PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamsterlarda Görülen Hastalıklar


elmyra
09-08-2009, 11:13 PM
Hamsterim.com'a ait özgün içeriktir! İzinsiz alıntılanması halinde yasal işlem uygulanacaktır. İzinsiz alıntıları Hamsterim.com'a ihbar ediniz.ALERJİ : Hamsterlar taban malzemelerine (özellikle sedir ağacından yapılan talaşlar), bazı yiyeceklere, sigara dumanına, parfüme, mobilya cilasına ve benzer şeylere karşı alerji olarabilirler. Aynı zamanda bazı alerji türlerinin kalıtsal olarak nesilden nesile aktarıldığıda düşünülmektedir.
Belirtiler: Gittikçe artan kaşınma, hapşurma, gözlerde sulanma, ayaklarda şişme, hırıltı, göz ya da kulak çevresinde beyaz bölgeler alerijye işaret edebilir.
Önerilen: Öncelikle kafese ya da yeme eklediğiniz her ne varsa çıkartın ve semtoplardaki iyileşmeyi izleyin. Eğer birkaç gün içinde herhangi bir iyileşme görmezseniz bu bir enfeksiyonun sonucuna yorumlanabilir.

BÖBREK ENFEKSİYONU: İlk işaretlerinden biri aşırı tuvalet ihtiyacına neden olan yüksek dozda su tüketimidir.
Belirtiler: Arasıra sidikte kan görülebilir ve işerken acı çektiğini görebilirsiniz.

KAFES DARLIĞI : Aşırı derecede küçük ve hamsterlar için gerekli egzersiz olanaklarını sunmayan kafeslerde görülür.
Belirtiler: Hamsterın arka tarafını sürükleyerek yarı sakat bir şekilde yürümesi buna işaret eder.
Önerilen: Bunun daha geniş bir kafese transfer etmek etmek gerekir. Bir diğer fikre göre D ve E Vitmaminlerin yeterli seviyede içermeyen diet programlarıda buna neden olabilir bu yüzden vitamin takvsiyesi yapınız.

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP: İnsanlar yoluyla bu viral enfeksiyonlar hamsterlara geebilir. Soğukalgınlığı hamsterları hızlıca zaatüreye dönüştürüp ölümüne neden olabilir.
Belirtiler: Hapşurma, nemli burun ve bazen gözlerde sululukla birlikte yüsek ateştir ki bu uyuşlukla açığa çıkar.
Önerilen: Veteriner tarafından verilmiş yan etiye neden olmyan antibiyotikler tedavi olarak kullanılır. Erişemeyeceği kadar uzakta ve fakat soluyacağı kadar yakında tutulan Vicks nefes almasına yardımcı olacaktır ve tıkanıklığı azaltacaktır. Bunun yanında böyle bir sorunla karşılaşıldığında onu sıcak tutmanızda fayda var.

KABIZLIK: Normalde tüy gibi yumuşak taban malzemesi ve yetersiz su içimi sonucu bağırsaklarda tıkanıklıkla meydana gelir. Yetersiz beslenme, yetersiz egzersiz, hamilelik veya yavaş gerçekleşen doğum diğer nedenler olarak sayılabilir. Nadir durumlarda Hymenolepis Tenyalarının bağırsağa bulaşması da neden olabilir.
Belirtiler: Karın ve anüste görülen şişliktir.

İSHAL: Çoğunlukla gereğinden fazla taze sebze ve meyve tüketimi sonucu ve diet programında ki ani değişim ya da strese dayalı olarak ortaya çıkar. Temizlenmemiş suluğun içinde oluşan yosunların da ishale neden olduğu söylenmektedir.
Belirtiler: Anüs bölgesinde oluşan nem ve dışkı renginden ki açılmadır.
Önerilen: Taze sebze ve meyveleri çıkarıp kuru gıdalar ve suyla besleyiniz.

PİRE: Kediler ve köpekler hamsterlara pire bulaştırabilir ki bunun ilk delili sürekli kaşıntıdır.
Önerilen: Hamster ve kafesi pyrethrin pudrası ya da spreyiyle temizlenmelidir.

