PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 Hafta Sonra Hamster Alıcam Nelere Dikkat etmeliyim

Rufus
11-27-2009, 11:55 PM
Arkadaşlar 2haftaya gonzales alıcam ve kafesine yiyeceklerine her şeyine nelere dikkat etmeliyim :) Ve ona neler alıp kafesi nasıl yapmalıyım boyutu nasıl olsun ve bir erkek bir dişi alcam ve çiftleştirmeyi düşünüyorum :)

Berfe
11-28-2009, 12:16 AM
Gözlerinde çapak, kızarıklık vs. olmamalı. Kuyruğu çok fazla ıslaksa "ıslak kuyruk" hastalığı olabilir. Uykudan yeni uyanmışsa biraz kendine gelmesini bekle ve eline almaya çalış, saldırır, ısırırsa almamanı öneririm. Eline alıp kontrol et, içine sinerse öyle al.

Kafes: Metal olsun, 47 x 30 x 39 cm ebatlarında olabilir. Ne kadar büyükse o kadar iyi. Telleri sık olsun, tırmanarak kendini tatmin eder.

Sonra hazır, sıkıştırılmış naneli talaş al. Haftada 2 olmadı 1 defa yenile talaşını. Talaşı 1 cm yüksek olacak şekilde yay zemine. Kesinlikle kuru olmalı.

Aksesuar olarak ev, damlatmayan suluk, çark ve top al. Çarkı kontrol et çok ses çıkarıyorsa ses çıkarmayan başka bir tane al. Metal olursa yağlama şansın olur.

Besin olarak forumda ayrıntılı bilgi edinebilirsin.

Rufus
11-28-2009, 12:21 AM
Yardımın için çok teşekkür ederim Berfe :) Mersin de oturuyorum Forum mağazasın da Pet Store var orası çok güvenilir bir yer bence ve oradan alıcam 2 hafta sonra gelir dedi Syrian vardı babam da Syrian ları sevmedi gerçek fare gibi dedi :D:D:D Gonzales leri anlattık babama çalışan bir elemanla o zaman onu alalım biz dedi var mı dedi 2 hafta sonra gelcek dedi :D ve kafese baktım uzun bir kafes 2 katlı geniş bir tane vardı ama oda küçük ama katlıydı uzun kafes olan 2 katlı hızlı koşması için bir şey var adını bilmiyorum :D ondan var ve suluğu var alıştırmam için ise elimle yem vermeyi düşünüyorum ilk baş kapta yemeği bittiği zaman ise elimle vermeyi düşünüyorum bir süreliğine :)

Berfe
11-28-2009, 12:36 AM
Enerjisini boşaltmasına yarıyor o tekerlek. O çark yoksa bunalıma girip kendini asmak suretiyle intihar edebilir :D Syrian olsa şart değil derdim çünkü pek yüz vermiyor onlar çarka filan.

Kafesin 2 katklı olmasını gereksiz buluyorum. Alabilirsen kemirme taşı al. Benimki hırsından duvarları kemiriyor :D

Rufus
11-28-2009, 12:46 AM
Kemirme taşı tamam :):):) Onu çok mutlu etmek istiyorum yavruları da olsun istiyorum :):)Ve belki de borularla bile yuvayı kocaman yapmayı düşünüyorum Bir Hamster Sarayı gibi :) Ben o kadar mutlu olurum ki o mutlu olunca hiç bir yere gitmem sırf ona bakarım gerçekten :D

