PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lütfen Yardım !!

chuckie
31.08.09, 07:34 PM
Arkadaşlar chuckie ile 1. haftam. Bikaç sorun var sanki:

1. Normalden biraz fazla uyuyor gibi, evet gündüzleri uyuması normal fakat eve gece girdiğimde genelde uyku halinde buluyorum.

2. Yemeğini suyunu normal yiyo içiyo. Gonzaleslerin daha hareketli olduğunu duymuştum ama bizimki fazla hareketsiz. Çarkına şuana kadar adımını atmadı,
çarkın boyutu küçük değil ona göre dün bi arkadaşımın çarkıyla değiştirdim değişen birşey olmadı. Egzersiz topu var fakat koyduğum zaman yine dönmüyo fazla ve galiba korkudan direk 4 5 tane dışkısını yapıyo ve titriyo o yüzden topun içinde pek fazla tutamıyorum. Yapılarının kilo almaya çok müsait olduğu yazıyordu enerjisini atamıyo diye korkuyorum.

3. Elime almaya çalıştığım zaman genelde kaçmaya çalışıyor şu ana kadar 2 3 kere ısırdı. Elime aldığımda hareketleniyo kokluyo ama yine titriyo ve viyk viyk diye ses çıkartıyo.

Tüm bunların sebebi neden olabilir ? Acaba daha alışamadığı için olabilir mi ? Yardımlarınızı bekliyorum...

hamsteradmin
31.08.09, 07:37 PM
Merhabai bu söylediklerinden bir sonuca varmak mümkün değil, hastalık belirtisi yoksa, ishal, burun göz akıntısı gibi mesela, karakterinden ya da yaşından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Malesef dışardan bu küçük hayvanların ne derdi olduğunu anlamak çok zor. Bana bir sorun var gibi gelmedi. Gonzaleslerin alışma süresi biraz daha uzun olabilir. Yemeğini yiyorsa, dışkısı normalsa sağlığında bir problem yok diye düşünüp her gün aynı saatlerde ilgilenip yiyecek verip alıştırmaya çalışmak lazım.

chuckie
31.08.09, 07:40 PM
Tşekkür ederim fazla uyumasıyla çarka hiç binmemesi beni biraz endişelendirdi aslında birde topa koyduğumdaki davranışları.

hamsteradmin
31.08.09, 07:48 PM
Korkak ve miskin bir yapısı var sanırım, çok uyuması hamsterın karakteriyle de alakalı olabilir, sorun olduğu anlamına gelmez her zaman.

chuckie
31.08.09, 07:50 PM
peki teşekkürler

hamsteradmin
31.08.09, 07:54 PM
Rica ederim ilgilenmeye devam et, sevdiği yiyeceklerle daha iyi olabilir.

elmyra
01.09.09, 03:12 AM
Yazdığın belirtiler ses çıkarması ve korkması benim de başıma gelmişti. Nerden aldığını bilmiyorum ama belki sana gelmeden önce düşürmüşlerdir. Hamsterler düştüğünde bir şok yaşıyorlar ve uzun süre korkak davranıyorlar. Benim bir yavrum kaçmaya çalışırken düşmüştü ve sonra aynı senin dediğin gibi ele gelmemeye başladı ele alınınca veya kafesten çıkarılınca viyaklamaya başlıyordu ve başka bir yere konulduğunda titriyordu. Bu bir varsayım sadece. Biraz sabırlı ve özverili olursan mesela hergün düzenli ilgilen, konuş, korktuğunu farkettiğinde yavaşça okşa güvende hissettiği yer kafesiyle oraya bırak. Eline almaya çalışırkende kafesin kapağını açıp elini tut bekle, uzun sürebilir ama o çıksın eline..Elindeykende kavrama ellerin açıkken bir elinden diğerine geçirip oyna bir müddet, tutma o zamanda panikle kaçmaya çalışabilir. Uzattım biliyorum ama, sana güvenmesini sağlamalısın:)

chuckie
01.09.09, 12:34 PM
Teşekkür ederim. Söylediklerinin çoğunu yapıyorum fakat elimi tutup beklediğim zaman geliyo kokluyo sonra gidiyo :) İnşallah bunları yaptıkça normal haline döner.

Mert K.
01.09.09, 02:12 PM
yeni aldıysa 1 hafta bekleyeceksin hiç bişe yapma o kafese ortama sana alışşsın sonra bu aşamaları yap ;)