SICAK ÇARPINTISI: Bazen uykucu hastalığı da denir. Aşırı sıcaklarda hamsterlar kendilerini soğutamayıp derin uykuya yatabilirler. Belirtiler: Katı ve cansız görünen hamster titreyebilir veya başını yan yana oynatabilirken tüyde nem ve matlık görülebilir.
Önerilen: Su sıçratılıp serin bir yere alınmalı ve geri döndükten sonra su içirilmelidir. Ortalama 10 dakika içinde normale dönmesi gerekir.

KIŞ UYKUSU: Bir hastalık olmasada gerçekleştiğine sıklıkla hastalık zannedilir. Basınç düşmesine ve solunum yavaşlamasına neden olan ani ısı değişimlerinde syrianlar uykuya daha eğilimlidir.
Belirtiler: Yakından inceliğinde bıyıkların hareket ettiği fark edilebilir. Hamsterı daha ılık bir odaya alın yada yeniden canlanana kadar tutun. Eğer uyanamazsa açlıktan veya susuzluktan ölebilir. Bazen uykudan tamamen uyanmadan önce sallanabilir.
Önerilen: Hamsterları oda sıcaklığında tutmaya özen gösterin aynı zamanda soğuk zamanlarda talaşı fazlaca vermeniz ısınması için gereklidir.

ASPERGILLUS MANTARI: Bu mantar, hamsterların dışkılarını bıraktığı bölümdeki taban malzemesinde büyür. Bir kere gelişmeye başladığında zamanla beyazdan siyaha dönecektir. Bu süreçte mantar sporlarını hava yoluyla hamsterın çevresine gönderip hamsterın sağlığına zarar verebilecektir. Bu oldukca tehlikelidir çünkü bu sporların hamster tarafından solunması ölüm riskini getirir.
Belirtiler: Uyuşukluk, nefes alma zorluğu, sidikte kan, iltihaplı veya kızarık cilt ve kronik ishaldir. Özellikle eğer kafesin içinde mantarı farkına vardığınızda bu semptomlardan herhangi birini gördüyseniz emin ol ki sorumlusu bu mantardır.
Önerilen: Antibiyotik ve anti-mantara yönelik tedaviler uygulanır. Mantarın bir diğer büyüme şekliyse kafeste çürümeye bırakılmış meyve ve sebzelerdir. Hamsterınızın çişini yaptığı bölgeyi sürekli değiştirmek ve haftada ki bir kere kafesi tamamen temizleyip dezenfekte etmektir, bunun yanında eğer elimizde mevcutsa anti-mantar spreyleri de kullanılabilir. Her zaman yenilmemiş meyve ve sebzeler çürümeye yüz tutup mantar oluşumuna neden olmadan kafesten alınmalıdır. Temiz bir kafes ve düzenli kontrolle bakım yaptıktan sonra bu mantarın oluşması hiç pek bir neden yok bu yüzden temizliği ihmal etmeyin.

KANSERLER VE TÜMÖRLER: Hamsterlarda içsel ya da dışsal kanserli tümörler gelişebilir. Dışsal tümörler genellikle bir bölgede sürekli genişler. Bunun yanında dahili tömürler cerrahi müdaheleye izin verecek kadar erken teşhis edİlemeyebilir.
Belirtiler: Kilo kaybı ve uyuşukluktur. Eğer dışsal bir tümör oluşmuşsa ve başa çıkamayacağı derecede büyümüşse hamsterlardan anlayan bir veterinere götürüp aldırmalısınız. Bunun yanında bazen hamsterlar bu bölgeyi ısırarak kanatır, tükürüklerinde antibiyotik olduğu için kendi kendilerini de iyleştirebilirler.

KATARAKT: İnsanlarda olduğu gibi yaşlı hamsterlarda da göz üzerinde beyaz filme benzeyen kataraktlar görülebilir. Kataraktlar kalıtsa bir problemdir bu yüzden katarakta yakalanan hamsterlar çiftleştirilip çoğaltılmamalıdır çünkü aynı hastalık yavrularda da meydana geleceği için hastalıklı genleri çoğalmasına neden olacaktır. Bilenen her hangi bir tedavi yöntemi olmasa hamsterlar görme konusunda pek iyi değildir çoğu zaman küçük bir kafesin ihtiyaç bile duymadan yaşayabilir. Böyle bir durumda kafeste ki eşyaların yerleri her zaman sabit tutulmalıdır.