hamsteradmin
11-28-2009, 01:12 AM
Merhaba Rufus, sitemizi detaylı olarak incelersen aklına gelen ve gelmeyen konularda birçok başlık olduğunu görebilirsin. Zaman ayırıp okuyabilirsen birçok bilgi edineceğini düşünüyorum. Kemirme taşının işe yarayacağını sanmıyorum açıkçası, hepsi kemirmiyor, kemirseler de kafesi kemirmelerine engel olmuyor. Elmyra'nın denediği bir yöntem, kafese bütün kabuklu bir ceviz koymak. Onu kemirip içindekine ulaşmaya çalışıyorlar. Tabi gözlemlemek lazım zarar gelmemesi için. Daha fazla bilgi için sitemizi incelersin. 1 erkek 1 dişi almak çok mantıklı mı bilemiyorum. Ben bir tane almanı öneririm, çünkü hamsterlar çok hızlı üreyen hayvanlar. Hamilelikleri 16 gün sürer, peşpeşe doğumlar olabilir. Ek bir kafes doğum sonrası lazım olacaktır. Kardeşler kendi aralarında ve anne babalarıyla 1 aylıktan itibaren çiftleşebilir, ek kafes dişilerle erkekleri ayırmak için gerekli (anne baba dahil). Nüfus patlamasını önlemek için dikkatli olmalısın.Sevgiler :)

Rufus
11-28-2009, 03:10 AM
Satmayı düşünüyorum doğduğu gibi onu ayrı bir kafese mi almalıyım yani yavruları yoksa 1 2 hafta beklim mi ve babayı başka kafese koyim mi yoksa kalsın mı :) Tam anlamadım doğrusu :D Ve siteyi 2 3 gündür dolaşıyorum her şey öğrendim sayılır :)

Berfe
11-28-2009, 04:36 AM
Yok, 1 ay boyunca anneden ayırma. Çünkü o 1 ay anne sütüyle besleniyorlar. Babayı çiftleşmeden hemen sonra ayır.

-ErgünCan-
11-28-2009, 11:04 AM
Arkadaşlar sizin yorumları okumadım fakat hamile kaldıktan 12 gün sonra erkeği başka kafese alman lazım die biliorm ..

hamsteradmin
11-28-2009, 08:03 PM
Sevgili Rufus, bu konuda da birçok cevap verdik ama kısaca tekrarlayayım. Gonzalesler aslında genellikle yavrulara zarar vermezler. Fakat hem yavrulara gelebilecek zararı (baba ya da babanın varlığından gerilen anne tarafından) önlemek için, hem de yavrular 1 aylık olur olmaz anne baba ve kardeşleriyle çiftleşmelerini engellemek için babayı annenin hamile olduğuna emin olduktan sonra ayrı bir kafese alabilirsin. Yavrular 1 aylık olduğunda erkekleri de babanın yanına alırsın. Yavruları sahiplendirdikten sonra uzun bir süre anne babayı bir araya getirmemeni tavsiye ederim, çünkü getirdiğin anda anne yeniden hamile kalır. Bu da sağlıksız yavruların doğmasına, annenin güçsüz düşmesine ve yavrularını yemesine sebep olabilir. Arada en az 4 ay bırakmak gerek.

Rufus
11-29-2009, 12:15 AM
Anladığım kadarıyla galiba böle yapıcam yedek bir kafes alıcam küçük bir tane ve yavrular doğduğun da babayı o kafese koyucam 1 ay geçtikten sonra babayı geri koyucam ve yavruları o kafese koyucam yoksa babayı bir daha hiç yan yana getirmim mi :) Yani erkekler yan yana dişiler yan yana mı olsun anlamadım pek :D

hamsteradmin
11-29-2009, 12:31 AM
Babayı doğumdan önce ayırıp en az dört ay dişi ve erkeği ayrı tut ki doğumdan hemen sonra yeni bir doğum olmasın. Böylece anne ve yavruların sağlıkla yaşama şansı yüksek olur. Yavrulardan erkek olanları da 1 aylık olduklarında babanın yanına alabilirsin, eğer baba sorun çıkarmıyorsa tabi.

