PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : guinea pig mi hamster mı?

.panpon.
09-05-2009, 04:03 AM
ben %100 hamster almayı destekliyorum ama bir forumda bu yazıları gördüm ve ne yapacağımı şaşırdım sizde yardım edin hangisi daha idealdir??
ben sessiz,sakin,ders çalışırken beni rahatsız etmeyecek,elle alışkın bir hayvan istiyorum sizce hangisi uygun??
Guineapig mi Hamster mı?

-Guineapigler gece uyuyup gündüz etkindirler yani bizim gibidirler.
-Hamsterlar gündüz uyuyup yaklaşık 18.00-21.00 dan sonra etkin olurlar.

-Guineapiglerin ağızlarında besinleri saklayabilecekleri keseleri yoktur ve yemeklerini sağa sola saklamazlar.
-Hamsterların yanaklarının hemen altında yemek keseleri vardır , doyduktan sonra ya da yemek yerken arada bir yemekleri oraya saklarlar.Sonra o kesedeki yemekleri gidip bir yerlere boşaltıp saklarlar.

-Guineapigler kesinlikle ısırmaz.Hatta bu yüzden doğada çok kolay avlanabilen hayvanlardır.Bir tarafını kanatsanız da asla ısırmazlar.Sadece sizi koklarken dişini değdirebilir ama kokunuzu fark ettiğinde hemen bırakır ve sizi yalayabilir.
-Hamsterlar ısırabilirler.Hatta bazen kanatacak derecede zarar verebilirler.Hiçbir hastalık bulaşmaz ama kimsenin ısırılmaktan hoşlanacağını sanmıyorum.İsterseniz hamsterinizi kendinize alıştırarak ısırmamasını sağlayabilirsiniz ama bunun garantisi yoktur.Mesela aniden uykudan uyandırdığınızda sinirlenip ısırabilir.

-Guineapigler tamamen bitkisel olarak beslenirler.Çeşitli yerlerde arada yumurta ve süt verilebilir yazılarını görebilirsiniz.Ancak bu istisnai durumlar dışında tamamen yanlıştır.Çünkü doğada kimse onlara yumurta , süt gibi hayvansal gıdalar vermez.Kan kaybı gibi proteinle sağlığa kavuşturulabilen hastalık durumları dışında hayvansal gıdalar "asla" verilmemelidir.Asla yavrularını yemezler.Hatta iteklemek dışında zarar vermezler.
-Hamsterlar bazen et yiyebilirler.Hatta hasta , güçsüz ve yaşamayacağını düşündüğü yavrularını yiyebilirler.Bu bazı insanlara "vahşilik" olarak gelebilir ancak geri kalanları yaşatabilmek için genelde anne yemek zorundadır.Tabii bu zorunluluk her zaman geçerli değildir.Bazen evde yaşayan dişi hamsterlerimiz bizden veya çeşitli çevresel faktörlerden rahatsız olduklarında da yavrularını yiyebilir.Kişisel düşüncem bunun doğru olmadığı yanındadır ama bu doğanın dengesidir diyerekten asla hamsterlara karşı bir nefret ya da önyargı geliştirmedim.Hatta bir zamanlar hamster beslemiştim.

-Guineapigler birbirlerine küçük büyük asla zarar vermezler.Hatta sosyal hayvanlar olduklarından birbirlerini korur ve kollarlar.Devamlı sürü halinde yaşarlar.Bazen erkek pigler liderlik yarışı içerisinde birbirlerini itekleyebilir o kadar.
-Hamsterlar birbirlerine ısırarak ya da tırmalayarak zarar verebilirler.Dwarf (cüce) hamterlar (Roborovski , Campbell , Çin ve Kar beyazı) dışındaki türler (Suriye , Avrupa) beraberce yaşayamazlar.Çiftleşme dışında bir araya gelmezler , geldiklerinde ölümle sonuçlanan kavgalar edebilirler.Hatta bu yüzden ülkemizde bakılan Suriye hamsterları doğduktan belli bir süre sonra kesinlikle ayrılmalıdır.

-Guineapigler sürekli hareket halinde değildirler.Her gün kilometrelerce koşturmak istemezler.Sizinle ya da arkadaşlarıyla belli bir süre oyunlar oynarlar ama genelde oldukça sakindirler.İçinde dönecekleri çarka ihtiyaç duymazlar.Hatta eğer çark koyulursa hantal olan ayakları çarka dönmeye çalışırken sakatlanabilir ya da yaralanabilir.
-Hamsterlar doğalarında her gün kilometrelerce koşarlar.Boylarına göre inanılmaz miktarlarda yol alabilirler.Bu yüzden evlerde beslediğimiz hamsterlara çark koyarız.Hareket ederek içgüdülerini tatmin ederler ve aşırı şişmanlamalarını engellerler.

