PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kaplumbağa sorunları!

köfte
10-10-2009, 09:14 PM
:confused: artık bir su kaplumbağam var, kuşlarım hamsterlarıma yeni bir canlı daha katıldı.
evlenen bir tanıdığımız ,eşi hayvanları istemediği için yeni evine götürememiş hayvanlarını ve annesi bana verdi kaplumbağasını.

ufak bir fanustaydı,ordan aldım biraz daha geniş akvaryuma koydum.
3-4 gündür benle ama pek bir şey yemiyor. hazır yeminden atıyorum bakıyorum sonra yememiş,marul ufaladım verdim yemedi. yumurta sarısı verin demiş kadın anneme,ondan verdim yedi biraz,başkada bir şey yemedi.

çok ürkek ya da korkutulmuş. benden önce kapıcılarının ufak yaştakı çocuğuan vermişler,öldü diye geri getirmiş. sanırım çok örselemişler,bir kaplumbağanın bu kadar korkak olduğunu hiç görmemiştim.
sabahları 15 dakika kadar güneşe koyuyorm,başını çıkarıyor o zaman.

niye yem yemiyor bu hayvan,ne verebilirim:confused:

hamsteradmin
10-10-2009, 09:33 PM
Üşüdüğü için ve yem kendisine uygun olmadığı için yemiyor ama en önce üşüdüğü için. Kaplumbağalarla ilgili diğer hayvanlarımız bölümünde başlıklarda yazdıklarım var onlara bakabilirsin.
Kısaca yazayım, ısıtıcı alman gerekiyor, yaz kış 30 derecede yaşamaları lazım. Aksi halde vücut ısısı korumak için ölüm uykusuna giriyorlar, akciğer koması yani. Yem olarak da Sera Raffy 1 ve Raffy P almalısın. Biri stick, biri de karidestir. 6-9 tl arası ikisi. Bunları bulamıyorsan ki umarım bulursun, karides yem bulursan onu al dene.

köfte
10-10-2009, 09:48 PM
:(( yem alırım ne yapar ne eder.---- ısıtıcı bir lambadan bahsediliyor,güneş ışığından alınan vitaminlerimi veriyormuş ne. bu ölüm uykusu denilen uykuya yattığında sonuç ölüm mü oluyor? yemeyerk kç gün dayanır bu hayvanlar?

hamsteradmin
10-10-2009, 10:05 PM
yemeyerek biraz dayanır o sudan da olsa biraz bir şeyler alıyordur vücuduna ama üşüyerek yavaş yavaş hastalanır o yüzden en acilinden ısıtıcı lazım. lamba ısıtıcıdan sonra gelir. güneşe düzenli çıkartabilirsen uv lambaya gerek yok ama ısıtıcı şart.

köfte
10-13-2009, 10:58 PM
bu kaplumbağaya ısıtıcı aldım,karides yemide aldım,artık yem yiyor,su ısısıda belli bir derecede sabit kalıyor. küçük fanusatan çıkardım demiştim,ufak akvaryumda , ve suyu içinn filtre gerekiyormu? eski akvaryumun filteresini koydum akvaryuma,suyuda çoğalltım doğal olarak,filtre çalışma zyoksa,ama bu su yükselince sanki boğuluyormuş gibi su yüzeyine canhıraş çıkmaya başladı,aman bir şey falan olur diye suyu eski seviyesine getirdim. neden böyle yaptı bu kablumbağa,filtre olmazsa bu su nasıl temizlenicek? ha akvaryumu elde temizlerim o sorun değil ama,pratiği varken ne yapmalı işte! ?

hamsteradmin
10-13-2009, 11:23 PM
Filtre koyunca sık sık filtreyi de temizlemek gerekecek parçalara ayırıp. Bir süre sonra filtre tıkanıyor, özellikle kaliteli değilse. Eğer akvaryum küçükse filtreyi boşverebilirsin. Boğuluyormuş gibi görüntüsü aslında doğasında derin sularda yüzmek olduğu için suyun keyfini çıkarmak olabilir mi? Çünkü yeni su koyduğumuzda genelde çırpınırlar.
Eğer çıkması kolay, yuvarlak hatlı temiz bir taş bulabilirsen, kuru alana ihtiyacı olduğu için oraya çıkıp dinlenebilir ve güneşe çıkardığında da gerine gerine kuruyacaktır. Akvaryumcularda bu tarz kaya veya taşlar olabiliyor. Güneşe çıkarmadığın günlerde bile çıkması kolay bir taşsa sık sık çıkacaktır.

köfte
10-13-2009, 11:43 PM
akvaryumun derinliği 20 cm ,boyu 30 cm yaklaşık.
su yükselince,deidm ya canhıraş tepeye yüzmeye,başını sudan dışarı çıkarıp gıdısını oynatmaya başladı. kolay yüzemiyordu da,yukarı çıkışı güç bela oluyordu.
sadece karidesle beslenmesinde bir sakınca olur mu?
vitamide aldım ben buna,deep fix adı,kurulanma taşı bitmiş ptshopta,getirticem dedi satıcı,onu bekliyorum. bir de bu sürekli ısıtıcının yanında veya altında,çokmu üşüyor acep?

hamsteradmin
10-14-2009, 12:16 AM
Isıtıcının yanında dururlar genelde, sıcağı çok seven hayvanlar bunlar. Kabuk sertleştirici falansa kullanma. Karides yemin yanında sera stick yem bulabilirsen iyi olur. Kurulanma taşı adı altında ne getirecek bilemiyorum, basit bir taş ve kaya yeterli, kazıklanma.

köfte
10-14-2009, 12:38 AM
d,e,b,c vitaminleri için ve kabuk yumşamasını önleyici yazıyor üstünde DEEP FİX adlı vitaminin. taş olayını biliyorum zaten,dikkat ederim.

hamsteradmin
10-14-2009, 01:54 AM
vitamini mümkünse kaliteli bir yemle değiştir. kabuk yumuşamasını önlediğini iddia eden sıvıları kullanmamak lazım.

-ErgünCan-
11-03-2009, 10:00 PM
Arkadaşım kış uykusuna yatıorlar günün büyük bir bölümü uyuyor yada dinlenior bende bi dişi bi erkek var buna rağmen ikiside sakin korkulacak bişey yok merak etme aç kalmazlar

hamsteradmin
11-03-2009, 10:23 PM
Kaplumbağalar kış uykusuna yatmazlar, üşüdükleri için vücut ısısını koruma amaçlı hareketsiz kalırlar, giderek daha fazla üşütür, yemeden içmeden kesilerek hayatlarını kaybederler. Kaplumbağalar sıcak iklim hayvanıdır yaz kış 29-30 derece suda olmalılar, bunun için de akvaryum ve ısıtıcı şart.