PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çiğ sebzeler vermek zararlı mıdır?

Berfe
11-30-2009, 01:47 AM
Beslenme kategorisinde verilmesi önerilen sebzelerin haşlanmış olarak verilmesi tavsiye ediliyor ama ben genelde çiğ veriyorum. Örneğin patates, havuç, bezelye vs.

Zararlı mıdır?

mainkavi
11-30-2009, 02:10 AM
bnde çiğ olarak veriyorum haşlanmış olarak verdiğimde oluyo arada, fazla sıcak yada soğuk olmamasına dikkat ediyorm genelde , doğada haşlanmış şekilde bulamayacaklarından bi sorun yaratacağnı sanmıyorum

hamsteradmin
11-30-2009, 02:26 AM
Çiğ sebzeler vitaminlerin kaybolmaması açısından daha yararlıdır, dikkat edilmesi gereken nokta, iyi yıkanmış ve çok iyi kurulanmış olmasıdır sebzelerin. Sebzede herhangi bir parazit varsa yıkayarak arındırmış oluruz ve iyi kurulayarak hayvanlarımızın ishal olmalarını engelleriz.

Beslenme bölümünde yalnızca haşlanmış verilir gibi ifade etmediğimi düşünüyorum, öyle anlaşılıp anlaşılmadığına tekrar bakmak lazım. Haşlanmış soğumuş ve zeytinyağı damlatılmış (bir damla) verilmesini önermemin amacı, vitaminden ziyade, hayvanın besini yumuşak olduğu için tamamen tüketebilmesini, bu açıdan doyurucu ve besleyici olmasını sağlamak, zeytinyağı katkısıyla da sindirim açısından ve E vitamini açısından desteklemektir. Bir brokoli dalını çiğ olarak tamamen yiyemiyorlar ancak haşlayarak verdiğinizde tamamını bitirip doyabiliyorlar, bu açıdan pişmiş olmasının faydası var. Ancak çiğ olarak da vitaminleri alması için vermeye devam etmek lazım. Yani iki türlü de verilmeli.

Patatesi çiğ olarak vermesen daha iyi olur ama havuç, bezelye, brokoli, karnabahar vs çiğ veya pişmiş soğumuş olarak verebilirsin.

Berfe
11-30-2009, 02:51 AM
Teşekkür ederim. Deneyeceğim.

Rufus
11-30-2009, 03:10 AM
Bunlar benim için süper oldu git gide daha çok bilgileniyorum :)

hamsteradmin
11-30-2009, 03:23 AM
Rica ederim Berfe :) Rufus, o nedenle siteyi gezmeni tavsiye etmiştim : ))

Rufus
11-30-2009, 05:05 PM
Doğru sölemişsiniz valla gezdikce git gide daha çok anlamaya başlıyorum :)