PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : acil !!

kokoş
02-06-2015, 12:29 AM
4 gündür belkide daha fazla bilemiyorum sürekli uyuyor hareketlerinde azalma var neredeyse her durduğu yerde uyumaya çalışıyor. (kış uykusu, sıcak uykusu vs değil.) bir kaç gün önce iştahı yerindeydi fakat şimdi ağzını doldursa bile çıkartmaya çalışmıyor çünkü sürekli uyumaya çalışıyor. uyuyamıyor da çünkü nedenini bilmediğim bir sebepten dolayı burnu tıkandı. ağzından nefes almaya çalışıyo arada bir titreme, ve sürekli inleme sesleri az veterinere götürdüm çok küçük olduğu için herhangi bir tahlil veya iğne yapılmadı. fakat oksijen takviyesi yapılınca burnundan nefes almaya başladı. gerekirse akşam yine götürüp oksijen takviyesi aldıracağız.. lütfen ona ne olduğunu anlamaya çalışıyorum bilen biri varsa daha önce başınıza gelmişse bile yardımcı olun lütfen...
(oda sıcaklığı gayet iyi, vitamin takviyesine başladık, yuvası her hafta sabunlu sular ile temizlenmek ile birlikte yattığı yerdeki talaşını düzenli olarak hergün değiştiriyorum, ek gıdalarda var)

HANNA
02-06-2015, 08:00 AM
hamsterinizin kafesi nasıl bi alanda?yani sıcak mı?yoksa çok soğuk mu?
muhtamelen hamsteriniz sıcak çarpıntısı yaşıyor.ya da kış uykusuna gitmiş.-kış uykusu olsaydı yiyecek yiyemezdi.
SICAK ÇARPINTISI

Bazen uykucu hastalığı da denir. Aşırı sıcaklarda hamsterlar kendilerini soğutamayıp derin uykuya yatabilirler. Belirtiler: Katı ve cansız görünen hamster titreyebilir veya başını yan yana oynatabilirken tüyde nem ve matlık görülebilir.
Önerilen: Su sıçratılıp serin bir yere alınmalı ve geri döndükten sonra su içirilmelidir. Ortalama 10 dakika içinde normale dönmesi gerekir

KIŞ UYKUSU
Bir hastalık olmasada gerçekleştiğine sıklıkla hastalık zannedilir. Basınç düşmesine ve solunum yavaşlamasına neden olan ani ısı değişimlerinde syrianlar uykuya daha eğilimlidir.
Belirtiler: Yakından inceliğinde bıyıkların hareket ettiği fark edilebilir. Hamsterı daha ılık bir odaya alın yada yeniden canlanana kadar tutun. Eğer uyanamazsa açlıktan veya susuzluktan ölebilir. Bazen uykudan tamamen uyanmadan önce sallanabilir.
Önerilen: Hamsterları oda sıcaklığında tutmaya özen gösterin aynı zamanda soğuk zamanlarda talaşı fazlaca vermeniz ısınması için gereklidir.

kokoş
02-06-2015, 09:56 AM
kış uykusu olduğunu zannetmiyorum. diğer hastalık belirtilerini de okudum sanki grip gibi artık burnundan değil ağzından nefes alıyor, ağzından nefes aldığı için uyuyamıyor, iştahı da kesildi.

HANNA
02-06-2015, 06:34 PM
evde nezle olan var mı?

kokoş
02-08-2015, 12:34 PM
hayır..

HANNA
02-08-2015, 05:18 PM
şimdi nasıl?

kokoş
02-11-2015, 03:41 PM
yardım etmeye çalıştığınız için teşekkürler ama dün öldü

HANNA
02-11-2015, 04:38 PM
çok tesüf erederim.geçmiş olsun.
hamsterinizin kaç yaşı vardı?

kokoş
02-18-2015, 05:17 PM
1,5 yaşındaydı zaten 6 aydan fazla yaşamıyormuş

HANNA
02-18-2015, 08:17 PM
hamsteriniz baya yaşlı ama.yaşlı olduğu için ölmüş.
geçmiş olsun.yenisini alırsınz