Rufus
11-29-2009, 02:59 AM
Ben anladım :D O zaman 4 ay boyunca baba ayrı anne ve yavrular yakın olacak ve 4 ay sonra erkekler yan yana kızlar yan yana olacak anladım tamamdır teşekkür ederim :)

hamsteradmin
11-29-2009, 03:30 AM
Hehe çok karışık oldu herhalde, anlamışsın ama bir nokta karışmış. 4 ay yaklaşık bir süre, dişi toparlansın ve hamile kalmasın diye en az 4 ay dedim. Fakat yavruları dişi ve erkek olarak 1 aylıkken ayırman gerek daha önce söylediğim gibi. Çünkü kardeş anne demeden çiftleşirler. Özetle dişinin hamile olduğundan emin olduğunda erkeği ayır ve 4-5 ay ayrı kalsınlar. Bu sürede dişi yavruları büyütecek, yavrular bir aylık olduklarında erkek olanları babanın yanına al ki kardeşleriyle ve anneleriyle çiftleşmesinler. Sonra da sahiplendirirsin zaten.

Rufus
11-29-2009, 05:44 AM
Yahu nasıl bir hayvan bu annesiyle çiftleşirmi yahu :D:D:D Erkek ile dişi olduğunu nasıl anlicam bilmiyorum ama forum da görmüştüm bir konu vardı inceledim ama onu da pek anlamadım hayvan bakma konusun da pek anlamsızım ama çok severim hayvanlara bakmayı ve hamster en çok ama en çok sevdiğim hayvandır benim :) Ve çok heycanlıyım bir an önce almak istiyorum :D Adı Cingıl yapmayı düşünüyorum :)

hamsteradmin
11-29-2009, 05:41 PM
Hayvanlarda akrabalık bilinci yoktur çiftleşmek istediklerinde kardeş ya da anne baba ayırt edemezler o nedenle nüfus patlaması olmaması için ayırman lazım. 1 ay süt emecekler sonra erkekleri babanın yanına alırsın.

Rufus
11-29-2009, 05:44 PM
Her şey için çok teşekkür ederim sağolun :)

hamsteradmin
11-29-2009, 06:28 PM
Rica ederim :)

Pamuk V Armi
12-07-2009, 07:38 PM
gonzalesler biraz yaramazdır o yüzden kafes olarak biraz daha güvenliği biraz iyi olan bişey al.gonzalesler hamster türdür zaten o yüzden normal hamster yiyecekleri yerler

Rufus
12-07-2009, 07:50 PM
Teşekkürler dostum bunuda beynime yazdım :):D

Pamuk V Armi
12-07-2009, 08:44 PM
bişey değil ne demek

Rufus
12-18-2009, 07:20 PM
Hamsterı mı yarın alıyorum arkadaşlar :)

Bu linkteki verdiği yemden alıyorum Link vermek yasaktır.

Kafes 3 katlımı olsun yoksa uzun geniş ve 2 katlı mı olsun

Talaş limon kokulu :) 2 tane 1 erkek 1 dişi ve çok şirinler daha yeni doğular ve sütten yeni kesildiler :)

Evet cevabınızı bekliyorum :):)

hamsteradmin
12-18-2009, 09:28 PM
Verdiğin linkten başka bir resim çıkıyor. Fotoğraf göstermek için sitenin resim ekleme özelliğini kullanabilirsin.

1 erkek bir dişi alırsan sürekli çiftleşeceklerdir kısa zamanda nüfus patlaması olur. Ya iki ayrı kafes almalısın ya da bir hamster almalısın.

Kafes olarak da bir hamster için iki katlı yeterli. Cinsleri ne bilmiyorum eğer Suriyeyse zaten tek yaşamalılar.

Pamuk V Armi
12-18-2009, 11:55 PM
her tür tek yaşamalıdır.ya erkek hamsterlar kı hamsterların popsunu kokluo afedersiniz taciz edior ben oyüzden aynı cinsietten ikiz öneririm.çünkü kız hamsterlar çok zayıftır.

