PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamsteradmin lütfen yardım lütfen

jnR Cech
05.09.09, 12:52 AM
yaa kafayı yemek üzereyim gerçekten bu gün bıdıkımın kafesini temizliyecektim tam açtım üst katta evinde yavruları :( ben görmeden doğum yapmış vede aldığımz yerde 3-4 aylık denmişti :( çok kötü oldum ben nasıl bakacam hiç bir bilgim yok msn ekleseniz talimat verseniz olmazmı çok kötüyüm :(

elmyra
05.09.09, 12:59 AM
Sakin ol öncelikle hayırlı olsun. Sen bazı şeylere dikkat edeceksin o kadar, anne zaten yavrulara özenle bakıyor:) Forumda bir araştır üreme ve doğum kısmını. Biraz oku. Onun dışında anneyi çok rahatsız etme, kafese çok bakma mesela. Ve ek besinler ver sürekli. Haşlanmış yumurta, sebzeler ( brokoli, havuç, marul....), laktozsuz süt koyabilirsin su kabına biraz.Yoğurt verebilirsin mesela. Kafesi sakın temizlemeye kalkma, yuvayı bozma ve yavrulara dokunma.Şimdilik bunlar geldi aklıma. Arkadaşlar da yardım edecektir:)

hamsteradmin
05.09.09, 01:01 AM
Evet panik olacak bir şey yok, anne ve yavruları kendi haline bırakman, temizlik yapmaman, yarın sabah haşlanmış yumurta vermen yeterlidir, beslenme ve doğum bölümlerini incele, acil sorular'da da bu soruların sorulmuş olması gerekiyor, arkadaşların tecrübelerinden yararlanabilirsin. Her şey kendi kendine yolunu bulacak zaten.

fındık
05.09.09, 01:04 AM
sakın yavrulara elleme ne olursa olsun .

jnR Cech
05.09.09, 01:54 AM
Haşlanmış yumurtayı nasıl vermeliyim koca bir yumurta halindemi yoksa bölerekmi ?
Kaç günde vermeliyim yumurta ?
Yuvasını balkona taşıyacam (kapalı balkon oda sıcaklığında vede her gün havalandıracam) sorun olurmu ?
Laktozsuz sütü kaç günde bir vermeliyim ?
bu sorulara cevap verirseniz çok memnun olurum elim ayağım dolandı biricik kızım doğurdu vede daha yeni alışmaya başlamıştı bana :) Pazar günü almıştık bıdıkımı 1 hafta içinde dede oluverdim :)

elmyra
05.09.09, 01:58 AM
Yumurtayı küçük parçalar halinde ver. Yiyebileceği kadar. Çok büyük olursa hepsini bitiremez ve muhtemelen yuvasına taşır orda da bozulur, temizleyemeyeceğin aklında olsun hep. Her gün verme bir de o zaman fazla gelir. Sütü suluğuna koyabilirsin ama süt yumurta gibi ürünler çabuk bozulur. Bikaç saatte değiştirmen gerekir. Onu gözlemelemelisin, süt kesilir çünkü su ve katı parçalar olarak ayrılır. Mesela petibör biskuvileri süte batırıp ıslatarakta verebilirsin bu da bir yöntem. Kapalı ve sıcaklığı iyi bir balkonsa sorun olmaz, geceleri belki sabaha doğru soğuk olabilir yatmadan önce odanın içine alabilirsin, bir de kafesin güneş görmemesine çok dikkat et.

jnR Cech
05.09.09, 02:01 AM
anladım herşey için teşekkürler aklımda şimdilik soru işareti kalmadı zaten güneş görmesin diye üstüne örtücem bide oyunca evinin içinde olduğu için örtmesemde güneş etgilemez her halde :)

elmyra
05.09.09, 02:03 AM
Sağlıklı, sorunsuz büyürler inşallah :)

jnR Cech
05.09.09, 02:05 AM
çok teşekkürler.aslında şuana kadar çok şanslı olduğumu fark ettim.çünkü doğum yaptığını bilmiyordum oyuncak evinde doğum yapmış birşey göremiyordum.sonra kafesi temizlemeye banyoya götürdüm su içtim geri geldiğimde bıdık yavrularının üstünden kalkmış aşa kata inmişti.oyuncak evin çatısını önceden çıkardığım için gördüm yavruları eğer görmeseydim bıdıkı onların üstünden elimle alacaktım :(.

