PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yeni hamster aldım(Çok acil lütfen.)

Çiko
09-12-2009, 12:55 AM
Ya böyle çok acil başlıkları açmayı sevmiyorum yani zaten acil sorular bide çok acil deriz neyse ama gerçek ten önemli.
Ya yeni hamsterımı aldım(Piglet) resimlerini paylşamama aslında hiç gerek yok ama yinede paylaşacam çünkü Çikoya çok benziyor tek fark iki kulagıda tam ya ben bunları akşam karşılaştırdım ikiside dönemeçgibi dönüp durdular etraflarıda sonra yeni gelen piklet kaçmaya başladı adam onun erkek oldugunu söyledi ama piglet kaçtı çiko kovaladı bir ara yere sarı bir salgı attılar hangisinden bilmiyorum ama sarıydı ve çiş gibi degildi tam olarak sonra bir ara çiko onu yiyor gibi geldi karın kısmına agzını geçirmişti ayırıncada bagırdılar ya hala titriyorum ya ablam karışma çiftleşiyorlar dedi neyse dedim tekrar yanyana geldielr bu seferde çiko pigleti ters çeviri verdi korktum gene ısırıyor gibi yaptı ve ben dayanamayıp ayırdım kuzenim ablam ve yengem karışma dediler ama dayanamazdım eger bir bilerini yeseydiler dayanamazdım ve ayırdım.Şimdi belki bunda ne gariplik vardır diye soruyorsunuzdur işte işin en garip yanıysa bu Ben çikoyu dişi snaıyordum ki öyleydi(yumurtalıkları yoktu)Ve adam bana pigletin erkek oldugunu söyledi ama piglet hiç erkek tavırlarında degil piglet kaçıyor çiko kovalıyordu çikoda yakaladıgı yerde sanki etkisiz hala getiriyor gibiydi yaklaşık 15 dk yanyana kaldılar daha fazlasına gönlüm el vermedi:(

Şimdi sorum şu sizce tavırlarına bakılırsa ikiside dişi mi?
erkek mi?
:confused:
Fotolar yarın eklenecek.:confused:

elmyra
09-12-2009, 01:07 AM
Görmeden bişey demek çok mümkün olmaz. Sen fotoğraflarını çekip yüklersen daha kolay anlarız. Belki gerçekten Çiko dişidir Piglet erkektir. Dişi çiftleşmek istemediği zamanlarda sinirli oluyor ve kavga ediyor. Eğer öyle bir durum varsa kavga etmeleri normal.

Çiko
09-12-2009, 01:11 AM
Ya yok sanki çiftleşmeyi Çiko istiyordu ama piglet istemiyor gibiydi arada oda kokluyordu ama Çikonun resimleri sitede var.
Yarında pigletinkileri katacam.
Ayrıca piglet çikoya göre birazda büyük ve şişman ama aralarında fazlaca bir yaş farkı yok sanırım ama pigletin tüyleri daha canlı ve şişman.
[Only Registered Users Can See Links]

elmyra
09-12-2009, 01:21 AM
Çiftleşmeye hazır olan dişi hareketsiz durur, donmuş gibi ve kuyrugunu yukarı kaldırır. Böyle bir tavrı olmadıysa istemiyordur ve saldırması ya da kaçması normaldir. Cinsiyet ayrımı fotoğraflarını inceleyip yeniden bir bak istersen cinsiyetlerine. Net bişey söylemek bu şekilde pek mümkün değil. Yani ya dişi çiftleşmeye hazır değildir ondan saldırgandır, ya da ikiside aynı cinsiyette buna da görmeden karar veremeyiz. Sen şimdilik bir araya getirme ikisini.

köfte
09-12-2009, 01:56 AM
ben şöyle diyeyim,ikisede suriye ise geçimsizler ve bu hır gür normal. aynı şekilde benim şirin ve köfte öyle parçalayacaklardı birbirlerini,sanırım dişi veya erkek olmaları farketmiyor,bir araya koyma! köfte serbest bıraktığımda şirinin kafesinin yanıan geldiğinde onu farkeder farketmez hemen saldırıyor,diş atıyor,aman haa,hayvanlara yazık!