-Guinea pigler sizi gördüğünde tepki verirler.İnce ve yüksek sesli bir ıslık benzeri sesler çıkarırlar.Aynı şekilde acıktıklarında da viyaklayarak yemek isterler.
-Hamsterlar canları yandığında çıkardıkları viyaklamalar dışında sesler çıkarmazlar.

-Dişi guineapig erkeğini 15 günde bir kabul eder ve hamilelik 50-60 gün sürer.Bir yavrulamada 2-5 yavru yapabilir.
-Dişi hamster erkeğini 4 günde bir kabul eder ve hamilelik 15-20 sürer.Bir yavrulamada 5-10 yavru yapabilir.

-Guineapiglerin tüm duyu organları tamamen çalışır.
-Hamsterların gözleri pek iyi göremez , bu yüzden işitme ve koku alma duyuları çok gelişmiştir.Karanlık tünellerde yaşamaktan gözlerinin görme yeteneği körelmiştir.Bu yüzden bıyıklarıyla çevreyi algılamaya çalışırlar , bıyıkları denge organları da denebilir ve kesinlikle kesilmemelidir.

-Yeni doğan guineapigler kuru mama yemeye başlayabilir , tüyleri ve tırnakları vardır , rahatlıkla yürüyebilir hatta koşabilirler ve gözleri açıktır.Yavruları doğduktan sonra rahatlıkla sevip kucağınıza alabilirsiniz.
-Yeni doğan bir hamster sadece sütle beslenir , gözleri kapalı doğar , tüyleri yoktur ve sürünüp anne memesini bulup emmeye çalışmak dışında pek hareket etmezler.Yavruları sütten kesilene dek ellememelisiniz çünkü anne kendi kokusu dışında başka kokuyu algıladığı zaman yavruyu annelikten reddedebilir ve hatta zarar verebilir.

-Guineapigleri hayvan şampuanlarıyla ya da bizim kullandığımız bebek şampuanlarıyla (Johnson's Bebek Şampuanı ve Dalin) çok sık olmamak üzere yıkayabilirsiniz.Yazın 1.5 haftada 1 , kışın da ayda 1 yıkanabilir.Havluyla kurutulup fönle kurutulabilir veya hava sıcaksa güneşte kurutulabilir.
-Hamsterları asla yıkamamalısınız.Çöl hayvanı olduklarından uzun süre susuz bile kalabildiklerinden ve doğalarında yıkanabilecek kadar su bulamadıklarından yıkanmamalıdırlar.Yıkandıklarında üşütüp ölebilirler.Bu yüzden pis kokabilirler.Kendilerini temizlerler ancak kendi idrarı üstünde yattığından yine de kokabilirler.

-Guineapigleri istediğiniz gibi elinize alıp sevebilirsiniz.Onlar açısından asla bir sağlık sorunu teşkil etmezsiniz.Sadece grip , nezle ve benzeri pige de bulaşabilecek hastalıklara yakalandığınızda pek dokunmamalısınız.Çünkü onlara da bulaşabilir.
-Hamsterları fazla elde tutmak onlar açısından zararlıdır.Hatta elinizi yıkadıktan sonra dokunmanız daha iyi olur.Çünkü mikroplara karşı çok hassastırlar.Zaten 1.5-2 yıl olan ömürleri daha da kısalabilir.Ayrıca pigler gibi bizim bazı hastalıklarımız onlara da bulaşabilir.

-Guineapigler sevilmekten çok hoşlanırlar , hatta değişik sesler çıkararak bu mutluluğu belli ederler.Büyük bir huzurla kucağınızda uyurlar ve sizinle ne kadar vakit geçirirse o kadar mutlu olurlar.Hatta siz onu sevin diye viyaklarlar.Eğer onunla yeteri kadar ilgilenmezseniz bunalıma girebilirler.
-Hamsterlar sevilmekten pek hoşlanmazlar hatta onları kucağınızda uyutmanız çok zordur.Bunu onları kötülemek için söylemiyorum , ben de hamster baktım ve nesnel olduğunu düşündüğüm gözlemlerim bu şekildedir.Kendi hallerinde yaşamaktan daha mutlu olurlar ama onu da elinize alıp sevmeniz , ilgilenmeniz ve sürekli kafeste durarak sıkılmasını engellemeniz gerekir.

-Guineapigler 5-10 yıl yaşayabilir.
-Hamsterlar (ülkemizde bulunan ırklar) 1.5-2 yıl yaşayabilir.

-Guineapiglerin tırmanma yeteneği yoktur ve 20 cm.lik bir engelin üzerinden zıplayamazlar.
-Hamsterlar rahatlıkla uygun olan her yere tırmanabilirler.

