PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk defa talaş koyacağım nasıl yapmalıyım?

alishcan
11-19-2009, 08:13 PM
merhabalar yarın hamsterimin kafesine ilk defa talaş koyucam ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. hamsteri kafesten cıkarayimmi yoksa kafes nasil olsa delikli üsttenmi dökeyim talaşı icindeyken koymaya kalkissam kapiyi actigim gibi kacmaya kalkisirmi ? çıkart dersenizde nereye koyabilirim çıkartıp daha yeni ürkmesin sonra.

Trgy
11-19-2009, 08:21 PM
Bir koltuğun üzerine örtü vs. yayıp kafesin altını çıkarabilirsin, yani çıkıyor olması lazım kafesin altı :D, sen talaşı koyarken oda dolanır biraz, sonra tekrar geri koyarsın..

hamsteradmin
11-19-2009, 08:46 PM
Hamsterının zıplasa bile çıkamayacağı uzunlukta bir kutu edin, teneke, plastik vs fark etmez. Kafes temizleyeceğin veya talaş ekleyeceğin zaman, ufaklığı nazikçe alıp bu kutuya koy. Kutuda biraz yem olsun. Kafes temizliği veya talaş işi bittiğinde hamsterını alıp kafese geri koyabilirsin. Kutudaki yem az olsun çünkü muhtemelen o sırada kaka yapacaktır, hepsini çöpe dökmen gerekir.

alishcan
11-19-2009, 09:50 PM
çok fazla kaka yapıyormuş şu anda kafesine anormal bir durum varmidir.. birde ne kadar marul verirsen ver yiyormuş normalmi .

elmyra
11-19-2009, 10:11 PM
Anarmol bir durum yok. Marul verebilirsin ama yıka ve kurutup ver ıslak verme bir de her gün her gün verme. Beslenme bölümünü okursan daha bir çok ek gıda verebileceğini görmüş olursun.

hamsteradmin
11-19-2009, 10:34 PM
Marul vermek bir süre sonra aşırı su alacağı için ciddi bir ishale sebep olabiliyor. Bence marul hiç verme. Onun yerine verebileceğin daha az su içeren faydalı sebzeler var, havuç, karnabahar, brokoli vs. Salatalık da verebilirsin ama o da seyrek ve az olmalı. Beslenme bölümüne bakabilirsin detaylı bilgiler var. Sık kaka yapmasının sebebi marullardır büyük ihtimalle ve marul dışında yedikleri.

alishcan
11-20-2009, 01:17 PM
merhaba hamsterim geldi sağ sağlim ama bana bayağı sorun yaşatacakmış gibi duruyor.. elime yem alip elimi kafesin içine sokuyorum bir kere elimi koklayıp direk döndüğü yere gidiyor ordanda cıkmıyor. orda parmağımı uzattım bir kere bağırdı :(
ne yapmam gerekiyor bu korkuyu atlatması için yem vermek işe yaramıyor gibi. elimede alamıyorum kaçmaya çalışıyor çok hareketli kaçarsa diye telaşlanıyorum.

hamsteradmin
11-20-2009, 03:46 PM
Sarsıcı bir yolculuk yaşadı, dün kendi haline bırakman daha iyi olurdu. Kafesin içine eline sokmayacaksın, kafes tellerinden yiyeceği verip konuşacaksın ve sonra gideceksin. İlk günlerde sadece bunu yap. Tedirgin edecek ani herhangi bir şey yapma. Ayrıca onu epey uzaktan getirttin, hemen sorun yaşatacağını düşünmek yerine onu gerçekten sevip kabul etmeyi denemelisin. Şu an korkmuş olması çok normal, biz insanlar bile etrafımızda olup biteni anlamamıza rağmen aylarca alışma evreleri yaşıyoruz. Sevgiyle ve sakin olarak çözebilirsin.

berkancelep
01-09-2012, 12:38 AM
arkadaşlar pet shoplarda hamster tuvaleti,tuvalet kabı gibi seyler gördüm mümkünmü ? münkünse sizce nasıl yapılır