Hamişim.Karamel
09-12-2009, 12:13 PM
benim kızım karamel kovalıyor çapkın kaçıyordu benimki biraz agresifti ama suriyeyse normal

Çiko
09-12-2009, 03:06 PM
İnş. aynı cinsiyet degillerdir ve çiftleşmişlerdir ya sanırım çiko erkek çünkü pigletin etrafında hiç ayrılmıyordu piglette arada bir tepki versede çok saf gibi duruyordu,Acaba hamsterlar nasıl çiftleşir(yaklaşık 15 dk. yeterli midir.?) ya çiko pigleti ters çevirdi ve bir şeyler yepıyordu agzıyla çok korktum ayırdım zaten bir daha asla yanyana getirmem ancak veteniner gözetiminde.Pigletin karnı şiş geldiginden beri ve pet shopçı onu aldıgında resmen saldırıyordu ayrıca kafesindeki evden bir türlü çıkmıyor bir ara su ve yem için çıktıgını bir arada telleri kemirmek için çıktıgını gördüm.Çikoyla yanyana geldikelrinden beride çıkmıyor evden bakalım bu akaşm çıkacak mı?:)

qnr
09-12-2009, 03:18 PM
inş hamiledir :D

Çiko
09-12-2009, 03:30 PM
Çok sagol ya ya bu pet shopçı milleti varya insanı çileden çıkarır gitigimde iki ayrı kafeste 1 er hamster vardı(Allahtan her pet shopçı gibi öyle akvaryumda bakmıyorduda ayrı ayrı kafeslerde bakıyordu.) bir tane karamel rengindeydi onu çok begendim ama onun dişi oldugunu ve beyaz olanında erkek oldugunu söyledi ama eminimki o karemel renginde uzun saçaklı olan erkekti çünkü pglet çok hareketliydi ama karamel renginde olan hamster bir türlü uyanmadı bir ara uyanır gibi oldu başını kaldırdı ve pat diye yere yayılı verdi öldürdügünü hatta öldürdügümü sandım(çünkü çok salladım kafesini uyansın diye sahibi yokken.) ve uzak durdum piglet çok saglıklı görünüyordu en iyisimi onu alayım dedim iyi ettim kötümü bilmiyorum valla:confused:

qnr
09-12-2009, 03:59 PM
ben aldım karamelimle pıtırımı yogurt kovasında geldi bana vapurda yolcluk yaptık :D eve geldm hemen 0 kafeslerini kurdum hemen koydum yemlerini falan.2 gün sonra baktım pıtırım kilo alıyor :D sanırım hamile dedm karameli ayırdım :D sonra bir gece pıtırı gezdircektim sonra bi baktım dogum yapıyor 2 tane yavruyu dogurmuş.bana bakıoyor hemen bıraktım sabah baktım hepsi olmuş . şu an 11 günlükler annelerinin peşinden emebilmek için koşuyorlar:D

Çiko
09-12-2009, 04:16 PM
Çok güzel ya ben oysaki hiç acelecide davranmadım 2. hamsterımı 5 ay sonra filan aldım ama işte bekliyecez dilerim Allah banada nasip eder yavrularını görmeyi :)

qnr
09-12-2009, 04:19 PM
saol ben bilirek tek almadım ve benimkiler gonzales:D pıtırım biraz hareketli karamel ise göbegimde uyuyor hep :D pıtırıma kafesten çıkmayı ögrettim kafesin kapagını açtıgımın anda kendisi çıkıyor geziyor sonra kafese giriyor hemen aynı işlemi her zaman tekrarlıo :D

Çiko
09-12-2009, 04:23 PM
Ne güzel bende çikoyla hep ilgilenirdim şimdi ikisinide zamn ayırmam gerek.:)

qnr
09-12-2009, 04:26 PM
evet aslında çok güzel bir duygu hamster beslemek:D hamstera fare diyenler utansın !

