PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster'ım ilginç bir ses çıkarıyor

İsmail
12-09-2009, 09:07 PM
Bizim İsmail yaklaşık 2 haftadır ara ara sanki civciv gibi cik cik diye bi ses çıkarıyor, öksürüyor desen değil, hıçkırıyor desem değil, bir de bazen sanki ıslanmış köpek gibi seri bir şekilde başından kuyruğuna kadar titreyip silkeleniyor(daha açık anlatmak için köpek örneğine ek olarak biz insanların çişi geldiğinde yaptığı bir titreme hareketi daha vardır :D biraz kaba oldu kusura bakmayın ama doğru şekilde anlatmak zorundayım), ama çok ani bir şekilde bir tikmişçesine sergiliyor bu davranışı, mesela kafesin içinde yürürken bir anda bu hareketi yapıyor ve sağına soluna da çarpıyor, sonra aynen devam ediyor yürümeye, bazen de durup bi yerlerini kaşıyıp kemiriyor, acaba bit mi var diye düşünüyorum ama çok temiz baktığımı söyleyebilirim.... bir fikri olan var mı neden böyle sesler çıkardığı ve diğer bahsettiğim garip hareketi yaptığına dair?

Hippihams
12-09-2009, 10:52 PM
sesler için bişey diyemiyeceğim ama kaşınma ve titreme sanırım normal. kaşınma sürekli var zaten sanrıım bütün hamsterlarda. titreme dediğin harekette, bazen benimki kendini fazla temizliyor tüyleri ıslak gibi olup yapışıyor. sonra dediğin gibi bi titriyo tüyleri düzeliyo. kendisini çok temizlemesi ile ilgili olabilir o titreme. bizimkiler fazla titiz sanırım :D:D

hamsteradmin
12-09-2009, 11:45 PM
Tüylerinin arasını kontrol et, herhangi bir minik böcek ya da siyahlık görmezsen alerji vb bir hassasiyet olmuş olabilir.Bu aralar farklı olarak ne verdin ya da sıkça bir yiyeceği verdin mi bunu düşünebilirsin...

İsmail
12-10-2009, 12:11 AM
peki kontrol ederken ya bana geçerse pire veya bit, odamda tutmaktan da korkar oldum şu sıralar, çünkü kesinlikle öncekilere oranla farklı bir davranış sergiliyor, bu aralar farklı olarak, özellikle son 2-3 haftadır fındık veriyorum, bu bildiğin kabuklu olanlarından, onun dışında hemen hemen aynı şeyler, özellikle kalça kısmını çok kaşıyor ve ısırıyor.... bi eldiven bulursam kontrol edicem tüylerinin arasını ama evde nerden gelicek de böcek falan yapışıcak onu anlamadım....

peki çıkardığı sese ne diyorsunuz? acaba kaşıntısından dolayı bir rahatsızlık duyduğu için mi çıkarıyor bu sesi yoksa üşütmüş falan olabilir mi?

hamsteradmin
12-10-2009, 12:47 AM
Bit olduğunu sanmam ama sen gene de kontrol et. Hayvanların vücut ısısını tercih ettikleri için insana geçmeleri nadiren gerçekleşir. Çok endişe ediyorsan giysilerini çıkarıp yıkarsın ama gerek yok.
Eğer tüylerin arasında bir şey yoksa anlık bir rahatsızlık olabilir. Bazen bizim de vücudumuz karıncalanır ve böcek ısırdı sanarız, onlara da öyle olabiliyor. Benim kedilerimden biri de aynı tarif ettiğin gibi davranıyordu ama üzerinde hiçbir canlı yoktu, sonra kendiliğinden geçti.
Yine de çözüm bulamazsan bir veterinerle görüşebilirsin.

İsmail
12-21-2009, 11:58 PM
İsmail'in şu cik cik diye çıkardığı sesler geçti ama hala şu anlık silkinme hareketleri devam ediyor. Ayrıca bu aralar suluğunu kemiriyor devamlı, bu yüzden de bütün suyu döküyor, talaş hep su, hatta çıkardım dışarı bunu yanağına dokununca ağzından su gelmeye başladı. Resmen saçmalıyor bu aralar. Ayrıca sanırım dışkısı biraz kalınlaşmaya başladı, öncekilere göre büyük yapıyor dışkısını. Bir fikri olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

hamsteradmin
12-22-2009, 12:55 AM
hehehe yanağına dokununca ağzından su fışkıran hali gözümün önüne geldi : ))) dışkısının kalınlaşması hem büyümesiyle hem yediklerinin zengin oluşuyla hem de sindiriminin iyi olmasıyla alakalı. suyu dökmesi için herhangi bir şey öneremeyeceğim, duruma en uygun çözümleri en yakın gözlemleyebilecek kişi olarak sen bulabilirsin, ne zamanlar ve neden yaptığını bulmakla başlayabilirsin. kafesi kemirirken bazen suluk yan yatar bu da talaşı ıslatır.

Rufus
12-22-2009, 08:39 PM
Ben dişi erkek aldım ilk gün geceleri çıkardılar şimdi ikiside yuva yaptılar yatıyorlar :D Çiftleştiler galiba :) Ben suluk değiştirdim çark ını değiştirdim biraz fazladan boru almayı planmıyorum bir de ucuz bi kafes büyük bişe borulu birleştiricem çünkü :D

:) Karamel
08-09-2013, 12:59 AM
Merhaba Arkadaşlar, Speedy (1-2) aylık ,olduğu yerde ilginç bir ses çıkarıp zıplıyor sizce ne olabilir tehlikeli mi ??? :(

kokoş
12-20-2015, 07:00 PM
daha önce hamster beslemiştim, yaşından dolayı öldü 5 saat önce kadar bir hamster daha aldım yavru muhtemelen 2 aylıktır kendi başına uyurken yada yemek yerken bi ses çıkarmıyor, fakat bazen kafesine falan çarpınca emin değilim ya ağzından yada burnundan değişik bi ses çıkartıyor. viyaklıyor gibi. benim fikrimce yavru olduğu için bir sıkıntısı var yada hasta olduğu için lütfen bir bilginiz varsa yardımcı olur musunuz ? ona göre bu akşam geri götürmek istiyorum.

dişlerinden de geliyor olabilir emin değilim, veya burnuyla alakalı olabilir lütfen acil yardım

HANNA
12-22-2015, 09:41 AM
Merak etmeyin.tüm hamsterlerde oluyor bu şeyler.benimki de öyle yapyordu.yanında durup konuşurken vıyıltı sesler çıkarıyordu.beni rahatsız ediyorsunuz diyor.sonralar artık geçdi gitdi bu şeyler.alışmaya başladı.yeni ortama geldiklerinden dolayı o seslet

HANNA
12-22-2015, 09:41 AM
Merak etmeyin.tüm hamsterlerde oluyor bu şeyler.benimki de öyle yapyordu.yanında durup konuşurken vıyıltı sesler çıkarıyordu.beni rahatsız ediyorsunuz diyor.sonralar artık geçdi gitdi bu şeyler.alışmaya başladı.yeni ortama geldiklerinden dolayı o sesler.evet bazen dişlerinin sesi de geliyor