DİŞ ÇÜRÜKLERİ: Çeşitli tatlı yiyeceklerin verilmesiyle birlikte görülen bir durumdur. Yüksek karbonhidrat içeren bir diet program ve asit aynı zamanda diş köküne kadar ilerleyip apseye neden olan diş çürüklerine neden olabilir.
Belirtiler: Tükürük salgılanması, yüzeysel şişkinlik ve kusma olarak görülebilir.
Önerilen: Çürük diş tecrübeli bir veteriner tarafından çekilmelidir.

DİABETİK: Tüm türleri etkileyebilmesine rağmen normalde Campbell’s Dwarf Hamsterlara özgün bir hastalıktır. Genellikle 7. ve 9. ay arasında kirli bir kafes ve stresle kendini gösterir.
Belirtiler: Aşırı su tüketimi, titreme ve vucut ısısında düşüştür. Bazı vakalar komayla sonuçlanabilir.
Önerilen: Diabetik için herhangi bir tedavi yolu yoktur ancak bazı önlemler yaşam kalites ve ömrü arttırılabilir, şekersiz pedialyte suyuna karıştırılabilir. Eğer diabetikten şüpheleniyorsunuz hazır hamster yemlerindeki mısır tanelerini ayıklamayı ve havuçtan uzak tutmayı unutmayın.

GLAUKOMA: Campbell’s Dwarf Hamsterlarda diğer türlere nazaran daha sıklıkla görülür. Kalıtsal olduğu düşünüldüğü için bu hastalığa yakalanan hamsterlar çiflteştirmek için kullanılmamalıdır. Gözde ki basıncın artmasına neden olan göz küresinin büyümesiyle fark edilir.

DİSTOSİ: Dişilerin karnındaki yavruyu doğuramamasıdır. Genel sebepleri dişinin obez olması, deformasyona uğraması ya da ekstrem boyutta ki yavrulardır.
Belirtiler: Uyuşukluk ve vajinal kanamadır.
Önerilen: Dişiyi ve yavruları kurtarmak için sezaryan gerekebilir.

TÜY DÖKÜMÜ: Yaşlı hamsterlarda böbrek işlevsizliğinin sonucu olarak görülebilir. Tüy dökümü aynı zamanda çark merkesine sürtünmeyle, suluktan damlayan su ve yanlış taban malzemesi sonucu oluşabilir. Aynı zamanda düşük proteinli diet programıda neden olarak gösterilebilir, genellikler hamsterların dietlerinde %16′ın altında protein bulunduğunda meydana gelebilir. Bir diğer diet problemiyse mısır ve tahılların fazlaca verilmesidir. Çoğunlukla bu sorun taze sebze ve meyvelerin diete eklenmesi ve ya tahıllara haşlanmış pirinç katılmasıyla giderilebilir.
Önerilen: Tüy dökümüne karşı uygulanan genel iki yol vardır;
1) 1 veya 2 damla balık yağının yemine damlatılması
2) Böbreğe zarar verdiği için sarmısak içermeyen maya tabletlerinin 3-4 gün boyunca sürekli ve daha sonda haftada 1 olarak yeminin üzerine ilave edilmesidir.

KISIRLIK: Dişilerde ve erkeklerde kısırlığa katkıyı ilk olarak obezite verir. Çoğunlukla her ikiside normal ağırlığına tekrar düştüğünde üreyebilir. Günlük besinlerinden şekerli gıdaları ayırın ve bir parça havuç vermeyi deneyin. Bazen genç ve tecrübesiz dişi çiftleşemeyebilir. En iyi sonuçlar için dişiyi daha yaşlı ve tecrübeli erkeklerle çiftleştirin. Sıklıkla çiftleştirilen erkeklerde kısırlık oluşabilir. Erkeklerle üremeyi dengelemek için sadece haftada bir kere çiftleştrilmeli ve ayda en az 1 hafta çiftleştirilmemelidir. Soğuk havalarda erkeklerin spermlerindeki kaliteyi düşürebilir.

Hastalığın tedavisinde tam olarak bilginiz yoksa bilgili bir veterinere danışmanızı tavsiye ederim. Bir hastalıktan şüphelendiğiniz zaman harekete çabuk geçmeniz hamsterınızın hayatını kurtarabilir.

