PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürekli telleri kemiriyor ama...

Hippihams
12-10-2009, 04:43 PM
arkadaşlar benim hamsterım sürekli telleri kemiriyor. özellikle çok ses yaptığı için bazen çarkını çıkarıyorum, o zaman hiç inmiyor tellerden ve o tın tın metal sesi insanın beynini deliyor resmen. dışarı çıkmak için yapıyor diye düşüyüyorum. kafesin kapağını açıp bırakıyorum ama geliyor kokluyor biraz burnunu çıkarıp kokluyor sonra geri kafese girip yandaki telleri kemirmeye devam ediyor. çok saldırgan olduğu için elimede alamıyorum. acaba istediği farklı birşey olabilir mi? yada hastalık vs?:mad::(:(

Pamuk V Armi
12-10-2009, 04:54 PM
hamsterının türü nedir??

elmyra
12-10-2009, 05:17 PM
Telleri kemirmesi sıkıldığı veya acıktığı içindir. Ama kafesten çıkmamasıda ilginç. Senin bir çark sesi probleminde vardı zaten. Hamsterının türü ve yaşı nedir? Yani neden alışamadı büyük mü merak ettim. Telleri kemirmesi bir hastalıktan değildir. Ben gene hamster topu önereceğim sana. Bir de hiç başedemiyorsan, eline alamıyorsan, ilgilenemiyorsan, çok rahatsızsan iyi bakabilecek hayvanın rahat edebileceği birine (pet shop değil) ver diyebilirim. İkinize de yazık.

Pamuk V Armi
12-10-2009, 05:21 PM
bu arada hamsterlar 3 ayda bir yaşına girerler.yaşı derken kafadan atıpta 3-5 demesin diye yazdım.

elmyra
12-10-2009, 05:28 PM
Yaştan kastım kaç aylık olduğunu öğrenmekti Pamuk V Armi.

Pamuk V Armi
12-10-2009, 05:29 PM
ztn bnde bize doğru bilgi versin diye yazdım.yani kaç aydır yaşıyosa o yaştadır.tabiki öğrenmeliyiz ama "doğru" öğrenmeliyiz değilmi??

elmyra
12-10-2009, 06:01 PM
Kimsenin kafadan atacağını düşünmüyorum, bir de konudan uzaklaşmayalım lütfen ikili sohpete dönmesin. Arkadaşımız cevap verdikten sonra tartışmalıyız bunu. Ayrıca 'doğru' yaş yönteminin senin bahsettiğin gibi olduğunu daha önce hiçbir yerde okumadım ve duymadım. Ama bahsettiğim gibi sorunumuz '' hamsterın telleri kemiriyor olması''.

Hippihams
12-10-2009, 10:03 PM
hamsterımın türü gonzales. yaş olarak bilmiyorum ama aldığım yere sorduğumda 4 aylık demişlerdi. bu arada gezmesi için topum zaten var ama topa da girmek istemiyor. kokluyor ve kafese geri dönüyor.

bide telleri kemirmesi genelde ben elimle tellere dokununca hemen geliyor ve telleri kemirmeye başlıyor. acaba bana alışamadığı için mi?

hamsteradmin
12-10-2009, 10:14 PM
hayır telleri kemirmek dışarı çıkmak istediği anlamına gelir ya da yiyecek istediği. en düşük ihtimal de çiftleşmek istediğidir.

Hippihams
12-10-2009, 10:26 PM
eğer çiftleşmek istiyorsa vazgeçse iyi olur çünkü 1 taneyi zor zaptediyorum bide eşmiş yavruymuş yok olmaz. öyle bi düşüncem yok zaten.

aç olduğunda sanmıyorum çünkü kafesinin yanındaki küçük kulübesi yem ve yiyecek dolu. deli gibi oraya depoluyor.

hamsteradmin
12-10-2009, 10:37 PM
Yiyecekten kastım, eğer ödül olarak ekstra yiyecekler veriyorsan seni gördüğünde yiyecek vermeni bekliyordur ya da dışarı çıkmaya alıştıysa bunu istediği için telleri kemirir.

