PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster doğum ve yavru bakımı

elmyra
07.09.09, 01:27 AM
Hamsterim.com'a ait özgün içeriktir! İzinsiz alıntılanması halinde yasal işlem uygulanacaktır. İzinsiz alıntıları Hamsterim.com'a ihbar ediniz.

Syrianların 15-23 gün arasında hamilelik süreleri vardır. Hamilelikte özellikle yalnız olmaları gerekmektedir. Doğum yaklaştıkça stresse girerler. Hamilelik sürecinde iyi gıdalarla beslenmeleri yavruların sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bol proteinli gıdalarla beslenmeleri gerekir. Hamilelikleri zamanında ele çok alınmamalıdır.

Yavru Bakımı:

Doğum sırasında yavrular çıktıkça göbek bağları kendiliğinden kopacaktır. Anne yavruları yalayarak temizlemektedir. Emzirme doğumdan hemen sonra başlar. Yavrular doğduklarında kulakları, gözleri kapalı ve tüysüzdür. Doğumdan sonra 4. gün kulakları yaklaşık iki hafta içerisinde de gözleri açılacaktır. Yavrular gözleri kapalı olsa da 9-10 günlük bir zamanda katı yemleri bulmaya başlayacaktır. Yaklaşık 1 ay kadar süt emmeye devam ederler. Bazı durumlarda annelerin yavruları yediği görülmüştür; ya yavru sayısı bakabileceğinden çok fazladır, ya yavru hastadır ya da annenin protein eksikliği vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

- Anne ve yavruların yanında başka hamster olmamalıdır.
- Yavrular doğduktan sonra ilk 1 hafta kafesin yanına yalnızca yem vermek için gidilmelidir.
- Yavrular doğduktan sonra kafes temizliği yapmamak gerekir, anne hamster yuvası bozulduğunda yavruları yiyebilir.
- Kafeste her zaman mutlaka yem bulundurulmalıdır.
- Ek gıdalarla takviye yapılmalıdır.( Haşlanmış yumurta-patates, brokoli, havuç, salatalık, laktozsuz süt, petibör biskuvi...vs)
- Suya takviye vitamin damlatılabilir.
- Gürültü, yüksek ses annenin tedirgin olmasını ve tehlike altında olduğunu sanmasına sebep olacağından kafesin sessiz ve rahat bir yerde olmasına özen gösterilmelidir.
- Yavrulara asla dokunmayınız.

Önemli bir konu daha yavrular emerken annenin memelerini yara edebilirler. 25-30 günlük emzirme dönemi bittiğinde annenin meme kısmına iltihap veya yara giderici E vitaminli kremler sürebilirsin.

Not: Suriye hamsterlar daha yaygın olarak beslendiği için burada daha çok onun özelliklerinden bahsedilmiştir.

Bilgiler, elmyra adlı üyeye ait özgün bilgilerdir, izinsiz alıntı yapılamaz.
-

elmyra
07.09.09, 01:41 AM
Son zamanlarda sitedeki pek çok arkadaşımızın hamsterı doğum yaptı ve genel olarak bir stress yaşayarak ne yapacakları konusunda yardım istediler. Yardımını olur umudu içerisindeyim. Atladığım, es geçtiğim konulara takviyede bulunursanız ne güzel olur. Ek gıdaları çok kısa tuttum aklınızda olanları paylaşırsanız genişletebiliriz:)

toLqa
07.09.09, 01:46 AM
Güzel bir paylaşım :) bir çok arkadaşın işine yarayacaktır eminim

jnR Cech
07.09.09, 03:52 AM
çok teşekkürler benim bıdık'ım da yeni doğum yaptı zaten :)

elmyra
07.09.09, 04:03 AM
Evet biliyorum, başka arkadaşlarımızın da hamsterı doğum yapmış ve herkes aynı konuda biraz sıkıntılı :) Yardımı dokunursa memnun olurum:)

jnR Cech
07.09.09, 04:10 AM
Evet biliyorum, başka arkadaşlarımızın da hamsterı doğum yapmış ve herkes aynı konuda biraz sıkıntılı :) Yardımı dokunursa memnun olurum:)

aslında çoğunu biliyordum ama hamile olduğunu bilmediğim için hamsterımın doğum yaptığında elim ayağına dolandı bilgileri unutmadım ama emin olmak için geri bulmakta zorladım bazılarını bulamadım :D tek bir konuda hepsinin ve fazlasının olması çok iyi olmuş eminim şimdi ve daha sonraları için bir çok kişi faydalanacaktır :rolleyes: ama senden izinsiz alıntı yapan çok olacak =(

gnzls11
07.09.09, 10:07 AM
hamster hamile oldugunu nerden anlıcam bndede suriye hamster war ?

jnR Cech
07.09.09, 10:55 PM
valla ben hamile olduğunu bilmiyordum anlamadıma :) ama şişmanlamaya başlıyolar :) bide doğum yapacağı sırada nereye doğum yapacaksa oraya hep yemek talaş fln taşıyo selpak felan verdiysen oraya yuvasını kuruyor ozaman anlarsın zaten ama ben anlıyamamıştı :)

elmyra
08.09.09, 12:03 AM
Hamsterınız çitfleştiyse muhtemelen hamiledir. Hamileliğin sonlarına doğru karnı yanlara doğru çok şişer. Ve evet kendine yuva yapmaya başlayacaktır. Bir yere sürekli talaş ve yem biriktirir. Agresifleşir. Fakat çiftleşme gözlenmediyse varsayımlardan da çok net konuşmamız mümkün değil. Bu zamanla anlaşılabilir ancak.

-ErgünCan-
01.11.09, 11:41 PM
Gonzales almayı düşünüorm 2 adet erkek dişi 1 kere çiftleştirmeyi düşünüorm dişi hamile iken suriye de olduu gibi sitrese girmesin die erkeği almam ve yavrulardan 1 ay sonrada yavrulardan ayırmam gerek deil mi adminin dedii gibi tek almam daha mı uygun sizce

qnr
01.11.09, 11:45 PM
gonzalesler aile şeklinde yaşayabilir herhangi bir sakıncası yoktur.sadece elinde sevemesin çünkü yerlerinde durmazlar.

CroCo
10.02.10, 11:41 PM
Ya burda yuva değiştirilmemesi gerekir deniyo fakat benim ki küçük bi kutuda doğurdu ne yapmam lazım

hamsteradmin
11.02.10, 12:51 AM
Kafesi varsa önce kafesi temizle, temiz talaş, yem ve sıcak tutacak bez parçaları koy. Daha sorna yavruları temiz bir kaşıkla tek tek kafese bırak, ardından anneyi okşayarak nazikçe kafese koy, kafeste mümkünse ödüllendirme amacıyla ekstra bir yiyecek olsun, böylece anne motive olur. Yiyeceği yavrulardan uzağa koy, ama görebileceği bir yere. Haşlanmış ılınmış bir dilm yumurta olabilir. Yumurtayı birkaç saat sonra içerden al ki bozulmasın.Yiyecek alternatifleri için beslenme bölümüne bakabilirsin.

dwarf
20.02.10, 02:21 PM
yavrular ne kadar sürede tüğlenir?

balkes
07.03.10, 07:33 PM
çok saolun

rapisma
20.03.10, 07:15 AM
dogumdan 1 saat sonra erkeği ayırdım ben dogru mu yaptım??? acil yardım

selman
20.03.10, 10:22 AM
iyi yapmişsın doğumdan 24 saat sonra dişi ile çiftleşerek hamile bırakbiliyor. dişinin üst üste hamile kalmaması için ayrılması iyi olur.

jet_bir
21.03.10, 11:22 AM
merhaba ben dün 2 hamster aldım aldığım yerde yavrularıda vardı yavular 1 ayı geçmişherhalde kendi başına yaşıyabiliorlar şuanda çftleşme olasılığı varmı erkk faliyet gösterio ama dişi karşı koyuyo

-ErgünCan-
21.03.10, 12:12 PM
aldığın yerdeki yavrular 1 ayı geçtiyse sorun olmaz..Hamsterler çok az yaşadığı çin her şey çok kolay olabiliyor ...Hamile kalabilir ..

Cabbar
03.05.10, 06:17 PM
yavrular doğduktan ne kadar süre sonra ele alınabilirler?

selman
04.05.10, 10:32 AM
gözleri açılıp kafeste dolaşmaya başladıktan sonra bu da yaklaşık doğduktan 2 - 2.5 hafta sonra oluyor.

Cabbar
04.05.10, 05:07 PM
Teşekkür ederim :)

cal_cag
03.07.10, 12:31 PM
bnm iki tane ikiz hamsterim var ikiside dişi şimdi bn erkek hamster alırken 2 tane daha mı kafes alıcağım

1 anne ve yavrular için 2 ikizi için 3 erkek için 1 . zateen evde vaar

-ErgünCan-
03.07.10, 01:36 PM
syria mı ?

gofret
14.07.10, 10:25 PM
yavrular dğduktan ne zmn sonra tüylenmeye başlar ?

LeoArryn
15.07.10, 12:55 PM
10 - 15 gün arası :)

gofret
15.07.10, 11:34 PM
teşekkür edrm ;)

artofdeath
18.08.10, 10:14 PM
arkadaslar hamsteirm doğurdu benimddeeee :)

sezgi_nilsu32
04.02.11, 01:10 PM
Hayırlı olsun artofdeath :))

cıtırcık ve pıtırcık
04.02.11, 05:22 PM
hayırlı olsun mu? tarihe baktın mı? :D:D:D

-ErgünCan-
04.02.11, 07:23 PM
Evet :) Mart ayına ait :)

munky
10.02.11, 10:33 AM
Ben şurayı anlamadım gonzaleslerde dişi doğum yaptıktan sonra erkeği ayırmalı mıyız?
Ve yavrularıda ayırmamız gerekir mi?

-ErgünCan-
10.02.11, 02:15 PM
Gonzales erkeklerin dişilere yardım ettiğini duymuştum.Ancak dişi agresif oluyor,erkeğin hatalarına tahammül edemiyor.Kavgalar çıkabiliyor.O nedenle ayırmak lazım.Dişinin doğumdan sonraki 2. hamileliği için en az 4 ay beklenmesi daha sağlıklı olacaktır.Yavrular 1 ay anne tarafından beslenecek.Sonra sahiplendirilecek aksi taktirde çiftleşmeler olabilir.Diğer bilgileri bu konuda bulabilirsiniz.

munky
19.02.11, 08:35 PM
peki suriyeler kaç ayda bir hamile kalabilir yani erkekle tekrar aynı kafese ne zaman koyabiliriz ?

-ErgünCan-
19.02.11, 09:50 PM
Doğumdan yaklaşık 48 gün sonra hamile kalabilir.18-21 gün hamilelik payı,1 ay emzirme payı = 48 gün.(Bu 48 günde yeterince protein kaybediyor ) Hemen hamile kalabilir.Ancak anne yorgun olacak,protein eksikliği katlanacak,kısacası güzel bir doğum olmaya bilir.4 ay kadar bekletmek en sağlıklısı.Birleştirebilirsin Doğan yavrular büyüdükten sonra anne yalnız kaldıktan sonra ama ,suriye oldukları için beraber yaşamayacaklardır.Ayırca yaşasalar bile hamilelikler olabilir.

munky
19.02.11, 10:59 PM
benimkilerin kodu bozuk galiba 3 aydır sürekli hiç ayrılmaksızın beraberler 2 haftadırda benimleler ama hiç kavga geçmedi aralarında :D benim bir sorum daha olacaktıbenim hamsterlarımın rengini görmüştün....yavruların rengi nasıl olur bunu söylemek mümkünmüdür acaba :D teşekkürler ...

BlackNWhite
19.02.11, 11:40 PM
Benim hamişlerim daha yavru büyüdklerinde bn görmeden yaramazlık yapmazlar dimi :D ?

munky
20.02.11, 11:23 AM
Yaramazlık derken :D

-ErgünCan-
20.02.11, 06:35 PM
Munky vallahi hatırlamıyorum :D Albino Olan 2 hamsterden albino doğması beklenir.Siyah hamster-Beyaz hamsterden ise beyazlı siyahlı veya o tonlarda doğması beklenir.Ancak bunlar tahmin.Herşey sürpriz :)

esiinn
10.09.11, 09:56 PM
Zeytinin 2.ci anneliği olucak. Heralde hamile :D ve çok stresli şuan karnı çok şiş gazete kağıtlarını felan kesesine doldurmaya başladı.. kafayı yemiş durumda :D

tofy
03.02.12, 12:12 AM
Yavrulara dokunmayın demişsiniz, peki yavrular kaç günlük olduklarında elimize alabiliriz?

