PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Gebelik belirtileri nelerdir?" Cinsiyet ayırt etmek, doğum hazırlığı hakkında...

cıtır&kıtır
03-09-2009, 12:03 AM
arkadaşlar yeni üyeyim herkese ilk başta selamlar,tecrübe sahibi olanlar var aramızda ve benim bir dişi bir erkek hamsterim var ama şöyle bir sorunda var dişinin araştırmalarım sonucu dişi olduğundan eminim ama erkeğin erkek olduğundan değil :( tüylü olduğundan tespit edemiyorum..ara sıra kavgaları oluyor ama sabah kalktığımda koyun koyuna yatıyorlar kafesde baskın olan kıtır(erkek sandığımız) ben bebeklerimin olmasını çok istiyorum ve erkekde de şüphede kaldığımız için dişi gebe kalırsa belirtileri nelerdir ve nasıl davranmam gerekiyor,elime alıp seviyorum sonra ben farketmeden gebe kalırsa benim ona bi zararım olmasın..birde dişiler aynı kafesde kavga etmezlermiş,bunlar ara sıra kavga ediyor yani erkek olabilir mi kıtır?:confused: şimdiden teşekkürler

hamsteradmin
03-09-2009, 12:16 AM
Merhabalar aramıza hoşgeldiniz :)

Öncelikle sorularla beraber açıklamalarım olacak :) :

1. Suriye hamsterları bir arada yaşayamıyorlar, bu nedenle büyük ihtimalle gonzalesleriniz var, doğru mu? Eğer böyleyse hamilelik ve doğum sonrası yavrularla sorun çıkmaz, fakat yavrular 1 ay civarında erginleştiği için anne baba ve yavrular sürekli üreyebilirler.

2.Hamsterlar 1 buçuk aylıktan itibaren üreyebiliyorlar. Bu nedenle birkaç aydır birlikteyseniz ve henüz yavru olmadıysa, aynı cinsiyetten olma ihtimalleri var. Çünkü çok hızlı çoğalırlar.

3. Dişi ve erkeği ayırt etmek için, erkeğin popo bölgesinde bir şişkinlik olup olmadığına bakın. Çünkü erkek hamsterın testisleri çok iridir ve hatta hamster severlerce büyüklüğü itici bulunur. O nedenle erkekse bunu kolaylıkla görebilirsiniz. Tabi kaç aylık olduğu da büyüklüğünde etkili ama yine de anlayabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

4. Hamilelik belirtileri, yuvaya talaş toplama, daha çok yeme, daha çok uyuma, karında şişkinliğin giderek artması, dokunurken agresiflik, memelerin belirginleşmesi gibi belirtiler olabilir.

5.Eğer farklı cinsiyettenlerse ve yavru olursa, babayı başka bir kafese alıp anne ve yavruları da 10 gün kadar rahatsız etmemeniz, pratik bir yöntemle rahatsızlık vermeden yem ve su vermeniz ve en az 10 gün kafes temizliği yapmamanız önemli. Bu dönemde yavrulara dokunulmaması ve annenin ürkütülmemesi yavrular açısından hayati önem taşıyor. Anneye ek besinler verilebilir. Ve 1 ay civarında yavrular dişi ve erkekli olarak ayrılmalıdır, çünkü kendi aralarında çiftleşebilirler.

6. Kavga etmelerine gelince, dişiler kendi aralarında kavga edebilirler, Suriye hamsterları bir arada yaşayamaz ve kan revan kavga ederlerken, gonzalesler toplu yaşamaya müsaittir (hızla çoğalırlar) fakat bu demek değildir ki onlarda kavga olmayacak.

7.Dişinin çiftleşmek istememesi ve erkeğin talep etmesi durumlarında da kavga olabiliyor ama dediğim gibi belli bir süre geçmiş olmalı ve aynı cinsten değillerse bir şekilde çiftleşme dönemini denk getirirlerdi diye düşünüyorum.

hamsteradmin
03-09-2009, 12:21 AM
Syrian ve Dwarf yani Gonzales cinsiyetleri resimlerle :)

hamsteradmin
03-09-2009, 12:26 AM
Bu da Suriye Türü bir Erkek Hamster. Testislerin belirginliğini görebilirsiniz.

cıtır&kıtır
03-10-2009, 10:54 PM
hoşbulduk arkadaşlar ilk başta ilgilendiğiniz için çok teşekkürederim..

