PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 7 yaşındaki bir çocuk ve hamster...

DişisLy
09-13-2009, 04:10 PM
Belki ters tepki alacağım ama önce durumu açıklayayım. .

Çarşamba günü dayımın oğlunun doğum günü. Hayvanları çok sevdiği gerekçesiyle ona minik bir dost almaya karar verdik annemle. Geldiğinde hamsterları izleyip o kadar mutlu oluyorki. Severken, yemek verirken. . 7 yaşına girecek olmasına rağmen hayvan sevgisi çok büyük. Bahçede bir kedi görsün hemen babasına koşup mama alalım yazık acıkmış diye ağlamaya başlar. Kedi kaybolsa bulunana kadar susturamayız. Yani sadece kucağına alıp sevmek ya da oyun oynamak için istemiyor. Gerçekten ilgileniyor. Bunu bizim evimize geldiğinde de görüyoruz. Zaten o yüzden karar verdik. Yine de danışmak istedim. Daha önceden balık, civciv ve kedi beslemişliği var. . Ama o yaşta bir çocuğa hamster gibi bir hayvanın sorumluluğunu yüklemek ne kadar doğru öğrenmek istedik. .

Birde al derseniz hangi cins ve cnsiyet almamı önerirsiniz o yaştaki bir çocuk için. .

Çiko
09-13-2009, 04:32 PM
Ya aslında her ne kadar sevsede sonuçta henüz çocuk o yani eger hamster onu ısırırsa çok soguyabilir ve hatta bakmayabilir ben bile kendimden örnek vereyim ben hamsterımı aldıgımda ilk bir hafta karışmadı 2 hafta elimi uzattım ama ısırma egliminde bulundu ve o kadar çok korktukki(hem ben hem o) daha geçen 5 ay boyunca bir daha dokanmadım sadece yemini dgeiştirdim ve sadece kafesi açmadan ona ek besinler uzattım e ben bu yaşımda böyle yaptıysam:o senin kuzen ne yapar bilemem ama benim önerim=
Erkek suriye alman.:)

DişisLy
09-13-2009, 05:24 PM
Casper'dan nasibini aldı. xD Elini ısırdı bir kaç kez. Ama soğumadı sanırım her gelişinde soruyor çünkü.

Bende öyle düşünmüştüm teşekkürler. (:

hamsteradmin
09-13-2009, 06:00 PM
Bence ailesinden tam onay almadan böyle bir şey yapmayın kesinlikle.

DişisLy
09-13-2009, 06:09 PM
Dayımın ve yengemin, ikisininde haberi var. Onlarda çocuklarının hayvanlarla, hayvan sevgisi ile büyümesini istiyorlar. Ayrıca eğer hamsterı verme gibi bir durumları olursa biz alacağız. Ha bir eksik ha bir fazla. Bakabiliriz diye düşünüyorum? :S

hamsteradmin
09-13-2009, 06:13 PM
O zaman problem yok. Çünkü ufaklık zarar verebilir bakamayabilir sorumluluk onun için fazla. Temizlik vb işleri gittiğinde sen halledebilir yönlendirebilirsin. Bilemiyorum yine de büyük bir sorumluluk bence o yaşa göre, ailenin yardımı lazım.

KRAL
09-13-2009, 06:51 PM
bana göre hamster bakabilme olgunluğu 15 yaştır 15 den kucuk yaşdakilerin iyi bakamayıycağını düşünüyorum.

DişisLy
09-13-2009, 07:34 PM
O zaman problem yok. Çünkü ufaklık zarar verebilir bakamayabilir sorumluluk onun için fazla. Temizlik vb işleri gittiğinde sen halledebilir yönlendirebilirsin. Bilemiyorum yine de büyük bir sorumluluk bence o yaşa göre, ailenin yardımı lazım.

Zaten üst katımızda oturuyorlar. Her türlü durumda seve seve giderim. (:

dream
09-14-2009, 02:28 AM
kuzenimden utanıyorum ama hamsterını ezip öldürdü..dayımın salaklığı işte, insanlarla anlaşamayan birine diye ev hayvanıa alırsın ki:confused::eek:
ama kuzeninin sorun yaşayacağını sanmıyorum..:o

jnR Cech
09-14-2009, 05:11 AM
Bence sorumluluk duygusunun ne kadar geliştiğine bağlı.İlk önce herhangi bir yoldan onun ne kadar sorumlu olduğunu ölç.Hayvanları sevebilir,hep ilgi gösterip bakabilir ama bu onun sorumluluk alacağını kanıtlamaz.Daha çocuk olabilir ama bünyesine bağlı eğer gerçekten sorumluysa bunu yapacağın testten anlarsın.Eğer sonuç olumlu çıkarsa al derim ben :).
Birde alacaksan Dişi Suriye al derim :).Yada senin hamsterlardan ayrıca ilgisi olan bir hamster varsa ona çok benzeyenini bulursan daha güzel olur tabi :D.