Macubass
03.02.12, 02:15 PM
Yanılmıyorsam tamamen sütten kesilene kadar almıyoruz. Doğru mu?

Bisküvi
18.03.12, 05:55 PM
Merhaba arkadaşlar ben aranızda yeniyim. Baya araştırmaya çalıştım ama forumda bu konuyla ilgili birşey bulamadım.benim hamsterım erkek ve tek.yaklaşık 9 aylık falan.ve 9 aydır hiç çiftleşmedi.ben bir ilçedeyim ve burada hamster yok.bir tatilde ankaradan almıştım Bisküvimi.yani sorum şudurki,çiftleşmesi illa şartmı?bir sağlık sorununa sebep olurmu?

Tonto Bonito
18.03.12, 06:16 PM
şart değil sorun olmaz :)

Bisküvi
18.03.12, 11:38 PM
şart değil sorun olmaz :)
cevabınız için teşekkürler.çok endişelenmeye başlamıştım.

Tonto Bonito
19.03.12, 05:18 PM
önemli değil :)

asya_945
07.04.12, 07:15 PM
eğitceksen tek al aksi taktirde eğitemessin

greta
18.05.12, 05:13 PM
arkadaşlar bir hafta önce arkadaşım bakamıyorum diye bana 3 tane hamster verdi ...
2/3 gündür birinde asabilik vardı elimi ısırdı kaç defa birde tuhaftı elime aldığımda diğerlerinden daha kilolu duruyordu karın bölgesi eline alınca dağınık duruyordu arkadaşımı aradım ...kilolu olanın dişimi erkekmi olduğunu sordum bilmiyorum dedi ve az önce doğum yapıyordu oğlum gördü bende telaşlanıp (diğerleri zarar verecek diye doğum esnasında başka kafese aldım ..o sırada bir tane daha doğurdu :confused: ama bu sefer yerini yadırgadı ve ikisini de ağızında yanağında alıp koşuşturdu kafeste bende bu sefer eski kafestekileri alıp onu yine ilk kafesine aldım ...az önce baktım 4 tane daha doğurmuş:eek: ama sanırım ilk doğurdukları ölmüş alamıyorum da saldırıyor :(:mad:
sanırım tecrübesizliğim sonucu ikisini kaybettik :(
şimdi ne yerler ne yapmam lazım hiç birşey bilmiyorum ...nasıl davranmalıyım arkadaşlar tecrübelerinizi bekliyorum :p...
bu arada mersinde yaşayanlara ücretsiz verebilirim yavrulardan .....

konu açıcaktım ama hata verdi anlamadım neden ???

avyazar
23.11.12, 02:56 PM
hamsterım 3 hafta kadar önce yavruladı 14 tane yavru oldu 11 tanesi kalmıştı son günlerde yavrular hastalanmaya başladı 3 tanesini daha yedi anne diğerlerinin gözleri açıldı katı besinde yiyor anneden ayırmayı düşünüyorum ancak su ihtiyacını nasıl karşılayacaklar hiç su içerlerken görmedim anne sütünden karşılıyolar hala.Ayırsam yavrular su içmeye başlar mı?

Muzur
30.01.13, 11:35 AM
Merhaba herkese bu sabah uyandığımda yavrular vardı hemen posetle erkeği aldım baska kafese koydum yumurta hasladim verdim anne erkeği aldigim esnada biraz telaş yaptı ama tekrar üstlerine yattı yumurtayı verdigim esnada da canliydi yavrular hareket vardı bundan sonra ne yapmam gerekiyor yavruları sayamadim fazla rahatsız etmek istemedim korkuyorum yiyecek diye:(

avyazar
30.01.13, 05:11 PM
Merhaba herkese bu sabah uyandığımda yavrular vardı hemen posetle erkeği aldım baska kafese koydum yumurta hasladim verdim anne erkeği aldigim esnada biraz telaş yaptı ama tekrar üstlerine yattı yumurtayı verdigim esnada da canliydi yavrular hareket vardı bundan sonra ne yapmam gerekiyor yavruları sayamadim fazla rahatsız etmek istemedim korkuyorum yiyecek diye:(

slm

sana verebileceğim tavsiye olarak çok yaklaşma yumurta vermeye devam et aç kalmasın kafesi hava alan birşeydir inşallah yoksa terleme yapıyor içinde bir müddette temizleyemeyeceksin kafesi.yavruların hepsi hayatta kalmıyor illaki ölen oluyor.çok rahatsız etme çok çabuk büyüyolar bikaç haftaya çok sevimli olacaklar.yiyceklerini çeşitli tut herşeyden biraz vermeye çalış

Muzur
30.01.13, 07:27 PM
Teşekkürler hala yemedi hic dokunmadım saymadım bile .karanlikta durmaları sorun olr mu gelişimleri acısından ?

avyazar
31.01.13, 08:39 AM
Ozel olarak karanlik olmasina gerek yoktur sanirim ben bos bir odada tutuyordum.
Cok fazla giren cikan olmasin yeter zaten gunduzleri uyuyor.talasini bol tut az olmasin.o

Muzur
31.01.13, 11:30 AM
Çok teşekkürler sanırım 2 yavru var inşallah büyürler 2. Günleri :)

avyazar
31.01.13, 02:10 PM
2 yavru mu benimkisi 16 civarı yavrulamıştı 11 tanesi kalmıştı.3 tanede sonradan ölmüştü.Önce kırmızılıkları gidicek sonra kararmaya başlıycaklar daha sonra hafiften tüyleri beliriyor 3-4 haftalıkken gözleri açılmaya başlıyor en sevimli oldukları dönemleri 5. hafta civarı.sonra yem yemeye başlıyolar bi bakıyosun ki kocaman olmuş o et parçaları

Muzur
31.01.13, 07:58 PM
Ben bunları 30 gunlukken arkadasımdan almıştım baya büyüktüler Suriye hamsteri benimkiler 2 tane az geldi bana da:)3-4 haftada gözleri açılanın türü Suriye mı geç geldi biraz :)

avyazar
01.02.13, 06:38 PM
suriyeydi benimkiside sürüyor okadar 1 aya kadar çok büyümüyolar sonra irileşiyolar

Muzur
01.02.13, 06:47 PM
Peki annenin ne zamana kadar yeme riski var yavruları suan 3 günlük oldular

sakar
10.03.13, 01:30 AM
arkdaşlar 0erkekküçük dişi sanırım tabi dişise ama küçük olan la aynıyerde yaşatamıtorum ya
başlıkta açamadı açtım ama arkdaşlaar i ebaşlıyoyeni aldımküçük birz erkek diş ibende kaç haftadır ama dişidövüyo erkeğiya :( yoksaikiside gitmek zorunda lütfen acil sorun cevap verin nolur nası birleştirebilirim cvp yazın
site donuk ama lütfenn cvvppp

Muzur
10.03.13, 10:36 AM
Yavruları daha kucuktur ne kadarlik yavrular 4 haftayı gecti mı

sakar
05.04.13, 02:26 AM
tşk işime yarayacaktır

EmreRida
07.04.13, 07:23 PM
Benim 10 tane yavru hamsterim var bunlari ne zaman elime alabilirim ?

-ErgünCan-
07.04.13, 11:49 PM
Benim 10 tane yavru hamsterim var bunlari ne zaman elime alabilirim ?

3 haftayı doldurduktan sonra elinize alabilirsiniz.

sakar
08.04.13, 05:12 AM
sonunda ergün can :) geldin

Gofi
21.09.13, 09:48 PM
Merhaba hamsterimi 2 hafta once aldim, bugun dogum yapti. Yavrulardan bir tanesi olmus sanirim. Sizce ne yapmaliyim, almam gerekir mi yoksa hic dokunmamali miyim? Simdiden tesekkurler.

Lulu
21.09.13, 10:30 PM
Hiçbir müdahalede bulunmayın . anne ne yapılması gerekiyorsa yapacaktır. Yavrular sütten kesilene kadar kesinlikle müdahalede bulunmayın .

Obur_ve_Hızlı
08.12.13, 10:50 PM
benimki de bu hafta doğurucak çok heyecanlıyım yani benim yapabilceklerim kısaca şunlar mi?:
-Sessiz bir ortama alıncak
-Baba hamster başka kafese alıncak
-Proteinli gıdalarla takviye yapılcak

Bu arada bu yazı çok güzel olmuş, çok kişi alıntı yapar :(

Lulu
09.12.13, 12:53 AM
Evet bunlardır ve yuvaya müdahale edilmeyecek .

DYERMAKER
09.01.14, 11:09 AM
Petshop'tan aldığım dişi suriye hamsteri acaba hamile mi? 3 suriye bir aradaydı. Biri erkekti. Yani hamile olma olasılığı var. Sürekli yuvasında gündüz. Gece çıkıyor. Yuvasına talaşları toplamış sabah baktığımda. Ve çok ürkek. Sizce hamile mi?

honkulu
09.01.14, 06:37 PM
Gonzalesimi alacağım zaman tek kafesin içinde iki taneydi bende birini erkek sanıp almıştım. Kremim iki gün önce elimi öyle bir ısırdı ki kana kana bitmedi o yara. Meğerse kısmetimizde kremin bu gece doğum yapması varmış. Evciğin içi kumaş kaplı ve yavruları oraya yapmış sayısını falan hiiç bilmiyorum gözükmüyor. Yumurtadır, peynirdir koydum işte yemliğine. Hiç yavru yedi mi yemedi mi bilemiyorum. Arada vikliyorlar ama. Ne yapmalıyım yavruları nasıl gözetlemeli, kontrol etmeliyim? Yenen yada ölen yavruları nasıl görebilirim?

DYERMAKER
09.01.14, 06:55 PM
Gonzalesimi alacağım zaman tek kafesin içinde iki taneydi bende birini erkek sanıp almıştım. Kremim iki gün önce elimi öyle bir ısırdı ki kana kana bitmedi o yara. Meğerse kısmetimizde kremin bu gece doğum yapması varmış. Evciğin içi kumaş kaplı ve yavruları oraya yapmış sayısını falan hiiç bilmiyorum gözükmüyor. Yumurtadır, peynirdir koydum işte yemliğine. Hiç yavru yedi mi yemedi mi bilemiyorum. Arada vikliyorlar ama. Ne yapmalıyım yavruları nasıl gözetlemeli, kontrol etmeliyim? Yenen yada ölen yavruları nasıl görebilirim?