1-hamsterlarımın cinsi suriye eminim çünkü gonzales cinsi hamsterlar daha pahalı oluyor ve görüntü itibariylede zaten benzemiyor daha iriler..biri dişi biri erkek ama söylentilerin aksine okadar kan revan olacak kadar kavgaları olmuyor,arada bi ciyıklamarı geliyor ve çok kısa sürüyor sabah kalktıgımda ise tek yuvada koyun koyuna yatıyorlar.. kafesde genelde çıtır(dişi) hakim..
2-çıtır ve kıtırla martın 2sinde tanıştık yani daha yeni..petshopcu 2 aya kalmaz yavruların olur dedi..ve zaten olmasınıda çok istiyorum:)
3-şimdi kesin teşhisi koydum kız sandığım çıtır meğersem kıtırmış yani erkekmiş :) erkek sandığım kıtırda kızmış..e durum böyle olunca isim değişikliği oldu beyaz hamsterimın adı kıtır sarı-beyaz ise çıtır..ilk başta sarıbeyaz(çıtır)ı tam olarak cinsiyetini anlayamdım çünkü sadece bir delik gözüküyordu sonra çok yakından baktım dikkatli bakınca makat ile cinsel organın birbirine çok yakın olduğunu farkettim dişilerde yakın olduğunu biliyordum ama bu kadar yakın olduğunu bilmiyordum,sonra kıtıra baktım ve dediğiniz gibi testisleri var mı yok mu diye gerçekten onada dikkat edince var ama görünürde yolladığınız fotodaki gibi büyük durmuo elleyince belli oluor ve poposu kalın şiş..
4-gebelik belirtilerine gelince,çıtır ilk geldiğinde sessiz sakindi hatta annem sen yaşlı almışsın dedi,kıtır çok hareketli çarktan inmiyor ama çıtır daha çok uyumayı seviyor gördüğüm kadarıyla bir yeme birde suya çıkıyor,üstelik bu sabahda elimi ısırdı durduruk yere,geçen günde annem pamuk dolduruyordu agzına dedi..ama şimdi heycanlanmak istemiyorum birde hayallerim suya düşerse daha çok üzülürüm..
5-bugün çıtırıma küçük bir kafes aldım içinde çark,suluk,yemlik ve evi var 15 liraya..altı ızgaralı yani temızlemesi kolay gebelikten sonra yavrularla beraber durması için..ama şimdiden koydum çıtırı kafese,şey yapacağım 2 gün aldığım kafesde 1 gün büyük kafese yani kıtırın kafesine koyacağım,çünkü çiftleştirmede dişiyi erkeğin yanına koymak gerekiyormuş..
6-dediğim gibi allaha şükür öyle bir kavgaları olmadı..
7-bakalım mart ayından umutluyuz :rolleyes: marttan ekime kadarmış genelde üreme süreleri

tekrar ilgilendiğiniz için teşekkürederim inşllah hayırlı haberlerini getiririm sizlere..bu arada sitemiz yeni mi pek konu başlığı görmedimde
:confused:
...sevgilerle

hamsteradmin
03-10-2009, 11:09 PM
Merhabalar tekrar :) Ben de maddelerinize cevap vereyim neyle alakalı olduğu belli olsun :)

1. Türler arasında fiyat farkı yoktur. Sadece elden veya petshoptan petshopa fiyat farkı vardır. Bu tamamen satıcının kar etmek istemesiyle alakalı olarak değişiyor. 5-7 tlye sahibinden bulabilirken, 10-20 arası petshopta bulunabiliyor, türden bağımsız bir durum fiyat. Suriye türü, yukardaki resimdeki erkek hamster gibidir, daha az tüylü ve farklı renklerde olabilir, fakat genel yapısı o şekildedir.

2.Mart'ın 2sinde aldıysanız ve 1 buçuk ay civarında olduklarını düşünürsek, her an çiftleşebilirler demektir. Bunu zaten fark edersiniz. Bazen petshoptan hamile hayvanlar da denk gelebiliyor satın alana. O da mümkün ama hamile olsa tarif ettiğiniz kadar iyi anlaşırlar mı bilemem.

