PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok acil olmasa da önemli sorular...

Hippihams
12-01-2009, 07:25 PM
Öncelikle merhaba ben yeni üyeyim. bütün üye ve adminlere selamlar. :p :D

ben daha 2 gündür bi hamster sahibiyim.(bembeyaz gonzales, 4 aylık, cinsiyetini alırken sormayı unuttuğum için bilmiyorum:D) neyse gelelim sorularıma. şimdi hamsterım aldığımda 4 aylıktı. o yüzden sanırım alışması için biraz zaman geçmesi lazım. önce ben hamster için içinde çok aksesuar vs. var diye kuş kafesine benzer bi kafes aldım hemde büyüktü. ama sanırım onda çok rahat edemedi. sürekli telleri kemirip duruyodu. hatta bayağı bayağı kırt kırt diye ısırıyodu. tekerleğinde dönmüyodu. su içmiyodu. yemek ben yedirmesem yiyomuydu bilmiyorum. ve sürekli tellerden tepelere tırmanıp düşüyodu taa tepeden( kafes kuş kafesi gibi birşey olduğu için ince uzundu). neyse kafesi değiştirdim adam gibi hamster kafesi aldım. şu az telli olanlardan. şimdi mutlu gibi. tekerlekte dönmeye başladı. yemleride yiyor. talaşlarıda fırtlatmıyo dışarı. halinden memnun gibi ama kafesin kendinden suluğu olmadığı için satıcı farklı bi suluk verdi. oda kafese uymadı. ağızlık talaşların arasında yere değiyor. o yüzden içemiyor. ben bu hafta sonu yeni suluk bakana kadar sulu marul vs. versem susuzluktan bişey olur mu??

bide gece kaçarsa herkes yatarken benim yatağım yerle bitişik gibi kolayca tırmanabilir eğer tırmanırsa fare gibi kulağımızı yada burnumuzu vs. kemirir mi?(annem işkillendirdi benide:D)

şimdiden okuma zahmetine katlananlara çok teşekkürler.:o

Leke
12-01-2009, 08:06 PM
öncelikle hoşgeldin aramıza :) marul,havuç vs. her ne kadar su ihtiyacını karşılasada az verilmesi gerekir. hamsterlar çok su içerler. bence başka bir yerden gidip yeni bir suluk almalısın.
öbür konuya gelmek gerekirse hamsterlar birer fare olmadığı için kulağımızı burnumuzu kemirmeye kalkmaz. :D ama eline alırken cok sıkarsan veya elinde bir koku alırsa elini ısırabilir.

-ErgünCan-
12-01-2009, 08:15 PM
Ayrıca et ürünleri verme ...Ve ıslak yiyecekler ishal yapar haberin olsun hoş geldin aramıza..

hamsteradmin
12-01-2009, 08:29 PM
Merhaba aramızda hoşgeldin acilen bir suluk almanı tavsiye ederim, geçici bir çözüm olarak pet şişe kapağında su verir içip içmediğini takip edebilirsin.

Annenin bahsettiği kemirme efsanesi fareler için söylenir, seninki evcil bir hamster.

Hippihams
12-01-2009, 09:28 PM
ohh en azından burnum ve kulağım için tehlike yok sanırım :D ama bu suluk işini ne yaparım bilmiyorum. şu aralar sınavlar vs. yoğunum. umarım bi sorun olmaz. suluk yerine ne bileyim bi kaba vs. koysam içer mi yoksa oynar döker mi?

bide ısırıkları çok can yakıyor mu? kanatıyor mu yoksa hafif bi sancı mı oluyor. ben oluk oluk kan akıtıyor diye bi mesaj bile gördüm burda. o yüzden elime almaya korkuyorum. zaten daha çok yeni. biraz beklesem mi?

hamsteradmin
12-01-2009, 09:49 PM
Oluk oluk kan mı : )))) Hayır fazla can yakmaz. Hayvanı aldıysan en iyi şekilde bakmak senin sorumluluğun, sınavlar ya da yoğun olman bu durumu değiştirmiyor, sonradan pişman olmamak için elinden geleni yap. Kaba su koyarsan içine girer kendisi de kafes de ıslanır hasta olur, uzun süre de susuzluğa dayanmaz.

Hippihams
12-01-2009, 10:04 PM
az önce pet şişe kapağına su koydum ve bıraktım. biraz geldi baktı kokladı biraz içti yada ona benzer hareketler yaptı ama su hala duruyor. içtimi içmedimi anlamadım. ya susamamış yada su nedir bilmiyor :D susamış olsaydı içerdi herhalde ne bileyim. kapaktaki su boşalınca yenisini doldurmayı düşünüyorum. yarın hemen alacağım yeni bi suluk....

Hippihams
12-01-2009, 10:11 PM
eveeeeet an itibari ile suluğunu ayarlamış bulunmaktayım. suluk uzundu ama kafes kısaydı. ne diye içeriden sokmaya uğraştıysam!:D şimdi suluğu dışardan tutturdum ucunuda telin arasından kafesin içine uzattım. mis gibi oldu. hamsterimin boyundan biraz daha aşağıda duruyor o toplu ağızlık. sanırım artık rahatça içer???

Berfe
12-01-2009, 10:42 PM
Hafif yetişebileceği yükseklikte olsun. Kafasını uzatsın içerken. Ancak böyle tatmin oluyor keratalar su içerken :D

Hippihams
12-01-2009, 10:54 PM
aynen öyle. az önce içer gibi oldu. birazcık kafasını uzatınca ulaşabiliyor hemen. oh be bitti sonunda şu suluk davası:D

mainkavi
12-02-2009, 12:04 AM
hamster'ın hayırlı olsun arkdaşım :) suluk meselesi halledilmiş :D ısırma konusunda bnde en başlarda meraklıydım ve korkuyodm açıkçası :D:D sonra cesaretlenim uzattım elmi, arada ısırdığı oluyo yiyecek kokusu alırsa ancak can acıtmıyo, korkutğnda yada canı yandğında ise ısırıyo ondada 2 tane minik delikler açıyo parmağnda :D sıkarsan parmağını kan geliyo ama önemsenecek bişey değil :) pirinç tanelerini al özellikle şu badem kokulu olanlardan :) koy avcuna çıksın yesin ordan sonra alışıyo sana ben öyle yaptım mesela. Biraz büyük almışsın işin kolay değil vazgeçmezsen dost olursun korkarsan kafes dışından izlemekle yetinirsin kolay gelsin :)

-ErgünCan-
12-02-2009, 12:11 AM
Evet berfe doru sölüor... En kısa sürede suluk al .. Kafesin içinde alsaydın daha ucuza gelirdi ..

hamsteradmin
12-02-2009, 12:20 AM
Hallolduğuna sevindim :) Beslenme bölümündeki yiyecek önerilerimize bakabilirsin. Sevgiler

Hippihams
12-02-2009, 02:56 PM
bütün cevaplar için çok teşekkürler. bugün geldiğimde baktım suluğa, su çok az bi seviyeye düşmüş. suluk akıtmadığına göre içmiş. çok sevindim su problemi çekmeyeceğim için.

bu arada evet beslenme konusunda da biraz bilgilensem iyi olur çünkü ne yemeli ne YEMEMELİ çok bi fikrim yok.

Pamuk V Armi
12-08-2009, 12:45 PM
ara sıra ver et,protein,tatlı.dozunu kaçırma tabii.

hamsteradmin
12-08-2009, 07:46 PM
Tatlı verilmez, lütfen yanlış bilgilendirme.