PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğurduktan Kaç Gün Sonra Erkeği Yanına Alabilirim ?

jaferix
09-25-2009, 08:35 PM
Kız hamster doğum yaptıktan kaç gün yada kaç ay sonra tekrar kızla erkeği birleştirebilirim ?

-----------------------------------
Doğum yaptıktan sonra çiftleşmeye hormonal olarak tekrar hazır olacaktır ama yeni doğum yapan bir hamsterın kısa süre sonra çiftleşmesi, sağlıksız yavrulara, yavruların annedeki vitamin-mineral yetersizliği nedeniyle yenmesine, annenin sağlığını kaybetmesine yol açabilir.Yılda en fazla 3 ya da 4 kez çiftleştirmek doğrudur. Ne kadar seyrek çiftleşme olursa yavrular ve anne o kadar sağlıklı, kanlı canlı olur.

----------------------------------

Bu hayvanların ömrü çık kısa olduğu için metobolizmaları çok hızlı ve soylarının devamlılığı için çok hızlı ürüyorlar. Fakat hamsteradminin de söylediği gibi anne doğumdan sonra yeni bir hamilelik için hazır olsada vitamin ve mineral yetersizliği yaşar. Benin hamsterım arka arkaya iki hamilelikten sonra ne kadar iyi bakılsa ve beslensede ikinci hamileliğindeki yavrularını yemişti ve çok aslında uysal bir hayvan. Hemde daha özensiz gözüküyordu, yavruların biri yuvanın dışında kalmıştı mesela benim müdahele etmem gerekti. Onun için dinlenmelerini sağlamak en mantıklısı.

hamsteradmin
09-25-2009, 08:38 PM
Doğum yaptıktan sonra çiftleşmeye hormonal olarak tekrar hazır olacaktır ama yeni doğum yapan bir hamsterın kısa süre sonra çiftleşmesi, sağlıksız yavrulara, yavruların annedeki vitamin-mineral yetersizliği nedeniyle yenmesine, annenin sağlığını kaybetmesine yol açabilir.Yılda en fazla 3 ya da 4 kez çiftleştirmek doğrudur. Ne kadar seyrek çiftleşme olursa yavrular ve anne o kadar sağlıklı, kanlı canlı olur.

jaferix
09-25-2009, 08:39 PM
erkeği kızın yanına alınca hemen yavru olurmu ?

hamsteradmin
09-25-2009, 08:43 PM
Olması yüksek ihtimal ama kimseye tavsiye etmem.

elmyra
09-25-2009, 08:44 PM
Bu hayvanların ömrü çık kısa olduğu için metobolizmaları çok hızlı ve soylarının devamlılığı için çok hızlı ürüyorlar. Fakat hamsteradminin de söylediği gibi anne doğumdan sonra yeni bir hamilelik için hazır olsada vitamin ve mineral yetersizliği yaşar. Benin hamsterım arka arkaya iki hamilelikten sonra ne kadar iyi bakılsa ve beslensede ikinci hamileliğindeki yavrularını yemişti ve çok aslında uysal bir hayvan. Hemde daha özensiz gözüküyordu, yavruların biri yuvanın dışında kalmıştı mesela benim müdahele etmem gerekti. Onun için dinlenmelerini sağlamak en mantıklısı.

ReaLMasteR
11-13-2009, 07:34 PM
saolun bilgi icin

Pamuk V Armi
12-07-2009, 07:40 PM
en az bir 3-5 ay erkekle dişiyi yan yana koyma.çünkü dişinin edep yeri şoolmaz anladın işte
Düzgün ifade edelim.

hamsteradmin
12-07-2009, 08:28 PM
Doğum sadece organla ilgili bir olay değildir, bütün bir vücut efor sarf ediyor, vitamin-mineral harcanıyor, o nedenle hayvanın kendisi bütün olarak zayıf düşüyor.

Pamuk V Armi
12-08-2009, 06:17 AM
ehh tabii oda var oyüzden ltfn emziren yeni doğuran annelere vitamin-minarel ve PROTEİN verelimki hayvan bitkin düşmesin.zaten nokta kadar hayvancık bide doğum yapınca yoruluyor

Hmstr
02-02-2010, 12:16 PM
doğru. :)

dwarf
02-19-2010, 08:33 PM
doğurduktan 2 ay sonra tekrar çiftelştirebilir miyim?

hamsteradmin
02-19-2010, 08:37 PM
Ne kadar seyrek çiftleştirirsen dişi hamster o kadar sağlıklı olacaktır ve yavrularını yemeye ihtiyaç duymayacaktır. Sık çiftleşme tavsiye etmeyiz.

