adam bedava yem mem de verdi, şimdi düşünüyorum da hakikaten "şu hayvanı al götür burdan nolur" der gibi bi telaşı vardı, ah ismail ah :)

hamsteradmin
28.06.09, 07:18 PM
: )) Şimdi tekrar gördüm de spagettili fotoğrafı, pek tatlı bi şey bu ya :) Sen niye şikayetçisin bu kadar bizim kız İsmail'den :) Adını mı değiştirsek, isimlerin de enerjisi var :D

Agentzero
28.06.09, 07:23 PM
bi şey sorabilir miyim bu guina pig mi yoksa hamster mı???Annemler önceleri evde hayvan beslememi yasakladığı için besleyemiyordum.Zar zor su kaplumbağası aldırdıktan sora kanarya balık ördek civciv öle gidio.:DŞimdi de hamster veya guinea pig almaı düşünüyorum(İkna edebilirsem)=)))

hamsteradmin
28.06.09, 07:24 PM
Bu bir Suriye hamsterı Agentzero :)

Agentzero
28.06.09, 07:31 PM
teşekkür ederim=)))

uğur11
14.07.09, 08:04 PM
ya arkadaşlar bişi sorcam ama kızmayın ben daha yeni üyeyim nasıl resim ekliyoruz

alpsarica
14.07.09, 08:34 PM
bende bir yerde okumuştum;

eline severek yediği yemlerden bir tane al elini havada tut almak için ayağa kalkarken -örneğin- "kalk" de.bunu sürekli tekrarla elinde yem olmadan bile "kalk" dediğinde ayağa kalkarsa bu iş olmuştur. hatta elin bile olmadan kalkabilir belki.:)

hamsteradmin
14.07.09, 09:16 PM
ya arkadaşlar bişi sorcam ama kızmayın ben daha yeni üyeyim nasıl resim ekliyoruz

Uğur merhaba, profiliniz'e girip albüm oluşturabilirsin. Veya cevap yazarken Ataç işareti var, üzerine gidince eklentileriniz diye bir yazı çıkıyor. Sağındaki oka tıklarsan resim yükleme sayfası çıkacak.

hedehodo
03.11.09, 06:50 PM
arkadaşlar ben 1 yaşında bir kız aldım.. fakat çok yabani.. ama ışık görüyorum alışıcak gibi.. söylediklerinizi ( özellikle adminin ) tamamen yapıyorum.. sonuç alırsam tekrar paylaşırım sizinle

hamsteradmin
03.11.09, 08:28 PM
Haberlerini bekliyoruz hedehödö :)

KarameL
18.11.09, 11:34 PM
2 tane resim daha....

Fareli köyün kavalcısı
[/URL]

Spagetti yerken..
[URL="[Only Registered Users Can See Links]"] ([Only Registered Users Can See Links])

oooooooooooyyy çok şekermiş :D

dwarf
27.01.10, 04:06 PM
öpücük sesi hamsterleri çok rahatsız eder.sen onu eğittiğinden değil.yuvadan korku ve meraktan dolayı çıkıyor.ben bile o sese gıcık oluyorum

hamsteradmin
27.01.10, 08:21 PM
Eğer yemek gibi güzel bir olayla özdeşleştirdiyse buna koşullanarak da çıkıyor olabilir.

Basakolin
29.01.10, 10:13 AM
Ewt hamsteradmin e katılıuorum.Bncede yemekle birlikte özdeştirdiyse konuşarak da çıkıyor olabilir. Bn bunu hamsterimde denemeyi düşünüyorum :D

-ErgünCan-
09.02.10, 09:11 PM
Benim Hamsterimde aynı şekilde bazı şeyler öğrendi ..Bunlardan 1-2 tanesi kafesindeki küçük tuvaletini kafesin alt kattaki sol alt ve üst kattakı evinin için yapıor :) Kafesin üst katı aralarda delik delik yuvarlak ve gölge vuruor içeri evinin dışına hemen yanına yatıor :)
Bide kafes dışında bişey veriorm ilk yanağına dolduruor sonra kemire kemire yior

yalin08
28.02.10, 02:47 AM
benimki gel dedinmi geliyor git dedinmi gidiyor dur dediğinde duruyor zıpla diyorum bana öle bakıor:) :) :) :)

FAREttin
02.03.10, 02:58 PM
benimkini geçen çarşamba aldım.
3,5 haftalıktı şimdi 4'ü geçti.
ona meyve yeşillik verirken elimden verdim.
sürekli ıslık çaldığım için ıslığa alıştı.
şimdi ıslık çaldığımda borusundan çıkıp usulca elime gelir.
evin içinde gezdiriyorum onu.tekrar kafese koyarken tuzsuz peynir,ceviz,nohut vs.
veriyorum.çok eğleniyor.beni de eğlendiriyor :D

MoFiN <3
04.04.10, 10:20 PM
benim hamişim ile aynı renkte :) gerçkten çok tatlıı :)

skaterboy
05.11.10, 05:09 PM
kız hamstera ismail denirmi :D ben çiko koydum
bi sonraki hamsterıma çorap dicem :D:D:D:D:DXDXDXD

skaterboy
05.11.10, 05:12 PM
öpücük sesi hamsterleri çok rahatsız eder.sen onu eğittiğinden değil.yuvadan korku ve meraktan dolayı çıkıyor.ben bile o sese gıcık oluyorum

aslında bende çok gıcık oluyorum nedense öpücük sesi yada havayı sıkıştırarak ağzına alma benim ağzımı çok pis kurutuyo :D:D:D

omer332
05.11.10, 06:48 PM
Benim hamsterim daha 1,5 aylık yeni aldım ancak sağır olduğunu düşünüyorum, sese hiç tepki vermiyor. Ses kullanmadan onu eğitmem mümkün mü acaba? :D

-ErgünCan-
05.11.10, 06:59 PM
Arkadaşlar ne eğitmesi ya :D

omer332
05.11.10, 07:14 PM
balıklardan örnek veriyim:bir süre boyunca (ortalama 40 gün) akvaryumunuzda ki balıklara yem vermeden önce akvaryumun camına tıklatıp, akvaryumun sol tarafından yem atarsanız, ilerleyen zamanlarda cama tıklatınca balıklar akvaryumun sol kısmına gelirler. aynısı hamsterlar içinde mümkün, her elinizden yem vermeden önce belirli bir ses çıkarırsanız bir süre sonra o sesi çıkarınca elinize gelir.tabi yem vermeniz bu alışkanlığının devamını sağlar :D

oynak :)
23.03.13, 03:16 PM
:)) çok tatlılar :)

oynak :)
06.04.13, 12:38 PM
Çok sevimli :))