5.Hamsterlar kafeslerinin çok sık temizlenmesinden dahi rahatsız olurlar, kafesi, uyku, yemek ve tuvalet olarak düzenlerler ve bu düzenin bozulmasından endişe duyarlar. Hatta çok sık temizlendiğinde daha sert bir idrar kokusu bıraktıkları bilinir, mekanı tanıyabilmek işaretleyebilmek için. O nedenle zaten iyi anlaşıyor oldukları için ikisini şu an ayırmanız gereksiz olacaktır, çiftleşmedilerse bu ihtimali de azaltır, ayrıca huzur edebilir. Yavrular olana kadar birlikte kalmaları, olduktan sonra da babayı yeni kafese almanız (çünkü doğum esnasında anne ve yavruları yeni kafese taşımak sakıncalı) uygun olacaktır. Bu hem yeniden çiftleşmelerini önleyecektir, hem de yavruları olası tehlikelere karşı korumuş olacaktır.

7. Uygun şartlarda yani ev sıcaklığında, bol yemekle yaşayan hayvanlar her an üremeye hazır olabiliyorlar. Eğer dişi ve erkeklerse mutlaka hızla çoğalacaklardır, bir batında 14 yavru doğuranları olabiliyor, o nedenle yavrularla ilgili planlamaları yapmakta fayda var şimdiden

Güzel haberlerinizi bekliyoruz :) Her konuda yazabilirsiniz. Sitemiz yeni açıldı ama siz soru sordukça ve yazdıkça güzelleşecek, büyüyecek. :)

Sevgiler

cıtır&kıtır
03-11-2009, 12:49 AM
haklısnız hamster fıyatları satıcıdan satıcıya değişiyor ama gonzales türü suriyeye göre daha fazla olduğunu belirtmek istemiştim neyse..benimkiler suriye denilen cins allaha şükür eminiz bundan :) şimdi birşey daha soracağım ben rahat etmesi açısından dişiyi küçük kafese almıştım hamile değilse bile ara ara büyük kafese(erkeğin olduğu kafese) koymayı düşünüyordum çiftleşmeleri için..sonra doğuma yakın küçük kafese alıp orda doğum yapmasını planlıyordum belki sürekli erkekle aynı ortamda durmaktan strese girebilir,yiyor falan diyorlar çok duygusalım ve asla dayanamam böyle bir olaya..şimdi dişi hangi kafesde kalsın genelde byük mü küçük mü?ben erkek daha enerjik die büyüğe aldım..siz ne dersiniz?bu arada sizin hamsteriniz var mı?kaç tane?kaç aylık?türü?ve nekadardır besliyorsunuz hamster? :rolleyes: bu arada artık hafta bır temızleyeyım tam 3 kez temızledım geldiğinden beri çok titizimdir koku hissedince ev sanki bana çok pismiş gibime geliyor,birde sorunlu bir anne başta olunca..şey bu arada şimdi bunların ev seklinde yuvaları oluo ya yatıp kalktıkları onun içini temizleyeyim mi?kakalarıyla pamuğu karıştırıyor hep,ne kadar cins bi hayvan burnunun direkleri kırılmıyor mu?onların içinde homur homur yatıyor..:p 7.cevap maddesinde :) plan yapın demişsiniz zaten çok hayalperestimdir merak etmeyin ben torunlarımının torununun hesabını bile yaptım..akvaryum boşaltıcam bebelere

...sevgilerle

hamsteradmin
03-11-2009, 02:26 AM
Bunca yıldır her fırsatta petshoplara girip çıkıyorum, gonzales fiyatlarının daha pahalı olduğu gibi bir durum görmedim demek istedim ben de :) Bu tamamen petshopta çalışan kişinin spontane bir uygulaması olsa gerek :)) Anlatmak istediğim buydu :)

Bu zamana kadar 4 hamster besledim farklı zamanlarda, şu anda bir hamsterım var, yaklaşık 6 aylık ve dişi. Yaklaşık 5 yıldır hamsterlarla ilgileniyorum, okuyorum ve araştırıyorum.

