PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kedi Besleyenler

toLqa
09-05-2009, 11:40 PM
Merhaba Arkadaşlar :)
Çok Güzel Bir Yavru Kedi Buldum İnternette Oldukça Şirin Bir Görüntüsü Var,Daha Önce Beslemediğim İçin Davranışları Nasıldır Bilemiyorum, Evin İçine Tüylerini Dökermi, Sağa Sola Pisler mi vs. Besleyen Arkadaşlar Buraya Düşüncelerini Yazarsa Sevinirim, Özellikle Hamsteradmin Senin Yorumunu Bekliyorum, Evde Kedi Aşiretin Varya Oldukça Tecrbelisindir :D Olumlu Yönde Yorumlar Okursam Kararım Almaktan Yana Olucak :)

fındık
09-06-2009, 01:46 AM
bakımı çok kolaydır,özel bi kumu var oraya yapar tuvaletini,tüy döker (tüy dökme mevsiminde) çok ilgi bekler :)

toLqa
09-06-2009, 02:43 AM
Hmm Isırma yada Tırmalama Huyu fLn Varmıdır ? ßu arada benim alıcağım beyaz bir van kedisi çok tatlı :)

jnR Cech
09-06-2009, 03:21 AM
internetten bulduğum ilginç bir bilgi.kedilerin hareketlerinden ne demek istediği ne kast ettiği

Size karnını gösteriyorsa;

Kesinlikle kendini tam bir güven içinde hissetmektedir. Size ve ortama olan güveni sonsuzdur. Keyfi yerindedir.

"Sana güveniyorum."

Fare yürüyüşüne geçmişse ;

Ortamda tekin olmayan bir şeyler vardır. Korku söz konusudur. Güvenli bir ortamda değildir.

"Ters giden bir şeyler var."

Karanlık yerlere çekiliyorsa;

Keyfi yerinde değildir. Kuvvetle ihtimal önemli bir hastalık söz konusudur. Yorgun ve mutsuzdur. Mutlaka gözetim altında tutulmalı, gerekirse veterinere götürülmelidir.

"Kimseyi görmek istemiyorum."

Ayağı ile yemeğini kapatmaya çalışıyorsa ;

Yediği yemek hoşuna gitmiştir. Bir parçayı da ilerisi için saklamak ister.

"Biraz da yarına kalsın."

Pencereden dışarı bakıp uzun uzun miyavlıyorsa ;

Yalnızlık canına tak etmiştir. Oyun oynamak, sosyalleşmek, arkadaş edinmek istiyordur.

"Ah ah çok yalnızım, çoook."

Kulaklarını geriye çekmişse ;

Korkmuş ya da kızmıştır. İstenmeyen bir şeyi yaptığının farkına varmıştır ya da bir düşman ile karşı karşıyadır. Gelecek tehlikeyi keşfetmeye çalışıyordur.

"Kahretsin ne'olacak şimdi?"

Yere yüzünü yaklaştırıp öksürüyorsa ;

Muhtemelen yuttuğu kedi tüyleri topak olmuş ve nefes almasını zorlaştırıyordur.

"Ah içim dışım tüy oldu."

Kuyruğunu bacaklarının arasına almışsa ;

Tehlikeli bir durum ile karşı karşıyadır. Korkuyordur. Acilen güvenli bir yer aramaktadır.

"İmdat tehlikedeyim. Yok mu beni kurtaracak biri?"

Aniden kakasını yaparsa ;

Çok korkmuştur. Kakasını kaçıracak kadar çok korkmuştur. İleride kakasını bıraktığı bu yerin anısını yine kakasının kokusunu alarak hatırlayacaktır.

"Vay başıma gelenler."

Hızlı hızlı kuyruğunu sallıyorsa ;

Yatmış iken kuyruğunu sallıyorsa kızgınlık anlamındadır. Oturmuş bir şekilde iken sallıyorsa sinirlerini bozan bir durumla karşı karşıyadır. Saldırı öncesinde uyarıda bulunmaktadır.

"Birazdan canına okuyacağım."

Kuyruğunu bacağınıza sarıyorsa ;

Mutludur ve sizi görmüş olmaktan memnunluk duymaktadır.

"Hoşgeldin. Günün nasıl geçti?"

Yemek yemiyorsa ;

Hastalık belirtisidir. Veterinere götürülmelidir.

"Hiç canım çekmiyor."

Burnu kurumuşsa ;

Hastalık ya da ateş belirtisidir. Veterinere götürülmelidir.

"Ateşimi ölçer misin?"