( Alıntı! Yabancı kaynaklı bir hamster sitesinden çeviridir.)

hamsteradmin
09-09-2009, 01:38 AM
Bu harika bilgiler için teşekkür ederiz arkadaşım :)

elmyra
09-09-2009, 01:47 AM
Ne demek efendim ne demek adminciğim:D

CroCo
12-04-2009, 07:54 PM
Çok sağol çok yardımı dokundu.

Basakolin
01-30-2010, 11:44 AM
çok sağol bnmkilerde okuduğum kadarıyla bir hastalık yok gibi ama Rozy de GLAUKOMA hastalığı olabilr çünkü gözleri byük

dwarf
02-27-2010, 02:31 PM
dişi çürüdüğünde diyelim ki veterinere dişi çektirdik hayvan nasıl beslenecek?

hamsteradmin
02-27-2010, 04:00 PM
Püre halinde besinlerle beslenecek ancak çok uç durumlar dışında bunu yapmak gereksiz.

-ErgünCan-
02-27-2010, 04:02 PM
Hamsteradmin benim 2010 da yazdığım mesaj 2009 die gözüküor sizinkinede baktım demin yani 2010 da yazdınız fakat 2008 dior ??

hamsteradmin
02-27-2010, 04:07 PM
Gördüm egnce, ilgileniriz teşekkürler.

mc_fırlama
02-28-2010, 12:19 PM
hamsterımın dişleri çok uzadı sanırım.. kemirme taşını hiç kemirmiyor ceviz verdim onlada 3-4 dakka ilgilendi sonra bi kenara attı bu durumlarda dişlere törpüleme yapılabilirmi vet.ler bunu yapıyormu

elmyra
02-28-2010, 08:17 PM
Genelde kemirme taşıyla pek ilgilenmiyorlar. Cevizi yine de çıkarma kafesten dursun acıktığı zaman filan yine ilgisini çekecektir. Diş törpüleme diye bişey duymadım açıkçası olduğunu pek sanmıyorum.

-ErgünCan-
02-28-2010, 08:20 PM
Evet bizim pakize dizmiş cevizleri bi köşeye bazısının içi boş bazısının yarım :)

sari_melek_1907
03-10-2010, 09:21 PM
DİSTOSİ: Dişilerin karnındaki yavruyu doğuramamasıdır. Genel sebepleri dişinin obez olması, deformasyona uğraması ya da ekstrem boyutta ki yavrulardır.
Belirtiler: Uyuşukluk ve vajinal kanamadır.
Önerilen: Dişiyi ve yavruları kurtarmak için sezaryan gerekebilir.


20 gunu geçtikten kaç gun sonra götürmeliyim veterinere.. bide sezaryan oluyorlarmı gercektn :S

-ErgünCan-
03-10-2010, 09:24 PM
Ben bilmiyorum ama bence 19. günde götürmek en iyisi ..

sari_melek_1907
03-10-2010, 09:26 PM
bugun 20. günü :S dahala dogurmadı .. :( ozaman yarın götüryiim acilen ..

-ErgünCan-
03-10-2010, 09:28 PM
bencede bu gün 20 gün olmuş .. 16-20 gün en geç oda ..Git geç olmadan götür ..

sari_melek_1907
03-10-2010, 09:29 PM
evet haklısınız yarın ilk işim götürmek olcak .. :S

-ErgünCan-
03-10-2010, 09:32 PM
Bizide haberdar et merak ettim ne olcak acaba :( İnşallah bişe olmaz ..Birinin hamsteri doğaruamadığı için ölmüştü :( allah korusun ..

sari_melek_1907
03-10-2010, 09:43 PM
aaaaaaaa.. allah korusuunn :( bazı veterinerler bakmıyor :s inş. yarın göturcegm bakarr ..

xxMertcanxx
06-08-2010, 11:09 PM
hm saol ins kmse bu hastalılara düsmes düsenelr içni acil sifalar diliyorum

Karbeyaz
09-08-2010, 01:11 AM
Bilgiler için tesekkür ederim...

Marslı
04-05-2011, 06:53 PM
Hamsterlardan insanlara bulaşan bir hastalık var mı?