Benim de elimi ısırdı az önce baya kanadı. Birşey olmaz değil mi? Yıkadım, kolonya döktüm. İçim rahat etmedi gittim eczaneden batikon aldım.

honkulu
10.01.14, 07:16 PM
Benim de elimi ısırdı az önce baya kanadı. Birşey olmaz değil mi? Yıkadım, kolonya döktüm. İçim rahat etmedi gittim eczaneden batikon aldım.

yok sorun değil ilk bende korkmuştum ama sadece köpükle yıkamak yeterli o da büyük yaralarda iltihaplanma olmasın diye

asmina
05.02.14, 12:15 AM
pardon bişey soracağım hamsterım dişi ile birlikte duruyor çiftleşti fakat ayırmadım sorun olur mu ?

theseus
05.02.14, 01:49 AM
Forumda göz gezdirirken yanlış hatırlamıyorsam erkek daha sonra çiftleşmeyi isteyecektir ancak dişi hamileyse haliyle reddedecek ve kavga olacaktır, eğer ki çiftleşme başarılı olduysa ayırmakta fayda var

Cevabı iki yerede yazmış oldum umarım görmüşsündür :D

asmina
10.02.14, 02:16 AM
gördüüüm :) ama çok hareketli dişi ya korkuyorum bebişlere bişey olcak diye :(

sezqincavdar
11.04.14, 02:39 PM
Ben bitane Hamster aldım aradan 15 gün geçti cinsiyetinin erkek olduğunu anladım birde dişi almaya karar verdim dişiyi getirdim gelir gelmez çifleştiler ve dişi hamsterin karnı gün geçtikçe büyüdü yuvaya girerken sığmayacak şekilde tombul bişey oldu hamile olduğunu anladım birgün sabah sevmek için kafesten aldığımda karnı küçülüştü bir anda üzülmüştüm kızım hamile değilmiş demekki diye düşündüm evine bir baktımki kırmızı kırmızı bişeyler gördüm heyecandan ne yapacağımı şaşırdım korktum bakamadım daha önce duymuştum anne tedirgin olursa yavrularını yermiş iki gün sonra evinin üst kapağını açıp baktım tam 5 adet yavrulamış çok sevindim bugün 11.04.2014 Tam 7. Gün oldu kafes temizliği yapmadım Sizce yapmalımıyım yoksa anne tedirgin olup yavrulara zarar verirmi anne hamster sürekli yiyecek depoluyor evine bide ben doğumdan hemen sonra erkek hamsteri ayırdım yavrulara bişey yapar diye.

profumit
11.04.14, 05:21 PM
iyi yapmışsın ve annenin kafesini temizleme yavrular kuru yeme başlayınca temizlersin bir yavrularada asla dokunma

HANNA
11.04.14, 05:26 PM
evet.sadece istersen çiş yapdığı yeri temizle.yoksa mikroplar falan oluşur.hem de çok kötü kokar.onlar daha yavru.onlara temizlik gerek.

profumit
11.04.14, 05:31 PM
çişini nereye yaptığını bilmiyosan yuvadan en uzak olan köşeye bak talaşın rengi değişmiştir ordan anlayamadıysan al köşelerdeki talaşları kokla çişli olanı fark edersin ve oda olmadıysa hiç bir köşeye geçip kazdığını gördünmü talaşları eğer kazdığı bir yer olduysa oraya dediğim testleri yap bulamassanda temizleme kalsın

HANNA
11.04.14, 05:45 PM
ama internetde kafesi temizlemek gerekir diye okumuşdum.belki de yalnış fikir bu.

sezqincavdar
12.04.14, 12:01 AM
Evindeki küçük pencereyi kemirerek büyütmüş orayı kapı olarak kullanmaya başladı tuvalet kağıdını parçalayıp kafese koydum hamster onları yuvaya götürdü bütün talaşı yuvanın etrafına biriktirmiş tuvaletini ayrı bir yere kutunun içine yapıyor sürekli yem taşıyor yuvanın yanına biriktiriyor sanırım yavrulara hazırlık yapıyor dişiyi doğurduğundan beri sevemiyorum seversem bişey olurmu

HANNA
12.04.14, 12:03 PM
hala bekleyin sevmeyin.kafası yavrularına çok karışmış.kağıt ve ya tuvalet kağıtı bir az çok koyun.yavrulara sıcak olsun.:D:D:D

sezqincavdar
12.04.14, 02:22 PM
Bugün 8. günleri yavrular kaç gün sonra yem yemeye başlar onların kafesin içinde dolaşacakları günü sabırsızlıkla bekliyorum anneye bugün küçük bir parça yumurta sarısı ve beyaz peynir koydum bazen havuç dilimi salatalık dilimi entep fıstığı içi ceviz içi gibi ek besinler koyuyorum anne onları yuvaya taşıyor tek korkum peynir yumurta gibi bozulacak gıdaların yuvasında bulunması daha sonra yemesinden zehirlenmesinden korkuyorum yavrulardan dolayıda geri alamıyorum

HANNA
12.04.14, 05:48 PM
bozulmaması için çok az verin o zaman.ayrıca yumurtanın beyazını verin.süttən kesilince kuru yemekler yiyicekler.1 aya süttən kesilirler.peyniri de çok vermeyin.ben peynir verdikde idrarı beyaz oluyor.böbreklere zararlı.

sezqincavdar
12.04.14, 06:43 PM
bozulmaması için çok az verin o zaman.ayrıca yumurtanın beyazını verin.süttən kesilince kuru yemekler yiyicekler.1 aya süttən kesilirler.peyniri de çok vermeyin.ben peynir verdikde idrarı beyaz oluyor.böbreklere zararlı.

Peynirde tuz olduğu için zarralı olduğunu bende düşünüyorum benim dişi hamsterimin ilk yavruları daha zaten anneyi yavru almıştık ilk doğumunda 5 adet doğurdu şuan yuvada kaçı yaşıyor bilmiyorum sadece 2 günlükken sayabilmiştim anne hamster sürekli yuvasını düzenlemeyle uğraşıyor bide ben bilyeli sulukmu daha iyi yoksa bilyesizmi onu sormak istiyorum

HANNA
13.04.14, 10:42 AM
ben size bi kab koymanızı tavsiyye ederdim.çünki yavrular büyüyücek.hala suluktan su içmeyi bilmiyicekler.mesala biz çocukkən bardaktan su içmeyi biliyorduk mu.

yırtık&pırtık
13.04.14, 03:02 PM
Merhabalar. 2 disi 2 erkek gonzalesimden 2 disi de dün gece dogum yaptı. Elim ayağıma dolaşmıştı hemen dişileri ayrı kafeslere aldım. Iki adet suluk vardı ve dişilerin kafeslerine koydum. Erkeklere de sise kapağına koyup içiriyorum sık sık. Bugün gidip suluk alacağım. Bebekler anneden emdikleri için su ihtiyacları olmuyor mu? Ve annelere vermem gereken ek besinleri bilen varsa söyler mısınız cok haksız duruyorlar geceden beri yavrulariyla ilgileniyorlar.

HANNA
13.04.14, 03:45 PM
siz kafesin yanında sık-sık durmayın.erkekler için isterseniz bi kabda su koyun.ama küçük.pet şişenin kapağından büyük.bebekler hala su içemez.hala süt içiyorlar.ama yavrular artık gezmeye başladığında su koymanız gerekicek.şimdilik hayır.ama yavrular gezdmeye başladıkda bi kapda su koyun çünki yavrular suluktan su içmeyi bilmiyorlar.

yırtık&pırtık
13.04.14, 07:24 PM
su sorununu hallettim cok teşekkür ederim ilgilendiginiz için. araştırıyorum fakat bilgiler acayip karıştırdı kafamı. bebeklerimin hamile olduğundan şüpheleniyordum fakat süt içmedikleri için hafta iki kere süt falan içirmedim hamilelik sırasında. yani şuan doğum yaptılar ve vitamin, protein ihitayclarını nasıl karşılayacagımı bilemiyorum. yumurta haşladım pek yemediler. günde birden fazla farklı besin denesem sakıncası olur mu. ve sağlıklı olması için yavrularına sütün yetebilmesi için nasıl beslemem gerekiyor. elim ayağıma dolandı resmen stres yaptım sağlığını kaybetmesinden korkuyorum.

HANNA
13.04.14, 07:32 PM
ya korkmayın hiç bi şey olmaz onlara.yumurtanı doğru veriyorsunuz.yumurtanın beyazını verin ama.süt sakın vermeyin.ıshal olma ihtimali çok.meyve-sebze verin ama çok yok.yogurt da vere bilirsiniz.bu kadar yeterli bence.

HANNA
13.04.14, 07:37 PM
süt sakın vermeyin ishal olma ihtimali çok.yumurtanı doğru veriyorsunuz.ama beyaz hissesini verin.meyve-sebze verin isterseniz.ama çok yok.yogurt da vere bilirsiniz.günde farklı besin yani neyi demek istiyorsunuz.

yırtık&pırtık
13.04.14, 07:48 PM
yani diyorum ki mesela sabah yumurta verdim akşamda yoğurt versem olur mu?
bu arada bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

HANNA
14.04.14, 03:15 PM
evet tabii ki olur.

sezqincavdar
16.04.14, 11:16 PM
Merhaba Bugün 11. Günleri oldu Artık Dayanamadım Kafesi Temizledim Anneyi Elime aldım sevdim marul verdim Yavruları görmek için yuvanın üst kapağını açtım yuvanın içindeki peçete parçaları su içindeydi kapak aşırı buhar yapıyor havalandırma yerine anne kâğıt sıkıştırmış bende yemek kaşığıyla yavrıları bir kaba aldım yuvanın içindeki ıslak talaşları ve peçeteleri aldım yerine yenilerini koydum yavruları tekrar içine koydum yumurta sarısı petibör bisküvi falan koyuyorum yavrular yiyor kocaman olmuşlar 3 tanesi anneye 2 taneside babaya benziyor arada bugün yuvadan çıkanlar oldu anne onları ağzıyla geri yuvaya götürdü çok tatlılar çocuğum olsa inanın bukadar severdim :)

yırtık&pırtık
16.04.14, 11:23 PM
Merhaba Bugün 11. Günleri oldu Artık Dayanamadım Kafesi Temizledim Anneyi Elime aldım sevdim marul verdim Yavruları görmek için yuvanın üst kapağını açtım yuvanın içindeki peçete parçaları su içindeydi kapak aşırı buhar yapıyor havalandırma yerine anne kâğıt sıkıştırmış bende yemek kaşığıyla yavrıları bir kaba aldım yuvanın içindeki ıslak talaşları ve peçeteleri aldım yerine yenilerini koydum yavruları tekrar içine koydum yumurta sarısı petibör bisküvi falan koyuyorum yavrular yiyor kocaman olmuşlar 3 tanesi anneye 2 taneside babaya benziyor arada bugün yuvadan çıkanlar oldu anne onları ağzıyla geri yuvaya götürdü çok tatlılar çocuğum olsa inanın bukadar severdim :)

maşallah onlara :) benim iki annenin yavruları da 4 günlükler ve kulakları belirginleşti, çok tatlılar. bu sabah bir anne yuvadan kaçmış ve evde ara ara sonunda buldum umarım cocuklarını reddetmiyordur ama yuvaya koyduktan sonra izledim ilk başta yine kacmaya calıştı sonra yavrularının üzerine tekrardan yattı. ortalama 1 hafta sonra ben de yuvayı temizleyeyim o zaman bir sorun olmaz heralde ?

theseus
16.04.14, 11:27 PM
maşallah onlara :) benim iki annenin yavruları da 4 günlükler ve kulakları belirginleşti, çok tatlılar. bu sabah bir anne yuvadan kaçmış ve evde ara ara sonunda buldum umarım cocuklarını reddetmiyordur ama yuvaya koyduktan sonra izledim ilk başta yine kacmaya calıştı sonra yavrularının üzerine tekrardan yattı. ortalama 1 hafta sonra ben de yuvayı temizleyeyim o zaman bir sorun olmaz heralde ?

