PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster Alma Konusunda Yardım.

civilkaya
09.03.17, 03:42 PM
Arkadaşlar merhaba. Eşimle ben hayvanları çok seviyoruz. 5 yaşında bir oğlumuz var ve onun da hayvanlarla tanışmasını istiyoruz. Araştırmalarıma göre bize en uygun hayvan hamster. Ancak bazı sorularım var.
1. İşim gereği ailelerimizden uzaktayız. Biz Trakyada oturuyoruz. Benim ailem Alanya'da (mesafe 1050 km.) ve eşimin ailesi İzmir'de (mesafe 650 km) Dolayısıyla senede en az 3-4 kez arabamızla uzun yolculuk yapıyoruz. (İzmir 7-8 saat, Alanya 12-13 saat) Hamster bu yollara dayanabilir mi? Arabada yazın klima açık oluyor. Bu durum ona zarar verir mi?
2. Tatile gitme durumunda otel gibi yerlerde 1 hafta gibi bir süre kafesinde sıkılmadan yaşayabilir mi? Otele hamsteriyle gidip sorun yaşayan var mı?
3. Koku konusu herkese göre değişiyor ama düzenli temizlikle bu soru halloluyor sanırım. Bu konudaki fikirleriniz neler?
4. Yazın sıcağında evde camları açıyoruz malum. Cereyanda kalması sorun teşkil eder mi?
Şimdi niye bu kadar detaya girdin derseniz, ben tam araştırma yapmadan su kaplumbağası alıp, ondan sonra ne kadar hassas bir hayvan olduğunu anlayıp, bir sürü ekipmanla sahiplendirme için düzgün insan arayıp bulmaya çalıştım. Şimdi bu yüzden bu kadar soru soruyorum. Lafı fazla uzattım kusura bakmayın. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

BAMBİNO
09.03.17, 08:53 PM
1- hamsterinizle zararı dokunmaz ama hamsterinizle iyi bakabilecek bir tanıdığınız varsa hamsterinizi ona bırakmanız daha iyi olur

2-ben otele gitmedim ama sıkıntı yaşanıcağını düşünmüyorum ama yinede topun için koyarak kısa bir süre de olsa gezdirmeniz iyi olur

3-koku düzenli temizlik yaparsanız sıkıntı yaratmaz

4-camdan uzak rüzgarın gelemeyeceği bir köşeye koyarsanız iyi olur

civilkaya
10.03.17, 09:10 AM
Cevaplar için teşekkür ederim. Bakacak kimse olmadığı için 1. soruyu sordum zaten :) Sanırım 5 yaşındaki oğlumla arkadaşlık yapacağı için suriye cinsi daha uygun olacak çünkü gonzalesler fazla hareketli görünüyor. Bir de bu konudaki fikrinizi alayım.

BAMBİNO
10.03.17, 10:49 AM
Evet gonzalesler hareketlidir ve daha fazla ısırır. Ama suriyelerde büyüktür ona bir barınak sağlamakta zorlanabilirsiniz. Ve ısırınca daha çok açıktır

Ayrıca çocuğunuzla arkadaşlık kurması için tavşan veya gunia pig de alabilirsiniz.

gmzckrc
24.07.17, 10:34 PM
1-seyehat koşulları çok önemli ama çok hassas hayvanlar oldukları için korna seslerinden dahi rahatsız olup strese girebilirler. Ki stres hamsterlarda ciddi sorunlara yol açıyor. kafesin bulunduğu ortam çok sıcak yada çok soğuk olmamalı. Özellikle arabada klima açık ve camlar kapalıyken gelceğiniz yere geldiğinizde dank diye kafesi arabadan çıkarmamalı, ani ısı değişimlerine maruz bırakmamalısınız. gelmeden en azında 10 dakika önce camları açıp sıcak havanın içeri girmesine ve ısı değişimine alışmasını sağlamalısınız. Bu sizin içinde sağlıklı olanı zaten.
2. kafesi büyük olduktan (min.50cm) ve kafesinden çıkartıp ilgilendikten ve hamster topuyla (maks. yarım saat) odada serbest bıraktıktan sonra sıkıntı olmaz. Tabii onu kabul edecek bir otel bulmalısınız.
3.2-3 günde bir değiştirdikten sonra sıkıntı olmuyor. herkesin koku konusunda farklı görüşleri var çünkü herkesin kafesinin büyüklüğü, baktığı hamster sayısı, kullandığı taban malzemesi ve kafesi değiştirme sıklığı farklı oluyor. Gerekli koşullarda bakınca odaya kötü koku yayılması olmuyor.
4.Cereyanda kalması ölüme kadar gidebilir. Kafesin kaldığı yer doğrudan güneş ışığına, rüzgara, aşırı sıcağa, aşırı soğuğa ve gürültüye maruz kalan bir yerde olmamalı.
Kesinlikle soru sorup araştırmanız alacağınız can için en iyisi. fakat çocuğunuz hamsteri severken her zaman yanında durun ve sizin elinizdeyken sevsin. Çok hassas hayvanlar. Ne kadar iyi bir çocukta olsa tutamayıp yere düşürebilir, yanlışlıkla (elinde tutarken) fazla sıkabilir Vs. O yüzden her zaman gözlerinin üzerlerinde olsun.