Macubass
04-05-2011, 07:01 PM
Yok. İçin müsterih olsun. :D

Marslı
04-05-2011, 07:04 PM
Yok. İçin müsterih olsun. :D

Ya DİB. a mesaj attım. Hamster necis olduğu için beslenmez,hastalık bulaşma riski var. O yüzden FARE evde beslenmez yazmış. Hamster bile dememiş fare demiş. :D Birincisi hamster necis(pis) değil,benden temiz hayvan ya. :D Hastalık bulaşma riski de yok. :/ Yarın dinciye belgelerle girip Kemal Kılıçdaroğlu tavrı takınayım bi. ^^

Macubass
04-05-2011, 07:05 PM
Valla dinci bişey bilmediğinden yine de al ne halin varsa gör gibi birşey diyebilir. Aynısı kuş için bana olmuştu çünkü. :)

Marslı
04-05-2011, 07:06 PM
Valla dinci bişey bilmediğinden yine de al ne halin varsa gör gibi birşey diyebilir. Aynısı kuş için bana olmuştu çünkü. :)

Ya cami hocasına sordum al sorun olmaz dedi. Ama bu hoca aklımı karıştırdı. Belgelerle gideyim bakayım. Başından savmak için yalan söyleyecek bir hoca değil.

Macubass
04-05-2011, 07:07 PM
Hayırlısı. :)

Marslı
04-05-2011, 07:09 PM
Hayırlısı. :)

Amin. :) Bu yıl puanımı 20 puan daha arttırıp 480 alırsam sonuçların açıklandığı gün alıp gelicem nasıl olsa yüksek aldığım için bir şey diyemezler. :D Sanırsam biraz tırsıyorlar evdekiler hamsterdan. ^^

-ErgünCan-
04-05-2011, 07:17 PM
Ben Din Öğretmenime sormuştum.Fareler pis hayvanlardır.Buda İslam dininde günahtır.Hamsterler pis olmadığı için,böyle bir sorunda yok.Ayrıca hocamın eklediği cümleyide söyleyeyim.Dedi ki,evi pisletmediği sürece sorun yok.Halkımızda Fare olarak geçtiği için,Cami hocasınında fare olarak bilmesi doğal olur,ancak bunun fare olmadığını biliyoruz.

Marslı
04-05-2011, 07:19 PM
Ben Din Öğretmenime sormuştum.Fareler pis hayvanlardır.Buda İslam dininde günahtır.Hamsterler pis olmadığı için,böyle bir sorunda yok.Ayrıca hocamın eklediği cümleyide söyleyeyim.Dedi ki,evi pisletmediği sürece sorun yok.Halkımızda Fare olarak geçtiği için,Cami hocasınında fare olarak bilmesi doğal olur,ancak bunun fare olmadığını biliyoruz.

Hayır,cami hocası alabilirsin dedi. :) Öğretmen alamazsın dedi. Hamster deyince one lan der gibi bi baktı. :D Ne olduğunu bilmiyorum dedi adını bi daha söyle dedi yazılışını söyledim. Araştırdı,geldi. Olmaz dedi. Cami hocası alabilirsin dedi yani alamazsın değil. :)

-ErgünCan-
04-05-2011, 07:22 PM
Anladım.Benim Din.K öğretmenim iki tane Din.K öğretmeni var,ikiside sorun olmaz demişti.

Macubass
04-06-2011, 02:44 PM
Alma dese de al bence. Kur'an-ı Kerim'de evde hamster veya fare beslenemez diye bile bir ayet yok. :)

-ErgünCan-
04-06-2011, 03:55 PM
Hamsterlerin bulunuşu,1900'lü yıllarda.Suriyeye yakın bir bölgede bulunmuş.Kuran'ın iniş-tamamlanış zamanı çok farklı.Ama bence alın :D

Macubass
04-06-2011, 07:08 PM
Yaa aslında o da doğru ama... Neyse din konusunda tartışma açmayalım. Ama evde -domuz hariç- her hayvanı besleyebilirsin.

Marslı
04-06-2011, 09:37 PM
Diyanet İşleri Başkanlığına internetten mesaj attım evde FARE beslenmez temiz değildir ve hastalık bulaştırır filan yazdılar. Öğretmene bunu aynen geçirdim bi sayfa filan tuttu gelen cevabı yazmam. Hamster-fare farkını anlattım. Hamsterdan geçen bi hastalık bulunmadı dedim. Hamster benden temiz dedim. Yarın,öbürgün,maximum pazartesi cevap veririm dedi.

