PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kendini sürekli temizliyor?


Berfe
11-26-2009, 10:23 PM
Berfe adlı syrian cinsi hamsterım 4 gündür yanımda. İlk günler her şey normaldi, fakat son 2 gündür kendini sürekli temizliyor. Çarkında dönmeyip dışarıya çıkmak istiyor, onu çıkarıp odada 1 saat boyunca gezmesine müsade ettikten sonra tekrar yuvasına koyunca yapıyor. Sonra tekrar çıkmak istiyor. Bu kısır döngü canımı sıkıyor ve kendini temizlerken diliyle çok ıslattığı için soğuk almasından korkuyorum.

Bununla beraber, kafesi ve gezdiği yerler tertemiz. Her şeyi dörtdörtlük. Yemi ve suyunu sürekli tazeliyorum. Sadece çarkı kullanmadığı için çıkardım. Boş yer işgal ediyordu.

Sürekli çıkmak istemesi çiftleşmek için biliyorum. Daha önce 6 tane yavru doğurmuş. Çiftleştirmem şart mı, yoksa bu duruma alışacak mı merak ediyorum...

hamsteradmin
11-26-2009, 10:29 PM
Sürekli çıkmak istemesi sadece sıkıldığı için, çiftleşme isteğinin de etkisi vardır muhakkak ama temel neden dışarıda eğlenmeye alışması. :) Ona bir hamster topu alırsan sağa sola kaçıp kaçmadığını kontrol etmek zorunda kalmadan odaya bırakabilirsin. Veya her gün aynı saatte onu dışarı çıkarıp sevip geri koyabilirsin böylece zamanla bu düzene alışır ve her dakika çıkmak istemez belki.
Kendilerini temizlemeleri çok normal bunda hiçbir sakınca yok. Kediler gibi kendilerini temizleyen temiz hayvanlardır hamsterlar. Tükürüğünden üşüyen bir hamster olması da mümkün değil :) Oda çok soğuk olmasın o daha önemli.

Çiftleştirmek şart değil sadece eğlenmeyi seven hareketli bir hamsterın var.

Berfe
11-26-2009, 10:34 PM
Keşke çarkını da kullansaydı :( Burada tek bir petshop var orda da top yok maalesef. Neyse öneri için teşekkürler. :)

Son olarak, temizlendikten sonra çok çirkin oluyor. Acaip, saatlerce kurumayan bir tükürüğü var. Kurutmak için kurutma makinesi sağlıklı bir yöntem midir?

hamsteradmin
11-26-2009, 11:57 PM
Kurutma makinesi korkutucu olabilir ya da fazla ısıtabilir. Ayrıca sık sık kurutmak da çok zor olur. Kafesin içine temiz bez parçaları koyarsan onları alıp yuva yapmak için bol bol sürtünüp temizlenecek ve kuruyacaktır. Haftada bir bu bezleri değiştirebilirsin. Topu da internetten sipariş edebilirsin. Tükürüğünün yoğun olmasının sebebini araştırmaya çalış, az mı su içiyor kafeste suluğu var mı veya yoğun yiyecekler mi yiyor yem dışında.

elmyra
11-27-2009, 12:00 AM
Kendini temizlenirken o kadar ıslatması ilginçmiş. Acaba suluğundan da su damlıyor filan olabilir mi ki? Kurutma makinesi kullanma hem sesi hem sıcaklığı hayvanı korkutacaktır ve sıcaklığını tahmin demeyeceğimiz için zarar da verebilirsin. Kafesi sıcak bir yere koy kalorifer yanına filan mesela kafese de bez parçaları koyabilirsin.

elmyra
11-27-2009, 12:01 AM
Aynılarını yazmışım görmeden:)

Berfe
11-27-2009, 12:14 AM
Hayır. O konuda çok titizim. İlk Suluğu yarım saatte bir damlatıyor diye gidip değiştim. Ayrıca bez koymayı denedim ama kemiriyor. Öyle yaramaz ve obur ki odadaki çöp kutusundan sarkan çilolata ambalajını bile ağzına tıkıştırırken yakaladım onu son anda :D

Yem dışında havuç ve azıcık çilota verdim. Suluğuda sürekli dolu ve tazeliyorum hergün.

hamsteradmin
11-27-2009, 12:17 AM
Bu Berfe'ye has bir özellik değil, adı üzerinde hamster bir kemirgendir. :D Yanında tesadüfen bulunan torbaları bezleri yuva malzemesi zannedip içeri çekerler. Bezi de kemirmesinde bir sakınca yok.

Elmyracım bir elin nesi var iki elin sesi var demişler hehe

Berfe
11-27-2009, 12:25 AM
Kemirgen diye her bulduğunu kemirmesine de müsade edilmez ya :) Ben tedirgin oluyorum zarar görür diye. bir canlının ihmalim yüzünden zarar görmesini istemem.

hamsteradmin
11-27-2009, 12:35 AM
Tabi ki ama bu kadar korkarak da yaşanmaz :D

Berfe
11-27-2009, 12:38 AM
Hassasım ne bileyim. Sahiplendik bikere :D 2 yıllık ömrü var garibiin zaten :(

hamsteradmin
11-27-2009, 01:19 AM
:) İlgilenmen ve düşünmen çok güzel, tabi ki önlem almak da lazım. Ama zaten kemirdikleri şeyleri genelde yutmazlar, kafesine bez parçası koyabilirsin yani. Her şeyi dert edersek keyfi çıkmaz, bir süre sonra sevmek için aldığımız hayvan sıkıntıya dönüşür. Sıcak ortam, doğru beslenme, genel temizlik ve sevgi varsa, genel tehlikelere karşı önlem alıyorsak, daha fazla dert etmeye gerek yoktur.