Tüyleri diken diken olmuşsa ;

Kızgındır ve saldırıya geçmek için bedeni tam hazırlık halindedir. Kırmızı alarma geçmiştir. Olacakları kimse kestiremez.

"Eee yeter artık."

Gözlerini hafif hafif kapatıyorsa ;

Size selam veriyordur. Muhtemelen yatmış vaziyettedir. Sakin ve keyiflidir veya biraz yorgun ve keyifisizdir ama sizinle olmaktan mutluluk duymaktadır. İç çekmeye benzer bir ruh hali içindedir.

"Merhaba. Yine biz bize kaldık, değil mi."

Ağzında bir şey tutarak size gelmişse ;

Başarılı bir av dönüşündedir ve avını size hediye etmek istemektedir. Başarısı için övgü beklemektedir.

"Bak sana ne aldım?"

Uyurken bıyıklarını ve ağzını hareket ettiriyorsa ;

Rüya görüyordur. Tatlı bir kedinin peşinde ya da çimlerde kelebek kovalamaktadır.

"Ahh ne güzel. Şimdi seni yakaladım."

Tuvaletini yaparken miyavlıyorsa ;

Canı yanıyordur. Kabız olabilir ya da barsak kurtları ile başı derttedir. Veterinerin görmesi gerekir.

"Ahh canım yanıyor."

Tostoparlak olarak duruyorsa ;

Bir şeyler bekliyordur (muhtemelen yiyecek) ve beklemekten yorulmuştur.

"Öff. Daha ne kadar beni bekleteceksin?"

Oyun oynarken elinizi ısırıyorsa ;

Dişleri kaşınıyordur. Ya da dişleri için egzersiz yapması gerekmektedir. Kedi oyuncağı istemektedir.

"Dişlerimi fırçalıyorum."

Halının üzerine patilerini açarak yan yatmışsa ;

Sevilmek istiyordur. Keyfi yerindedir ve ilgi odağı olmayı beklemektedir.

"Hadi bakalım gel ve beni ne kadar sevdiğini göster."

Bir başka kedi ile burun buruna tokalaşıyorsa ;

Tanışma safhasındadır. Muhtemelen dost olma eğilimindedir.

"Merhaba, tanıştığımıza memnun oldum."

Saksı çiçeklerine göz açtırmıyorsa ;

Kedi otuna ihtiyaç duymaktadır. Tüy topaklarını çıkarmak ve ihtiyaç duyduğu vitaminler için sebze yeme zamanı gelmiştir.

"Beni de vejeteryan yaptınız ya helal olsun size."

Tuvaleti yerine başka yerlere tuvaletini yapıyorsa ;

Tuvaleti ya kirlidir ya da tuvaletinin yerini beğenmemiştir.

"Sana tuvaletimi temizlemen gerektiğini söylemiştim."

Mobilyaların kenarına kafasını sürtüyorsa ;

Keyfi yerindedir. Evi ve kafasını sürdüğü mobilyaları sahiplenmiştir. Hatta biraz sevilmeye de hazırdır.

"Evim evim güzel evim."

Evinizin çeşitli yerlerine sidik bırakıyorsa ;

Egemenlik alanını belirlemektedir. Muhtemelen egemenlik haklarını ihlal edebilecek rakipler söz konusudur.

"Herkesin haberi olsun, burası yalnızca bana aittir."

Dişi kediniz poposunu yukarı kaldırıyorsa ;

Çiftleşmek istiyordur.

"Şimdi aşk zamanıdır."

Gözlerini dikip bir şeyleri izliyorsa ;

Bilgi topluyordur. Durumu çözümleyerek bir sonraki aksiyonu için veri derlemektedir.

"Hımmm çok ilginç."

jnR Cech
09-06-2009, 03:23 AM
Kedinle ilk günün böyle olmalıymış :D alıntıdır

Aşağıdaki yazı Dr. Vet. Med. Nuri YAVRU’ nun “Ev Hayvanlarının Bakım ve Beslenmesi” isimli kitabından alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