Yavrular tamamen tüylensin kendine gelsin artık 1 haftamı olur 10 günmü olur o sürede değiştirebilirsiniz ama ben ne olur ne olmaz diyip bekliyorum değiştirmiyorum.

yırtık&pırtık
16.04.14, 11:33 PM
Yavrular tamamen tüylensin kendine gelsin artık 1 haftamı olur 10 günmü olur o sürede değiştirebilirsiniz ama ben ne olur ne olmaz diyip bekliyorum değiştirmiyorum.

peki sizce anne neden yavrularını bırakıp kaçtı:/

theseus
16.04.14, 11:39 PM
peki sizce anne neden yavrularını bırakıp kaçtı:/

Kaçtı dersen kafesten ise bu gayet normal birşey zaten boşluğu buldukları anda koşup gidiyorlar. Geri dönerler elbet yavruları bırakamazlar ama belki girememiştir tekrar. Yavrulara kokunuz bulaştıysa vs rededebilir yada yiyebilir.

yırtık&pırtık
16.04.14, 11:46 PM
Kaçtı dersen kafesten ise bu gayet normal birşey zaten boşluğu buldukları anda koşup gidiyorlar. Geri dönerler elbet yavruları bırakamazlar ama belki girememiştir tekrar. Yavrulara kokunuz bulaştıysa vs rededebilir yada yiyebilir.

yok yavrulara hiç dokunmadım. kafesin ikinci katına cıkan bir kaydırak vardı üst kattaki koşu topları çıkıktı kaydırakta yoktu. kaydıragın boşluguna tutunuyor cıkmaya calısıyor izledim bir süre 10 denemenin 9unda düşüyor ama zorladı ve cıktı ordan masaya atlayıp masadan yere atlayıp 2 tane oda geçip mutfak dolabının en köşesinin en dibine girmiş. korkmuş gibiydi hemen aldım ve yavrularının yanına koydum. umarım kötü bişey olmaz:(

HANNA
17.04.14, 09:16 AM
iyi yapmışsınız.yuvasının su içinde olması belki de çok zararlı olurdu yavrulara.ama sık-sık temizlemeyin.:D:D:D

buğsenaa
18.04.14, 06:57 PM
Öncelikle hepinize merhabalar.Benim bir sorum olucak hamsterım yavruladı şuan yavrular 10 günlük ben anneye yumurta yedirirken onlarda çıkıp yumurta yemeye başladılar. Bunun ona zararı olurmu acaba :confused:

HANNA
18.04.14, 07:39 PM
hayır hiç bi zararı olmaz.ilk önce yavrular yumşak şeyler yemeye başlarlar.sonra sert qidalar yeyerler.

sezqincavdar
21.04.14, 01:17 AM
iyi yapmışsınız.yuvasının su içinde olması belki de çok zararlı olurdu yavrulara.ama sık-sık temizlemeyin.:D:D:D
Hergün Yuvayı Temizliyorum Hergün Su İçinde Oluyor Ben Anenin Suluktan Götürüp Yuvanın Duvarlarına Püskürtebileceğinden şüpelendim Sık Sık Suluktan Su İyiyor Bugün 15. Günleri Yavruların Gözleri Açıldı Yavaş yavaş kafeste dolanmaya başladılar bide boruya çişlerini yapıyorlar anne oradan yalayıp temizliyor yavrular için su koymalımıyım artık bide annenin yuvaya götürdüğü yemler su içinde oluyor onları atmak zorunda kalıyorum kuruttum tekrar verdiğimde anne almıyor Anne hamsterimin 12 adet memesi var bugün saydım 5 adet yavruyu ilk yavruları olmasına ragmen sağlıklı bir şekilde profosyonelce büyüttü ikinci doğumunda zannedersem 15 adet yavru yapar :)

HANNA
21.04.14, 02:03 PM
su kabını mutlaka koy artık.yavrular hala bilmedikleri için boruya çiş yapıyorlar.yaptıklarınıza katılıyorum.

sezqincavdar
22.04.14, 12:46 AM
Yavruları elime alabilirmiyim 16. günleri Birde babalarını yanlarına koysam geri almak suretiyle bişey yaparmı bende başında beklicem yavrular kıvırcığa bayılıyorlar sürekli kıvırcık veriyorum bi zararı olurmu elma havuç salatalık dilimleyip kafese koyuyorum biyerde okumuştum sulu şeyler isal edebilir diye

HANNA
22.04.14, 04:35 PM
hayır bence yavrulara dokunma.1 aylık olsunlar sonra.annelerini de ayırmak zorunda olucaksın.çünki anne yavruları artık redd edicek.ama istersen kontrole al ayırma.ne zaman uslu durmazsalar o zaman ayır.bananı annenin yanına sakın koymayın.yeniden çiftleşe bilirler.anne doğum yapmaktan öle bilir.çok sebze falan vermeyin ishal olurlar.

sezqincavdar
23.04.14, 05:11 AM
hayır bence yavrulara dokunma.1 aylık olsunlar sonra.annelerini de ayırmak zorunda olucaksın.çünki anne yavruları artık redd edicek.ama istersen kontrole al ayırma.ne zaman uslu durmazsalar o zaman ayır.bananı annenin yanına sakın koymayın.yeniden çiftleşe bilirler.anne doğum yapmaktan öle bilir.çok sebze falan vermeyin ishal olurlar.

Yavrular sürekli ciyak ciyak ses çıkarıyor birbirleriyle oynuyormu kavgamı ediyor anlamıyorum anne bazen yuvanın içinde bazen boruda bazende evin içinde uyuyor ama sürekli yuvaya yiyecek taşıyor günlük bir yaprak kıvırcık koyuyorum yavrular çok seviyor bugün suluktan su içerken gördüm öğrenmişler büyük mavi kapakla su koyuyorum döküyorlar yavruların kimisi çok büyüdü kimisi çok küçük sanırım erkekler dişilerden daha hızlı büyüyor dün kafesin kapısı açıktı elime geldi yavru oy annem dedim elimden kaçtı yere düştü öldü sandım ölü taklidi yapmış sonra aldım geri koydum kafese biraz sersemledi sonra yuvaya gitti çok korktum öldüğünü düşündüm elime almama rağmen anne reddetmedi

HANNA
23.04.14, 03:23 PM
elinizde düştüyünde ölmeye bilir.ama travma falan da ala bilir.yavrularınızın işi baya iyi gidiyor.

sezqincavdar
24.04.14, 08:55 AM
Aşırı çiş yapıyorlar kafes günlük su içinde kalıyor hergün temizlemem gerekiyor Allahtan 5 tane yavru 10 tane olsaydı kesin evi su basardı :D

HANNA
24.04.14, 01:29 PM
onun için de büyüdükden sonra hepsini bir kafesde beslemek mümkün değil.

sezqincavdar
25.04.14, 10:06 AM
son olarak dişi hamsterimin cinsini öğrenmek istiyorum erkeğine suriye denildi ben gonzales biliyordum aldığım petshop cinslerini gonzales demişti Tam emin olamadığım için birde bunun cinsini öğrenmek istiyorum tşkler
[Only Registered Users Can See Links]

HANNA
25.04.14, 02:03 PM
şirin bi suriye hamsteri.

profumit
25.04.14, 05:21 PM
ikiside suriye seninkiler o petshop bilmiyodur ne olduğunu

sezqincavdar
29.04.14, 11:38 PM
Yavrular 25 günlük oldular anne hala yavrularla ilgileniyor ben hepsini elime alıyorum yavruların yanına babalarınıda koydum hepsini tek tek kokladı yavrularda babayı kokladılar annede yanlarında çifleşme gibi bir şey olmadı yarım saat gözlem altında yanlarında bıraktım şimdi aldım yavruların 4 tanesi dişi birtanesi erkek erkek olanı çok cılız zayıf her nedense dişiler anneleri kadar oldular hergün çeşit çeşit yiyecekler veriyorum yalnız yavruları elime alınca viyaklıyor çok korkuyorlar hepsi sırayla sabaha kadar çark çeviriyor anne yavruları atınca erkek olanı babanın yanına koyacam dişiler anneleriyle ömür boyu yaşayabilirler ben yaşadıkça çocuğum gibiler çok seviyorum onları yarın resimlerini çekip paylaşacam sizlerle :)

HANNA
30.04.14, 02:23 PM
sabırsızlıkla resimlerini bekliyorum.

profumit
30.04.14, 05:51 PM
suriyeler birlikte yaşamaz hata etme gidip gonzales alsaydın keşke başta o hayvanlara yazık değilmi şimdi bir sabah kalkıp iki kafestede bir erkek bir dişi bulursan şaşırma

HANNA
30.04.14, 07:10 PM
ben bi şeyi anlamıyorum.her yerde suriyeler birlikde yaşayamaz yazılıyor.tabii bunu kabul ediyorum.doğru bi fikir gibi de kabul ediyorum.ama petshopda güzel de birlikte kalıyorlar.

profumit
30.04.14, 07:51 PM
çünkü petshoptakiler salaklar ve kafesin içinde sadece talaş suluk ve çark var hamsterlar artık birlikte yaşamak zorunda kalıyolar anlaşma yapıyolar kendi aralarında başka açıklama olamaz yani ve sahiplenebilcekleri bir şey yok yaşamak için anlaşmak zorundalar

HANNA
30.04.14, 08:07 PM
petshop sahiplerinin başka bi çareleri yok ki.mesala 10 hamster yavrusu.bunlar için 10 kafes mi ayırmalılar.ama bir şeyi dişilerle erkekleri ayıra bilirler.

sezqincavdar
01.05.14, 02:04 AM
Ben almadan önce araştırdım gonzales almaya karar verdim fakat petshop bana gonzales diye suriye vermiş bilemedim şimdi yavrular ve anne hep beraber yaşıyor şuana kadar kavga olmadı birbirleriyle oynuyorlar çarka biniyorlar kafes içinde küçük kutlardan evler yaptım isteyen istediğinde kalıyor kimini tuvalet olarak kullanıyorlar henüz anne süt veriyor yavrularına ama bugün yuvaya taşıması için yem verdim almadı artık bırakacak galiba yavruları bu arada resim çekemedim yavrular çıkmadı yarın kafes temizliği yapacam ozaman resimide çeker paylaşırım :)

profumit
01.05.14, 12:41 PM
internette araştrısan görürsün hanna 30x30x30 büyüklüğündeki kafeslerde gözlerde kalıyor her bir hamster avrupadai petshoplarda yani çok zor bir şey değil yapmak isteyen yapar ama biz hala gelişemedğimiz için :D ve sezgin şuan kavga etmiyolar diye ilerdede öyle olcak diye bişey yok seninkiler daha süt içiyo ondan öyleler

HANNA
01.05.14, 01:07 PM
ne zaman sıkı-sık kavqa etseler ayırırsın.bi de gonzales alma.en iyisi suriye.suriyeler insana daha iyi alışıyor.:D:D

sezqincavdar
01.05.14, 07:46 PM
Dün gece erkek olan Yavruyu aldım çok zayıf cılız bişey arka ayağı yaralanmış sanırım diğer yavrular yada anne ona saldırıyor yada çark çevirirken sakatlandı bugün kafeslerini temizledim o yavru yürüyemiyordu ayağına bakayım dedim çok korkuyor elime alınca çok fazla kaka yapıyor resimlerini çekmeye çalıştım ama yerlerinde birtürlü durmak bilmediler ancak bukadar çekebildim içlerinde en zayıf olan erkek [Only Registered Users Can See Links]

profumit
01.05.14, 10:44 PM
siyah beyazlar çok tatlıı

HANNA
02.05.14, 03:00 PM
ne bilim belki de ne zamansa ölücektir.bazen de böyle hayvanlar aniden büyüyüb güçleniyorlar.ama size bi önerim var.en zayıfı digerlerinden ayrı tutun.mümkünse bi plastik saklama kabından onun için kafes düzeltin.böyle hayvanlar ayrı yaşamalı.belki o zaman güçlendi.ona ayrıca bi bakım,ilgi lazım.başkaları ile birlikde oldukda ona yaşamaya izin vermiyorlar:D:D

sezqincavdar
02.05.14, 06:45 PM
Dün Topallaya topallaya çarka çıktı sakat bacağıyla çark çevirdi hayert ettim ona benzeyen diğer yavruda erkekmiş bu sabah anneninin erkek yavruya saldırdığını gördüm dünde babanın yanına koydum dişiyi çifleşme olmadı eğer olsaydı geri alacaktım fakat dişi babayada saldırdı anne çok asabi davranıyor erkek yavruları babanın yanına koysam bişey olurmu
zayıf olan erkeği üçüncü bir kafesim var ona koysam Çok üzgünüm yaa neden birlikte yaşamak istemiyorlarki ne güzel kalabalık bir aileler Aklım almıyor doğuruyor can havliyle onları emzirip büyütüyor büyüyüncede öldürmek için saldırıyor siyah beyaz yavular babaya benziyor siyah gözlü onlar diğerleri kırmızı gözlü anneye benziyor erkekler çok güzeller beyaz olanın adını beyaz koydum gri olanın adı ayaz siyah beyazlara karabaş diyom :D

HANNA
02.05.14, 09:23 PM
hayır babanın yanına koyma.bi bakarsın yavrular ölmüş.anneni de koyma.biri sonuçda öle bilir.yavrunun ayağını bi şeyle sar istersen mikrop geçmesin.yara küçükse korkusu yok.zavallı yarasına göre zayıflamış.

sezqincavdar
03.05.14, 01:55 AM
hayır babanın yanına koyma.bi bakarsın yavrular ölmüş.anneni de koyma.biri sonuçda öle bilir.yavrunun ayağını bi şeyle sar istersen mikrop geçmesin.yara küçükse korkusu yok.zavallı yarasına göre zayıflamış.

