PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gonzales drawrf(cüce)hamster


qnr
09-09-2009, 10:28 AM
Gonzales hamster: Ömürleri 1,5-2 senedir. Toplu halde yaşayabilmektedirler.50-60 gr ağırlığındadırlar.2-7 tane yavru doğururlar. Çok hareketlidirler.gercekte dwarf(cuce)hemster olarak bilinirler
1- Evcil hayvan olarak bir Hamster türü olan Gonzalesi almak istiyorum.

Öncelikle Gonzalesler diğer evcil hayvanlara oranla daha karakteristik yapıya sahiptirler. Yani elinize bir oyuncak alacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kimi zaman size küser, sizinle oyun oynar kimi zaman boş boş gezer veya talaşına girerek günlerce orada takılır. Yani kafasına ne eserse yapan bir hayvandır diyebiliriz Gonzalesler için.

Bir Gonzales almaya karar verdiyseniz bu sayıyı aynı kardeşlerden 2 yapmanız daha iyi olacaktır. Çünkü Hamsterlar yanlız olmayı sevmelerine karşın yanında bir arkadaşını hissetmesi onları dahada cana yakın yapar. Ayrıca aynı kardeşlerden olmayan farklı bir hamster sonradan ilk alınanın yanına konduğunda kavgaların çıkması olağandır. Dişi,erkek farketmez.

Ve Hamsterın bakımıda diğer hayvanlara göre daha zahmetlidir, zor değildir. Masraf ister.

2 - Gonzales almaya karar verdim, fiyatları ne kadardır?

Elbette bunlar civciv olmadıkları için fiyatlarıda biraz tuzludur. ucuz olan hamsterların neden ucuz olacakları bellidir.. Genelde fiyatları 10ila 20lira arasında oynar.
3 - Gonzaleslerimi aldım başka nelere ihtiyacım olacak?

En az 2 gonzales aldıysanız orta boy bir akvaryum - tabii mevcutsa - yeterli olacaktır. Hamsterlar çok dar alandada rahat edemezler.

Ayrıca özel hazırlanmış hamster yemlerine ihtiyacınız olacak. Bunlar büyük kutu veya poşetlenmiş şekilde olup fiyatı 5-6 lira arasında değişmektedir.

Kokulu talaşlarada ihtiyacınız olacaktır. Bunlar ananas,cam ağacı gibi kokular yayan özel takaşlardır fiyatları
yine çok ucuzdur. 1 karton sigara boyutundaki bu talaş poşetinden bir avuç alıp bunu elinizde harmanlarsanız
ortaya 1 akvaryumluk talaş çıkacaktır. Ne çok nede az saklanabilecekleri derinlikte koyarsanız talaşları iyi olur. Bu talaşlar sıvıyla temas edince koku yayıyorlar yani dışkılama işlemlerinde koku olurm diye endişelenmeyin :)

İsterseniz birde çark alabilirsiniz. Akvaryum veya özel evleri genişse bunları koyarsınız. Kafasına estikçe bu döner durur bunda. İzlemesi zevkli hemde kas yapar hayvancağız :P

Tabii ki su içmeleri için suluklara ihtiyaçları olacak. Bittiğinde doldurursunuz iyi içerler.

-ErgünCan-
11-10-2009, 01:30 PM
2-11 deil miydi ??