Haftada bir temizlik en iyisidir. İçerdeki çöpleri tamamen boşaltmak, gerekiyorsa kafes altını sabunlu sıcak suyla yıkamak uygun olur.

Yukarda da kafese değinmiştim ama açayım, dişiyi sonradan yavrularla beraber taşıyamayacağınız için hangi kafesi uygun görüyorsanız, ikisi birlikte doğuma kadar o kafeste yaşasınlar ve boşta kalan kafese de sonradan erkeği alın. Böylece yavrular emniyette olur, anne rahat eder. Yavrular ve anneye de geniş kafes lazım bir yandan. Hangi kafes olduğuna siz karar verin önemli olan nokta iki günde bir ayırmak gibi bir düzen onları rahatsız eder. Anlaştıkları sürece ki anlattıklarınıza göre beraber uyuyacak kadar iyi anlaşıyorlar, aynı kafeste kalmaları daha mantıklı. Doğumdan sonra erkeği ayırın yeter.

Plan yapmaktan kastım da aslında hayal kurmaktan çok, yavruların sahiplendirilmesiyle ilgili hazırlık yapmak ve zorluk çekmemek. Çünkü 3-4 yavru doğurmuyorlar, 10-15 bile doğduğu oluyor, 1 aylıkken kuru yem yemeye ve bir hamsterın yapabildiği her şeyi yapmaya başlıyorlar. Anne doğumdan sonra hemen yeniden hamile kalabiliyor. Birden 30-40 hamsterla baş başa kalabileceğinizi belirtmek istedim. Ama elbette ki insanı çok heyecanlandıran bir durum, tadını çıkarın.

Sevgiler

cıtır&kıtır
03-11-2009, 12:53 PM
Bu arada şimdi bunların ev seklinde yuvaları oluo ya yatıp kalktıkları onun içini temizleyeyim mi?

...sevgilerle

o evin içi pamuk,kafesin taban malzemesi ise gazete en altta gazeteyi serdim dümdüz temizlerken o gazeteyle beraber toparlayıp atıyorum gazetenin üstünde de gazete parcaları var düz gatezete değil uzun uzun kestim ve kabarık duruo aralarına girip gömülüyorlar...bu arada ben hamsterin tam gebe oldugundan emin değilim ya o yüzden arada bi erkeğin yanına koyacagım dedim çiftleşmeleri için,4 günde bir hazır oldukları için 4 gnde bir ,bir geceliğine koyayaım yine mi zararı olur?e zararı olursa nasıl hamile kalacak hamile değilse...şimdi kavga etmiyorlarsa erkeğin yanında kalsın diyorsun ara ara kavgaları yine bu hayvanı strese sokmaz mı?dişim yuvasından pek çıkmıyor şuan rahatsız değil,erkek çatlar gider o küçük kafesde :) çok fıkır fıkır 2 dk yerinde durmuo,çarkını döndüre döndüre kırdı bir geceyi zor etti valla kafesleri parcalayacak gibi kemirdi sıkıntıdan ertesi gün hemen aldım çark..off çok soru soruyorum demi valla çok düşüktür çenem ve hiç bir şeyimin ters gitmesini hayvanıma zarar vermek istemem :( şimdi fotoları ekleyim linkini yollayacağım size

cıtır&kıtır
03-11-2009, 01:08 PM
buyrun kafesler ve çıtır ile kıtır
şimdi pek fazla foto eklemediğimden acemiliğimden 2şer tane link verdim aynı fotonun biri açılmazsa diğeri açılsın diye..

kıtır(erkek)

[Only Registered Users Can See Links]

[img=[Only Registered Users Can See Links]] ([Only Registered Users Can See Links])

çıtır(dişi)

[img=[Only Registered Users Can See Links]] ([Only Registered Users Can See Links])

kafesler yeni olduğu için pek donanım yok ama yavaş yavaş olacak öğrenciyiz ha diyince olmuo :)

başaka açıdan

tek olarak büyük kafesim

tek olarak küçük kafesim

çıtır kıtır

bunlarda genel görünüm yanda görünen akvaryumdada 6 kapluş var..