Arka sağ bacağında iç tarafında mercimek tanesi kadar soyulma var çark çeviriyor yemesi içmesi iyi anneyle babayı odada saldım ikiside geziyor çifleşmiyorlar yavruların yanına babayı koydum beyaz olan dişiyle çifleşmek istedi geri aldım yavrular daha bir aylık olmadı çifleşmeye başlamaları çok tuhaf iki yavru erkeği ayrı bir kafese alıyorum bide çark koydum iki adetde küçük kutulardan ev bu arada bugün kuru hurma doğradım bayıldılar en sevdikleri yiyeceklerden biri olmalı yerim yaa ben bunları bazen dayanamıyom yiyesim geliyor çok tatlılar :)

HANNA
03.05.14, 09:17 AM
bacağı öyle de kötü diyil.sen onu ayrıca bi kafese aldın mı.

sezqincavdar
03.05.14, 08:45 PM
Henüz almadım şuan hep birlikte mutlu mesut yaşıyorlar birbirleriyle sürekli oynuyorlar acayip sesler çıkarıyorlar baba hamster yerinde duramıyor sürekli onların kafesine gitmek istiyor suluktan su içmeyi öğrendiler o cılız olan erkek yavru çok güzel rengide gözleride anne hamster çok masumlaştı elime alıyom gitmiyor bile okadar uysalki yerim ben onu :)

HANNA
04.05.14, 11:47 AM
o zaman zayıf olanı ayırma.

sezqincavdar
05.05.14, 12:35 AM
Hepsi bir arada duruyorlar gayet mutlular ara sıra birbirleriyle oynaşıyorlar bakımlarını düzenli olarak yapıyorum yedikleri yanlarında yemedikleri arkalarında çok rahatlar babalarınıda bazen yanlarına koyuyorum hep birlikte yaşıyorlar çifleşmek istediği an geri alıyorum babayı bacağı sakat olan yavru yavaş yavaş iyileşiyor şuan anne ve babayı odada saldım ikiside kapının altına sıkıştırdığım bezi parçalamaya çalışıyorlar akıllarınca evden kaçacaklar :D

HANNA
05.05.14, 01:58 PM
bi de bu yavruları büyüdüklerinde ne yapıcaksınız.söylemeyimin sebebi bu-yavrular büyüdükde bir-birileri ile çiftleşmeye başlıcaklar.tabii ki o kadar yavru için de ayrı-ayrı kafesler alamazsınız.sonra büyüdüklerinde de hiç kimse almıcak onları.ama karar yine de sizin.

sezqincavdar
05.05.14, 10:37 PM
Ben erkekleri babalarıyla ayrı kafeste tutarım kavga ederlerse petshoplara yem karşılığında veririm çünkü bunlaraın bakımları oldukca zor bide 7 tane olunca kafes temizliği birkaç günde bir yapılması gerekiyor siyah yavrular babalarına benziyor yalnız tüylü değiller anneleri gibiler beyaz anneleri gibi kırmızı gözlü tüysüz diğer iki gri erkek yavrular babaları gibi tüylü yalnız anneleri gibi kırmızı gözlü siyah yavruyu elime aldım alt dişinin biri diğerinden kısa sanırım kırılmış sesimi duyduklarında hemen yıuvalarından çıkıp geliyorlar çok şekerler çok ttalılar bide elime aldığımda korkup işemeseler yada kaka yapmasalar :D

HANNA
06.05.14, 05:58 PM
yavrunun dişi kırılmış bence de.

sezqincavdar
08.05.14, 07:56 AM
Bugün tekrar baktım düzelmiş diğer dişinide kendisi kırdı sanırım ve babayı severken farkettim babanın dişinin biriside diğerinden kısa kafes kemirdikleri için dişlerini kırıyor olabilirlermi yavruları başbaşa bıraktım anneyi ayrı kafese babayıda ayrı kafese aldım yavrular yavaş yavaş alışıyor bana ben sizden hangi yem daha iyi ve hangi marka yem almamı tavsiye edersiniz onu soracaktım quik marka yem kullanıyorum günlük yemliklerini dolduruyorum sabaha bitiyor yuvalarına bakıyorum oradada yok sanırım hepsi keselerinde saklıyor yada çok yem yiyorlar

buğsenaa
08.05.14, 09:50 AM
Yavrular bir kaç gün sonra 1 aylık olucak ama benim size bir sorum daha olucak. Şuan elimde iki tane hamster var biri duman(erkek) biri bal (dişi) bugün ikisinin kafesini ayırdım anca cinsiyetleri tam olarak belli olmaya başladı. Bugün dişiyi elime alıp sevdiğimde karnı birar şiş gibi yani dumanın karnı gibi değil önceden annelerinin karnıda öyle olmuştu ben bu şekilde anladım hamile olduğunu.Acaba yaklaşık 1 aylık yavru hamile kalabilir mi ?

sezqincavdar
08.05.14, 01:39 PM
Bence hamile değildir benimkilerde bir aylık oldular fakat dişiler erkeklerden daha şişman erkekler cılız zayıf

profumit
08.05.14, 06:10 PM
bence olabilirde olmayabilirdi kesin bir şey söyleyemeyiz zamana bırakıcaz ama duman baba olmuşsa güzel olabilir bence :D siz yinede iyi besleyin :D zararı olmaz sağlıklı beslenmenin hayvana hamile değilsede hamileliğe hazır olur aynı zamanda dumanıda besleyin yumurtalarla peynirlerle :D

buğsenaa
08.05.14, 06:45 PM
En iyisi bekleyipte görmek o zaman ben sizin söylediğiniz gibi iyi bakıyım ona

profumit
08.05.14, 06:55 PM
aynen doğumada hazırlıklı olun :D

buğsenaa
08.05.14, 11:11 PM
o kadar küçük bir hamster yavrulara bakabilir mi acaba

profumit
08.05.14, 11:13 PM
bakar niye bakmasın :D eskiden 10 yaşında anne olan kadınlar varmış onlar nasıl bakıyodu :D

HANNA
09.05.14, 09:12 AM
Bugün tekrar baktım düzelmiş diğer dişinide kendisi kırdı sanırım ve babayı severken farkettim babanın dişinin biriside diğerinden kısa kafes kemirdikleri için dişlerini kırıyor olabilirlermi yavruları başbaşa bıraktım anneyi ayrı kafese babayıda ayrı kafese aldım yavrular yavaş yavaş alışıyor bana ben sizden hangi yem daha iyi ve hangi marka yem almamı tavsiye edersiniz onu soracaktım quik marka yem kullanıyorum günlük yemliklerini dolduruyorum sabaha bitiyor yuvalarına bakıyorum oradada yok sanırım hepsi keselerinde saklıyor yada çok yem yiyorlar

kullandığınız yemin markası fark etmez.sebze,yogurt,yumurta,sosis,kaynadılmış tavuk eti,ırmık,bişmiş makarna,bişmiş karabaşak.bunlardan verin ki ağız tatları değişsin.böyle şeylere olan ihtiyyaclarını ödeye bilsinler.:D:D:D:D

HANNA
09.05.14, 09:13 AM
Yavrular bir kaç gün sonra 1 aylık olucak ama benim size bir sorum daha olucak. Şuan elimde iki tane hamster var biri duman(erkek) biri bal (dişi) bugün ikisinin kafesini ayırdım anca cinsiyetleri tam olarak belli olmaya başladı. Bugün dişiyi elime alıp sevdiğimde karnı birar şiş gibi yani dumanın karnı gibi değil önceden annelerinin karnıda öyle olmuştu ben bu şekilde anladım hamile olduğunu.Acaba yaklaşık 1 aylık yavru hamile kalabilir mi ?

sizin sorunuza öbür konuda cevap verdim.

sezqincavdar
12.05.14, 04:44 AM
Benim hamsterlarım anne hariç baba ve yavurlar hep bir arada yaşıyor yavrular 38.gününü tamamladı ben hiç kavga görmedim çok iyi anlaşıyorlar büyük bir kafes içine 4 tane çark koydum bolca yem su ve günlük yumurta peynir marul havuç elma maydonoz gibi ek gıdalarda veriyorum fakat yavrular hala bana alışamadı nezaman elime almak istesem kaçıyorlar anne ve baba gel dediğim an hemen geliyor anneyide diğerlerinin yanına koymak istediğimde yeni doğum yaptığı için baba sürekli çifleşmek istiyor bu yüzden ayrı tutuyorum görseniz yavrular okadar tatlılarki cılız olan hala cılız babaya benzeyen iki siyah onları çok seviyom keşke biri erkek biri dişi olsaydı

HANNA
12.05.14, 05:59 PM
o zaman baba ve anneyi kendinize nasıl alıştırdınızsa yavruları da o yöntemle alıştırın.
fotoğraflarını bekliyorum.:D:D:D

sezqincavdar
14.05.14, 06:44 PM
Yok bu yavrular bana alışmıyacaklar beyaz olanı elime aldım öpüp seviyim dedim elimi ısırdı siyah olanlar bazen elime geliyor bazen korkuyor diğer iki erkek cılız olan aşırı korkuyor resimdeki erkek cılızın aynısı siyah olan dişi şimdi bunlar hep bir arada haberim yokken çifleşme olurmu 40 günlük oldular eğerki çifleşme olursa kardeş oldukları için yavrularda sakat olma riski varmıdır [Only Registered Users Can See Links]

HANNA
14.05.14, 07:37 PM
kocaman olmuşlar.maşallah.nazar deymesin.
evet çiftleşme ola bilir.sakat olma riskinin olmasına inanmıyorum.

sezqincavdar
14.05.14, 09:25 PM
Bende inanmıyorum çünkü köyde koyunlar anneleriyle çifleşiyor yavrular özürlü olmuyordu siyah göz ve kırmızı göz olan hamsterlerin cinsi farklımı çünkü kırmızı gözlüler birbirleriyle oynuyor siyah gözlülerse birbirleriyle ve siyah gözlüler kırmızı gözlülerden daha uysal insana çabuk alışıyor kırmızı gözlüler çok korkaklar elime almak istediğimde işiyor yada kaka yapıyor çok korkuyorlar

HANNA
15.05.14, 01:38 PM
hayır gözlerinin renki bi fark etmez.yavrulardan albino olan var mı.

sezqincavdar
15.05.14, 10:04 PM
Albino nedir bilmiyomki :) bugün malta eriğinin çekirdeğini verdim yedi bir zararı olurmu çekirdeğin tadı acı aynı şekilde kayısı çekirdeğinin içini çıkarıp verdim oda acı ama yiyorlar albino şu resimdekiyse aynısı var [Only Registered Users Can See Links]

HANNA
16.05.14, 10:03 AM
evet resimdeki albino.hayır öyle şeyler vermeyin hamsterlere.insan bile o çekirdeklerden zehirleniyor.hemen götürün o şeyleri.

sezqincavdar
16.05.14, 06:53 PM
Bugün siyah yavrunun birisi yuvadan bana bakarken esnedi birde ne göreyim alt dişinin birisi kökten kırılmış beyaz yavrununda dişinin biri diğerinden kısa aceba geceleri kafes kemirdikleri içinmi kırılmış yoksa yedikleri yemlerden dolayımı kırılmış çok üzüldüm yaa onun için ne yapabilirim o şekilde yem yiyebilirmi tek alt dişiyle zor yer sanırım

HANNA
17.05.14, 09:54 PM
hiç bi şey olmaz.kendileri idare edicekler.diş kırılması çok sebebden ola bilir.evet sert kidalardan.ama yem paketinin içindekileri buraya katmıyorum.yani verdiyiniz kaysı çekirdekinden falan.en esası da kefesi kemirmesinden ola bilir.dişlerini törpülemek için bi diş taşı alın.ya da plastik şişenin kapağını koyun.

sezqincavdar
18.05.14, 12:07 PM
Kayısı çekirdeğini kırarak veriyorum papağanlara koyduğumuz gaga taşı ile aynı mı bu taş kafesi aşırı kemıriyorlar sabaha kadar takır Tukur bir dakka durmuyorlar cılız olan frar ediyor iki defa kaçmayı başardı

HANNA
18.05.14, 06:33 PM
bence papağan gaga taşı ile hamster taşı aynı değil.isterseniz küçük bi tahta parçası atın.

sezqincavdar
18.05.14, 06:58 PM
Hamster kemirme tahtası aldım meyve şekilli ama kemirmiyorlar birkaç petshop baktım hamster malzemesi bulundurmuyorlar yem ve hamster dışında aksesuar bile satan yok

HANNA
18.05.14, 07:19 PM
istediklerinde kemiricekler

sezqincavdar
21.05.14, 05:38 PM
Bugün dişi kırılan hamsterin dişine baktım uzamış ikiside aynı boydaydı demekki çabuk büyüyor bunların dişleri bu arada babayla yavru çifleşti yavru olursa petshop'a verecem karşılığında hamster aksesuarları yem falan alacam tanıdığım petshop ben yemini falan veririm eger yavrulara bakamazsanız bana getirin dedi birde beyaz yavru sürekli erkeklere saldırıyor ben elime almak istediğimde benide ısırıyor.