-ErgünCan-
04-06-2011, 09:45 PM
Marslı yanlış anlama ama,sen temiz olduğunu biliyorsan,millete kulak asma derim.Yanlış anlama tabii.Bana düşmez.

Marslı
04-06-2011, 10:11 PM
Hocaya bile bilgi öğretmek benim karıma öyle değil mi? Diğer sınıflarda filan söyler popülaritem artar okulda. :)))) Hamsterin ne olduğunu öğrendi sayemde,şimdi de niteliklerini öğreteyim. :)))

-ErgünCan-
04-06-2011, 10:27 PM
Kolay gelsin.:D

kenetic
04-08-2011, 10:29 PM
ya bence saçma bi konu üzerinde tartışıyosunuz :D yanlış anlamayında
ister at beslerim ister zürafa beslerım :D kım karışabilirki din buna engel olucaksa hayvanları sevmeme hayvanları korumama engel olucaksa o dini bırakırım açık söyleyim :)
olmadı bide hamster a türbanda takalım :D :D

Macubass
04-09-2011, 09:39 AM
Yani açıkçası kenetic'e katılmıyoruma ama görüşüne saygı duyuyorum. Açıkça söyleyeyim ben Müslümanım. Allah bana Domuz etini yasak etti diye de ben bu dini bırakacak değilim. Ama bu kişisel bir görüş tabi.

abzax
04-11-2011, 11:25 PM
içerik çok güzel elleriniz dert görmesin.dişi hamsterım wendy suanda ishal taze meyve yedirdiğimizden dolayı olabılecegını öğrendim. tesekkur ederım

bessquit
05-15-2011, 05:59 PM
ıslak kuyruk hastalığı diye bir hastalıkları daha varmış arkadaşımın hamsterı hastalığa yakalandı ordan biliyorum stresten çoluyormuş hastalık küçükte bi ilaçları var

mutti159
08-27-2011, 11:45 PM
bizim biyoloji hocası hamsterlerin kısır olduğunu falan söylemişti bu yüzden verimli döl olmadığı için tür olmuyordu sanırım örnek olarak hamsterleri vermişti ama hamsterler doğum yapabiliyor

-ErgünCan-
08-28-2011, 02:24 AM
Hamsterler kısırsa nasıl çoğaldı ? :D

depdelim95
08-28-2011, 02:34 AM
Biyoloji öğretmeniniz kısır olabilir.

Darkcorner
03-23-2012, 01:12 PM
benim gonzalezimin ensesinde nerdeyse sivilceye benzer bişey çıktı bu neyin nesidir?

26mert26
03-23-2012, 03:46 PM
en kısa zmanda veterinere götür

Alialp
05-22-2012, 10:53 PM
Hastalıkları okuyunca bir anda babaannem gibi Aman allah korusun şeytan kulağına diyip elimi masaya vurdum :D

erencon
03-02-2013, 09:41 PM
hocam aşısı var mı hamsterların tam olarak hasta olmasını beklemeden gidip yaptırmam gereken aşılar ya da vermem gereken ilaçlar var mı acaba

:) Karamel
06-30-2013, 05:10 PM
Hamsterımın sırtında yeşil - kahverengi arası renkte iri bir kabartı çıktı :( ne olduğu hakkında bilgisi olan var mı ??? teşekkürler ... (başta sırtında hafif tüysüzlük vardı sonra yeşil bir topa dönüştü) internetten bakıp apse midir diye şüphelendim.:(

turşucuk
08-06-2014, 02:07 PM
Benimki suyla yıkamadan sonra ıslak kuyruk oldu. Strese sokmuş bu onu. Veterinere götürdük düzenli ilaçlar verdi hergüm verdim ona, stresten sonucu tetiklemem bAkteriyel bir hastalık. Kurtulduğuna çok seviniyorum. Bu bakteriler bütün hamsterlarda var ama stres sonucu bağışıklığın düşmesi ile hastalanıyor. İngilizce kaynaklardan araştırırsan yada uzman bir egzotik veterinere sorarsan doğru bilgiler alırsın.
Wet-tail adı. 24-48 saatte öldürüyor. Ben benimkinin başında bütün gece beklemiştim:(