bunlarda kaldıkları yer şimdi dişi masanın altındaki küçük kafesde hamileyse veya doğurunca orada rahat geçireceğine inanıyorum kapıdan girdiğimiz zamanki odada yani pek sık yanmaz ışık yansa bile onu rahatsız etmez..tekrar söylüyorum aksesuar eksiliğim pet şişenin başını ve sonunu kesip boru yapmıştım bugün onu çıtarttım mutfak kağıt havluları oluyor ya o bitmiş bugün annem atıyordu rulosunu aldım pet şişeyi çıkartıp onu koydum hem koyu renkte hem uzun hemde kemirebilirler..

cıtır&kıtır
03-11-2009, 01:36 PM
inşallah 1 aya kalmaz bu kafesler daha güzel olacak..yavaş yavaş alıcam malzemelerini ilk olarak evde gezmeleri için şefaf küre,sonra küçük ev,daha sonra renkli borular v.s v.s bir ay sonra tekrar eklicem fotoları :) inşl. bebelerimde olur o karelerde :rolleyes:

hamsteradmin
03-11-2009, 09:12 PM
Bence bebişleriniz de kafesleri de harika :) Daha ne olsun canım :) En önemlisi sevginiz, ilginiz.

4 günde bir çiftleşme dönemi diye bir söylenti var, ben öyle düşünmüyorum olgunluğa eriştikten sonra herhangi bir zamanda çiftleşebilirler. Anlaşan iki hamstera sürekli kafes değişikliği yapmak pek mantıklı bir seçim değil bence. Birbirlerini yaralamadıklarına göre sorun yok. Daha önce dediğim gibi doğumdan sonra geçici olarak babayı küçük kafese almak daha mantıklı. Erkek küçük kafeste sıkılıyor doğumdan sonra büyüğe erkeği alın demek için, ikisinin doğuma kadar küçük kafeste kalmaları lazım, bu hiç olmaz. (Doğum sonrası 10-15 gün yavrularla anneyi ellememek gerektiğinden) Belki o zaman kadar bir orta boy kafesiniz daha olur veya oğlanı daha geniş bir yere alırsınız.

Kapluşlarınız da çok şekerdir eminim, benim de 2 kaplumbağam var, kaplumbağaları ayrıca severim. Onlara bakarken de ısıtıcı kullanmak ve yaz kış 30 derecede çalıştırmak çok önemli.

İstediğiniz zaman soru sorabilir, sırf sohbet için bile bir şeyler yazabilirsiniz, bu bütün üyelerimiz için geçerli. Bunun için burdayız, sevgi ve bilgi paylaşımı :)

Yazmaya çekinmeyin.

Angelica
03-11-2009, 11:29 PM
Ne kadar şirinler :)) 6 kapluşunuz da varmış :))

cıtır&kıtır
03-12-2009, 01:10 AM
ANGELİCA çok teşekkürederim çok tatlılardır kendileri şimdi koyayım bir tane fototsunu tam eklemeyi bilmediğim için link veriyorum
bunlar benim orjin kaplumbağam cano ve seyfo...çimen sonradan geldi ilk önce kışlık misfir olarak geldi sonra benden almaktan vazgeçtiler bizde kaldı..
he bu arada seyfo 2006(3),cano 2007(2) doğumlu
bunlarda küçük 3 küçük misafirim:) kışın bende kalmaları için gittiğim yerlerde topladım çünkü kaldıkları yer müsait değillerdi vefaat ederlerdi geldiklerinde durgunlardı şimdi ellerimden yiyorlar isimleri ise (ben koymadım) ramazan,yılmaz,nazlı :)
buda akvaryumum
içinde karanlık mağra,küçük yapay çiçeklerden oluşan bi mağra,ısıtıcı,filitre,güneşlenmeleri için yer var..onlarında rahat etmesi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum

