PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 mi 2 mi

snaxyz
11-08-2009, 08:35 PM
arkadaşlar bu konuyu buraya açtım.eğer yanlış yere açtıysam pardon.

arkadaşlar bende bir süre sonra hamster alıcam.merak ediyorumda;siz hamsterınızı 1 tane mi aldınız ,2 tane mi ?

ben tek almak istiyorum ama herkes 2 tane alıyor.(okuduğum kadarıyla)
yorumlarınızı merak ediyorum.neden 1 yada 2 tane almayı tercih ettiğinizi de yazarsanız sevinirim.

bide bir hamster sağlıklı olarak çiftleşmeden yani tek başına yaşayabilirmi(hamsterların ömrü boyunca tek yaşabildiğini biliyorum ama ömrü boyunca çiftleşmeden sağlıklı ve mutlu olarak yaşayabiliyormu onu merak ediyorum.)

WayOfDeath
11-08-2009, 08:55 PM
bn 2 tane gonzales almanı öneririm ama bunun için ayrı ayrı 2 tane kafes alman lazım çünkü aynı kafeste beslersen 1 aylıkken erkek çiftleşmek istiyor ve çiftleşmede gerçekleşirse yavrular zayıf veya ölü doğar.zayıf oluncada büyük ihtimalle ölür

hamsteradmin
11-08-2009, 09:16 PM
1 tane al. İlerde bir başkasının hamsterıyla çiftleştirme şansın da olabilir. Çünkü Suriye hamsterı alsan, aynı kafeste yaşamazlar iki ayrı kafes gerekecek. Sürekli doğum olmaması için de iki ayrı kafes gerekir, bu açıdan Gonzales ya da Suriye hangi tür alırsan al iki ayrı kafese bakman gerek. Uysal karakterli olurlarsa iki erkek ya da iki dişi gonzalese aynı kafeste bakabilirsin ki alacağın petshoptakilerin sana cinsiyetlerini çok doğru ayırt edip verebileceklerini sanmam, anlasalar bile umursamazlar, iki dişi aldım sanıp bir dişi bir erkek alıp gelebilirsin. 1 tane alırsan hem senin için kolay olur hem de hamsterınla daha iyi ilgilenip keyif alma şansın yüksek olur.

snaxyz
11-08-2009, 09:26 PM
1 tane al. İlerde bir başkasının hamsterıyla çiftleştirme şansın da olabilir. Çünkü Suriye hamsterı alsan, aynı kafeste yaşamazlar iki ayrı kafes gerekecek. Sürekli doğum olmaması için de iki ayrı kafes gerekir, bu açıdan Gonzales ya da Suriye hangi tür alırsan al iki ayrı kafese bakman gerek. Uysal karakterli olurlarsa iki erkek ya da iki dişi gonzalese aynı kafeste bakabilirsin ki alacağın petshoptakilerin sana cinsiyetlerini çok doğru ayırt edip verebileceklerini sanmam, anlasalar bile umursamazlar, iki dişi aldım sanıp bir dişi bir erkek alıp gelebilirsin. 1 tane alırsan hem senin için kolay olur hem de hamsterınla daha iyi ilgilenip keyif alma şansın yüksek olur.

yorumun için teşekkürler.ama ben ayırt ederim herhalde dişi mi erkek mi olduğunu.bir arkadaşım la çifleştirmek harika bir fikir.çok saol.ama hamsterı olan bir arkadaşım yok.olucağınıda sanmam ama yinede hala ben tek bir gonzales almayı düşünüyorum.arkadaşlar yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.

WayOfDeath
11-08-2009, 09:28 PM
Çiftleştirip satmak istiyorsan 2 gonzales ve 2 kafes ayrı kafeslerde beslemen lazım. YOk ben tek besliyeceğim zevk için bana alışsın diyorsan tek alıcaksın :)

snaxyz
11-08-2009, 09:47 PM
yok ben ayrı kafeslerde beslemek istemiyorum.nedeni kesinlikle maddi değil.sadeceç güzel olmaz.yani birbirleri beraber olmadan.ya peki çiftleşmeden mutlu ve sağlıklı yaşayabilirlermi?ya ikilemde kaldım.bir taraftan bi tane besleyip sevgimi sadice ona vermek istiyorum.bir taraftanda hamilelik ,hamsterimin çocuklarını doğurması çok güzel olur.napıcam bilmiyorum. :S

WayOfDeath
11-08-2009, 09:49 PM
Eğer erkekse kesinlikle çiftleşmeye ihtiyacı vardır.Tek alıcaksan dişi al ama dişiler ısırır daha saldırgan olur erkeklere göre.Ama erkekte alıcaksan iki tane al bi erkek bi dişi .

snaxyz
11-08-2009, 10:06 PM
eğer çifleşmeden durmassa ozaman illa dişi erkek alıcam.ama ikisinde zaman ayıramıcamdan korkuyorum.ama mecburum neyse yorumlarınız için teşekkürler.kız alsam bişey olmaz mı
yani oda çiftleşmeden yaşayabilir mi

WayOfDeath
11-08-2009, 10:35 PM
kız alırsan çiftleşmeden yaşar ama erkek için eş kesinlikle şarttır.ama eğer gonzales alıcaksan dişiden zevk almassın cunku hep ısırıyor ayrıca sorumlulugunu üstlenebilirsin ben 3 gonzales beslıyorum.

snaxyz
11-08-2009, 10:37 PM
farklı kafeslerdemi.bide hepside birey mi biri çocukmu.