KEDİ YAVRUSU NASIL EVCİLLEŞTİRİLİR

......İçinde büzülüp oturduğu çantayı evinizde sakin bir yere bıraktığınız zaman, canı istemediği halde onu çıkarmak için hiçbir harekette bulunmayınız. Çantayı açıp bekleyiniz. İlk adımını kendi bilincinde atmasını sağlayınız. Böylece onu ürkütmemiş olursunuz. Onunla hiç meşgul değilmiş gibi bir tavır almak en doğrusudur. Kedi çantadan hemen çıkmaz. Fakat meraklı olduğu ve ayaklarının uyuşukluğunu gidermeyi çok arzu ettiği için, etrafında onu bekleyen hiçbir tehlike bulunmadığına emin olduğunda çantadan çıkmakta tereddüt etmez; Onunla tanışmak için onu yakalamaya acele etmeyiniz. Ani sert bir hareket onu ürkütüp bir mobilyanın altına girmesine neden olur. Kedilerin ilk kaçacakları yer yatak altı veya buzdolabının altı gibi yerlerdir. Kediler oralarda kuvvetli kişiliklerini ve vahşi yönlerini korurlar. Kedi yavruları kendilerine karşı kaba davranılmasından hoşlanmazlar. Bu nedenle onu kaçtığı yerden çıkartmakta güçlük çekersiniz. Bu durumda sabırlı olunuz. Ona elinizi uzatmaya cesaret etmek için ondan bir işaret gelmesini bekleyiniz.

KALACAĞI YERİ TANIMA

Ortak yaşamın ilk saatlerinde kediniz basit bir çağırma ile size doğru gelme alışkanlığında değildir. Onun keyfince gezmesine izin verdikten sonra, daha fazla tehlikeye atmadan yavaşça elinizle yakalayınız. Onu tuvalet yapacağı yere koyunuz. Kedinin tuvaleti son derece önemli bir yerdir. Burası onu tamamen içine alabilecek bir kutunun içi olabilir. Bunun içini kum veya kağıt ile doldurmak, onun pisliğini gömmesine olanak sağlayacaktır. Aynı kutunun içine talaş da koyabilirsiniz. Bu kutuyu bir gazetenin üzerine yerleştirmekte fayda vardır. Böylece kutunun dışına çıkacak şeylerin etrafı pisletmesi önlenmiş olur. Eğer kedi yavrusu anasıyla yeteri kadar birlikte olursa, nasıl davranacağını öğrendiği için doğal olarak temiz olacaktır. Eğer onu kutunun içine koyar, ayakları ile eşeleme hareketleri yaptırırsanız, kedi yavrusu burasının kendisi için ayrıldığını anlayacak ve ilk çişini buraya yapmakta tereddüt etmeyecektir. O halde bu kutunun onun girebilmesine elverişli olması ve ilk zamanlarda içinde yaptığı sepetinden uzak olmaması lazımdır. Eğer onun kutusunu yani tuvaletini kendi tuvaletinize koyarsanız, bu tamamen mantıkidir. Yalnız bu durumda tuvalete girebilmesi için kapının açık tutulması gerekir. Kutuyu nereye bırakırsanız bırakın, her hangi bir yere pislemeye alışık olmayan kediniz sıkışınca pisleyeceği yeri arayacaktır. Onun pislemek için kutusuna gitmeye çalıştığını anladığınız zaman onu kutusuna kadar götürünüz. Böylece ona zaman kazandırmış olursunuz. İdrarını yaptıktan sonra bu yerden günlük yaşamını geçirdiği yere serbestçe gelmesini sağlayınız. Kutudaki kumu düzenli bir şekilde değiştirmeye de özen göstermek gerekir. Bazı kediler kendi öz saygılarının bilincinde olarak daha önce ıslanmış yere, kendi idrarları olsa bile gitmeyi kabul etmezler. Kendi zevklerine uygun bir yer ararlar. Bu yer her seferinde sizin hoşunuza gitmeyen yerlerdir. Bazıları banyoya giderler. Bazıları koltuk ve sehpa altlarında meraklı bakışlardan korunarak ihtiyaçlarını giderirler. Eğer kedinizi bir sepetin içine yerleştirip belirli bir köşeye koyarsanız, idrarını yaptığı kutusunu da ona yakın bir yere koyunuz. İlk gece onu odanın birine kapatmak en iyisidir. Böylece kedinizin sabaha karşı sizi hafifçe ısırarak uyandırmasını engellemiş olursunuz. Çünkü kediniz yorganın altında ayağınızın hareketi ile yakından ilgilidir.

