PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kızım..

-ErgünCan-
11-05-2009, 08:25 PM
Arkadaşlar bu gün bir kartona aldım kızımı hata ettim galiba herneyse elimi ısırdı hoşuma gitti ellerini parmağıma koydu kokladı durdu arada bir elime çıktı kulakları yarı inik yarı dik ti yatağa koyım dedim kaçıodu geri koydum ne yapmalıyım yataktan kaçar mı yükseklik 60 cm cm yatağın forumda bir konuda ceza diye anlarlar denilmiş te size bi danışayım dedim kraker yedi elimden havuç yedi yarında büyük kafesi gelio kızımın ....

Yha marangozdan planya sıkıştırılmış talaş aldım önmceki ile aynı talaş toz da yok bişi olmaz deil mi ...

hamsteradmin
11-05-2009, 10:52 PM
Hamsterlar için üretilmiş olan talaştan kullan.
Ceza diye bir şey olamaz, sadece korkarlar, doğru yanlışı ayırt edemezler dedim orda, tekrar oku istersen.
Bir yerde sabit durmasını bekleme, meraklı olur hamsterlar.

-ErgünCan-
11-06-2009, 09:27 AM
Peki yatakta kaçmaya kalktı ön parmaklarına elimi koydum vs vs elime aldım çırpındı 10 sn den fazla tutmadım bide yatağın yanında çekmece var oraya gitmeye kalkıor bende fazla bişi yapmadan elimle onu kafesin önüne kapadım girdi içeri kulubeye girdi sonra ben nasıl kaynaşçamı harbiden anlamadım koli kutuya aldım elimi ısırdı biraz biraz kaçmamaya başladı nerede alıştırmalıyım kendime ... geniş bir açıklama bekliorm

hamsteradmin
11-06-2009, 07:04 PM
Koli kutu onun normal ortamı mı? Değil. Hayvanı oraya alarak öncelikle panik olmasına sebep oluyorsun.
Yatak ise onun için açık alan, özgürlük demek. Tabi ki elinde durmayacak, koşup araştırmaya çalışacak.
Daha makul şeyler yapmalısın. Daha önce de söylemiş olmalıyım, her gün kafesinden nazikçe çıkarıp elinde birazcık sevip geri bırakmakla başla. Bıraktıktan sonra da ona bir yiyecek ver (beslenme bölümüne bak) Yemeği yerken ona seslen, sesine alışsın. Bir iki hafta bunu tekrarla. Zamanla elinde durmaya daha istekli olacaktır.
Ancak her zaman açık alan gördüklerinde heyecanlanırlar ve özgürce koşmak dolaşmak isterler. O nedenle onları dışarda bıraktıktan sonra yakalamak zordur. Dışarda dolaşırken sahiplerini pek tanımazlar. Burda dışarda derken kafesin dışını kastediyorum, kesinlikle sokak filan anlaşılmasın.
Bir hamster topu alıp her gün onu eline alıp sevdikten sonra topa koyabilirsin. Eğer topta koşmayı severse ve korkmazsa böylece dışarda kontrollü bir şekilde gezebilir. Sen eline aldığın zamanda yiyecek ve topla bağlantı kuracağı için elinde kalmayı sever.

elmyra
11-06-2009, 09:58 PM
Kafesten çıkarken elini tut ve hamsterın elinin üstüne çıkmasını bekle. Bir de eğer sürekli kaçmaya çalışıyorsa veya ısırıyorsa onu elinde tutarken kavrama, elin açıkken üstünde dursun ve bir elinden diğerine geçirerek bir süre oyna. Bu tür yöntemlerle zamanla kendine alıştırabilirsin ama sen çok sabırsız davranıyorsun bunun sonucunda da hayvan biraz eziyet çekiyor gibi.

-ErgünCan-
11-06-2009, 10:57 PM
Hmm arkadaşlar bu gün kardeşimle ayaklarımızı birleştirerek üçgen yaptık kayıp gibi onuda oraya aldım pantalanuma girdi zuhaa.. çıkardık tabi havuç fln yedi elimden kaçmaya kalktı kaçmaya kalktı size son sorum odaya salacam fkat kaçar falan filan ismail in hamster kaçmış ... korktum annemle sorun yaşamak istemiorm

hamsteradmin
11-06-2009, 11:52 PM
Sorduğun soruların cevaplarını tekrar okursan bu sorunun cevabını yukarda verdiğimi görürsün mesela. :)

-ErgünCan-
11-07-2009, 10:47 AM
Tmm ama ben kaçarsa diorm bişilerin altına ismailin ki kaçmış çıkar mı

hamsteradmin
11-07-2009, 06:31 PM
Yukarda verdiğim cevapta, kaçarsa yakalamak zordur, meraklı hayvanlar oldukları için açık alanda dolaşırken kendilerine kaybediyorlar, sahiplerini tanımıyorlar demiştim. Tabi ki kaçar yani, kontrolü sağlayamayacağın bir ortamda serbest bırakma.