PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acaba süt vereyim mi?

CroCo
11-30-2009, 07:57 PM
Ya arkadaşlar ben benim hamterimin suyunun 4 de 1ni süt koyuyorum kemikleri gelişsin diye. Acaba doğru mu?

hamsteradmin
11-30-2009, 08:42 PM
Sütteki laktozu yani süt şekerini insanlar da hayvanlar da zor sindiriyorlar, ishal ya da kabızlık olabiliyor. O nedenle vermek istiyorsan "laktozsuz" süt satın al. Fiyatı normal sütten farklı değil, marketlerde var. Kefir de verebilirsin severse, çok faydalı. Yoğurt da verebilirsin.

elmyra
12-01-2009, 12:44 AM
Dikkat et ama süt çok çabuk bozulur uzun süre suluğunda tutmamalısın, sık değiştirmen gerek.

Gonzales
12-01-2009, 08:14 PM
Ben vermemeni öneririm ama yinede sen bilirsin...Çünkü adminde dediği gibi... Sindirilmesi zor bişey... Fakat laktozsuz süt varsa belki olabilir.

Dangerous Metanol
12-11-2009, 05:30 PM
VeriLir diye biLiyorum ama ıLık havaLarda çok çabuk ekşirmiş,mideyi zorLarmış.Mama kabında Ekşi süt kaLmamasına dikkat edebiLirsin.

Pamuk V Armi
12-11-2009, 07:35 PM
hem çok yararlıdır.hamsterlar sütü içmesi normaldir hatta havanı sağlıklıdır.hayvanın uykusunu getiriyor ve sakinleştirior.spamukta farkettim çok uysallaşıor.su veya cola kapaını yıkayıp sonra verirsen olur.

aydo
12-12-2009, 01:28 AM
Sulandırıp vermeyi dene ben öyle yapıyorum

hamsteradmin
12-12-2009, 02:49 AM
Sulandırıp vermek doğru bilinen bir yanlış Sevgili Aydo. Senin aracılığınla tekrar etmiş olayım: Sütün içindeki "süt şekeri" yani laktoz, insanların, kedilerin, hamsterların kolay sindiremediği bir maddedir. Süt, içerdiği laktoz nedeniyle insanlarda, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık veya ishal yapabiliyor.Hayvanlarda da çoğunlukla ishale sebep oluyor. Bu nedenle insanlar süte su karıştırmayı uygun görmüşler, su, sütteki yağı ve şekeri (laktozu) parçalar. Ancak yağ parçalandığı zaman hayvanların sütten alabileceği gıda bozulur ve sulandırılmış süt artık bütün bir yapı olmadığından, yine ishal yapar ve daha zararlı bir hal alır. Sindirim sistemi dayanıklı bazı insanlar ve hayvanlar sütün bu etkisinden etkilenmese de çoğunluk az ya da çok etkilenir. Sulandırmak, saf süt vermekten daha kötüdür özetle.

İlle de süt vermek istiyorsak marketlerde satılan "laktozsuz" süt verebiliriz.Fiyatı normal sütle aynıdır. Aynı gün sütü kafesten almamız gerekir çünkü çabuk bozulup zehirlenme tehlikesi yaratacaktır.

Sütün yerine kefir (google'dan araştırıp bağışıklık sistemi için sayısız faydalarını okuyunuz, marketlerde satılmaktadır), yoğurt (doğal bir antibiyotik, sindirim düzenleyici, süt gibi kalsiyum kaynağıdır, minik bir kabakta veya örneğin bir makarna tanesine bulanmış olarak verilebilir ), peynir (süt gibi kalsiyum kaynağı) verebilirsiniz.

Pamuk V Armi
12-12-2009, 02:17 PM
ewt doğru biliomşm bizde laktoksuz süt alıorz.

Hmstr
01-31-2010, 05:36 PM
ben bazen normal süt veriyorum

Basakolin
01-31-2010, 09:26 PM
Normal süt yerine laktoksuz süt tercih etmelisin