PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Açık ve net hamsterin yiyip yiyemeyecekleri..


cıtır&kıtır
03-13-2009, 12:44 PM
Beslenme
Sizlerle birlikte 6 bölümde inceleyeceğiz hamsterınızı nasıl beslemeniz gerektiğini; çünkü onlar 6 grup altında toplayabileceğimiz besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Beslenme bölümüne geçmeden önce bir kaç küçük hatırlatmayla başlayalım.
İlk ve en önemli olarak hamsterınızın beslenme programında eklemeleri ve değişiklikleri nadiren yapın. Böylece onu çeşitli mide problemleri yaşamaktan uzak tutabilirsiniz.

Ülkemizde fazla satılmayan ama yurtdışında en küçük pet shopta dahi bulabileceğiniz suni mamalar var. Suni mamalardan kastım hamsterınıza vermek zorunda olduğunuz kuru mamalar değil. Bol miktarda şeker içeren ve dolayısıyla hamsterınızda diş problemlerine ve hatta obeziteye yol açabilecek diğerleri...Bunlara 5-10 milyon civarı vermektense alabileceğiniz onların çok daha fazla seveceği taze şeyler var inanın...Ayrıca çikolata, şeker ve avurtlarına yapışabilecek yapışkan şeylerden de kaçının!
Hamsterlar belki inanmayacaksınız ama kalp krizi ve durması da yaşayabiliyorlar. Bu nedenle fazla yağın olmadığı bir beslenme programı uygulamanız küçük arkadaşınızın yararına olacaktır. Bu arada şuınu da unutmadan hatırlatayım hamsterlar yemlerini yanaklarındaki depolarda depolar ardından yuvalarında ön patileri yardımıyla boşaltırlar.
Gelelim 6 bölümden oluşan tavsiye edeceğim beslenme programına;

a-Tahıllar ve Tohumlar
Öncelikle iyi ve bildik bir hamster yemi seçin ve onu devam ettirin. Bu beslenme programının yaklaşık yarısını kaplıyor zaten; o yüzden iyi bir marka seçmek çok önemli. Witte Molen, Friskies iyi markalar arasında. İsterseniz iki markayı birbirine karıştırarak da hamsterınıza sunabilirsiniz. Hem açılmış hem de açılmamış mama kutularını buzdolabında saklamanızı öneririm; çünkü oksijen yiyecekleri bozduğu gibi besin değerlerini de alıp götürüyor. Günlük kullanım için küçük bir pakete biraz yem koymanız yeterli olacaktır.
Siz de küçük dostunuzun yeminin içine çeşitli tahıllar ve tohumlar ekleyebilirsiniz;
Tahıllar- Kuru pirinç, top halinde yulaf ve sade, şekersiz cornflakeslerden.
Tohumlar-Karpuz çekirdeği, susam, bal kabağı çekirdeği.
Elma, vişne ve turunçgil çekirdeği SakIn vermeyin!

b-Sebze ve meyveler
Beslenme programının yaklaşık çeyreğini oluşturuyor sebze ve meyveler. Ama şu çok önemli ki sebze ve meyveyi çok VeRmEYİN! Hamsterınız ishal olabilir! Ayrıca yuvasında saklayacağı bu yiyecekler bozulacak ve sağlıksız bir ortam yaratacaktır. Ama vermemezlik de yapmayın! Onlar için çok yararlı sebze ve meyveler..Gün içinde hamsterınıza iki çeşit sunmanız yeterli olacaktır. Bir yeşil sebzelerden bir de yeşil olmayan sebzelerden ya da meyvelerden hamsterınıza verebilirsiniz gün içinde. Şeker hastalığı olan hamsterlara ya da 1 yaşın altındaki cüce hamsterlara (gonzales) meyve vermemeniz daha iyi olacaktır.
Hamsterınızın sağlığı için yararlı olacak sebze ve meyveler:
Sebzeler- Bezelye, ıspanak, brokoli, havuç ve havvuçun başındaki yeşillikler, mısır, kabak.
Soğan, sarımsak, patlıcan, domates yaprağı, acı biber (!) ya da iceberg marulu (besleyici olmamakla birlikte sindirim sistemini zorlayıcıdır) VeRmEyİn! Ayrıca marulu da çok az verin!
Meyveler- Yaban mersini (blueberry) (farelerin ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır), muz, çilek, elma ( çekirdekler verilmemeli), armut, şeftali, kavun, karpuz.
Turunçgiller, ananas ya da domates VeRmEyİn!