Macubass
11-20-2010, 04:18 PM
Benim bildiğim ve deneyimlerime dayanarak söyleyebileceğim şöyle bir şey vardır:
Diyelik ki erkek ve dişi çiftleşti ve dişinin gebeliğinin bitmesine çok az kaldı. O zaman doğruca erkeği başka bir yere alıyoruz. Dişi yavruları yalnız doğuruyor. 2 gün sonra erkeği yanına koyuyoruz. ama çıplak elle değil plastik eldivenle. Yoksa kokunuz yavrulara geçer ve anne onları yabancı sanıp boğabilir. Dişinin erkeğe tutumu saldırgansa hemen tekrar ayırıyoruz. 1 Hafta sonra erkeği yine dişinin yanına koyuyoruz eğer bu sefer de aşırı tutum gösterirse 1 ay sonra yeniden. Halâ iyi geçinemezlerse ne yapmanız gerektiğini bilmiyorum. :D

-ErgünCan-
11-20-2010, 05:58 PM
Hayır öyle değil .Dişi hamile kaldığı andan itibaren ayırıyoruz .Anne ve babayı .Babayı ayırıyoruz çünkü anne çabuk sinirlenecek .Babada büyük bir tehlike .Doğurana kadar babayı yanlarına koymuyoruz .Doğurduğu zaman da koymuyoruz .Yavrularımızı elimize almıyoruz .Mümkün olduğunca sessiz bir ortama koyuyoruz .Yavrular 1 aylık oldu .Artık sahiplendirebiliriz .Aksi taktirde çiftleşeceklerdir .Babayı sonra yanına koyabiliriz ancak anne protein kaybı yaşadı .1 hamilelik daha onu daha çok zayıflatır .3-4 ay bekliyoruz .Anneyi iyi besliyoruz .Tekrar çiftleştirebiliriz ancak,ne kadar az çiftleştirirsek o kadar iyi .

Macubass
11-20-2010, 06:01 PM
ama sessiz ortama aldık tamam iyide bunlar memeli canlılar anne sütü emmesi gerekmez mi :S

-ErgünCan-
11-20-2010, 06:04 PM
Allah allah :D Emicem zaten :D Ayrıca yazmama gerek var mıydı ? 1 aylık olana kadar annenin yanında kalacak sonra sahiplendireceğiz aksi taktirde çiftleşmeler olabilir kavgalar çıkabilir diye not düşmek istemştim .1 Aylık olana kadar anne sütü emecek .

Macubass
11-20-2010, 06:05 PM
aaa... Ben de anneden ayırcaz sandım... yoksa nasıl büyüsün yavrucaklar :D

-ErgünCan-
11-20-2010, 06:07 PM
Hayır . Babayı ayırıyoruz .Hamile kaldıktan sonra .Doğurmasını beklemiyoruz .1 ay emziriyo yavruyu .Bu süre zarfında anneyi rahat ve sessiz bir ortamda bırakıyoruz .1 ay sonra ayırıyorz :)

Macubass
11-20-2010, 06:09 PM
teşekkür ederim. yanlış biliyor muşum demek :)

CoCoHamstr
11-22-2010, 09:17 AM

Elmyra ya katılıorm

çiko(cikorita)
02-25-2011, 05:04 PM
benim yavrularım 1 aylık oldu erkekleri ve kızları ayırıyımmı anneyle baba gibi ???

WooLey :)
02-25-2011, 05:05 PM
eski konulara yorum yapıosun çikoo :D lütfen konuların tarihine bak ilk önce

çiko(cikorita)
02-25-2011, 05:07 PM
tmm yeni katıldım da prdn =)

-ErgünCan-
02-25-2011, 05:42 PM
Önemli değil :) Dikkat edersin.Öyle yapman daha iyi olur.Ancak suriye ise zaten anlaşmazlıklar başlar.Her iki türdede sahiplendirmen,bakım açısından,hayvanlar açısından daha iyi.Ancak şu an için ayırman,çiftleşmeleri önler,,Dişi-Erkek Olarak ayır.

çiko(cikorita)
02-25-2011, 05:59 PM
tmm teşekkürler

-ErgünCan-
02-25-2011, 06:00 PM
Önemli değil.