PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hamster uzun yola dayanabilirmi?

alishcan
15.11.09, 09:46 PM
Merhabalar arkadaslar foruma yeni üye oldum ve bu ilk mesajım şu ana kadar ki bilgiler gerçekten çok yararlı oldu öncelikle teşekkürler.
kız arkadaşım bana doğum günüm için hamster almayı düşünüyor fakat yaklaşık 10 saatlik bir yolculuktan gelecek hamster ve otobüs ile gelecek. ondan sonrada metro ile benim istanbulda onu eve götürmem vs. derken 11 saate yakın bir yolculuk çekecek. bu durumda hamsterım zarar görürmü aldığım gibi yapmam gereken birşey varmı teşekkür ederim..:confused:

elmyra
15.11.09, 10:03 PM
Öncelikle hoşgeldin aramıza. Hamster yolculuğa çıkarılabilir bir hayvan ama 11 saat biraz fazla geldi bana. Su, yem hareket etmek gibi ihtiyaçları olacak. Taşıma kabı varsa eğer olabilir ama bir koli veya kutunun dayanabileceğini sanmıyorum. Kemirecektir sürekli. Bir de eğer doğum günü süpriziyse bu ve sen bunu biliyorsan, kız arkadaşın geldiğinde onunla birlikte burda alın hamsterı:) Bu da bir yöntem olabilir.

alishcan
15.11.09, 10:07 PM
kutu içerisinde değil normal zamanlarda yaşayacağı bir kafes içerisinde gelecek muhtemelen petshop yem kabına yem koyar heralde diye tahmin ediyorum ama bilemiyorum.. sorun şu ki hamsterı kız arkadaşım teslim etmeyecek bana bir tanıdığı aracılığı ile gönderecek yoksa benimde tercihim istanbul içinden almak olurdu.. otobüste sabit bir yerde kendi evi içinde gelme imkanı varmı. birde havadaki mikroplardan etkilenirmi.

Trgy
15.11.09, 10:10 PM
Rahat alan sağlarsanız yemi suyu kısacası konforu iyi olursa her hangi bir sorun olucağını düşünmüyorum şahsen :)

elmyra
15.11.09, 10:12 PM
Hımm anladım. Kendi kafesiyle geliyorsa bol yem koysun mesela içine, suyu olsun mutlaka veya sarsıntıdan su akabilir belki sebze koyabilir içine marul vs gibi su ihtiyacını karşılaması için. Bir de kafesi direk güneşe maruz kalıcak bir yerde tutmamalılar o da zararlıdır. Hamsterlara insanlar kendi hastalıklarını bulaştırabilir, mesela gripsen onla yakın temas halindeysen o da grip olabilir. Ama çokta problem olmaz sanırım gündüz yolculuğuysa zaten uyuyor olacaktır.

elmyra
15.11.09, 10:19 PM
Bir de beslenme bölümüne biraz göz at istersen yiyebileceği meyve ve sebzeler neler diye o kafese koyman gereken yemler açısından yardımcı olur.

hamsteradmin
15.11.09, 11:50 PM
Dayanır dayanmasına ama bu eziyeti çektirmek isteyip istemediğinizden emin misiniz onu düşünün derim, çünkü İstanbul hamster bulunmayan bir yer değil ve yolculuk sırasında sarsılacak olan hayvana yazık diye düşünüyorum. Zaten sizin olan bir hamsterla mecburen yolculuk etmek başka daha size ait olmayan bir hayvanı getirmek için sarsmak başka. Sonuçta ağırlığı oranında dayanabilir sarsıntıya ve insanla hamster arasındaki boyut farkını düşünürseniz epey yorucu bir yolculuk olacaktır. Karar sizin. Sevgiler

İsmail
16.11.09, 12:02 PM
ben daha geçen cuma akşamı 11 saatlik bir yolculuk yaptım ve bizim ismail'i küçük bir taşıma kabının içinde ayağımın altında getirdim. Teker üstüne denk gelmemize rağmen, ismail sanki beşik sallanırmışçasına yol boyunca uyudu, taşıma kafesinin içine de birkaç yem ve su ihtiyacını karşılayabileceği sebzeler koydum... şu an gayet mutlu ve sağlıklı.... senin için de bir sorun olacağını zannetmiyorum....

alishcan
19.11.09, 06:12 PM
merhaba hamsterim bu gece yola cikiyor gercekten heyecanliyim :)
yanliz gene birkac sorun ile geldim karsiniza... hamster alinan petshopta hamster icin ufak ev yokmus bu yuzden sadece kafes icerisinde geliyor hamsterim bu onun sagligi icin bir sorun olurmu ? birde petshop sahibi altina talas sermenize ve yem vermenize gerek yok demis. sadece marul verseniz su ihtiyacını karsılar sabaha kadar su doldurmanızada gerek yok demiş. sizce ne kadar doğrudur ne yapayım hamsterim yola cıkmadan önce? ? yanina ne yiyecek koysam sorun olmaz..

İsmail
19.11.09, 06:28 PM
Ben biraz talaş üstüne de pamuk koydum, yumuşacık geldi, tavsiye ederim.

hamsteradmin
19.11.09, 07:58 PM
Yanına yem ve talaş koymayın demesinin mantığı nedir anlayamadım. Uzun bir yolculuk yapacak defalarca yemek yeme ihtiyacı olacaktır, o nedenle yem mutlaka olmalı. Talaş da etrafa saçılmayacak kadar fakat üşümemek için içine girebileceği miktarda konulmalı. Sonuçta tuvaletini de yapacak ve dışarısı soğuk olacak. Küçük parça bez, havlu vs konulabilir.
Kafeste "ev" bulunması bence bir zorunluluk değil. Acele etmene gerek yok. Sevgiler