PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kemirgen kumu

Leke
12-01-2009, 08:24 PM
cumartesi günü hamster alıcam ve 1-2 gündür detaylı araştırma yapıyorum. okuduklarıma göre hamster kokusu rahatsız edebiliyormuş. bende bu konuya bir göz atmak istedim. bir sitede kemirgen kumu diye bir şeyden bahsediliyordu. bu talaşa göre daha güvenilir olabilir mi ? kum dediği nasıl bir şey ? kedi kumu gibi ince mi yoksa kristal şeklinde mi ?

fazla soru sordum sanırım ama hamster alana kadar bir kaç bilgiye ihtiyacım var :D

şimdiden teşekkürler. :)

hamsteradmin
12-01-2009, 08:36 PM
İstediğin kadar soru sorabilirsin bunun için burdayız. :)
Kemirgen kumu bildiğim kadarıyla oldukça pahalı bir şey 1 kullanımı bile çok pahalıya gelebilir. Yaklaşık 6 tllik talaşın 3 ay gittiğini düşünürsek, bir-iki kullanımlık kumların çok pahalıya geldiğini anlayabiliriz. Temelinde inceltilmiş ve kemirgenlere uygun hale getirilmiş kumdur, kedi kumlarında olduğu gibi. Kedi kumunu asla kimseye tavsiye etmem, kemirgen kumuna da gerek yok bence.Talaş gayet temiz ve kullanışlı.

Leke
12-01-2009, 08:41 PM
peki bu koku sorunu için ne yapabiliriz ?

hamsteradmin
12-01-2009, 09:14 PM
Düzenli kafes temizliği yaparsan en az düzeyde olacaktır ama gerçekten sorun eden biri hamster almamalı, baştan iyice düşünmeli.

elmyra
12-01-2009, 11:55 PM
Hamsterlar hep aynı bölgeye çişini yapar. Sen ordaki talaşları alıp değiştirerek kokunun önüne geçebilirsin. Bir de ayda bir veya iki defa kafesi sabunlu suyla temizlemen ve kurutmanda faydalı olucaktır.

mainkavi
12-02-2009, 12:08 AM
Hamsterlar hep aynı bölgeye çişini yapar. Sen ordaki talaşları alıp değiştirerek kokunun önüne geçebilirsin. Bir de ayda bir veya iki defa kafesi sabunlu suyla temizlemen ve kurutmanda faydalı olucaktır.

benimkide hep aynı bölgeye yapıyo ama yaptığı yer evi malesef :) talaşlara yapsa bu kadar sorun olmayacak, talaşlar kokulu olduğundan ıslanınca daha az rahatsız ediyo diye biliyorum :) plastik tabandaki koku fazla oluyo yinede şikayetçi değilim 2 günde 1 yıkıyorum :)

elmyra
12-02-2009, 12:19 AM
Demek ki evini tuvalet olarak kullanıyor:) Aslında temizlemesi daha kolay gibi evi çıkarıp temizlemen yeterli olur. Alıskanlığını değiştirsin istiyorsan evi yıka mesela sabunlu suyla kurula ve içine talaş ve peçete koy böylece kafeste bir köşeyi kullanıp evde uyuyabilir. Talaşın emici özelliği olduğu içinde iyi ama bir süre ihmal etsen aynı kokuyu yaratıyor. Üşenmemek ve temizlemek gerek:)

Berfe
12-02-2009, 12:37 AM
Kafesin talaşlarını haftada 2 defa yenilemenizi şiddetle öneririm. Ben öyle yapıyorum ve henüz ne hamsterımın ne de kafesin koktuğuna şahit olmadım. Ki hamster kesinlikle kokmaz, kokan kafesidir; bunu da eklemeden geçmeyelim.

Leke
12-02-2009, 02:02 PM
hmm peki herkese teşekkürler :)

mainkavi
12-03-2009, 12:46 AM
Demek ki evini tuvalet olarak kullanıyor:) Aslında temizlemesi daha kolay gibi evi çıkarıp temizlemen yeterli olur. Alıskanlığını değiştirsin istiyorsan evi yıka mesela sabunlu suyla kurula ve içine talaş ve peçete koy böylece kafeste bir köşeyi kullanıp evde uyuyabilir. Talaşın emici özelliği olduğu içinde iyi ama bir süre ihmal etsen aynı kokuyu yaratıyor. Üşenmemek ve temizlemek gerek:)

aynen , evinii tuvalet olarak kullanıyo :) temizliğine özen gösteriyorum en geç 2 günde bir temizlerim evini, talaşlarıda 1 haftada felan değiştiriyorum. Düzenini bozmak istemiyorum yoksa fikrin iyi , ışıktan korunması için evinde uyuması lazım ama böyle alıştı rahatını bozmuyum ben :)

Berfe
12-03-2009, 01:58 AM
Kokmuyorsa, talaşı haftada 1 değiştirmek en iyisi tabi. Fakat yaşam alanı çok küçük olduğu için, sidiğiyle iç içe yaşamak zorunda kalıyor. Sağlığı açısından haftada 1 değiştirmeyi (benim önerdiğim haftada 2 kez) pek doğru bulmasam da, alıştığı düzeni bozmamak lazım yine de.

Pamuk V Armi
12-07-2009, 11:14 PM
kemirgenler kumu pek sevmez ama talaş tercih edilebilir.talaş olarak witte molen kokulu talaş(limon özlü)tercih edilebilir.büyük oranda daha az koku yapyıor