PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamsterlar ve hanta virüsü


Trgy
04-30-2009, 02:06 PM
Farkındaysanız yavaş yavaş ilerleyen bir virüs patlamak üzere, hanta virüsü!. Deniliyor ki kemirgenlerden bulaşmaktadır. Acaba bu virüs hamsterlarımızdada oluşabilirmi. Ben çok yakından ilgileniyorum hamsterlarımla, elimden hiç indirmiyorum. Ama şu haberler çıktıkça kuşkulanmaya başladım. Aramızda bir bilgiye sahip olan varsa bizimle paylaşabilirmi? Saygılar..

hamsteradmin
04-30-2009, 07:31 PM
"Kemirgenlerinizden vazgeçmeyin", Bir veterinerin yazısıdır, alıntılıyorum:

Prof. Dr. arkadaşımın yazısını sizinle paylaşayım :
Enfeksiyonun Microtus, Apodemus ve Clethrionomys soyundaki (cinsindeki) farelerle ilgili olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu gibi kemiriciler ev ve mezbaha gibi yerlerle ilişkili olmayıp, daha çok doğal yaşam alanları ile bağlantılıdır (kır,tarla, orman). Ev mezbaha ile ilişkili fareler genellikle Rattus ve Mus soyundki farelerdir. Dolayısıyla bu konuda yapılacak aceleci yorumlardan kaçınılması gerektiği düşüncesindeyim. Ülkemizin Rusya ile yakın ve benzer coğrafik konumu da gözönüne alındığında, bu ülkedenin batı kısımlarında ana taşıyıcı olarak belirlenen Clethrionomys türlerinin Zonguldak’daki salgında önemli rol aldığı düşünülebilir. Doğal olarak bu benim kişisel düşüncemdir ve bu konuda açıklama yapması gerekenler de fare ekolojisi ile uğraşan profesyonellerdir. Benim nacizane tavsiyem, meslektaşlarımızın Hantavirus ve benzeri gibi zoonozlar hakkındaki fikirlerini geniş kitlelere açıklamadan once çok ayrıntılı akademik taramalar yapması yönündedir.
Not:

1. Enfeksiyonun tespit edildiği vatandaşlarımızın tamamı ormanlık bölgede yaşayıp orman işçiliği ile bağlantılıdır.

2. Enfeksiyon genellikle enfekte fare dışkı ve idrarı içeren partiküllerin solunum yolu ile alınması sonucu oluşsa da, farelerin bu gibi çıkartıları ile bulaşık gıdaların alınması veya yukarıda belirtilen farelerin ısırması sonucu da oluşabileceği konusunda veriler de vardır.

3. Etken Bunyaviridae ailesinde yer alan RNA’lı bir virustur. Virus 50 santigrad derecede 30 dakika, 0-4 santigrad derecede 12 saat boyunca canlılığını koruyabilmektdir.

4. Virusun insanlar için patojen olan suşlarından biri böbrek, diğeri de akciğer yatmezliğine neden olmaktadır. Bizde görülen formunun daha az patojen olan böbrek yetmezliğine neden olan formu olduğu düşünülmektedir (Puumala, Dobrovo).

Saygılarımla
Prof.Dr. Zati Vatansever
Kafkas Üniversitesi

Veteriner Fakültesi
Parazitoloji AD
Kars

...

Bu demek oluyor ki ancak kırsal alanlardaki fare, sıçan türü kemirgenlerde görülebiliyor, onlar da mikrobu almışlarsa eğer. Türkiye'de mikrobun olduğunu sanmıyorum şahsen.

ayxu
08-25-2009, 01:38 AM
ben korkarak soylemek zorundayım kı suan bartında bu vırus mevcut durumda. ve evde ıse benım uzerıme oldukca sık gelınıyor.yanı bu vırus turkıyedede var arkadaslar sadece haberlere cıkmıyor. yada ben hız gormedım haberlerde

hamsteradmin
08-25-2009, 02:11 AM
bartındaki fareleri evde mi besliyorlar?

ayxu
08-28-2009, 04:40 AM
evde beslemıyolar ama bunlar kacak farecıkler. eve gızlı yollardan gıren farecıkler bızım hamıslerımızden deıl :)

hamsteradmin
08-28-2009, 06:07 PM
ben de onu diyorum işte, hasta fareler eve girip sizin hamsterınızla yakınlık kurmadıkça problem yok.

Mert K.
08-28-2009, 11:52 PM
saçmalamayın hamsterler dışarı yüzü görmüyolarki kafesde doğuyolar kafesde büyüyolar nerden virüs kapacak lütfen mantıklı olun hamster gayet temiz ve sağlıklı hayvandır.

köfte
08-30-2009, 01:33 AM
diyelim ki normal bir fare bir kaç kuşak evde bakılsa,ürese hamsterlar gibi temizmi olur bi kaç kuşak sonra, yoksa normal fareler de mikrobik potansiyel mi var doğal olarak( kuduz,veva vb) hamsterların temizliği doğasından mı peki,ortamından mı?

hamsteradmin
08-30-2009, 02:28 AM
Kuduz virüsü vücuda girdikten sonra 15 gün içerisinde ölümle sonuçlanır o nedenle normal yaşayan bir hayvanda bu bir virüs yoktur. Fareleri pis yapan yaşama koşullarıdır, lağım vs.

Hamsterlar üretilmeye başlandıklarından beri sokak yüzü görmedikleri için herhangi bir virüs vb taşımazlar, bakterilerle temasları bile bizim onlara sağladığımız ortam kadardır. Bu nedenle bağışıklık sistemleri aslında zayıflamıştır ve bahsedilen virüsler vücutlarına girseydi anında ölürlerdi. Yaşayan hamsterınızın sağlıklı olduğunu anlayabilirsiniz.