buda küçük misafirlerimiz gelmeden önce cano ve seyfo

HAMSTERADMİNim kafesde de anlaştık,ama benim 1 soruma hala cevap vermediniz :( evlerinin içini temizleyeyeyim mi?:confused: çünkü pamuğu kakası ile karıştırıyorlar yenisini koyayayım yine aynısını yapıyor veya kaç temizlemede bir onun içini temizleyeyim..bu arada sizin tostoslarınız ne kadarlık?en çok onların akvaryumunu temizlemek ve onları yemlemek hoşuma gidiyor ama ufaklıklar geldi geleli daha bi zahmetli oluyor zaten akvaryumun yanına yaklaşasıya ayaklarını hepsi şap şap vuruyorlar küçükler o dalgda sağa sola savruluyorlar (: yemlerken ilk önce büyüklri çıkartıyorum küçükleri yedirip en son büyükleri akvaryuma tekrar koyup yemliyorum... ayda birde 3 tane hamsi yiyorlar bu arada löpür löpür (: benim ısıtıcım 26a sabit normal bence ne soguk ne sıcak...gecen gün florsnım patladı onu yaptrcam bu arada..nütffenn ilk sorumu unutmaa çok değiştirince rahatsız mı olur ellemeyim mi evine hiç o kendi değiştirir mi? bu arada foruma yeni başlıklar ekleyeyim adminim

hamsteradmin
03-12-2009, 01:27 AM
: )) Aslında yukarda cevap vermiştim, kafesin altını temizlerken komple temizlemekte sorun yok, haftada bir tam temizlik yapabilirsin, evlerinin içi dahil. İçteki malzemenin de yenisini koyarsın yani pamuğun.

Benim kapluşlar 1 yaşında, yem yiyorlar. Kaplumbağalara kabuk boyuna göre cm başına 15 lt su gerekiyor aslında, okyanuslarda derin ve temiz sularda yaşıyorlar normalde. Bu nedenle derin bir akvaryum, sürekli filtreyle temizlenen su, arada çıkıp kabuklarını kurutabilecekleri tırmanışı kolay bir kuru bölge, bir tane de ısıtma lambası gerekli bu kuru bölgeye doğrultulacak. Eğer güneş ışığı aldırma şansı yoksa, tek başlarına d vitamini üretemedikleri için uv lambası da gerekiyor ama o tabi biraz lüks kalabilir.

Bunları niye anlattım çünkü 6 kapluş için tek akvaryum aslında oldukça küçük, cm hesabından da anlaşılabilir. Malesef petshoplarda bu bilgilerin üçte birini bile söylemiyorlar. 10 milyona kaplumbağayı satıyorlar yanına da ölüm havuzu denilen ne filtre ne ısıtıcı takılabilen petshopçuların kaplumbağa bahçesi adını taktıkları palmiyeli plastik kabı veriyorlar. Doğru yem bile vermiyorlar. Isıtıcı, filtre istesen gerekmez diyorlar.

26 derece çok soğuk, zaten normalde suyun ısısı hemen hemen 25-25. 29 olsa daha iyi. Kış uykusu zannedilen şey de aslında özellikle bebek kaplumbağaların vücut sıcaklıklarını sağlayamadıkları için komaya girmeleri, sonrası yavaş yavaş ölüm oluyor zaten.

Bir yaştan sonra kapluşlara çok fazla et türevi vermemek gerekiyormuş, hamsi, kıyma, sosis vs verenler var, bunun yerine yeşillik yemeye alıştırmak gerekiyor ama tabi zor biraz.

Bu ara kapluşlar ve akvaryum çok güzel. Isıtıcının tamamen suyun içinde olması lazım patlamaması için, ısıtıcının ısındığına emin misin? 26 derece ısınmıyor bile olabilir, çünkü resimlerde suyun dışında kalıyor gibi görünüyor.

Mağaralarına da bayıldım, onu nasıl yaptın? :)

:)