c-Proteinler
Beslenme programımızın bir bölümünü de proteinler oluşturuyor. Sağlıklı ve besleyici proteinleri haşlanmış tavuk, pişmiş yumurta sarısı (beyazı protein sarısı yağdır), yağsız sade yoğurt, yağsız peynir ve balıktan elde edebilir hamsterınız.

Yağlı yiyecekler, pişmemiş tavuk ve balık ya da baharatlı yiyecekler VeRmEyİn!
Tavuk gibi yiyecekleri haftada 2 kere vermeniz yeterli olacaktır. Çok küçük, hamile ya da yaralı hamsterlara haftada 4 az az verebilirsiniz.
Protein miktarını hamsterınız yaşlandıkça azaltmayı unutmayın!!

d-Karbonitratlar
Programın 4. bölümü ise karbonhidratlardan oluşuyor. Haşlanmış pirinç, haşlanmış makarna, pişmiş ya da haşlanmış patates verilebilir. Ayrıca sade patlamış mısır da hem yemesi zevkli hem de besleyici bir besin olacaktır onun için.

e-İlaveler
Suyuna güvenilir vitaminlerden ilave etmeniz hamsterınız için yararlı olacaktır. Ayrıca mamalarında biraz maya (yeast) eklemeniz B vitamini alan hamsterınızın sinir sistemini olumlu etkileyecektir. Ayrıca derisi ve tüyleri için de çok yararlıdır. Aynı şekilde pişmiş yiyeceklerin üzerine az miktarda koyacağınız zeytin yağı da derisi ve tüylerine iyi gelecektir.

f-Kemirme
Hamsterlar dişlerini törpülemek zorundadırlar ; çünkü tüm kemirgenler gibi hamsterların da dişlerinin büyümesi hiç durmaz. Kemirme taşları ve kuru mamaları bir ölçüde yararlı olabilir ama bazı hamsterlar için yeterli değildir.

Havuç besleyici olduğu gibi dişlerin törpülenmesi için de kullanılabilecek bir besindir.

Ayrıca boyasız, yapışkansız mukavva da kullanılabilir; ama çoğu hamster bunu yok sayacaktır. O nedenle hamsterınızın en sevdiği yiyeceği mukavvaya sürmek hatta sonra da mukavvayı kafesin telleri arasına sıkıştırmak işe yarıyabilir.
Son olarak hatırlatmakta fayda buluyorum,
-Elma, vişne, turunçgil çekirdeği,
-Turunçgil, kivi, ananas, domates,
-Süt ve su dışında içecek,
-Şeker, çikolata,
-Yapışkan, baharatlı, yağlı, acı, tuzlu yiyecekler,
-Soğan, sarımsak
-Fazla marul
-Patlıcan VERMEYİN!!!!!

bir arkadaşın spacesinden alıntıdır..

...sevgilerle :)

hamsteradmin
03-13-2009, 10:28 PM
Teşekkür ederiz efendim :))

cıtır&kıtır
03-14-2009, 08:43 PM
rica ederim inşallah yardımcı olabilmişimdir ve bir işe yarar...

Trgy
03-18-2009, 03:57 PM
Havuç yararlımı zararlımı anlayamadım :confused:

hamsteradmin
03-18-2009, 04:29 PM
Kesinlikle yararlı :) Neden kafanız karıştı ki?

Trgy
03-18-2009, 04:40 PM
Sulu ya biraz :D

hamsteradmin
03-18-2009, 05:34 PM
: )) Salatalık, marul gibi sebzelere göre daha az sulu aslında. Sadece havuçtaki şeker oranı fazladır, ona dikkat etmek lazım :D

MoLLy_OsCaR
06-03-2009, 09:41 AM
Ben havucu 2 günde bir vücudun şeker oranının düşmemesi için az miktarda veriyorum. Hem havuç hamsterınızın renkleri için de çok önemli!