PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plastik Şişeden Yavru Yuvalığı :)

hamsteradmin
03-26-2009, 03:34 AM
Merhaba Arkadaşlar,

Aramızda hamsterlarından yavru almak isteyenler mutlaka vardır. Hamsterlar hızlı büyüdükleri için kısa zamanda kafeste yer sorunu yaşanır. Anne ve babayı ayrı kafeslere aldık, o ara yeni bir kafese de para ayıramıyoruz. Fakat yavruları anneden ayırmamız gerekiyorsa, dişi ve erkekleri de ayırmak istiyorsak ne yapacağız diye düşünüyorsak basit bir çözüm:

-5 litrelik plastik su şişelerini yarısından ve mümkünse olabildiğince yüksek kenarlık bırakarak keselim. Bu yöntemle istediğimiz sayıda yavru yuvamız olabilir, tanesini 1.5 - 2 tlden alabileceğimiz bu şişelerle yavrularımızı bu yuvalarda besleyebilir, dişi erkek olarak veya sütten kesildiklerinde yeni yuvalarına gidene kadar ayırabiliriz. Bu plastik kapların temizliği de oldukça kolay olduğu için iyi bir çözümdür. Kapların içine talaş koyabiliriz.

Bu kaplar aynı zamanda kafes temizliği esnasında da hamsterımızı koyacak yer bulamıyorsak epey işe yarar. :)

Sevgiler

missarch
03-27-2009, 01:46 PM
polimer türevi malzemeler insan sağlığına bile zararlıyken, minicik yavruları öyle birşeyin içinde tutmak ne kadar doğru olur bilemiyorum.. Kurutemizleme kılıflarına kafamızı geçirip 1 gün dolaştığımızı düşünerek onların az çok neler hissedeceğini anlamamız mümkün olur herhalde..

hamsteradmin
03-27-2009, 05:53 PM
5 litrelik pet şişeyi ortadan ikiye kestiğinizde yarım daire halini halıyor ve üstü açık, yani hava alma imkanları pleksiglass bir kafesten daha fazla ya da bir akvaryumla aynı. Bu belirttiğim gibi geçici veya acil bir çözüm olarak hamster sahiplerinin kullandığı bir yöntem. Elbette uzun süreli kullanım sağlıklı olmaz.

Trgy
04-02-2009, 01:34 PM
Plastik değilde bana yeni bi kafes yolu gözüktü. Annesini kızdırıyor yavru kırılıcak kolu bacağı korkuyorum :D

jaferix
09-19-2009, 02:48 AM
vay be süpermiş gonzales alıcam annesinden ayırmama gerek varmı ? şimdiden yavruların yuvalarını hazırlıyim o zaman.