PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar ayağı yamuldu nolur yardım edin :( :(

murat
02.09.09, 08:18 AM
Sabahın bu saatinde ciyaklamalar duydum dışarda kedi kavga ediyor sandım balkondan baktım sokak bomboş.Salona gittim tekrar(uykum kaçmıştı salonda tv izliyordum) yine ciyaklamalar sonra odamda geldiğini farkettim.Hamsterimin ayağı çok kötüydü :s tellerin arasında dolanmıştı resmen "s" şeklini almıştı ve ayağından asıldı çok bağırıyordu :( ben de hemen düzeltmeye çalışmış çok kötü ısırdı elimi :( hemen t-shirtümle denedim çıktı ayağı ama mosmor ve yamulmuş şağa doğru(sağ arka ayak)Acil nolur yardım edin veterinerler bir şey anlamıo lütfen yardım edin fotoğrafını çekip yükleyeceğim öğlen siz de bir bakın lütfen evde ne yapabilirim bana yardım edin ayağı mosmor ve yamuldu lütfen yardım edin !!!

murat
02.09.09, 08:21 AM
Arkadaşlar dikkat ettim morluğu geçmiş şimdi uyuyor.Ayağını sadece yamuk tutuyor,rengi falan düzelmiş.Acil yardım edin lütfen ayağının yanlış kaynamasını istemiyorum (eğer kırıksa)

murat
02.09.09, 08:50 AM
off ya tam da vaktinde oldu yani hiç kimse online değil ki sabah :(

toLqa
02.09.09, 03:28 PM
Murat çok geçmiş olsun kardeşim :) dün bnm yavruda yere düştüğünde ayağı yamulmuştu ve sabit kalmıştı oynatamıyordu bnde çok korktum ama birkaç saate düzelti şimdi çok iyi umarım snn hamişin durumuda geçici bişeydir... bu gibi durumlarda bnmde bilgim yok hiçbir tavsiye veremiyorum k.bkma

murat
02.09.09, 03:53 PM
Teşekkürler umarım iyileşir.Düzelme var şuan ayağı normale dönüyor yavaş yavaş.

toLqa
02.09.09, 04:55 PM
ohh iyi iyi inş.. eskisinden dahada sağlam olucak :D

CooLMaSTeR
02.09.09, 05:03 PM
murat benim gibi yapsana .. ben yarın mesela çıkarıcam dondurma çubuklarını .. elini t.shirtinle iyice dola dişlerse bişi olmasın diye .. bi ayagı kontrol et kırık varsa anlarsın zaten .. uyusturabilme imkanınız varsa uyusturun yoksa kemiği hafif hafif çekerek düzle . cabucak yapma canı çok acır .. düzledikten sonra zaten agrının gecmesiyle kendini bırakır .. o zamanda dondurma cubugu vs şeylerle iyice abitle ve bnt çek .. ipi kemiriyo ben denedim .. ama bandın tadını alınca kemirmiyo .. 9 10 gün dursun öyle hep alt katta tut üst kata çıkısları engelle ..sonra çıkarırsın 10 gün sora cubukları ..

elmyra
02.09.09, 06:35 PM
Bu düşmekle aynı şey değildir sanmıyorum. Düşünce bir şok geçiriyorlar ve kısmı felç oluyorlar. Bir müddet sonra da kendi kendine düzeliyor. Ama sen sıkışmış ve kıvrılmıştı bacağı diyorsun kendini sakatlamış yani. Yapabileceksen sen Coolmasterın dediklerini dene. Kırılmış mı kontrol et, çok yavaş ürkütmeden ve acıtmadan masaj yapabilirsin mesela.İyi gözlemlemelisin ama. Çok geçmiş olsun. Yine de bir veterinerden yardım almanı tavsiye ederim.

hamsteradmin
02.09.09, 06:55 PM
Gonzalesler bacaklarını nasıl yapıyorlarsa sıkıştırıyorlar, benim de başıma gelmişti, aynı gün düzelmişti ilginç bir şekilde.

murat
02.09.09, 07:22 PM
Kırık olup olmadığını nasıl anlayacağım ? veterinerler bakmıyor "ıyyk fare ben bakamam ona" diyor :(

hamsteradmin
02.09.09, 07:24 PM
Veterinerleri denedin mi duyumlarına göre mi yorumluyorsun? İstanbul'da çok sayıda veteriner var, sana yakın semtlerdeki veterinerleri bulup telefon edebilirsin öncelikle. Kırık olup olmadığını nasıl anlayacağını sorarsın, getirirsem yardımcı olur musunuz muayene eder misiniz diye sorabilirsin. Getir diyene de götürürsün.

