PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : birlikte yaşamak

İsmail
11-18-2009, 11:17 PM
arkadaşlar, ismail'e yeni bir kafes aldım, bu kafes 2 katlı bir kafes(ekteki resimde mevcuttur)

bizim ismail nerdeyse 10 aylık dişi bir suriye hamsteri...
şimdi bu bilgileri verdikten sonra sorularımı sıralıyorum

1-alt kat ile üst katın bağını kesip yeni bir hamster alsam olur mu?
2-alacağım diğer hamster farklı cins bir hamster olsa(gonzales gibi), bunlar cins mins dinlemeyip... nası desem... hah... çiftleşirler mi?
3-bu 2 hamster'da yerlerine alıştıktan ve benimsedikten sonra aradaki engellerini kaldırsam, bunlar yine eski yerlerinde mi yatarlar yoksa birbirlerinin yattığı yere kaldığı kata göz diker mi, kavga çıkar, yaralanan ölen olur mu?
4-bi de gittiğim hiçbir petshop'ta roborovski hamster göremiyorum, ya suriye ya da gonzales, türkiyede roborovski hamster yok mu acaba?
5-bizim ismail çok uyuyor, yani 24 saatin kesinlikle 22 saatini yatarak geçiriyor, yani saat şu an 22 ama ismail uyuyor, zaten çarkta döndüğü falan da yok, kolesterol, trigliserid falan kesin tavan bunda, suyuna enerji içeceği falan mı atsam diye düşünmüyor değilim

4 yanlışın 1 doğruyu götürmediğini hatırlatır, cevaplayacak arkadaşlara başarılar dilerim

hamsteradmin
11-18-2009, 11:57 PM
Sevgili arkadaşım, nickinde hamsterının ismi olduğu için sana nasıl hitap edeceğimi bilememekteyim, öncelikle bunu söyleyeyim. :) Resimleri resim ekleme özelliğini kullanarak yüklersen sevinirim. Daha önceki başlıklarda da böyle yapmışsın ama madem bunu şimdi açtın düzeltebilirsen sevinirim. Resim yüklemeyle ilgili duyurular bölümünde açıklamamız var ya da imzamdaki kurala bakabilirsin.

1.2 katlı kafes tek bir hamsterın konforunu ve yaşam alanını artırmak içindir. İki katlı kafesler konforlu gözükmekle beraber bir hamster için enine genişlik daha önemlidir. O nedenle daracık iki bölmede mutsuz iki hamster bakmış olursun.
2.Çiftleşmezler ama kavga ederler, aynı cins ya da farklı cins olması bu açıdan fark etmez. Aynı cins olurda kavganın yanı sıra çiftleşmeyle de uğraşma ihtimalin var. Suriyeler zaten kendi cinsi dahil hiçbir cins hamsterla aynı kafeste yaşayamaz.
3. 1 nolu cevaba ek olarak, iki katlı kafesler iki hamster beslemek için kesinlikle uygun değildir. Zaten delik yoluyla bir şekilde birbirlerine ulaşmayı başarırlar. Kavga edip yaralanmaları da yüksek ihtimaldir.
4.Roborovski sık bulunmuyor ama var.
5.Enerji içeceğinin içeriğini biliyor musun bilmem ama o hastalıklar tam da içecekten sonra kendisinde başlayabilir. Çarkta dönmüyorsa hamster topu edinmek gerekir, hiç değilse evde bir bölgeyi sınırlayarak her gün bir süre senin gözetiminde gezmesi sağlanabilir. Uyuması kafes tellerini kemirmesinden iyidir. Muhtemelen seni sıkıcı buluyordur :P

İsmail
11-19-2009, 12:13 AM
öncelikle vakit ayırıp cevapladığın için teşekkürler, resim eklemeyle ilgili kuraldan haberim yoktu bundan sonra dikkat ederim...

cevaplarından başka cins bir hamster almamam gerektiğini anladım, hatta aynı cins de, çiftleşmeyle de uğraşmayı isterim aslında, böyle bir olaya şahitlik etmek kelimelerle ifade edilemeyecek bir şey olsa gerek, yalnız şu an çocuk düşünmüyorum!

bu arada ismail uyandı ve telleri kemiriyor, ben de ona "beni sıkıcı mı buluyosun kız ismail" dercesine kötü kötü bakıyorum, sonra bi fındık verdim kendisine kabuklu, bana bakma sen hamsteradmine ben seni çok eğlenceli buluyorum der gibi baktı ve yuvasına götürdü fındığını :D

hamsteradmin
11-19-2009, 01:38 AM
Hehehe başka bir hamster alma anlamına gelmiyor söylediklerim. Aynı kafeste bakma, anlamına geliyor.
Senin üslubun esprili olduğu için ben de oyununa katılmak istedim, alınmak yok :)

İsmail
11-19-2009, 06:32 PM
alınmak olur mu :) lütfen!
ben ismail'in yanına başka bir hamster almamam gerektiğini anladım
alınmak yok :)

hamsteradmin
11-19-2009, 07:55 PM
: ))) Peki alınmak yok hehehe. İstiyorsan çiftleştirmek için ilan verebilirsin, başka birinin hamsterıyla bir araya getirirsiniz.

İsmail
11-19-2009, 08:46 PM
hmm o olabilir :) ama pek zannetmiyorum bulabileceğimi

hamsteradmin
11-19-2009, 08:47 PM
Belli olmaz, tek hamster besleyen ve çiftleştirmek isteyenler var senin gibi.