HANNA
21.05.14, 06:16 PM
dişi uzanmamış.öbür dişini de kırıb beraberleştirmiş.beyaz yavruyu eğitdikden sonra uslu bi hamster olucak.eğitim lazım ona.

sezqincavdar
21.05.14, 10:17 PM
dişi uzanmamış.öbür dişini de kırıb beraberleştirmiş.beyaz yavruyu eğitdikden sonra uslu bi hamster olucak.eğitim lazım ona.

Daha çok babaya saldırıyor arka ayaklarından ısırıyor diğer erkek yavrularada saldırdı beyaz elede gelmiyor elime almaya kalkıncada kaçıyor habersiz yakalıyom ısırıyor elimdede durmuyor sabaha kadar diğerlerini bağırtıyor viyak diye ses çıkarıyorlar ben beyazı tek beslesem daha iyi olacak

profumit
21.05.14, 10:38 PM
sana birlikte olmazlar demiştik bildiğini okursan böyle olur işte hamsterlarına çok üzüldüm ama sana hiç üzülmedim hak etmişsin

matmazel
22.05.14, 01:48 AM
Bişey sorucam petshoplar hamile hamster satarmı acaba
??

profumit
22.05.14, 09:16 AM
farkında olmadan satabilir

sezqincavdar
22.05.14, 02:29 PM
beyazı birgün ayrı tuttum tekrar yanlarına koydum yine kanlı bir kavgaya kalkıştılar beyazı tekrar ayırdım siyah yavruda birkaç yara var bugün petshopa verecem Anladımki tek hamster beslemek daha iyiymiş benden size tavsiye kesinlikle birden fazla suriye cinsi hamster beslemeyin

HANNA
22.05.14, 03:30 PM
ayırın.ayırmakda iyi yapmışsınız.ama yaralı olanları henüz petshopa vermeyin.iyleşsinler sonra.

sezqincavdar
22.05.14, 08:24 PM
Beyaza sahip buldum beyazı veriyorum bir arkadaşım bana ver ben beslerim dedi beyaz olan bebekkende hepsinden daha hızlı büyümüştü kafesten elime gelmişti oy oy dediğim an sesimi duyup kaçmak isteyinde elimden düşmüştü öldü sanmıştım ölü numrası yapmıştı nekadar çok korkmuştum yaramaz olacağı taa başından belliymişti yaralı olan siyah hamsteri vermem onlar babalarına benziyor babaları gibi uysal ve sevimliler cılız olan erkekle diğer erkeğide verecem sadece siyah dişiler kalsın yeter onlardan birer defa yavru alacam yavruları petshopa verecem Böylelikle yem veya talaş ihtiyacımı karşılamış olacam

sezqincavdar
23.05.14, 03:13 AM
Saldırganlaşan yavrunun resmini paylaşmak istedim aklıma birde hamile olabilirmi şüphesi takıldı diğer erkek yavruyla çifleşmiş olabilirlermi hamilelikten dolayı hırçınlaşmış olabilirmi neden derseniz sürekli biryerlere yem taşıyor üstünü kapatıyor girdiği yuvaya diğer hamsterler girdiğinde onlara saldırıyor beyazı elime aldım memeleri belirginleşmeye başlamış karnındada hafif şişlik var [Only Registered Users Can See Links]

HANNA
23.05.14, 02:47 PM
Saldırganlaşan yavrunun resmini paylaşmak istedim aklıma birde hamile olabilirmi şüphesi takıldı diğer erkek yavruyla çifleşmiş olabilirlermi hamilelikten dolayı hırçınlaşmış olabilirmi neden derseniz sürekli biryerlere yem taşıyor üstünü kapatıyor girdiği yuvaya diğer hamsterler girdiğinde onlara saldırıyor beyazı elime aldım memeleri belirginleşmeye başlamış karnındada hafif şişlik var [Only Registered Users Can See Links]
fotoğrafdan anlayamadım ama dediklerinizin hepsi hamileliyin belirtileri.evet çiftleşe bilirler ama bu olmamalı.yavruya çok zararlı.

HANNA
23.05.14, 02:56 PM
Beyaza sahip buldum beyazı veriyorum bir arkadaşım bana ver ben beslerim dedi beyaz olan bebekkende hepsinden daha hızlı büyümüştü kafesten elime gelmişti oy oy dediğim an sesimi duyup kaçmak isteyinde elimden düşmüştü öldü sanmıştım ölü numrası yapmıştı nekadar çok korkmuştum yaramaz olacağı taa başından belliymişti yaralı olan siyah hamsteri vermem onlar babalarına benziyor babaları gibi uysal ve sevimliler cılız olan erkekle diğer erkeğide verecem sadece siyah dişiler kalsın yeter onlardan birer defa yavru alacam yavruları petshopa verecem Böylelikle yem veya talaş ihtiyacımı karşılamış olacam
boşu boşuna hayvanı yavrulatıb eziyyet vermeyin ona.yazık değil mi o.biliyorum petshopda yemler çok paha.hiç 1 ay da yetmiyor.o zaman bi dükkana girin.hamster için çekirdek,nohud,buğda,fasulye(aklınıza uzun yeşil bi fasulye gelmesin.yani içindeki çekirdekleri ayrıca satılıyor),yarım nohut,mısır,karagöz,fısdık, ve b.şeylerin hepsinden bir avuc alın.ve eve geldikde hepsini bi kaba döküb karıştırın.karışık olsun.inanın o kadar iyi olucak ki.uzun süre hamsterlere yeticek.tahmini 3-4 ay.belki de daha çok.:p:p:p:p

sezqincavdar
23.05.14, 06:04 PM
İnanın antep fıstığı bile alıp veriyorum badem içi kabuklu fıstık alıp içini çıkarıyorum beriyorum sonra kavrulmamış ay çekirdeği köyden kabak çekirdeği getirttim sırf onlar için karpuz alıp çekirdeğini veriyorum yeminle söylüyorum hiç bir eksiklerini bırakmıyorum bütün günümü onlara bakarak geçiriyorum ben çölyak hastasıyım çalışamıyorum aşırı güç kaybım var evdede canım çok sıkılıyor bende bu hayvanlarla zaman geçiriyorum hamile olduğunu sanmıyorum diğer erkek yavruda hırçınlaştı cılız olanı öldürüyordu elinden aldım bunların içgüdüsünde var demekki yuvasını yada sakladığı yemleri diğerleriyle paylaşmayı sevmiyorlar şuanda beyaz yalnız baba ve diğer erkek bir arada anne yalnız diğer iki siyah yavru beraber ama onlarda kavga etmeye başladı onlarıda ayıracam iki adet kafes daha almayı düşünüyorum temizliklerini düzenli olarak yaptıktan sonra ortada ne koku kalıyor nede pis bişey tertemiz yaşayıp giderler.

sezqincavdar
23.05.14, 06:20 PM
fotoğrafdan anlayamadım ama dediklerinizin hepsi hamileliyin belirtileri.evet çiftleşe bilirler ama bu olmamalı.yavruya çok zararlı.

Ben annelerini aldığımda bundan daha küçüktü geldiği gün çifleşti ve 16 gün sonra doğurdu 5 adet yavruya çok iyi baktı bunun hamile olma ihtimali yok gibime geliyor

HANNA
24.05.14, 08:51 AM
o zaman beklemek lazım.günbegün belirtilenicek artık.bekleyin o zaman:D:D:D:D

sezqincavdar
25.05.14, 03:08 AM
Babaylamı çifleşti aceba yoksa erkek yavruylamı sürekli takip ediyordum ne ara çifleşmiş olabilir bugün beyazın karnı birazdaha şişmiş ve memeleri iyice belirginleşmiş yüzde yüz hamile olduğunu düşünüyorum bu çok kötü oldu tamda beyaza yeni sahip bulmuşken artık doğum yapana kadar yavrularını büyütene kadar veremem beyaz artık benden korkmuyor elime geliyor vermeyede kıyamıyorum keşke köyde olsaydım ben onlara birsürü ev yapardım hiç birinide kimseye vermezdim :)

HANNA
25.05.14, 07:47 AM
o kadar yavruyu napıcaksız.?:eek::eek::eek::eek:
bu da 5-6 tane yavrularsa ne kadar hamsteriniz olucak?:eek::eek::eek:
o zaman beyazı vermeyin başka yavruyu verin.:):):)

sezqincavdar
25.05.14, 08:44 AM
Bende öyle düşünüyorum beyazı vermem belki yavru çogalsın en azından nesilleri devam eder ben akrabalara arkadaşlara dagıtırım eminim bakmak isteyecekler

HANNA
25.05.14, 12:00 PM
o zaman hemen işe başlayın.

sezqincavdar
26.05.14, 07:49 AM
Beyazın karnı bugün dahada şişmiş sanırım doğum bir iki güne kadar gerçekleşir,
Diğer iki siyah dişilerde aşırı kavga ediyor zaten siyah dişinin birisi babayla çifleşmişti yüzde 80 oda hamile diye düşünüyorum bugün 6 gün oldu çifleşeli ama karnında şişlik henüz yok erkekler iyi anlaşıyor hep birlikte bir kafeste yaşıyorlar bazen aynı yuvada beraber uyuyorlar bazen ayrı yuvalarda uyuyorlar anne zaten yalnız yaşıyor doğum yapan dişileri kesinlikle erkeklerin yanına koymucam ikinci defa doğum yapmalarını istemiyorum şimdilik bütün hamsterlerin keyifleri yerinde sadece büyüdükleri için çark çeviremiyorlar netten baktım 28 cm çapında bir çark gördüm 60 tl fiyatı var çok pahalı geldi daha ucuza bulursam birden fazla almayı düşünüyorum

HANNA
26.05.14, 03:03 PM
böyle gitse sizi hamster basıcak.:D:D:D:D

yırtık&pırtık
26.05.14, 03:10 PM
Benim de iki disi gonzalesim aynı gun doğurdular ve yavrularla birlikte 14 tane oldular koku acayip arttı yavrular büyüdüler 12 Nisan da doğmuşlardi. Şimdi ise yavrulardan bi kısmını vermem gerekiyor günde iki kere Talas değiştiriyorum 4 tane kafes var cok zor oluyor. Ama oyle bağlandım ki hepsine hangisini verecem diye günlerdir düşünüyorum ve karar veremiyorum. Yani ben diyorum ki çiftleştirme bi daha herseyiyle zor oluyor:) suan haremlik selamlik kızlar ayrı erkekler ayrı duruyor:))

sezqincavdar
26.05.14, 08:13 PM
Benim 7 adet hamsterim var dişilerin hepsi ayrı kafeslerde erkekler bir kafeste dişilerin ikisi hamile siyah renkli olan dişi bir haftalık hamile beyaz olanı bilmiyorum çifleşirken görmedim ama karnı burnunda bugün yarın doğurabilir gerçekten dediğiniz gibi bakımları oldukca zor günlük talaş değiştirmessek evi koku basıyor ben yeni doğacak yavruları petshopa verecem karşılığında hamsterime aksesuar yem falan alacam :)

yırtık&pırtık
27.05.14, 01:18 AM
Hamilelik döneminde saldirganlastigi söyleniyor ben ikisinin de hamile olduğunu bilmiyordum ama hic bi sıkıntı olmadı kavga gibi. Doğurmadan yarım saat once acaba hamile mı dedim ve kızlarım cevaplarını verdi:) doğumdan sonra yapman gerekenler hakkında bilgin var mı bilmiyorum ama sunu söyleyeyim en önemli şey yavrulara kesinlikle doğurma ve ayrı kafeste sessiz bi yere koy cok stresli oluyorlar kafesi sadece su ve yem degisimleri icin ac. Yavrular 2-3 haftalık olana kadar temizlik yapma yuvada. Bide ben iki günde bir yumurta haşlayıp verdim aradaki günlerde de ceviz, havuc, haslanmis mercimek gibi ek besin verdim. Protein ihtiyaclarını karsilayamazsan yavrularını yiyebiliyor. Benimkilerde oyle bi sıkıntı hic çıkmadı maşallah hepsi sağlıklı. Ayrıca suan günde 1 degil 2 kere Talas değişimi yapıyorum. Ben de bebeklerimin karşılığında yem ve vitamin alcam. Kiyamiyorum yeme değişmeye ama bakamıyorum maalesef..