köfte
09-14-2009, 06:17 AM
ben çocuklara hayvan alınması taraftarı değilim,her halükarda çocuk o ve o hayvanda bir canlı. benim de yeğenim 9 yaşında,benim kuşlara ve hemstarlara ölür kendi deyimi ile,kurban olurum sizi yaratana diye gelr gelmez elien alır,ama yine de çok sıkıyor onları,ben başbaşa bırakmıyorum onu evdeki hayvanlarımla,sevicem diye bilmedne çok sıkıyor onları. ha ille de bi şey yapacağım diyorsan ona senin hamstera beraber bakabileceğinizi,onun abisi,ablası yaptığını ,senden sonra ikinci adam olarak ona sorumluluk verdiğini söyle,arada beraber altını değiştirin. 7 yaşında ve netice de çocuk,kendi kendine bile zor bakıcak yaşta bence.

ThunderDevil
09-14-2009, 11:52 AM
Küçükleri niye bu kadar eziyorsunuz anlamadım sonuçta sizde küçükdünüz ve sizdede hayvan sevgisi yoktu belki ben 12 yaşındayım ve kızıma gayet iyi bakıyorum Hıh

Çiko
09-14-2009, 12:59 PM
7-ila-12 arasında k farkı göremeycek kadar büyümemişsin ozamn kendinde demişsin 12 yaşındasın azda olsa sorumlukluk alacak yaştasın(7 yaşa göre).

DişisLy
09-14-2009, 10:08 PM
Neyse dediğiniz gibi anlamak lazım. Yarına kadar vaktim var. Biraz hiperaktif bir çocuk ama hayvan sevgiside var. Hayvanlardan uzak büyüsün istemiyorum benim gibi. :S

Yinede düşünmek lazım. Teşekkürler. (:

DişisLy
09-16-2009, 01:47 PM
Düşündüm ve o yaştaki bir çocuğun bir hamstera bakamayacağına karar verdim.

Daha sonradan o hayvancık öldüğünde üzülmektense almamak en mantıklısı. . (:

İlginiz ve yardımlarınız için hepinize çok teşekkürler. (:

dream
09-16-2009, 04:34 PM
hamster gibi kolay incinebilecek bi hayvan değilde balık olabilir mesela ben o yaşlarda balık beslemiştim akvaryumu da babamla temizliyorduk..her sabah yemlerini falan veriyorsun sorumluluk duygusu da gelişir.

hamsteradmin
09-16-2009, 05:02 PM
Doğru karar vermişsin. Balığı önermeyi ben de düşündüm ama akvaryum ortamından fanusa gelen balığın ömrü çok kısa oluyor :(

DişisLy
09-16-2009, 09:28 PM
Sorumluluk bilinci gelişsin diye bir hayvanın hayatını küçük bir çocuğa güvenerek ona yüklememem gerektiğine karar verdim. :S .

hamsteradmin
09-16-2009, 10:00 PM
Kesinlikle. Ama daha güzeli, senin hayvanlarınla sık sık kaynaşma çalışmaları yapabilirsin :)

DişisLy
09-17-2009, 12:02 AM
Evet, bende öyle düşünüyorum. (:

köfte
09-20-2009, 03:01 PM
evet doğru bir karar olmuş. oyuncak değil ki aman bakamazda bozarsa yenisini alayım diyesin. canlı hemde çok hassas bir canlı. valla ben yeğenlerim ve ailemdeki çocukları her fırsatta nerde petshop varsa oralara gezmeye götürürüm,hepsininde hayvan sevgisi yerinde. oralarda severler,haşır neşir olurlar hayvanlarla. evdekileride zaten aynen. alacağım bakacağım diyen olduğu zaman da,siz daha bakamazsınız,büyüyünce sizde benim gibi alır bakarsınız ama şimdi olmaz derim,ikna olurlar.

dwarf
01-25-2010, 03:47 PM
çocuğu mutlu ederken annesini mutsuz etmeyesin sorumluluk gerektiriyor.