jnR Cech
09-06-2009, 03:29 AM
eğer eğitirsen tuvalete gidip gendi tuvaletini yapıyor bizim komşumuzun vardı onun özel bi tuvaleti vardı gidip paşa paşa yapıyodu yapacağını :D valla beni ilk gördüğünde bile ne ısırmıştı ne tırmalamıştı ama hep mobilyaları tırmalıyodu :D

toLqa
09-06-2009, 05:58 AM
Yha tereddütte kaldım şimdi :D istediğim ısırmayan,sevilmekten hoşlanan,kucağımda uyuyacak bir hayvan beslemek kedi almalıyım diye düşündüm ama bu ısırma olayınıda sık sık duyuyorum bakalım ne olucak gerçi mutlaka alıcam onu çünkü çok güzel oldukça şirin bir van kedisi :)

dark_moon
09-06-2009, 06:07 AM
ben su ana akdar okadar cok kedı buyuttup bıraktımkı (bızım burdakı hasarı cocuklarannelerınden ayırıyolar yada annelerını olduruyolarda:() ama daha ne bırı ısırdı nede baskası yanı ılkkez sızden duyuyroum sımdı de evde 3 aylık kedımız war oda hıc ısırmaz ama erkek kedı oldugu ıcın pek kucaga gelıp sevdırmıyor haberın olsun tolga teyzemınde 8 aylık dısı bı kedısı war oda cok seker hıc ısırmıyor sadece trnak kasıma seyı war ama onu kullanmıyo:Dyatagın bas ucunda tırnaklarını kasıyo batırıp ve dişiler daha sevecen oluyolar elletme bakımından bıde cınslerıde onemlı
teyzemınkısı tekır ıstanbulda camıye bırakılan kedılerden almıstı yavruyken okadar cana yakınkı anlatamam surunuyo gecelerı yanında yorganın altına gırıyo sabahları gec kalkarsan suratını yalıyo artık uyan dıye :o

toLqa
09-06-2009, 06:15 AM
Süper yha ,işte bnm istediğimde böyle bir kedi :) dişi sevdirir demişsin bnm beyendiğimde dişiydi galiba eğer deilse onu almıcam senden bunu duyduktan sonra :D ayrıca tırnaklarını kesenlerde var bu şekilde tırmalamak istese bile başaramıyormuş :D

dark_moon
09-06-2009, 06:25 AM
evet uzamasına gore degısıyo ama ayda bır kesıyodum teyzemınkısını bızımkısı kesmıyorum cunku bahcede oyunda oynuyo yarım gün agaclara tırmanamadı kesınce yere yapıştı:D
bak resımlerını de koyıyım sana tam tekır olan efsun teyzemın dıger beyazlıda babamın:D

toLqa
09-06-2009, 06:46 AM
Açıkçası tekir cinsi kedi pek de ilgimi çekmiyor, biraz araştırdım cinslerini ve en çok istediğim iran kedisidir bayılıyorum onlara :D sonra siyam cinsi,van kedisi,ankara kedisi ve bombay cinsi de beslemek istediğim cinslerden :) şimdilik bir van kedisi buldum sahibi ile görüştüm bakalım kısmetse önümüzdeki qünLerde aLıcam iNş... :)

Resimde üstteki daha beyaz olan kedi bnm beyendiğim kediye çok benziyor :)

dark_moon
09-06-2009, 06:48 AM
hımm bende almak ısterdım hep once ıran surat ve tuylerınden dolayı:o sonra sıyam gurur ve hasmetınden dolayı:)zaten sıyamlar pek oyun sevmıyolarmıs teyzemın arkadası beslıyodu ama onları alana kadar sahıblenmek daha mantıklı hele sokaktakılerı gordukce :(

DişisLy
09-06-2009, 10:02 AM
hımm bende almak ısterdım hep once ıran surat ve tuylerınden dolayı:o sonra sıyam gurur ve hasmetınden dolayı:)zaten sıyamlar pek oyun sevmıyolarmıs teyzemın arkadası beslıyodu ama onları alana kadar sahıblenmek daha mantıklı hele sokaktakılerı gordukce :(

Kesinlikle haklısınız. . 2 oğlumuda sokaktan aldım. Gidip paralar döküp cins kedi almadım. Çünkü cins takıntım yok. Kedilerimin cins kedilerden bir eksiğide yok şok şükür. İkiside dünya tatlısı, ikiside çok akıllı.

murat
09-06-2009, 01:44 PM
dark_moon,kedi resimlerini paylaştığın mesajda son resimden bir önceki resimde ne bakış atmış objektive :D

toLqa
09-06-2009, 04:05 PM
Aslında bnmde cins takıntım yok ama tekir kedi sevmiyorum sadece :) ve bende isterdim sokaktan birini sahiplenmek hatta hergün karınlarını doyurduğum kediler var ama ilkkez kedi alıcam eve ailemi zar zor ikna ettim şimdi birde sokaktan alıcam dersem hepten vazgeçerler :)