PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hamsterımı domuz gribinden nası korurum

Pamuk V Armi
12-08-2009, 08:53 AM
biliyosunuz ki şu son 2.5-3 aydır ülkemizde ve dünyada "pandemik a:h1n1"virüsü olarak adlandırılan türkçe adı "domuz gribi"olan bir çeşit hayvan gribi mevcut.ve bu grip ne yazıkki şu ana kadar 100 e yakın kişiyi öldürdü ülkemizde.
bu grip insandan hayvana bulaşan bir grip çeşidi olduğu için canlı sınırlaması yok.ve virüs her insanda farklı şekillere bürünüyor ve buna"evrim geçirme"deniliyor.bu yüzden artık bir kere hapşursak bile kendimizi hastanede sıra beklerken buluyoruz.peki siz sevgili hamster sahipleri hiç düşündünüz mü siz "domuz geribi"olduğunuzda hmasterınızın da tehlike altında olduğunu?
dediğim gibi bu grip virüsünde canlı sınırlaması yok.o yüzden hem siz hem hamsterınız tehlike altında.tabii hamsterınıza maske takamazsınız ama bi takım çok pratik yollarla nerdeyse hiç masraf harmadan yapabiliceniz şeyler var.
ama sadece gripken elinize almamak yeterli olmaz çünkü sizin gittiğiniz her yerde "virüslü moleküller kalır" ve buda bulaşma riskini arttırır.
işte bu yüzden hamsterınızın "domuz gribi" olupta hem sizin üzülüp hemde virüsün bir hayvan üzerinde "evrim geçirmemesi"için bazı çözümler:
1-kesinlikle hamsterı almadan önce ellerinizi yıkayın.elleriniz ısalklığını ve soğukluğunu giderdiği zaman elinize alın.
2-eliniden bıraktıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.
3-hamsterınıza bolca c vitamini verin ve diğer meyve-sebzeleri ihmal etmeyin.
4-eğer girpseniz hamsterı en az 2 metre uzağınızda tutun ve bu mesafeyi şmayın.
5-hamsterınıza çok aşmadan pişmiş et veya pişmiş balık verin.5 günde bir.
6-hamsterınızın talaşını ve yemini sıklıkla deiştirin.4 günde bir.eğer hastaysanız bir bireyden rica edin ve o temizlesin
7-kesinlikle ağız ile temasa geçmeyin
8-sağlıklıyken bile en az 1 metre uzakta durun.sendiğiniz zamnlar dışında bu mesafeyi kısalmayın.
9-hamsterınızın suyunu 1 günde bir değiştirin.
10-hamsterınızın bu dönemde nolur noolmaz 10 günde bir veterinere götürün.
bu tavsiyeleri uygularsanız eğer şirin dostunuza "%100" koruma yapmış olursunuz ve şirin dostunuz bu dönemde bile sağlıklı kalır.
bu yazı size saçma gelebilir ama madem domuz gribi hayvandan insana geçiyor insandan hayvana niye geçmesin??
sevgilerimle ve saygılarımla...
pamuk V armi...
sitede veya internet ortamında benden veya yetkili kişilerden habersiz alıntı yapmak yasaktır.hemde kattiyen.bu benim bir önceki sitede yazdığım konudur.

hamsteradmin
12-08-2009, 07:58 PM
Türler arası virüslerde farklılıklar vardır, domuz gribinin hamsterlara geçme ihtimali neredeyse hiç yoktur.

Pamuk V Armi
12-09-2009, 12:48 PM
hmm ama ben genede herzaman dikkat ediyorum böyle yapıyorum domuz gribi olsun veya olmasın.önemli olan bunları grip tehlikesi varken değil herzaman böyle yapabilmek.