Bunlar benim aklıma gelen farklardır.Sizlerin de aklına çeşitli farklar gelirse buyrun yazın.

hamsteradmin
09-05-2009, 04:09 AM
Guineapiglerin 10 yıl civarında yaşamaları, ürkek ve yalnızlıktan sıkılan yapıları, her gün taze maydonoz vb yiyeceği ihtiyaç duymaları, her gün sahiplerinden ilgi beklemeleri, en önemlisi boylarının bir yavru kedi civarına gelebilmesi, hamsterdan daha fazla koku olabilmesi, dezavantajlar bence.

Diğer yandan kedi besleme şansı olmayan biri guineapig besleyebilir, kucakta yatmayı, kendini kaşıtmayı vs severler. Tabi kendinize alıştırdıktan sonra...

jnR Cech
09-05-2009, 04:59 AM
aslında Guineapigler tam benim istediğim tür ilerde kesinlikle bakmalıyım :D koku sorununada bişi bulurum inş. :D

.panpon.
09-05-2009, 05:07 AM
Guineapiglerin 10 yıl civarında yaşamaları, ürkek ve yalnızlıktan sıkılan yapıları, her gün taze maydonoz vb yiyeceği ihtiyaç duymaları, her gün sahiplerinden ilgi beklemeleri, en önemlisi boylarının bir yavru kedi civarına gelebilmesi, hamsterdan daha fazla koku olabilmesi, dezavantajlar bence.

Diğer yandan kedi besleme şansı olmayan biri guineapig besleyebilir, kucakta yatmayı, kendini kaşıtmayı vs severler. Tabi kendinize alıştırdıktan sonra...

o zaman bana uygun düşen hamster oluyor :D

jnR Cech
09-05-2009, 05:48 AM
inş. kendi evim olunca bende bu hamsterdan alıcam :D

dark_moon
09-05-2009, 01:33 PM
yaa cok sagol ne guzel anlatmısısn farkları aslında ben daha oncde hamster besledım o yuzden annemle guınea pıg ıstedık hemde cok:rolleyes:ama alıncak yer olarak ızmıtte yok bızde mısır carsısına kadar gıttık ordada cok degısık hanı kulakları gercek domuz gıbı ve tuylerı canak gıbı olanlardan vardı hemde yavru degılerdı son boyttaydılaralamadım ama ınsallah ıstıyorum ılerde yaa cok tatlılar hele baglılıklarına ve kucakta uyuma gıbı sosyal hareketlerıne bıttım yaa bende ıstıyorumm:rolleyes::o

.panpon.
09-07-2009, 03:42 AM
ankara olanlar guinea pigleri ankamall alışveriş merkezinde bulabilirler!!

ilgilenenlere yardımcı olabilmişimdir inşallah :D

hamsteradmin
09-07-2009, 03:44 AM
domuzla hamsterın çiftleştiğini hayal edebiliyor musun sen? bunu yazarken ciddi olmana inanamıyorum gerçekten.

guineapigler kendine has bir kemirgen türüdür, tıpkı tavşan nasıl bir şeylerin kırması değilse, o da öyle. cavia da denir onlara.

jnR Cech
09-07-2009, 03:54 AM
domuzla hamsterın çiftleştiğini hayal edebiliyor musun sen? bunu yazarken ciddi olmana inanamıyorum gerçekten.

guineapigler kendine has bir kemirgen türüdür, tıpkı tavşan nasıl bir şeylerin kırması değilse, o da öyle. cavia da denir onlara.

valla koca domuzla minnacık hamster benimde aklım hiç ermiyo :D

elmyra
09-07-2009, 03:58 AM
_Guinea pig Tarihi_

GuiNea Pig 'ler ( CaVies de denir ) Caviidae ailesine ve Cavia sınıfına ait olan ve kökeni And Dağlarına dayanan kemirgenlerdir. İsimlerindeki Pig domuz anlamına gelmesine rağmen, bu hayvanlar aslında ne domuzdur ne de Gine kökenlidirler.
GuiNea Pig 'leri ilk kez M.Ö. 2000 yıllarında, Güney Amerika’nın And Dağları bölgesinde (bugünkü Ekvator, Peru ve Bolivya) yeme amaçlı olarak evcilleştirilmiştir. Yine aynı bölgede yemek kaynağı olarak yaşamaya devam etmişler ve ailenin sebze artıklarını yiyerek ve ev hayvanı olarak yaşamlarını sürdürmeyi başarmışlardır. Ayrıca geleneksel tedavi ayinlerinde, bu hayvanların kötü ruhları kovduğu düşünülürdü. Guinea pigleri Quechua’da 'quwi', Ekvador’un İspanyol bölgelerinde, Peru’da ve Bolivya’da ''cuy'' veya ''cuyo'' olarak adlandırılırlar. Ayrıca İspanyol Akademi Sözlüğü’nde de isimleri ''cuy veya cuyo'' olarak geçer. Hollandalı ve İngiliz tüccarlar tarafından Avrupa’ya getirilen
GuiNea Pigleri alışılmamış ev hayvanları olarak popülarite kazandılar.

