PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster Sahibi Olmak ve Hamster Bakımı (MUTLAKA OKUYUN!!)


mbdyed
06-12-2014, 10:00 PM
Hamsterların özelliklerinden bahsedelim biraz. Merak etmeyin, bu yazı hemen hemen her sitede bulabileceğiniz klasik şeylerden oluşan bir yazı olmayacak. Hazırsanız devam edelim!

Bu sevimli hayvanlar göründükleri kadar masum değiller aslında. Çok bencil, çok nazlı, çok tripli, nankör memeliler. Tek gayeleri yemek ve bir şeyleri kemirmek. Siz onlar için yüzlerce para harcayın, her gün ilgilenin, ellerinizle besleyin; onlar yine kendi keyiflerine göre davranırlar. Her ne kadar bencilce davranışlar sergilerlerse sergilesinler, emin olun bir hamster sahibi olmaya değer. Uyanık olduğu akşam-gece vakitleri oturup onları on dakika izleseniz tüm mutsuzluğunuz gider. (%100 garantili ReDNA onaylı!) Kafeslerine değişik oyuncaklar veya kemirmeleri için bir şeyler koyarsanız onları izlerken inanılmaz zevk alabilirsiniz.


Onlara bakmak için gerekenler ise çok basit, fakat biraz masraflı. Hamster almadan önce en az 100-150 lirayı gözden çıkarmalısınız. Bu paranın %90lık kısmı kafese gidiyor zaten. Lütfen 30-40 liralık minicik kafesler almayın. İlk kez hamster alırken bilmediğim için böyle bir hata yaptım. Hayvanım 2 ay ancak yaşayabildi. Bütçenize uygun en büyük kafesi almaya çalışın, en azından orta boy bir şey yapın. Katları olursa daha iyi olur ama 2 kat mı daha geniş kafes mi derseniz mutlaka geniş kafesi tercih edin. Genişlik 1. öncelik.
İkinci sırada yem ve talaş geliyor. Başka bir ihtiyacı yok zaten. Aslında yemini kendiniz hazırlayabilirsiniz, yani ayrıca para harcamaya gerek yok. Tuzsuz çekirdek, fındık, ceviz, mısır gibi şeyleri karıştırıp verebilirsiniz. Hazır yemlerde de aşağı yukarı bunlar var zaten. Bir de, forumlarda da dolaşırken denk geldiğim üzere; Tarçın dahil çoğu hamster hazır yemlerdeki uzun çubuk şeklindeki yemlerden yemiyor. En çok da o yemler bulunuyor hazır yemlerde. Kendiniz hazırlarsanız bu sorundan da kurtulursunuz. Bunun yanında, yemler çok ucuz ve benim gibi üşengeçseniz hazır yemleri tercih edebilirsiniz.

Yazının devamı ve ayrıntılı bilgi için: [Only Registered Users Can See Links]

özkan
03-12-2015, 09:30 AM
bi kafes aldım ama iyi mi kötü mü bilmiyorum.ilk defa hamster alıcam.[Only Registered Users Can See Links]

BAMBİNO
04-25-2015, 08:44 PM
gerçekten yemin içindeki uzun kahverengi şeyleri yemiyolar