sezqincavdar
27.05.14, 06:09 AM
Ben 5 hamstere bakarım ama fazlasına bakamam buyüzden yavrular dünyaya gelince 1 aylık oldukları zaman petshopa verecem bende aynen senin gibi yapıyorum hergün kafeslerini temizliyorum çok çabuk kirletiyorlar karton kutulardan ev yapıyorum kutuyu kemiriyorlar tuvalet kağıdını parçalayıp yuvalarına koyuyorum yumuşak yatsınlar diye kafes tabanına talaş koyuyorum birkaç günde bir haşlanmış yumurta bende veriyorum sonra maydonozu çok seviyorlar bir demet alıyorum su bardağına su koyuyorum maydonuzlar içinde solmuyor bir hafta yediriyorum marul havuç haşlanmış patates peynir sonra kabuklu fıstık alıp çıkarıyorum veriyorum keçiboynuzu alıyorum doğrayıp veriyorum kardeşim günlük iş yerinden antep fıstığı getriyor hergün ikişer üçertane yediriyorum kısacası yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında bitek çark sıkıntım var büyüdüler çeviremiyorlar küçük geliyor büyük çark bulamadım eminönüne gidecem bu hafta ordan birkaç tane almayı düşünüyorum çok seviyorum kerataları bide korkmaları olmasa kucaklaşıp yatacam onlarla :)

sezqincavdar
27.05.14, 06:14 AM
Şuanda benim beyaz doğum yapıyor elma vermek için kafesine gittim birde ne göreyim bişey yalıyor birtane yavru çıkmış kurulamaya çalışıyor ve kan vardı beni gördü stres yapmasın diye elmayı koydum kafesi kapattım bugün tam sonucu yazarım ben çok şaşırdım beyaza karnı iki günde şişti hemen doğurdu diğer kardeşlerine saldırıyor diye ayırmıştım hiç aklıma gelmemişti hamile olabileceği sürekli gözlem altında tutuyordum çifleşmeyi nasıl göremedim hayret ettim en merak ettiğim şey babaylamı çifleşti yoksa kardeşlemi çünkü erkek dişi hepsi bir arada yaşıyorlardı bitek siyah dişiyle baba çifleşti geçen hafta ama dişinin karnında bir değişiklik yok hamile olduğu kesinde çünkü erkek hamsterlerin testesteronlarına saldırıyor :)

yırtık&pırtık
27.05.14, 12:04 PM
Maşallah beslenmeleri cok güzelmiş. Çarklar bende de eksikti ve petshoptan aldıklarım biraz pahalıydi. [Only Registered Users Can See Links] diye bi sitede var metal çarklar bile 7-8tl idi. Gerçi benimkiler gonzales ve 12cmlik çarklar bile iyi geliyor. Gonzalesin varsa o boy kucuk gelmez diye düşünüyorum.

sezqincavdar
27.05.14, 11:43 PM
Gonzaleslerim yok malisef suriye cinsi hepsi ve aşırı büyüyorlar hepsi tombul tombullar baba çok hareketli hiç yerinde durmuyor salona çıkarıyorum uykusu gelene kadar geziyor uykusu gelince ayaklarıma tırmanıyor bende kafesine koyuyorum yalnız çok abaza sürekli çifleşmek istiyor Bu arada beyazın toplam 5 adet yavrusu olmuş az önce haşlanmış yumurta verdim saydım birde beyazı elime aldım öptüm hiç ters tepki göstermedi hepsi beni çok seviyor beni görünce hemen yuvalarından çıkıyorlar birkere sesimi duymaları yeterli Keşke kavga etmeseler hep birlikte yaşasalar ben razıyım hergün talaş değiştirmeye onlar uslu olsun yeter :)

yırtık&pırtık
28.05.14, 10:22 AM
Kavga buyuk sıkıntı. Ben gonzaleslerimde yasamadım hic ama ondan korkuyordum. Suriyeler cok kavga ediyorlar diye duydum birbirlerine zarar veriyorlar. Dikkat etmek gerek. Benim iki anne kavga ediyordu Yanyana koyduğum an. O yüzden mecburen ayırdım. Ve mecburen 10 yavrudan 6 tanesini verdim..

sezqincavdar
28.05.14, 11:05 AM
Geçen gün iki siyah dişi kavga etti siyahın birinin karnında birden çok diş izi vardı bide onların dişleri jilet gibi tuttuğu yeri yırtıyor bugünde baba hamster oğlunu dövdü yuvada viyaklama sesleri geldi malisef bunlar tek yaşamak zorundalar çift yaşayınca mutlaka sonu vahşete dönüşebiliyor dün doğum yapan beyaz anneye haşlanmış tavuk verdim az önce yavrular jelibon gibi kırmızı kırmızı 5 adet miniminnacık şeyler :)

yırtık&pırtık
28.05.14, 01:01 PM
Yavrular sütten kesilince de anneden ayırmalısınız. Suriye'ler birbirlerine cok zarar veriyor dikkat etmek gerek.

sezqincavdar
29.05.14, 08:07 AM
Evet benim anne hamsterim yavrularına çok kötü saldırıyor bugün salona bıraktım hepsini bir baktım babayla anne çifleşmeye başlamış hemen anneyi aldım henüz birleşme olmamış allahtan tekrar hamilelik için çok erken diye düşünüyorum hemde bukadar yeter 6 ay ara vermeli baba hamster kafes tellerini kemirmekten üst dişlerini neredeyse yok edecek derecede törpilemiş alt dişleride çok kısalmış kafesi kemirmemesi için hamster kemirme tahtası aldım hiç birisi tahtayı kemirmiyor siyah dişi yavru bu ayın beşinde allahın izniyle doğum yapacak bugün kolumu dişledi elimi dişledi asabileşmiş hep köşeye yem taşıyor çok hareketli ve çok şişmanladı tombul bişey oldu toplam elimde 17 hamster var bakalım diğer iki yavru kaçar tane doğuracaklar :D

sezqincavdar
31.05.14, 01:42 AM
Benim siyah hamile yavru hamsterim çok asabileşti kafesine yem bile koyamıyorum saldırıyor kafese elletmiyor aşırı derecede şişmanladı tombul bişey oldu ayın 3 yada 4 ünde doğum yapacak Bakalım kaç yavrı gelecek dünyaya :)

sezqincavdar
04.06.14, 09:04 AM
Nihayet doğum gerçekleşti ve 8 adet minik jelibonlar dünyaya merhaba dedi inşaallah sağlıklı bir şekilde tamamı büyür toplamda 26 adet hamsterim oldu :D

HANNA
04.06.14, 01:23 PM
sağlıklı büyüsünler

furkanyasa
13.06.14, 12:29 PM
Zeytin doguralı 3 gun oldu 8 yavrum var acaba bunlar ne zaman tuylenecek bilgisi olan var mı ?

sezqincavdar
04.11.14, 02:46 AM
Ben Batırmıştım tekrardan beslemeye başladım şuan 7 hamsterim var 3 tane dişi hamsterim yavru yaptı ayrı kafeslerde besliyorum yavrular an itibariyle 9. gününe girdi ben onlar olmadan yapamıyoprum onları çok seviyorum :)

HANNA
04.11.14, 07:52 AM
yaklaşık 1 hafta sürer.

sezqincavdar
11.11.14, 05:26 AM
Toplamda 35 Adet Hamsterim Var 4 Ayrı Kafeste Bakıyorum Hepsi Çok Şekerler 4 Dişi Hamsterim Yavru Yaptı Birtanesi 9 Adet Birtanesi 8 Adet Birtanesi 7 Adet Birtaneside 3 Adet Yavru Yaptı :D

HANNA
11.11.14, 08:27 AM
bu kadar yavruyla ne yapıcaksınız.:eek::eek::eek::eek::D:D:D:D:D:D:D:D

sezqincavdar
23.12.14, 10:43 PM
Elimde 50 den fazla suriye cinsi hamster var geneli beyaz bir kaç tanede siyah rengi var bu hamsterları petshoplara vermek istiyorum almıyorlar bende bakamıyorum daha öncede besledim yüzlerce hamsterim oldu dağıttım ama şimdi kimse almıyor bende bakamaz haldeyim bu hayvanları ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim yoksa doğaya salmak zorunda kalacam

furkanyasa
23.12.14, 10:48 PM
ben tasinirken saldim dogaya petshoplar Suriye hamsteri almiyorlar cogaltayimda sataym dusunmeyin suriye hamsterlarini bedava bile almiyorlar bilginize kardesim sal dogaya gitsinler gunah ama yapack bir sey yok

sezqincavdar
24.12.14, 01:56 AM
Kış günü soğuktan üşürler ölürler diye korkuyorum yaza kadar bakabilirsem bakacam yazında götürüp ormanlık alana bırakacam

fukara12
24.12.14, 02:25 AM
Hocam çok üzüldüm ya keşke sahiplendirebilsen en başta önlemini alabilseydin keşke üzüldüm vallaha

HANNA
24.12.14, 11:26 AM
Elimde 50 den fazla suriye cinsi hamster var geneli beyaz bir kaç tanede siyah rengi var bu hamsterları petshoplara vermek istiyorum almıyorlar bende bakamıyorum daha öncede besledim yüzlerce hamsterim oldu dağıttım ama şimdi kimse almıyor bende bakamaz haldeyim bu hayvanları ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim yoksa doğaya salmak zorunda kalacam

ben size demedimmi besleyemiceksiniz diye. hayır.sakın doğaya bırakmayın.doğaya bırakmanız hamsterleri öldürmek gibi bi şey.onlar doğada hiç yaşayamazlar.artık evcil hayvanlar onlar.pet shopa parasız veriyormusunuz?yoksa parayla?belki de hayvan pazarına verirseniz alırlar.ya da sokakta durup insanlara dağıtmak.:(:(:(:(

HANNA
24.12.14, 11:32 AM
bi de erkekleri ayrın,dişileri de ayırın.böylece çoğala bilmeyecekler.bazıları da yaşlanıb ölecektir.
BİR ÇIKIŞ YOLU DAHA VAR SİTEDEKİ ARKADAŞLAR 1 HAMSTER SİZDEN ALIRLARSA(parasız)SİZİN ÖYLE DE ÇOK HAMSTER ELİNİZDE KALMAZ.YANİ SİTEDE 50 DEN ÇOK ÜYE VAR.BELKİ DE 100LERLE.BİR İLAN VERİN.BİZ DE KATILALIM.
ben türkiyede yaşasaydım.sizden alırdım.kendi arkadaşlarıma da dağıtırdım.

sezqincavdar
24.12.14, 04:09 PM
Ben para istemiyorum petshoplara tek tek sordum hiç birisi istemiyor bedava vermek istiyorum alan yok cinsi gonzales olsaydı parayla bile alırdık diyorlar ben normalde dağıtmıştım komşumuzun oğlunda varmıştı yavrularıyla bana verdiler bakamadıkları için bende aldım petshoplara dağıtırım diye ama almadılar yavrular büyüdü yavruladı 50 den fazla hamster var elimde şuanda erkeklerle dişileri ayırmıştım iki gün önce geri birleştirdim kalabalık ortamda çifleşemezler diye düşünüyorum eminönünde hayvan pazarı var kafesle oraya götürecem alırlarsa bedavadan verecem almazlarsa kafesi bir dükkanın önüne bırakırım

HANNA
24.12.14, 05:04 PM
en iyisi hayvan pazarı.dükkanın önüne falan bırakmayın.ne biliyorsunuz o hamsterleri napıcaklar.

sezqincavdar
28.12.14, 07:59 PM
Şimdilik bir ev buldum hepsini serbest bırakarak beslemeye devam edecem büyük bir odada bakacam hepsine birçok yuva koyacam isteyen istediği yerde uyusun rahat edeceklerine eminim yeni evlerine taşınınca resim paylaşacam evlerini hepiniz görün istiyorum hamster almak isteyenler varsa para vermeden ben bedava verebilirim istanbul kadıköy fikirtepede oturuyorum gelip alma şansı olanlara istediği hamsteri ücretsiz verebilirim

