PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mevsim, sıcaklık değişimleri ve hamsterlar

köfte
09-27-2009, 08:27 PM
sonbahar geldi artık,hamsterların hava ve ısı değişimlerinden çok etkilendiğini biliyoruz. benim bulunduğım şehir kışın çok soğuk olur,şimdiden battaniyesiz falan oturamaz olduk evin içinde.
hadi biz bişeyler giyiniyoruz,örtüyoruz,hamsterlar için nasıl önlem alacağız. kuşlarıma bu mevsim dönümünde ısınmaları için bazı uygulamlar yaparım,üşütmemeleri ve hasta olmamaları için.
e malum bizim evde sobalı,bilmiyorum ne yapsam,soba olayına geçeceğim zaman kadar?

hamsteradmin
09-27-2009, 10:18 PM
Aklıma gelenleri söyleyeyim, elektirikçiye bir ucu fiş bir ucu ampul olacak şekilde basit bir ısıtma sistemi yaptırabilirsiniz, 2-3 tlden fazla tutmaz. Veya sabit bir okuma lambasını kafese doğru tutmak suretiyle ısıtabilirsiniz. Fakat bu yöntemlerin her ikisi de çok soğuk havalarda etkili olmayabilir, fazla elektrik tüketebilir. Onun yerine mini bir ısıtma fanı alıp (30 tl civarı) uzaktan ısınmasını sağlayabilirsiniz. Geceleri kafesin üstünü yünlü bir hırkayla veya battaniye parçasıyla örtebilirsiniz. Aynı parçalardan içeri de koyabilirsiniz.
Yine aklıma gelen bir seçenek, elektrikli battaniye alıp kafesin üstüne ve hatta altına gelecek şekilde sarabilirsiniz. Tek kişilik bir battaniye işinizi görür.

En basiti mümkünse her zaman sobaya yakın bir yerde durmasıdır kafesin. Yanmayacağı mesafeyi iyi ayarlamak gerekir. Sobaya geçmeden önce de yukarıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

köfte
09-28-2009, 01:07 AM
kuşlarıma geceleri su ısıtıp,pet şişeye koyarım,şişeyide kafeslerinin içine etrafını da bir güzel kalınca örtülerle kapatırıp,ufak bir yerden hava almalarını sağlarım,en azından sabaha kadar kafesleri ılık olur. hamsterlara aynı uygulamayı yapsam yeterli olurmu acep? kuşların üstünü gündüzleri açıyorum. akşam ve geceleri daha serin oluyor,gündüz idare ediorlar işte. ama hamsterlar kuşlardan daha hassas iseler,ne kadar koruyucu olur. doğalgaz olan evlerde bayağı serin oluyor,onlarında ısıtma sorunları olur heralde. hamsterlar için oda sıcaklığı en düşük ve en yüksek derece olarak(sınır) belirlenmiş mi acaba,böyle bi bilgi var mı?

köfte
09-28-2009, 01:11 AM
elektirikli battaniye yi kafese sarmak tehlkeli olur bence,çünkü kafese sarılan her şeyi kemiriyor bunlar ve olur ki battaniye çalışırken kemirirler falan,allah muhafaza tellere kadar derin kemirirlerse çok kötü şeyler olur.

hamsteradmin
09-28-2009, 01:39 AM
kemirirken tellere ulaşmayı başarırlarsa, bana zor göründü ama tehlikeli olabilir. sıcak su dolu pet şişeyi yünlü bir şeylere sarıp kafese koymak da iyi fikir.kuşlarınıza bir şey olmuyorsa hamsterlar da dayanır.

Çiko
09-28-2009, 10:58 AM
Ya çok soguk oldugunda kış uykusunu yatarlarmış başka bir konu açaktım ama hazır açılmışken sorayım bu hamsterlardaki kış uykusu nası birşeydir?Ben kafese talaş+kesik peceteler katıyorum peceteleri yuva yapıyorlar ve üstlerine örtüyorlar.Yani telik gibi birşey yapıp içine girince dolayısıyla üstlerine örtmüş oluyorlar acaba sobaya ısıtıcıya bu kadar çok gerek varmı?sadece oda sıcaklıgı onların rahat etmesine yeterli degil midir?

hamsteradmin
09-28-2009, 05:20 PM
Ortamdaki insanların zor ısındığı bir durum varsa onlar için de önlem almak gerekir. Hamsterlar kış uykusuna yatmaz. Çok üşüyorlarsa belki vücut ısısını korumak için sürekli uyuyabilirler.

ayxu
09-30-2009, 06:32 AM
ben pıtırın kafesıne yun bı ortu ortmustum dun gece. bugun ıse kafesın kenarına degen ortuyu ıcerıye cekmeye calısıyordu. babam mınık bezler koymamı soyledı. el buyuklugunde bezler kesıp kafesıne koydum. onları evıne tasıdı ve eve gırıpde yatacagı zaman onların ıcıne yatıo ;) bazen evın catısını kaldırıp bakıyorum :D sadece bezler gozukuyo kendı tamamen altında oluyo :)

köfte
10-10-2009, 08:58 PM
ben pıtırın kafesıne yun bı ortu ortmustum dun gece. bugun ıse kafesın kenarına degen ortuyu ıcerıye cekmeye calısıyordu. babam mınık bezler koymamı soyledı. el buyuklugunde bezler kesıp kafesıne koydum. onları evıne tasıdı ve eve gırıpde yatacagı zaman onların ıcıne yatıo ;) bazen evın catısını kaldırıp bakıyorum :D sadece bezler gozukuyo kendı tamamen altında oluyo :)

pembe panterin uykuya yattığı gibi demek iyice altına giriyor:D

ayxu
10-11-2009, 06:01 AM
:D:D evet ama o kadar sevımlı oluyokı hele uyumadan once uyku merasımı duzenlıo yatagını hazırlıo artık benm oglusum :) bezlerı uzerıne ortmeye calısıo ellerınle nasıl bı tatlı oluyo oturup ıslıyorum o ugrasırken :) bazen dayanamıyorum ole ugrasmasına kalkıyorum onu koyup uzerını ortuyorum bebek gıbı aynı ben uzerını guselce ortunce asla kımıldamıyo ve uyumaya baslıo :) kendımı anne gıbı hıssetmeye basladım artık bende yatarken oglumun uzerını ortuyorum :D arada bı kalkıyorum uzerını acmısmıs dıye :p:p delı yatıo bızımkıde :) tek sıkayetımız fazla uykucuyuz uyanık oldugumuz zamanlar okadar azkı :) dayanamıyorum evınden alıyorum o uyurken ama bezlerle bırlıkde ve yanıma koyuyorum yanımda uyumaya devam edıyor :)kendını evınde sanıyor :D:D

aydo
11-25-2009, 03:28 AM
ben talaşı bol koyup yün falan koyuyorum içine tamda peteğin yanına koydum böyle ısınmasını sağlıyorum ama petşişeye sıcak su koyup birşeye sarmak iyi fikirmiş onuda yapmak gerek