WayOfDeath
11-08-2009, 10:41 PM
hepsini ayrı kafeslerde besliyorum ben ve ikisinide aynı yaşta al küçükken

snaxyz
11-08-2009, 11:07 PM
yani 3 kız yada 3 erkek

hamsteradmin
11-08-2009, 11:10 PM
3 mü? :)

snaxyz
11-08-2009, 11:12 PM
evet wayofdeath 3 tane besliyorum demedi mi

WayOfDeath
11-08-2009, 11:13 PM
evet 3 tane besliyorum 2 erkek bi dişi :)

snaxyz
11-08-2009, 11:23 PM
tmm saolun son bir soru;
bir erkek gonzales alsam kaç yaşında çifleşmek ister.
çünkü belki ozamana kadar pet shoptan bi tane daha alırım yada bir arkadaşımınkiyle çiftleştiririm.

Gonzales
11-08-2009, 11:27 PM
dostum. ilk deneyiminse bir tane almanı öneririm. oda gonzales olsun. erkek uygundur. çiftleştirebılırsın bı arkadaşınınkiyle.

snaxyz
11-08-2009, 11:33 PM
ok erkek gonz alıyorum.sizide yordum.çok teşekkürler.

hamsteradmin
11-09-2009, 12:58 AM
Ben de dişi Suriye öneririm, ne cins alırsan al, alırken eline alıp ısırıp ısırmadığına ve hareketlilik düzeyine bak.

WayOfDeath
11-09-2009, 11:27 AM
hamsteradmin gonzales cinsi alırken ilk petshoptan aldığında zaten haliyle yabanidir , ısırır ve zamanla alışırlar seni ısırmamaya , ben gonzalesçiyim.Çok oyuncu bana alıştılar bi tel uzatıyorum ona elleriyle tutunuyo.Elimi uzatınca çıkmak için can atıyor , geçenlerde de suluğa tırmanıp kaçmış mutfakta buldum keratayı iyiki ezmemişiz ona dua ediyorum :D :) Ayrıca ısırmıyor :)

hamsteradmin
11-09-2009, 04:41 PM
Evet ben de o açıdan tavsiye etmiyorum, ilk defa hamster besleyen biri ısıran bir gonzalesle eve geldiğinde burda gördüğün gibi nasıl alıştırırım sorularını sıralamaya başlıyor. Sonradan değiştirmeye çalışıyorlar. O yüzden tavsiyede bulunurken iyi kötü yanlarını anlatmak gerek.

WayOfDeath
11-09-2009, 04:55 PM
Ama ilk acemiler alırken bütün bilgileri bilmeleri gerekir.Forumdaki yazıları okuyup sonra almaları lazım.İşte gonzalesler ilk aldığında yabanidir sonradan seve seve elinin kokusuna alışır sürekli senin kokunu aldığı içinde tanır ve ısırmaz arada bi kuvvetsiz ısırmalar dışında (kanatmamaksızın).

snaxyz
11-09-2009, 08:12 PM
ya ben bayadır (3 senedir) hamster forumlarını okuyorum.bundan önce forumlarda olmuştu.yani besleme tecrübem yok ama teknik olarak admin kadar olmasa iyi biliyorum.bide bana gonzalesler tatlı geliyorlar.oyüzden tercih ettim.forumda okuduğum kadarıyla ilk başta daha sıcak ve alışabilir olduğu için suriyeyi öneriyorlar.ama benim ilk hamsterimde olsa bir gonzalesi 1-2 haftada çok cana yakın yapabileceğime inancım tam.wayofdeath yada admin yada diğer üyeler "biraz abarttın ama bir gonzalesi kendine alıştırmak okadar kolay değil"diyorsanız fikrimi değiştirebilirim.wayofdeath bide sen herhalde bayadır besliyosun.hala seni ısırıyormu?eğer hala sısırıyorsa gonzalesler suriyeye göre baya bi soğuklar.tabi bnde buna göre fikrimi değiştirebilirim.

kusura bakmayın bayaaaaaa uzun oldu.

elmyra
11-09-2009, 08:21 PM
Bu konuda bilgili olman ve araştırma yapmış olman çok güzel. Eğer gerçekten içinden geçen bir gonzales ise onu al. Zaten ben kendime alıştırırım buna inanıyorum diyorsun. Hayvanların türlerine ait özellikler aynı olsa da huyları farklı farklıdır. Her suriye hamsterı için çok uysallardır asla ısırmazlar diyemeyiz elbetteki ısıranlarda var. Senin nasıl ilgilendiğinde çok önemli öyle konular biliyoruz ki 'vahşi' denilecek hayvanlar uysallaştırılıyor.Özveride bulunurum bunu yapabilirim dedikten sonra elbette sorun yok. Okuduklarından çok şey öğrenmiş olabilirsin ama bazen pratiğe geçirmek zor, yorucu ve yıldırıcı olabilir. Sahiplendikten sonra elinden geleni yapmak, iyi bir bakım ve ilgi en önemli olanı. Hayvanı seçerken biraz izle (hareketlilik durumu) sonra da eline al, doğru seçimi yaparsın umarım.

hamsteradmin
11-09-2009, 09:26 PM
elmyra güzel özetlemiş, dediği gibi içinden gelen hangisiyse onu al, yalnızca alırken çekinmeden eline alıp ısırmayan, elde duran bir hayvan seçmeye çalış.

snaxyz
11-09-2009, 10:59 PM
evet inşallah öyle bi kendimi alıştırırım ki beni hiç ısırmaz.

WayOfDeath
11-10-2009, 12:31 AM
ısırmaz emin ol :)

Pamuk V Armi
12-07-2009, 08:07 PM
2 tane alma.ama ikizlerse al.