HANNA
29.12.14, 09:21 AM
böyle serbest bırakmakla da iş bitmiyor ki.yine üremeye başlayacaklar.her hamster annenin 8 yavru olsa bu ne kadar yapar?sizin tek bi çıkış yolunuz var.dişilerle erkekleri ayırmanız.2 oda olurdusa çok iyi olurdu.

sezqincavdar
31.12.14, 06:06 AM
Ben dişilerle erkekleri ayrı tuttum yine hamile kaldılar bunlar öyle bişeyki sanırım koklasa yetiyor :D 100 tane hamster ver elimde hapı yuttum ben yaa yem yetiştiremiyorum sormadığım petshop kalmadı istemiyorlar gonzales olsa paraylada alırız diyorlar ama onlar bişeye yaramaz at gitsin diyorlar karşıda hayvan pazarına götürecem bedava hamster diye bağıracam almak isteyen alsın öyle dağıtacam ama şimdilik onlar için ayarladığım evde dişiler ayrı erkekler ayrı olmak üzere yaz gelene kadar bakacam çok seviyorum onları allahtan ucuz yem alabiliyorum yarım kilo yem 3.5 lira hepsiburada sitesinde champıon marka yem ayda 10 paket alıyorum kuruyemişciden bir kilo papağan çekirdeği alıyorum karıştırıp veriyorum pazardan maydonoz kıvırcık havuc lahana falan alıp yediriyorum tek sıkıntım talaş onu tedarik etmekte zorlanıyorum marangozde yok bulunduğum yerde satılanlarda çok pahalı hergün bir paket almak gerekiyor Elimdekileri bir dağıtıyım birdaha yavru almayacam sadece ilk aldığım kızım ve onun en son yavruladığı kendi gibi erkek yavrusunu bırakacam ayrı kafeslerde ikiside ölene kadar bakacam köyde olsam binlerce yavrulatır bakardım istanbulda bakacak yer yok bide kiracıyım kendi evim olsa yine beslerim :)

HANNA
31.12.14, 08:41 AM
durumunuza üzülüyorum.hayvan pazarını deneyin.mutlaka alırlar.pazarçılara da sorun.

tuncay_cakal
24.02.15, 04:43 PM
Ben hamile olduğunu 3 gün önce anladım. Bugünde doğum yaptı, çok mutluyum :))

HANNA
24.02.15, 08:02 PM
çok güzel.sevindim.

sezqincavdar
24.02.15, 10:18 PM
Aldın başına belayı yawruları elden çıkaramazsan işin çok zor kaç yavru var

HANNA
25.02.15, 08:31 AM
şimdi hatırladım.sizin de yavru probleminiz vardı.ne yaptınız onları?:D:D:D

sezqincavdar
25.02.15, 10:30 AM
Ben 12 tanesini verdim pedshop a en az 80 tanede elimde var bir odada iki bölüm yaptım erkekler ve dişiler ayrı ayrı bakıyorum ama aşırı kavga ediyorlar kan gövdeyi götürüyor hepsi yara bere içindeler yaz gelsin doğaya bırakacam onları hayvan pazarları bile almıyor yaramaz diyorlar at gitsin diyorlar elimde çok güzel hamsterlar var

HANNA
25.02.15, 06:42 PM
başka çare yok.doğaya bırakmak zorundasınız.ama bıraktıktan sonra ev falan koyarsınız onlar için ora.kartondan ya da tahtadan yaparsınız.yiyecek falan da koyarsınız.yoksa aclıktan ölücekler.bu kesin.

sezqincavdar
26.02.15, 11:38 AM
Hem ağaçlık hem de yeşillik bir yere koyacam tahtadan sandıklar var onlara yuva yapmıştım onlarla birlikte koyacak bol yem ve bir kanada su koyup bırakırım evde birbirlerine zarar veriyorlar en azından doğada kendilerini koruyabilirler

HANNA
26.02.15, 02:22 PM
evet.zaten başka çare de yok.

tuncay_cakal
28.02.15, 02:36 PM
Teşekkür ederim, yavruları sayamadım. Ama tahminen 10 tane felan varlar

tuncay_cakal
28.02.15, 02:43 PM
Yavrular tam olarak kaç günlük olduklarında tüylerini tamamlar?

HANNA
01.03.15, 02:53 PM
2 haftaya falan tüylenirler.

tuncay_cakal
01.03.15, 03:25 PM
Teşekkür ederim.

tuncay_cakal
05.03.15, 07:50 PM
Bunlarda benim bebek hamişlerim

HANNA
06.03.15, 08:57 AM
çok güzeller.özellikle de renkleri dikkatimi çekdi.farklı-farklı renglerdeler.
sağlıklı büyüsünler.

tuncay_cakal
06.03.15, 10:12 PM
Teşekkür ederim, inşallah sağlıklı büyürler :)

Jerry2
04.04.15, 06:49 PM
Hamsterim doğum yaptı ve yavrular 2 haftalik oldu. Kafesi temizlemem lazim ama yavrulari tanimaz diye korkuyorum. Eldiven yardimiyla yavrulari baska bir yere annelerinin yanina koyup daha sonra yuvayi temizlesem sorun olur mu?

HANNA
05.04.15, 06:01 PM
hayır sorun olmaz.

Jerry2
05.04.15, 08:06 PM
Çok teşekkürler

HANNA
06.04.15, 08:31 AM
rica ederim.

sezqincavdar
29.04.15, 12:36 AM
Bende de çok var hamster 30 kadar doğaya bıraktım 30 kadar da petshoplara verdim 30 kadarda elden sahiplendirdim 30 kadarda elimde var isteyen varsa verevilirim

HANNA
29.04.15, 07:50 AM
doğaya bırakmadınız mı?öyle demiştiniz.

sezqincavdar
26.05.15, 05:08 PM
30 Tane bıraktım ama içim yandı bıraktıklarım çok büyüktü ve kavga ettikleri için çogu yaralıydı petshoplar o şekilde almadı eldende veremedim yavruları petshop istedi verdim 30 kadar verdim 30 kadarda elden sahiplendirdim şuanda elimde 3 hamster var üçüde 3 ayrı kafeste yaşıyorlar ölene kadar bakıcam onlara sonrasında birdaha hamster almıcam bugün civciv alıp büyütecem bir adette kobay faresi besliyorum

HANNA
27.05.15, 10:20 AM
Çok iyi yapmışsınız.kolay gelsin

sezqincavdar
02.06.15, 02:27 AM
Hamster Lar çok tatlı hayvanlar çok sevimliler bazen kendimi tutamıyorum okadar çok seviyorumki ısırasım geliyor 3 Tane hamsterım var bir erkek iki dişi dişinin birisi ilk aldığım hamsterim diğeri ise kızı erkekte ilk aldığımın torunu erkeğim çok güzel en güzelini kendime ayırdım öelene kadar onlara bakacam

bure82
11.06.15, 12:17 AM
Hamster Lar çok tatlı hayvanlar çok sevimliler bazen kendimi tutamıyorum okadar çok seviyorumki ısırasım geliyor 3 Tane hamsterım var bir erkek iki dişi dişinin birisi ilk aldığım hamsterim diğeri ise kızı erkekte ilk aldığımın torunu erkeğim çok güzel en güzelini kendime ayırdım öelene kadar onlara bakacam

merhaba yavru kaldımı elinizde*

sezqincavdar
12.06.15, 02:40 PM
Yawru yok ama yetişkin beyaz tüylü birtane dişi hamsterim var adı pamuk çok şeker ama elde durmuyor kıpır kıpır hep gitmeye çalışıyor diğer hamsterlar gibi küçük değil aksine iri yarı kocaman bişey dilerseniz size verebilirim onu onun dışında bir adet yaklaşık 2 aylık bir erkek hamsterım daha var onuda verebilirim son olarak ilk aldığım yaklaşık 2 yaşında olan bir hamsterım daha var oda ne yazıkki belden aşağısına felc indi arka ayaklarını kullanamıyor sürünerek geziyor sanırım son günlerini yaşıyor onun için çok üzgünüm o bizim ilk gözağrımızdı :(

bure82
13.06.15, 03:34 PM
Yawru yok ama yetişkin beyaz tüylü birtane dişi hamsterim var adı pamuk çok şeker ama elde durmuyor kıpır kıpır hep gitmeye çalışıyor diğer hamsterlar gibi küçük değil aksine iri yarı kocaman bişey dilerseniz size verebilirim onu onun dışında bir adet yaklaşık 2 aylık bir erkek hamsterım daha var onuda verebilirim son olarak ilk aldığım yaklaşık 2 yaşında olan bir hamsterım daha var oda ne yazıkki belden aşağısına felc indi arka ayaklarını kullanamıyor sürünerek geziyor sanırım son günlerini yaşıyor onun için çok üzgünüm o bizim ilk gözağrımızdı :(

maalesef benimkinede 3 gün önce felç geldi dediğiniz gibi arka ayaklarını kullanamıyordu aynı gün ... :( nerde oturuyorsunuz acaba ben İstanbul şişlideyim

bure82
13.06.15, 03:36 PM
maalesef benimkinede 3 gün önce felç geldi dediğiniz gibi arka ayaklarını kullanamıyordu aynı gün ... :( nerde oturuyorsunuz acaba ben İstanbul şişlideyim

bu arada Suriye mi yoksa gonzales mi?

sezqincavdar
14.06.15, 11:00 AM
Bendekiler suriye Kadıköyde oturuyorum Fikirtepe Mahallesinde En çok o hamstera üzülüyorum ilk gözağrımızdı en çok onu seviyordum adıda dadlı gızım dı

sezqincavdar
24.06.15, 04:18 AM
Ne yazıkki bugün itibari ile tatlı kızım hayata gözlerini yumdu 15 gün önce arka ayaklarına felc indi zamanla yemeden ve içmedende kesildi bu gün kafesinde ölmüş olarak buldum onu ve çok üzüldüm o benim ilkgözağrım ilk hamsterımdi kardeşim ölmüş kadar üzgünüm

HANNA
24.06.15, 02:48 PM
Ben de ilk hamsterimi,küçük dostumu 2 ay önce kayb etdim.2 gün can çekişdi.çok üzüldüm.ağladım.ama ne yapmalı.şimdilik beslemiyorum.
Size de geçmiş olsun.üzüldüm

sezqincavdar
07.07.15, 10:33 AM
Onun kızı olan pamuk 20 ye yakın yavru dünyaya getirdi ama sadece 6 yavruyu büyütmeyi başardı şuan 15 günlük olan yavrulardan birsi ölen hamsterimin bire bir aynısı okadar çok sevindimki ölen hamsterimin acısını dindiriverdi içimden

bure82
13.07.15, 09:23 AM
torunları bile oldu yani şanslıymışın

sezqincavdar
14.07.15, 01:23 PM
Elimde 6 Adet yavru var bunlardan 5 tanesini sahiplendirmek istiyorum isteyen varsa istanbul kadıköy fikirtepe'den gelip alabilir Hepsi birbirinden tatlı yavruların tamamı dişi erkek olanı kendim aldım :)

Fıstıkım
21.08.17, 01:27 PM
Merhabalar.

Benim gonzales hamsterım Lorrie'nin şu an tam 3 günlük olan 2 adet yavrusu var. Henüz ilk doğumu. Yavru sayısı da o yüzden az. Dün geceye kadar hiçbir problem gözlemlemedik. Yavrularını da yemedi. Fakat dün geceden beri doğum yapmak için kendine hazırladığı yerde yavrularla birlikte yatmak yerine eskiden yattığı yerde yatıyor. Yavruların yanlarında değil yani. Bu normal mi? Yani doğum sendromu gibi bir şey yaşıyor ve arada kendini dinlendirmek için yavrularından uzak kalmak istiyor olabilir mi? Yavrularıyla sürekli birlikte olmak zorunda mı? Yoksa bu, yavrularından vazgeçtiği anlamına mı geliyor? Umarım son seçenek değildir çünkü henüz 3 günlük yavruların anne sütü emmedikleri sürece yaşama tutunmaları mümkün olmaz.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.