PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hEMSTR'IM neden öldü, yenisini alırken nelere dikkat etmeliyim

alpertuydes
04-24-2009, 05:24 PM
Arkadaşlar merhaba... Öncelikle çok üzgün olduumu belirteyim. Daha önceden aldım hemstrımı kediye kaptırdım. 2. aldığım ise en son yani gece baktığım da kıpır kıpır dı sabahı ölüsü çıktı. Bunun sebebi nedir acaba. Ben başta küçükken fanusta besliordum. Sonra akvaryuma koydu. Ona özel 1 metrelik akvaryum yaptırdım. içine kuru saz, ot koydum. Ölmesine karşı ihtimallerim şunlar, ya sazlar, otlar ona yaramadı, yada sürekli kabuksuz çekirdekle besliordum su alabileceği bir besin yedirmiordum yada bu ihtimal. Şimdi yeni alacağım hemstrde akvaryumu deiştirmememe gerek yok dimi. İçinde ki samanları almaya.. Sadece kabuksuz çekirdeği az verip dier besinlere de ağırlık vereceğim ve su içeren besinleri çoğaltacağım. Yeni aldığım hemstrın bu koşullarda ölmemesi için tavsiyeleriniz nelerdir. Hemstrım ölmeden önce hiç halsiz, hasta görünmüyordu. Aniden gitti. Ve aksine son günlerde fazla oynaktı, hareketliydi...

hamsteradmin
04-25-2009, 05:51 PM
Hamsterınızın suluğu var mıydı? Suluk olmadan birkaç günden fazla yaşayamaz, sulu besin vermek yerine ona hamster suluğu olan bir kafes alın ya da hiç değilse akvaryuma hamster suluğu monte edin. Susuz canlıların ömrü çok kısadır.

Ot meselesine gelince, neden böyle bir şeye gerek duydunuz anlamadım, hamsterlar için talaşlar satılıyor 3.5- 5 tl arası ve 2-3 ay rahat yetiyor bir paketi. Sakın ola talaş dedim diye marangozdan inşaattan talaş almayın aynı ürün değil, hamsterınıza kıymıklar batar rahatsız olur, adı aynı ama ikisi çok farklı şeyler.

Ot, kum gibi doğadan aldığınız şeylerin üzerinde hayvan parazitleri, çeşitli mikroplar bulunabilir, o da başlı başına hamsterınız için risktir ve ölümün olası nedenlerinden biri de budur.

Her canlı en iyi koşullarda yaşamayı hak ediyor...Sevgiler

alpertuydes
04-26-2009, 02:14 AM
tşkkrederim... saman koyma sebebim daha rahat etmesiydi. Daha önce beslediğim hesmtrımda suluk yerine sürekli sulu gıdalar veriodum.. ama busefer dediklerinizi yapacağım...

hamsteradmin
04-26-2009, 02:38 AM
Rica ederim, muhtemelen susuzluktan ölmüştür, güçsüz düştüğü esnada otlardan mikrop kapmış da olabilir ama daha çok susuzluk gibi gözüküyor. Bazen suluk olmadığı halde sebzelerden aldıkları aşırı su da ölüme yol açabiliyor, ishal yapabiliyor ya da zehirlenmeye benzer ani ölümler olabiliyor.

Hazır hamster yemi, hamster talaşı ve sulukla gayet sağlıklı olacaktır.Yeni bebişinizin fotoğraflarını profilden albümünüze koyabilirsiniz :)

Sevgiler