PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster'ım hasta galiba :(

İsmail
04-25-2009, 09:15 PM
bir syrian hamster olan ismail'i 11 nisanda aldım ve aldığım yer bana 3 aylık olduğunu söylemişti.... gayet de sağlıklıydı... taki bu akşama kadar... bu akşam eve geldim uyuyordu.... yaklaşık 7.30 gibi uyandı... baktım arka ayaklarını sürüyerek sadece ön ayaklarını kullanarak yürüyor, arada bir durup ayağını yalayıp duruyor, sanki ayağına bişi olmuşcasına, acaba gece karanlıkta kafesin üstüne çıkıp da sert bi şekilde boşluğa mı düştü diye düşündüm... arka ayaklarında bir dengesizlik var, bir de ilk defa roka verdim kendisine iki lokma yedi bıraktı, hem de yeni uyanmışken, bir iştahsızlığı var gibi sanki... biraz araştırdım, wet tail diye ölümcül bir hastalıktan bahsediyorlar bu türe özgü olan hamsterlarda... epey korktum, yardımcı olursanız sevinirim....

hamsteradmin
04-25-2009, 10:50 PM
Merhabalar, wet tail'in belirgin özelliği ishal ve akıntılardır. Hamsterınızda bu tür belirtiler olduğundan bahsetmemişsiniz. Soğuk almış veya yediği bir şey dokunmuş olabilir. Sulu gıdaları çok sık vermemeye (sebze ve meyveler), ilaçlı olma ihtimali olan sebzeleri iyi yıkamaya veya risk almamaya dikkat etmeliyiz. Hava değişimleri ve hava akımları da hayvanları etkiliyor. Net bir cevap için veteriner ziyareti yapabilirsiniz, kesinlikle ilaç vermeyin, çok farklı gıdalar vermeyi de denemeyin şu an için. Tabi bunları hazır hamster yemi verdiğinizi kabul ederek söylüyorum.

Sevgiler

İsmail
04-25-2009, 11:09 PM
cevapladığınız için teşekkür ederim, şu an kendisi çok kıpır kıpır ama yine de ayağındaki ufak sorun devam ediyor gibi, ben gribim, ama benden grip kapsa bile neden ayağında sorun olsun ki! bu arada evet hazır hamster yemi veriyorum ve havuç, marul, roka veriyorum... kafesinden çıkarıp elime aldım ve okşadım biraz, hoşuna gitti sanırsam, sonra topunun içine koyup eve saldım, koşuşuturuyor şu an... biraz kesicem sebze meyve vermeyi... neler vermemi önerirsiniz hazır yemi haricinde ve kafesini ısıtıcının yanına yaklaştırsam iyi gelir mi?

hamsteradmin
04-26-2009, 02:34 AM
Beslenme ve doğum bölümlerinde yiyecek önerileri bulabilirsiniz, ayağı düzelene kadar topta koşturmasa daha iyi sanırım, bulunduğu ortam yeterince sıcaksa ısıtıcıya yaklaştırmaya gerek olmayacaktır, onu siz daha iyi tartarsınız. Belki kafesin içinde hareket ederken ayağını sıkıştırmış da olabilir, genel olarak gözlemlemekte fayda var.
Marul ve roka tarzı yeşillikler bazen kemirgenlere, kuşlara dokunabiliyor, fazla su içeriyorlar, bazılarının zararları bile olabiliyor, ilaçlardan arındırmak da çok önemli. Ufaklığın iyi olduğuna sevindim.

Sevgiler :)

İsmail
04-26-2009, 02:52 AM
tekrar teşekkürler, bir iki gün sebze meyve vermeyi kesicem... bakalım nolucak.... zaten şu an verdiğim sulu sebzeleri reddediyor... kendi biliyo hayvan neyi olduğunu hayret :D hiçbiryerde dışkısını görmüyorum, ishal olmuş olabilir, karın spazmı falan varsa o da arka bacaklarının kontrolünü engelliyor olabilir, sanırım ishale karşı sıvılar varmış suyuna katılan, onlardan alıcam... tekrar teşekkürler yardımlarınız için, iyi haberlerle dönerim umarım, kalın sağlıcakla

tatliş
07-10-2009, 12:53 AM
merhabalar .. ben bgn dışarı cıkarıldım biraz hava almak için galiba soğuk çarptı bana bi halsizlik bi üşengeçlik var üstümde ..kimseyi gözüm görmüyo dün 1.5 saat spor yaptım terli terli soğuk su içtim galiba:))
bi kırıklık var üstümde ..tepemde her kafadan bi ses tatliş filan o ne ya baska isim mi bulamadılar bana ..:) neyse bugün bi uyku hali gözlerimi açamıyorm normalde bu saatlerde tekerlekten hiç inmezdim simdi ise canım hiç istemiyo kafesten içeriye sevdiğim yiyecekleri uzatıyolar ama canım yemek istemiyoo .. acaba ne olmuş olablir bana?

İsmail
07-10-2009, 01:36 AM
hamsterin kaç aylık?

hamsteradmin
07-10-2009, 04:09 PM
Üşütmüş olabilir, zaman gösterecek.

emeksila
03-03-2011, 04:39 PM
bakarmısınız benim 2 tane hamsterim var ama sorunları var ikisininde birisi yamuk yürüyor ve yürürken daireler çiziyor yamuk duruyor diğeri ise gözlerini açamıyor ve fazla hareket etmiror yürüdüğü zaman biraz yürüyor sonra olduğu yere yığılıyor :( lütfen acil cevap verinnn .. :(:( :confused:

-ErgünCan-
03-03-2011, 04:41 PM
Veterinere danışmalısın.

emeksila
03-03-2011, 04:44 PM
yakında veteriner yok :(

-ErgünCan-
03-03-2011, 04:47 PM
Burdan yapılacak birşeyde yok malesef :/