PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamsterim korkak ve de tırsak :S

ugurbaki
12-02-2009, 02:38 AM
Değerli arkadaşlar,
İlk defa olduğunu belirteyim öncelikle. İki hafta önce bir hamster aldım ve galiba dişi. Beyaz renkli ve siyah kulakları var. Kafesinin içinde iken çok güel uyuyor ve oynuyor. Topuna koyup dışarı çıkarttığımda da eğleniyor epeyce. Hatta kafesi kemirdiği zamanlar anlıyordum ki dışarı çıkmak istiyor; ben de çıkartıyordum ama iki gün önce topunu kırdım yıkarken :( Şimdi de çıkmak istediği zaman kafesini kanepenin üzerine kyup kapısını açıyorum. Kanepenin üzerine atlıyor; geziyor, kenarlara tırmanıyor ama başından ayrılamıyorum aşağı atlayacak diye. Marul veya havuç uzatınca geliyor yanıma ama elimde bir şey olmayınca kokumu alır almaz korkup kaçıyor. Aramızdaki ilişki tek taraflı bir menfaat ilişkisi gibi oldu. Halbuki ben onun benimle oynamasını, kendiliğinden elime çıkmasını ya da en azından kafese koymak için elime aldığımda kaçmaya çalışmamasını istiyorum. Ama o elimden kaçmak için şekilden şekile giriyor. Sesime ve kokuma alışmasını istiyorum o yüzden sürekli adı ile çağırıyorum. Konuşmaya çalışıyorum, hatta yalnız yaşadığım için onunla geyik muhabbeti bile yapıyorum. Bu kızı nasıl alıştıracağım kendime?
İkinci sorum ise şu, sürekli bir yerlerde ödüllendirin dediğinizi görüyorum ama bunu nasıl yapacağım? Benim istediğim hiçbir şeyi yapmıyor ki; neyi ödüllendireyim ve ne ile? Mesela marulu çok seviyor, aldığım hamster yemini de kabına koyduğum zaman hemen bitiriyor ya da saklıyor bir yerlere. Onun dışında ne ile ve nasıl ödüllendirebilirim?
Son olarak şimdi dikkatimi çekti; kafesi kemire kemire bir hal oldu; halbuki 20 dakika olmadı içeri koyalı. Bir prison break yaşamaktan korkuyorum :) Sevgili hamstersever arkadaşlar, uzun uzun anlattığım derdimi anlayabilirseniz ve de cevap verirseniz çok sevinirim :))

hamsteradmin
12-02-2009, 02:49 AM
Yeni bir hamster topu alman gerekecek :) Çünkü açık alanda iletişim kurmak ve zaptetmek çok zordur. Boyutları bizim yaşam alanımıza göre çok çok küçüktür, birçok farklı koku, görüntü, şaşkına dönüyorlar ve normalde tanıdıkları sahiplerini kafes dışında tanımıyorlar.
Marul ve havuçla yaptığın tam olarak yemekle motivasyondur. Hayvanları evcilleştirmek için yemekten daha güçlü bir iletişim aracı yoktur. Bu ilk insandan beri böyle olmuştur. O nedenle menfaat ilişkisi diye düşünmemelisin. Çünkü mantıksal çıkarımlar yaparak bir insanı çıkarlarına alet eden bir canlı değil, tam tersi, karnını doyuran kişiyle yediği yemeği özdeşleştiren iyi niyetli bir canlı. Sistemleri mükemmel olmakla birlikte basit. Her gün aynı saat, aynı tarz okşama, sevdiği yiyecekler ve aynı ses ya da sözcükleri duyması, "koşullama" yapmasını sağlar. Örneğin her gün akşam 8de kafesten çıkarılıp topta koşuyorsa ve ardından kafesinde haşlanmış yumurta yiyorsa bu hayvan hem enerjisini atmış hem de açlık hissini doyurmuş mutlu bir hayvan olur. Vücut saati her gün aynı saate alışacağı için bu saatler dışında kendi kendine yetebilme ihtimali artar. Haşlanmış yumurta verirken sadece 2-3 kez adıyla seslenilse bile, etkili olacaktır, kokuyu duyduğu anda ayaklarının üstüne kalkıp bakacaktır.