(Alıntıdır!)

Duyduğunuz bilgileri araştırmanızı öneririm, çok zor değil. Ki gerçekten domuz ve hamster kırması olduğunu düşünmek büyük bir hayalgücü ürünü.

.panpon.
09-07-2009, 04:04 AM
ilk düşündüğümde banada çok garip gelmişti özür dilerim balıklama atladım galiba dmekki söyleyen bilmiyormuş :D

ecm92
09-16-2009, 09:14 PM
benm bi kaç ay öncesine kadar pigim ve syrian hamstrm vardı ama tatl nedeyle pigmi vermek zorunda kaldım hamstrmsa tatilde sıcktan öldü 2sine çok özledim ama genede en çok pigimi verdigim ve hamstermi güneşin altında untuum için çok üzlüyrum hpsi benm htamdı :( neyse tercih konusuna glrsek ginepig derim eger kötü kokusnua katlabilrseniz ama hamsterlarda çok iyi bir evcil hayvan oluo

dream
09-16-2009, 11:16 PM
bende yaz boyunca guineapig hayali kurup sonradan hamster aldım.açıkcası kapalı ayrıca bir balkonu veya jümes yaptırabileeği bir bakçesi olanlara hamster değil guineapig öneririm.çünkü çok cana yakınlar. bir videpda izledim sahibini kıskanıyordu.çok tatlılar inş. bende alıcam üniversiteye giderken.

toLqa
09-17-2009, 01:22 AM
guinea pig beslemedim ama hakkında edindiğim bilgilere dayanıcak olursa guinea pig derim ama onlara cavia demeyi tercih ediyoru bede cavia diyorum

hamster besliyorum yaklaşık 2 aydır pek hoşnut değilim bu hayvanlardan :)

KRAL
09-17-2009, 03:17 AM
ben besledm gayet güzel hayvanlar kuş gibi ötüoyolar admin burda gine pigleri karalama nedenini anlamış deiğilim. guine pigler asil hayvandır rozet tüylüleri çok tatlıdır senin morelin bozuk olunca onlarında oluyor çok duygusal hayvanlar karpuzu çok severler gece beraber uyursun kaçmaz bulursun hemen bakımıda kolaydır kedi besliyeceğine guinepig besle daha iyidir .

Pamuk V Armi
12-07-2009, 08:27 PM
gunealar çok büyük hamsterlar tatlı.ve anneler guneaları pek semiyor örn:Annem

dwarf
02-20-2010, 11:38 AM
bence guinea pig daha iyi imkanım olsa onu beslerim

dwarf
02-20-2010, 11:39 AM
annem bırak hamsterleri guinea pig al diyor ama kim 100 TL verecek

alptugbaba
02-20-2010, 11:44 AM
evt guinanın tanesinin fiyatı 100 tl verilmez hem guinlar sabah uyanıor ve cok ses cıkarıyor oyuzden hmster cok şirinnn

profumit
03-09-2014, 10:42 AM
arkadaşlar bence ikiside alınılabilir yani eğer ailesi her yerde dolaşsın istemiyorsa hamster almalı insan yada çok fazla koku istemiyorsa ancak bahçeniz varsada şahsen bn köpek tercih ederdim evdede imkanım olsa kedi yani guine piglerin bence tek albenisi duyguları ve fazla hareket etmemeleri bence böyle hamster lar ise çok komikler kediler çok güzel hayvanlar köpekler sadıklar aslında imkanımız olsa hepimizde hepsinden olsa ama işte evde en rahat hamsster bakılır eğer sevmek istiyorsanız elinize alıp benden bu kadar yani hiç biri kötü yada bu iyi diyemeyiz hani adam kriterlerini sayar ona göre karşılaştırma yapabiliriz

profumit
03-09-2014, 10:45 AM
mesela ben çok kedi istedim evimiz kediye müsait ama annem izin vermedi ben ne akdar istediysem o o kadar izin vermedi en sonunda babam kuş al dedi balık al dedi ama ben hamster a karar verdim çünkü ben elime alıp sevmek ve beni sevdiğini hissedebilmek istiyorum ancak evdede dolaşmaması lazım bu yüzden benim için en uygun hamster sizde yargılarken böyle yargılaryın bence