Berfe
12-11-2009, 01:22 AM
Top al, kurtul. Kemiremiyor onu zaten. Koşup durur istediği kadar. Uyku saati gelinceye kadar arada bir çıkarıp kafese koy ki su içsin, yemek yesin, dinlensin. Ben öyle yapıyorum. İlk aldığım hafta aynı dertten muzdariptim, ta ki topu alana kadar. Alıştı, geziyor bütün evi hem de kimseyi rahatsız etmeden.

Tabi gecenin bir vakti kalkıp nasıl ilgileneceksin orası muamma.

hamsteradmin
12-11-2009, 03:39 AM
Topu varmış zaten ama koklayıp geri döndüğü için istemiyor diye düşünerek bindirmiyormuş.

Berfe
12-11-2009, 06:00 AM
O zaman özür dilerim. Bu konuda bilgim yoktu.

Bununla beraber, bence yanlış düşünüyor. Eğer salt hamster'ın isteklerine bakarsak ilk başta kafese koymamamız lazım. Elbette hayvanın huzurunu düşünmeliyiz, strese girmesini sağlayacak şeylerden uzak tutmalıyız ama hem hayvandan ciddi anlamda rahatsız olup, hem verdiği rahatsızlığı azaltacak alternatifleri ortadan kaldıracaksak, tek seçenek kalıyor o da ufaklığa başka bir ev bulup her iki tarafında huzura ermesini sağlamak.

Öyle hemen topa alışmasını beklemek hata olur. Ki bu hataya ben de düştüm ve sizlere danışmıştım, biliyorsunuz. Ve bana en mantıklı gelen şeyi yapıp, alışmasını bekledim ki öyle de oldu. Şu an ben de, o da mutluyuz. Ha arada ona eşlik ederek evde gezmesini de sağlarsak hiç bir problem kalmaz bana göre.

Hippihams, bizi ilgilendirmez belki ama gerçekten çok fazla rahatsızlık veriyorsa, kendine de, hayvancağıza da eziyet etme ve o'na yeni bir ev bul. Bunu sevgili admin daha önce belirtmiş, ben de bu öneriyi tazeleyeyim istedim.

Allah kolaylık versin.

Pamuk V Armi
12-13-2009, 03:12 PM
ama bir türlü türünü açıklamadı.

Hippihams
12-14-2009, 03:36 PM
ama bir türlü türünü açıklamadı.

ilk sayfada yazmışım ya okusana.

sari_melek_1907
03-02-2010, 06:41 PM
top almalısın bence benmkide kemiriyordu top aldım biraz azaldı..

Goobie=)
06-13-2010, 09:10 PM
benımkıde kemıro baya fazla hatta topuna koyuyorm topla qezmıor ıcınde cıkmak ıcn cabalıor ble tpu kemrmye falan calısıor bı ılnqnc sadece bır kez sokabıldım topa baska yapmadım cok sınır olmus qıbıydı cunku...:confused::(

rihanna126
08-21-2010, 06:09 PM
Hayır arkadaşlar eğer hamsterınızın dişlerini törpüleyeceği başka yer yoksa telleri kemirir =)

taha220
02-17-2013, 08:40 PM
arakadaşlar ben hamster alalı 3 gün oldu çarkına çıkmıyor üst katta evi var oraya çıkmıyor hamsterımın cinsi suriye

Küçüğüm
03-19-2013, 06:46 PM
Yeni bir kafese girdiği daha 3 gün olmuş. Biraz daha bekle alışması için. Bazen petshoptaki hamsterlar çark nedir görmemiş olmuyor. Camdan kafese dolduruyorlar ve sadece yemek su ile bakıyorlar. Kafesine alışması ve çarkı benimsemesi için biraz daha zaman geçsin bakalım.

oynak :)
03-23-2013, 05:59 PM
benim hamsterimde kemiriyordu , kemirme taşı da aldım ama onu kemirmedi ... şimdi yeni hamsterim bunu yapmıyor , ancak kemirme taşını da kemirmiyor...