Marul ishal yapabilir, yiyecek alternatifleri için beslenme bölümünü detaylı okumanı tavsiye ederim.
Hızlı bir kemirgenden söz ediyoruz, meraklı, yiyecek ve yeni yuvalar aramak için etrafı keşfe çıkacaktır, kafesinden çıktığı anda onu harikalar dünyası bekliyor. Bu durumda biz olsaydık marula bile gitmezdik herhalde : ))) Hayvanlar dış ortamdaki karmaşık kokulardan sahiplerini de tanıyamıyorlar çoğunlukla.

Sevgiler

mainkavi
12-02-2009, 02:51 AM
2 hafta önce almışsın, şu anda tam olarak ne kadarlık bu hamster ve cinsi ney :)

elmyra
12-02-2009, 02:52 AM
Hamsterın kaç aylık acaba bir de türü ne bir fikrin var mı ? Bir de eğer cinsiyet başlığına bakarsan orda fotoğraflı anlatımlar var dişi mi erkek mi daha iyi karar verebilirsin küçükse eğer yavruysa ayırmak biraz zor olabiliyor çünkü. Daha 2 haftadır sende alışması için erken birazcık gibi bunun için zaman en önemli unsur, sabrediceksin biraz:) Kafesin kapağını açtığında elini tut ve elinin üstüne çıkmasını bekle mesela. Elindeyken kavrama açık olsun elin ve bir elinden diğerine geçirerek kaçma isteğini oyalayabilirsin. Marulu çok seviyorlar ama iyi yıkayıp kurulamak gerek ve aslında çok az vermelisin çünkü sulu bir gıda olduğu için ishale sebep oluyor.

ugurbaki
12-02-2009, 08:52 AM
Hepinize gecenin o vakti vakit ayırdığınız için teşekklür ederim :)Dediklerinizi harfiyen yapacağım. Aslında niyetim bir yemek listesi hazırlamaktı gün gün. Yemini tabağından eksik etmesem ve ekstra yemek versem olur anladığım kadarı ile. Yemek bölümünü yeniden incelerim.
Bir de bu kırıldı dediğim top aslında kırılmadı; ekvatordaki eklem yerinden ikiye ayrıldı. Japon yapıştırıcısı ile dıştan ya da içten yapıştırsam süper sağlam olur ama Kartopu'ma zararı dokunur mu bilmediğimden yapmadım. O toplar da ithal oluyormuş, çok pahalı meret ya. Aksesuarlar bana hamsterımın yaklaşık 14-15 katına geldi :'( Yani tabiri caizse yemeyip yediriyor; giymeyip giydiriyorum :) Allah çocuğu olanlara sabır versin :)

mainkavi
12-02-2009, 12:27 PM
o toplar çok pahalı değil ya, 10-15 arası değişiyo fiyatları, pahalılarıda var tabi :)

hamsteradmin
12-02-2009, 09:40 PM
20 liraya ayaklı ve kaliteli bir top alınabiliyor.

ugurbaki
12-03-2009, 12:36 AM
Sadece üç gün kullanabildiğğimi düşşünürsek 15 pahalıı sayıılıır :) Ben 15'e aldıım ama tek bir yerde tek bir tane kaldıı :( Kütahya'da bulamadıım başşka. Kıırıılanıı yapııtıırdıım dııitam, görüntüden bir şşey kaybetmedi. Bugün ilk defa haşşlanmıışş yumurta verdim küçük bir dilim. Yedi biraz, gerisi kafeste duruyor. Alacağğıım az sonra. Kıızıım şşimdi topunda koşşuyor önümde :) ŞŞimdi durdu ve yattıı topun içine. İİnşşallah mutludur. Kulaklarıı dimdik ama bana da alıışşıırsa değğmeyin keyfime :)

Pamuk V Armi
12-08-2009, 12:43 PM
hmm ozmn yeni bir çark al.