elmyra
02.09.09, 07:36 PM
Ben tek veterineri olan küçük bir semtte hamsterımı ilk kez bir fikrim olmadan tedaviye götürmüştüm ki kurtaramamıştık çok kötü bir durumdaydı. Fakat veteriner insan üstü bir çaba harcadı, ısıtıcılar, oksijen, iki adet iğne, kalp masajı..Üstelik kıyıda köşede kalmış bir yerdi. Bu konuda ben biraz önyargılı olduğunuzu düşünüyorum admine da hak veriyorum. Bakmaz diye düşünüp hamle yapmamazlık yapmayın sakın. Mutlaka bir ilgilenen çıkacaktır veya ısrarcı olun. Iyk fare diyebilecek bir ''hayvan hekimi'' olması şaşırtıcı biraz.

murat
02.09.09, 07:36 PM
denedim,genel muayene için götürmüştüm bakmıyorlar :( evde kendim ne yapabilirim büyük ihtimal kırık değil çünkü basabiliyor?Yine de emin olmak için kırık olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

hamsteradmin
02.09.09, 07:39 PM
ters dönmüş gibi bir durumu var mı, ciyaklıyor mu, morarma, ya da dokununca canı yanıyor mu. bunlara bakabilirsin. ama bu hayvanlar çok acı çektikleri halde bağırmıyor olabilirler, şekil itibariyle veterinerin muayene etmesi lazım. o bölgeyi minik bir parça lasonil merhem sür istersen.

murat
02.09.09, 07:43 PM
ters dönmüş bir durum yok,ciyaklamıyor,rengi normal,dokununca tepki vermiyor.

hamsteradmin
02.09.09, 07:45 PM
kırık yoktur büyük ihtimalle ama tabi bu söylediğim sadece senin anlattıklarından yola çıkarak fikir yürütmek oluyor, biraz daha gözlemle yemek yiyebiliyor mu üstüne basabiliyor mu su içiyor mu, eğer problem yoksa beslenmesine takviye yaparsın, olmadı başka veteriner araştırırsın.

murat
02.09.09, 07:48 PM
Tamam sağolun hazır konu su içmesinden açılmışken,suyunu günde bir değiştirmeli miyim?Genelde bitirince değiştiriyorum(3-4 günde bir)

hamsteradmin
02.09.09, 07:51 PM
taze su her zaman iyidir, 2 günde bir olabilir ama gecikirse çok sorun olmaz.

fındık
02.09.09, 08:04 PM
veterinerler bakmıyor "ıyyk fare ben bakamam ona" diyor :(

böyle saçmalık var mı yaaa :S

murat
02.09.09, 08:17 PM
Evet var maalesef :(

evanturkey
02.09.09, 10:09 PM
Merhaba murat, karamelime de benzer bir durum olmuştu morarma yoktu, ayağını kontrol edemiyordu, aradığım veterinerler beni hamsterlar için fakültedeki arkadaşlar 3-4 ay fazladan eğitim alıyor diye geçiştirmişti.Bende bunun üzerine peki incinme tarzı birşeyse ne yapabilirim demiştim. Saf alkol ya da kolonyağı ile basamadığı bacak ve çevresine masaj yap rahatlayacaktır demişti. Masaj yaptım dediği gibi kolonya ile cidden bir rahatlama gözlemledim 2 gün bu şekilde belli aralıklarla masaj yaptım şuan durumu iyi. Umarım bir an önce toparlar senin hamster'da. Sanırım ayağı yan basıyor değil mi ? Eğer öyle olduysa aynısı karamele de olmuştu. Hoşçakal

evanturkey
02.09.09, 10:26 PM
Sen masaj yaparken seni ısırmaya çalışmaması için ön taraftan onu oyalayabilecek birşey uzatabilirsin kemirmesi için , ya da yiyecek birşey uzatır yanındaki bir kişi. Umarım bir an önce iyileşir..

murat
02.09.09, 11:49 PM
Yardimlariniz icin hepinize tesekkurler :) umarim iyilesir duzeliyor yavas yavas