PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alıntı haber...


s.safakk
04-15-2009, 12:46 PM
ANKARA - Zonguldak ve Bartın’da patlak veren hastalıkla ilgili olarak 16 şüpheli vaka tespit edildi. Bu kişilerden sekizinde ‘hanta virüs’ enfeksiyonu olduğu belirlendi. Bir kişi hanta virüs nedeniyle öldü. Beş kişinin tedavileri sürüyor. İki kişi de tedavi sonrası taburcu edildi.
‘Kore Kanamalı Ateşi Hastalığı’na yol açan virüs olarak bilinen hanta virüs, Dünya Sağlık Örgütü’nün dikkatini de çekti. Dünya Sağlık Örgütü hastalıkla mücadele edilmesi kararı alırken, hastalık böbrek sendromlu kanamalı ateş olarak da biliniyor. Hastalıktan, dünyada yılda 200 bin vaka bildirimi yapılıyor ve Rusya’nın güney bölgesi ile Balkanlar’da uzun yıllardır görülüyor.

Fareler bulaştırıyor
Hanta virüs daha çok kemirgenler aracılığıyla taşınıyor. Örneğin pamuk faresi bir hanta virüs taşıyıcısı ve hem kırda hem de şehirlerde yaşayanlar için tehlike yaratıyor. Hastalık hastalıklı kemirgenin dışkısı, idrarı veya salyasıyla doğrudan temas veya soluma yoluyla bulaşıyor. İnsandan insana bulaşmaya rastlanmıyor.
Hastalığın baş ağrısı, hafif ateş, ciltte kanama, titreme gibi belirtileri var. Ancak hastaların üçte birinde hiçbir belirti görülmüyor. Virüs akciğer hastalığı, akut böbrek yetmezliği veya hemorajik ateşi tetikliyor. Kesin tedavisi yok. Aşı çalışmaları sürüyor. Korunma için farelerden uzak durmak, farelerin bulunduğu ortamlarda eldiven kullanıp maske takmak öneriliyor.
Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamaya göre şubat sonunda Zonguldak ve Bartın’da ateş, bulantı, kusma ve devamında gelişen böbrek yetmezliği bulgularıyla hastaneye başvuran iki kişide hanta virüs tespit edildi. Benzer bulgularla takip edilen 16 şüpheli vakadan sekizinde de aynı virüse rastlandı.
İlk kez tespit edildi
Bakanlık, Türkiye’de hastalığın ilk kez tespit edildiğini belirtirken konuyla ilgili ekip kurulduğu ve bu ekibin, bölgede hastalığın kaynağına ilişkin incelemelerde bulunduğu açıkladı.
Açıklamada, “Kemiricilerle uygun yöntemlerle mücadele edilmeli. Kemiricilerin atıkları ile kirlenme ihtimali olan yerlerin temizliği toz kaldırmadan deterjan veya çamaşır suyu kullanılarak yıkama veya ıslak bezlerle temizlik şeklinde yapılması gerekmektedir” denildi. (Radikal)
Türkiye kategorisindeki tüm haberler »

hamsteradmin
04-15-2009, 03:31 PM
Bu haberde hamsterlardan değil farelerden bahsediliyor, insanları yanlış yönlendirmeyelim. Yazdığınız başlık da konuya ait değil. Evdeki bir hamsterın bu virüsü kapabilmesi için dışarda bu virüsü almış bir hayvanın evdeki hamsterla temas etmesi gerekir ki bu imkansız bir şey.

s.safakk
04-15-2009, 07:31 PM
Bu haberde hamsterlardan değil farelerden bahsediliyor, insanları yanlış yönlendirmeyelim. Yazdığınız başlık da konuya ait değil. Evdeki bir hamsterın bu virüsü kapabilmesi için dışarda bu virüsü almış bir hayvanın evdeki hamsterla temas etmesi gerekir ki bu imkansız bir şey.

bilmiyorum amaişallah ole deildir anneme anlatamıyorum boyle bişi warmı...

hamsteradmin
04-15-2009, 09:28 PM
Yok tabi ki. Kuşaklar öncesinden beri kapalı ortamda insan elinde üretilen hamsterların sokaktaki farelerden virüs kapma şansı yok. Çünkü bu tür hastalıklar için birebir temas gerekir, tükürük, salya veya ısırık gibi. Evdeki hamsterla, sokağınızın kanalizasyonundaki farenin karşılaşma şansı neyse hamsterın bu hastalığı taşıma ihtimali de odur. Kaldı ki her kanalizasyon faresi bile bu virüsü taşımaz.

hamsteradmin
04-19-2009, 09:57 PM
Alıntıdır:

Prof. Dr. arkadaşımın yazısını sizinle paylaşayım :
Enfeksiyonun Microtus, Apodemus ve Clethrionomys soyundaki (cinsindeki) farelerle ilgili olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu gibi kemiriciler ev ve mezbaha gibi yerlerle ilişkili olmayıp, daha çok doğal yaşam alanları ile bağlantılıdır (kır,tarla, orman). Ev mezbaha ile ilişkili fareler genellikle Rattus ve Mus soyundki farelerdir. Dolayısıyla bu konuda yapılacak aceleci yorumlardan kaçınılması gerektiği düşüncesindeyim. Ülkemizin Rusya ile yakın ve benzer coğrafik konumu da gözönüne alındığında, bu ülkedenin batı kısımlarında ana taşıyıcı olarak belirlenen Clethrionomys türlerinin Zonguldak’daki salgında önemli rol aldığı düşünülebilir. Doğal olarak bu benim kişisel düşüncemdir ve bu konuda açıklama yapması gerekenler de fare ekolojisi ile uğraşan profesyonellerdir. Benim nacizane tavsiyem, meslektaşlarımızın Hantavirus ve benzeri gibi zoonozlar hakkındaki fikirlerini geniş kitlelere açıklamadan once çok ayrıntılı akademik taramalar yapması yönündedir.
Not:

1. Enfeksiyonun tespit edildiği vatandaşlarımızın tamamı ormanlık bölgede yaşayıp orman işçiliği ile bağlantılıdır.

2. Enfeksiyon genellikle enfekte fare dışkı ve idrarı içeren partiküllerin solunum yolu ile alınması sonucu oluşsa da, farelerin bu gibi çıkartıları ile bulaşık gıdaların alınması veya yukarıda belirtilen farelerin ısırması sonucu da oluşabileceği konusunda veriler de vardır.

3. Etken Bunyaviridae ailesinde yer alan RNA’lı bir virustur. Virus 50 santigrad derecede 30 dakika, 0-4 santigrad derecede 12 saat boyunca canlılığını koruyabilmektdir.

4. Virusun insanlar için patojen olan suşlarından biri böbrek, diğeri de akciğer yatmezliğine neden olmaktadır. Bizde görülen formunun daha az patojen olan böbrek yetmezliğine neden olan formu olduğu düşünülmektedir (Puumala, Dobrovo).

Saygılarımla
Prof.Dr. Zati Vatansever
Kafkas Üniversitesi

Veteriner Fakültesi
Parazitoloji AD
Kars

oynak :)
03-23-2013, 04:10 PM
hamsterlerin farelerle karıştırılmasına artıkb ir son verilmeli bence :(