Rufus
12-19-2009, 01:38 PM
Witte melon yem ve gonzales belki bi tane daha kafes alıcam ama belki de 2 dişi alırım belli olmaz :) teşekkür ederim şimdi gidiyorum almaya gelince resim çekip size göstericem :)

Pamuk V Armi
12-19-2009, 02:13 PM
şimdiden hayırlı olsun.

hamsteradmin
12-19-2009, 03:57 PM
Bekliyoruz :D

Rufus
12-19-2009, 05:37 PM
Resimleri şimdi ekliyeceğim görseniz çok beğenirsiniz kafes yem her şey var koşmak için o şeyi oynamak için topu yuvası her şeyi ben burada anlatamıyorum ama resimler size anlatıcak :)

Bu aldığım yem :)

712

Cingıl ve Bingıl :D

713

Cingıl :D

714

Bingıl :D

715

Kafes :)

716

Talaşın markası Chıpsı classic :)

Buyrun arkadaşlar işte :):):):) Çok Mutluyummm .... :)

hamsteradmin
12-19-2009, 07:17 PM
Rufus, forum kurallarına bakıp sitenin resim ekleme özelliklerini kullanarak resimleri yüklersen sevinirim. Bütün sayfayı kaplamıştı resimlerin, kaldırdım.

Rufus
12-19-2009, 07:36 PM
Tamam admin ö.dilerim değiştirdim hemen :) Kurallarıda okudum sağol :) Bu arada dwarf mı gonzales mı bu hamsterlar anlamadım :D

hamsteradmin
12-19-2009, 09:05 PM
Düzelttiğin için teşekkür ederim. Dwarfla gonzales aynı tür zaten. Yani gonzales seninkiler. :) Çok tatlı görünüyorlar hayırlı olsun :)

-ErgünCan-
12-19-2009, 11:12 PM
Kafes kaç tl ??

Rufus
12-20-2009, 01:28 AM
70 TL dostum :) Teşekkür ederim hamsteradmin :) Sağol :)

WayOfDeath
12-20-2009, 10:47 PM
Rufus yeni hamsterların hayırlı olsun uzun ömürler dilerim.Kafesin çok güzel.Cingıl aynı benim hamster =) Çok tatlılar =)

Rufus
12-20-2009, 11:02 PM
Aslın da cingıl ile bingıl aynılar bazen karıştırıyorum :D:D:D:D Teşekkür ederim :) Ama bu aralar biraz korktular talaş değiştirirken çok korktular :( Bir de erkek kız olduğunu anlayamadım hala ama pet store erkek kız verdi hiç öle gözükmüyor ama

-ErgünCan-
12-31-2009, 08:39 PM
Sana kötü bi haberim var istanbul forum istanbul da 3 katlı kafes 69 lira :)

Rufus
01-03-2010, 05:03 AM
:(:(( Galiba kazık yedik :(:(:( Penn Plax S.A.M Down Under Wallaby Home diye bir kafes aldım 150 TL :(:(:( Resimleri internette yok ama resmini en kısa sürede koyarım kafesin ve egnce dostum doğum günüm 11 ocak :):):) Bir hediye alırsın artık bana :P :P :P

dwarf
01-19-2010, 05:57 PM
biliyormusun.kafesimiz aynı talaşımız aynı hamsterlerimizin rengi aynı ve mama aynı bu kadar tesadüf olmaz ya

Rufus
01-20-2010, 12:07 AM
Sen de mi Penn Plax Kullanıyorsun dostum :):):) Ama eğer resim de ki ise seçilmiş kişiyiz biz :D:D:D:D:D:D O resim de ki kafes i verip Pen Plax S.A.M Down Under Wallay Home aldım kısadacası Penn Plast Kinght Castle diye geçiyor adı :)

dwarf
01-25-2010, 07:42 PM
yeni kafesi kaç aldın?

Basakolin
02-02-2010, 03:33 PM
hayırlı olsun çok tatlılar maşallah :D

youngboiy
04-11-2010, 11:36 AM
çok tatlılar :D