elmyra
05.09.09, 02:11 AM
:) Evet haklısın. Stress yapmana gerek yok onun için sinirlerin bozulmasın hiç. Ek gıdalarla destekle (haşlanmış patates, makarna, sebzeler-bunlara bir damla zeytinyağıda katabilirsin-...) gerisini anne halledecektir. Forumuda kurcala biraz, doğum, beslenme, üreme kısımlarını, yavruların büyüme aşamaları hakkında fikir edin. Aklına bişey takılırsa sorarsın yine. Hiç sinir bozacak, can sıkacak bir durum yok ;)

jnR Cech
05.09.09, 02:13 AM
:) Evet haklısın. Stress yapmana gerek yok onun için sinirlerin bozulmasın hiç. Ek gıdalarla destekle (haşlanmış patates, makarna, sebzeler-bunlara bir damla zeytinyağıda katabilirsin-...) gerisini anne halledecektir. Forumuda kurcala biraz, doğum, beslenme, üreme kısımlarını, yavruların büyüme aşamaları hakkında fikir edin. Aklına bişey takılırsa sorarsın yine. Hiç sinir bozacak, can sıkacak bir durum yok ;)

ya haklsıın aslında herşeyi her konuyu tek tek okudum ama anla işte.mesela bir anne veya baba doğum anında neler yapacağını öğrenir önceden dimi ama doğum sırasında elleri ayakları birbirine karışır banada öyle oldu işte :p:rolleyes:

hamsteradmin
10.09.09, 02:44 AM
Nasıl senin ufaklıklar :)

jnR Cech
12.09.09, 03:20 AM
Nasıl senin ufaklıklar :)

ilk önce özür dilerim biraz geç cevap veriyorum burada sel olduğundan 3 gün boyunca telefon hattımız çalışmadı internette yoktu bu yüzden :D
valla Bıdıkım hiç birini yemedi Allaha şükür :D birazda kıskanç hani ne zaman yem vermeye gitsem arada yavrularına baktığımda bana tip tip bakıyordu önüme geçiyordu felan ama artık alıştı galiba hiç birşey yapmıyor.Ama annem veya babam yavrulara bakınca hemen meydan okuyup yavrularını kapatıyor :D.Yani anlıyacağınız Bıdık çok iyi bir anne yavrularda çok sağlıklı kulakları felan çıktı =)

hamsteradmin
12.09.09, 04:47 AM
Maşallah hepsine :) Size de geçmiş olsun. Yavruların fotolarını bekliyoruz :)

jnR Cech
12.09.09, 04:54 AM
Maşallah hepsine :) Size de geçmiş olsun. Yavruların fotolarını bekliyoruz :)

En yakın zamanda inş :rolleyes:

jnR Cech
12.09.09, 04:56 AM
7 aylıktan önce çiftleştirmemeni öneririm. dişi hazırsa hemen çiftleşirler yaklaşık 1 saat sürebilir. dişi hazır değilse kavga ederler bu durumda hemen ayırmalısın.

ya bir konuda böyle bir şey demiştiniz adminim ama bana aldığım yerde 3-4 aylık denmişti yalanmı söylediler acaba

Çiko
12.09.09, 03:26 PM
OOO aldıgımız yerler ona bakarsan dişi der erkek olur erkek der dişi olur aldıgımız yerlelr neden böyle bende anlamadım.

hamsteradmin
12.09.09, 05:19 PM
7 aylık benim önerdiğim ideal zaman.

KRAL
13.09.09, 06:18 PM
yaa kafayı yemek üzereyim gerçekten bu gün bıdıkımın kafesini temizliyecektim tam açtım üst katta evinde yavruları :( ben görmeden doğum yapmış vede aldığımz yerde 3-4 aylık denmişti :( çok kötü oldum ben nasıl bakacam hiç bir bilgim yok msn ekleseniz talimat verseniz olmazmı çok kötüyüm :(

1. başlığın yanlış sırf hamsteradmine itaf etmek istiyorsan ona PM Den ulaş ! buraya konu kalabalığı yapma!

2.sitede okadar konu var yavru bakımıyla ilgili bi konuyu açmadan önce araştırma yapınız !

hamsteradmin
13.09.09, 06:21 PM
KRAL, özel mesajla soru sormak yasak, bilgi arşivi yapıyoruz o nedenle herkesin görebileceği en doğru yerde sormuş arkadaş sorusunu. Benim yerime uyarı yapma lütfen.

ReaLMasteR
11.11.09, 10:22 AM
Hyrlı olsun yavruları