Çiko
09-12-2009, 04:40 PM
Çok haklısın beslemek çok güzel ben artık alıştım fare diyenlere ayrıca onlara artık açıklama yapmıyorum evet diyorum şirin mi şirin farecikler :D

qnr
09-12-2009, 05:17 PM
aynen öyle çikocum :D sen hamster dersin bilgisizin biri çıkar ıy fare der sen sinir olursun.:D şahsen ben öyleyim :D

Çiko
09-12-2009, 07:32 PM
Sabırsızlıkla 15 gün bekliyecem bakalım ne olacak ama keşke hamsteradmin sende fikrini paylaşsaydın bu konu hakında.:o

hamsteradmin
09-12-2009, 08:09 PM
Tarif ettiğin durum kavga ettiklerini gösteriyor, çiftleşme görüntüsü daha farklı. Öncelikle dişi ve erkek olduklarından emin ol, cinsiyet tanımlama resimleriyle her ikisini de kontrol et. Eminsen aralıklı bir araya getirmeyi dene ve iki ayrı kafesin mutlaka olsun.

Çiko
09-12-2009, 08:25 PM
2 ayrı kafesim var evet siz kavga ettigini mi söylüyorsunuz ne bileyim ya daha önce hiç kavaga edende çiftleşende görmedigim için ancak tarif edebiliyorum size aslında kavga etseler hır gür olmaz mı yani saldırmazlar mı? birbirlerine önce yanyana gelir gelmez ikiside bir birlerinin anüskısımlarını koklaya koklaya dönmeye başladılar çiko bir çogu kes kulaklarınıda kokladı ama piglet bir süreden sonra koklamadı etrafı hatta çikodan kaçar gibi bir hali vardı aslında herşeyi yeniden anlatıyorum artık bir faydası yok ama keşke kavga eden hamster ve çiftleşen hamster özelliklerini bilseydim:(:confused:

elmyra
09-12-2009, 09:03 PM
Başka bir başlık altında çiftleşmeye hazır bir dişi hamsterın davranış modelinden bahsettim, sen de yanlış bilgilendirme değil mi demişsin, şimdi de keşke bilseydim diyorsun. Yeniden yardımcı olayım; eğer kavga ediyorlarsa bir yumak gibi bazen birbirlerine giriyorlar ve genelde biri sırt üstü dönerek kendini savunmaya calışıyor. Kavgalar yaralayıcı hatta öldürücü olabileceği için belki de en hassas savunmasız olan karınlarından saldırıyorlardır. Çiftleşecek olan iki hamster ise eğer dişi hazırsa bahsettiğim gibi hareketsiz kalıyor çok uzun süre ve bekliyor, erkek dişiyi bir müddet kokladıktan sonra çiftleşmeye başlıyorlar. Çiftleşme sırasında kavga benzeri bir durum pek görülmez, ses çıkarmaz vıyaklamazlar.

hamsteradmin
09-12-2009, 10:10 PM
Başka bir başlık altında çiftleşmeye hazır bir dişi hamsterın davranış modelinden bahsettim, sen de yanlış bilgilendirme değil mi demişsin, şimdi de keşke bilseydim diyorsun. Yeniden yardımcı olayım; eğer kavga ediyorlarsa bir yumak gibi bazen birbirlerine giriyorlar ve genelde biri sırt üstü dönerek kendini savunmaya calışıyor. Kavgalar yaralayıcı hatta öldürücü olabileceği için belki de en hassas savunmasız olan karınlarından saldırıyorlardır. Çiftleşecek olan iki hamster ise eğer dişi hazırsa bahsettiğim gibi hareketsiz kalıyor çok uzun süre ve bekliyor, erkek dişiyi bir müddet kokladıktan sonra çiftleşmeye başlıyorlar. Çiftleşme sırasında kavga benzeri bir durum pek görülmez, ses çıkarmaz vıyaklamazlar.

Doğru bilgi.

Çiko
09-12-2009, 10:26 PM
Çok sagolun yardımcı oldunuz hemde çok yarın vetenire gidecem önce hamsterları götürmeyecem eger hamster hakında bilgiliyse ondan yardım alacam mesela 2 hamsterımıda görsün bakalım cinsiyet hakında neler diyecek ve ciftleşme hakında bilgi vercek mi? eger bana ikiside aynı cinsiyette dese biraz hayal kırıklıgına ugrarım ya yani aslında üzülürümde ben yavru deneyimi kazanmak ve yavru beslemek için 2. aldım off çok üzüldüm ya:( burada yeni vete. açılmış umarım 2 sinden biri bilgilidir bu konu hakında offf:(::confused: Sizde olmasanız çok sagolun ya.