PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kardeş gonzaleslerim

Gonzales
08.11.09, 06:03 PM
merhaba. dün 2 adet gonzales aldım. biri erkek biri dişi. satıcı kardeş olduklarını söyledi ve birer buçuk aylık olduklarını söyledi. biraz araştırdım ve 1, 1-5 ayın evcilleşmesi için uygun oldugunu ogrendım. bu benim ilk deneyimim. 2 adet oldukları ıcın evcilleştirmek baya zor olacak. yarın 2 sinide yuvasından çıkartıp leğene koyucam ve orda severek kendi ellerimle besliycem. ilk adımı atmak istiyorum ama atladığım birşey varmı yardım edermisiniz?

ayrıca kardeş gonzalesler çiftleşebilirmi ve kaç aylıkken olur?

teşekkürler..

qnr
08.11.09, 06:08 PM
eet kardeşler de çiftleşebilir.

snaxyz
08.11.09, 06:08 PM
biraz erken galiba 1-1.5 ay.bide kardeşler çiftleşebilir evet.

Gonzales
08.11.09, 06:12 PM
biraz erken galiba 1-1.5 ay.bide kardeşler çiftleşebilir evet.

dostum. eğitmek içinmi erken çiftleşmek içinmi?

eğitmek içinse kaç aylıkken başlamalıyım. (eğitmekten kastım örnegin onu avucumda rahatca tutabilmek, elimden beni tanıyarak yemesi vs.)

elmyra
08.11.09, 06:27 PM
Eğitmek için geç değil. Sürekli düzenli ilgilenirsen faydası olacaktır. Ama gonzalesler çok haraketli hayvanlar oldukları için elinde rahatça tutmam zor olacaktır.

Gonzales
08.11.09, 06:33 PM
anladım . harcanan zamana ve verilen sevgıye bağlı sanırım. :) teşekkürler elmyra

WayOfDeath
08.11.09, 06:56 PM
evet 1 aylıkken falan erkek çiftleşmek ister o yüzden ayrı ayrı kafeslere ayırmalısın

hamsteradmin
08.11.09, 07:05 PM
Kardeşleri çiftleştirmek iyi bir fikir değil, gen çeşitliliği az olacağı için hayvanlarda da insanlardaki gibi sağlık problemleri olabilir. Ayrıca çok hızlı ürerler. Kardeşler anne babayla da çiftleşebilir o yüzden dikkatli olmalısın ve ayrı kafes bulundurup dişi yavrularla anneyi ayırmalısın eğer çiftleştireceksen bile.
Leğene alıp orda alıştırmayı denemek iyi bir fikir değil çünkü kafeslerine ve yeni ortamlarına yeni alışacaklar. Leğen ise farklı bir ortam ve daha geniş bir yer. Hem etrafı merak ettikleri için koşup özgür olmak isteyecekler ve bunun için ele alınmak istemeyecekler, hem de yabancı bir ortam olduğu için panikleme ihtimalleri var.
En doğrusu başlangıç olarak kafesten elinize 1-2 dklığına alıp duruma göre sevmeye devam etmek veya kafese bırakmak olacaktır.

Gonzales
08.11.09, 07:30 PM
leğen mevzuusu, ele almaktan birazcık çekindiğim içindi. ama alışacagız artık ne yapalım :) kaçırmaktan korkuyorum gonzales oldugu için.

kardeşlerde gen bozukluğu çok sıkmı rastlanıyor?

hamsteradmin
08.11.09, 08:16 PM
İnsanlarda akraba evliliğinde doğan çocuklarda görülen sakıncalar neyse hayvanlarda da odur. Hayvanlarda gen çeşitliliği daha fazla olmasına rağmen, normal şartlarda bir dişi ve erkekten 5000 gen ihtimali varsa, kardeş olan dişi ve erkekten bu yarıya iner. (Rakam tamamen örnek) Bu da hastalıklı genlerin baskın olma ihtimalini artırır.

Bugün sıkça rastladığımız kırmızı gözlü hamsterlar aslında rastgele üretimler nedeniyle ırk bozulmasından kaynaklanıyor. Seçici üretim yapılsa çok daha güzel hamsterlarımız olabilirdi. "Ne olacak canım annesiyle çiftleşiversin, kardeşiyle çiftleşsin" mantığıyla hamsterları çoğalttıkları için hayvanların ırk kaliteleri bozuldu.