cıtır&kıtır
03-12-2009, 09:09 PM
hamster konusunda suan tamamen anlasmıs durumundayız gel gelelim diğer çocuklarıma,verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkürederim ve ellerfinize sağlık ama zaten ben sizin anlattıklarınızı biliyorum...:)
1-zaten akvaryumumda f"lorasan var ama su 1 haftadır yaptıramadım kırıldı yaptırcam yakın zamanda dediğiniz gibi ışık tek bir yere yogunlassa daha iyi ama ortam musaıt değil
2-kuru bölegeleride var,delikli tırmanmasını dahada kolaylaştırıyor,aslında ben bunlardan önce canlı doğuranlar besliyordum onların yavruluğuydu sonra böyle birşey yapmak istedim ve yeni gelen küçük misafirler olunca büyüklerden korkmaması açısından yuvarlak bir şekilde kestip oraya saklanmaları için ve böylelikle aydınlık mağrası oldu onların
3-karanlık mağrasıda var ve bu mağraları çok sık kullanıyorlar genelde bir kaç tanesi aydınlık mağrayı uyku için,karanlık mağrayı ise korktuklarında aniden kaçmaları için veya yemlerini kimselerle paylaşmamak için kullanıyorlar
4-iç filitremiz mevcut ayda birde akvaryum temizliği oluyor
5-ısıtıcıyı genelde yan yatırmak gerekir ve ısıtan tarafı zaten içinde:) dışarda kalan yeri ise dereceleri gösterdiği yer istenilirse orasıda sokulabilir ama ben kaplumbağalar çıksın die sokmuyorum suya..
not:sadece benim olan 2 tane kaplumbağam vardı onlar ise cano ve seyfo diğerler misafir kışlığına geldiler 1 aydan sonra evlerine gidiyorlar çimen kalcak tek bizde onuda büyük ihtimal sahiplendircem..tabi 2 kapluşada küçük bu akvaryum ama şimdilik idare eder demi;) hersey için çok teşşekkürederim...
şuan işim var yazdıklarımı tekrar okuyamaıcam düzeltmek açısından geri dönünce düzeltirim yanlısım veya eksiğim varsa
sağlckla kalın sevgilerle...:)

hamsteradmin
03-12-2009, 09:45 PM
Estağfurullah ben zaten ısıtıcı ve filtre olduğunu yazının ortasında fark ettim ama okuyanlara da bilgi vermiş olmak açısından silmedim, çok iyi baktığınızı gördüm :)

Sevgiler

cıtır&kıtır
03-12-2009, 11:56 PM
SAĞOLUN ben hala iyi baktığımı düşünmüyorum aslında ortamları daha iyi şekillenebilir yiyebilecekleri canlı su bitkileri,güneşlenecekleri ağaç parçacıkları doğal ortama yakın bir yapay ortam düzenebilir,gönül daha neler neler istiyorda imkan meselesi..bir hayvanı doğasından koparıp alıyorsak onada işkence etmeye hiç mi hiç hakkımız yok,onları nereye koyarsak orada yaşarlar ağzı dili yokki şikayet etsinler,vicdan meselesi çocuklara hayvan sevgisini aşılamak çok önemli benim bu yaşıma kadar aklınıza gelemeyecek kadar hayvan geçti bu evden ama hayvanı çocuklara oyuncak olarak alınmasını şiddetle kınıyorum...gerekli ortam ve arşatırmalar sonucu alınmalı sonradan sonuca şaşırıp kurtulmamaya çalışılmamalı...of ya nerden geldik bu konuya çok dertliyimde bu konuda..kışın misafirliğe her gittiğim bir evde kaplumbağa küçük bir plastik kapta pislik desen had saffada..neymiş çocuk seviyormuş,e sevsin ne güzel,gerekli ortamı sağla adamakıllı bakın şuna..her gördüğümü dayanamayıp aldım..tam 7 tane kapluş oldu akvaryumda 2si ağır hastaydı zaten göz kapanması,yem yememesi vardı büyük ihitimal soguklardan,pislikden kaynaklanan sebeplerden dolayı 1ini kaybettik diğerini rabbimin yardımıyla aramıza tekrar aldık,işte o şanslıda çimen ve bende artık..şimdi bu çocukları vericem bir ay sonra sahiplerine ama kontrol etcem iyi şartlar sağlandıktan sonra vercem yapmıyorlarsa geri vermicem ciddiyim dağıtırım akvaryumu olanlara demi :)

bu arada tam adınızı öğrenebilir miyim hamsteradmin..ısıtıcım 26 derece çok ama çok normal hiç soğuk değil..bi 26a getirin bakın okadar düşmüyor suyun derecesi..beslenmeye gelince evet haklısınız çok halısınız ve ben bu konuda dayanamıyorum verdikçe veriyorum yem normalde büyüklere artık 2 günde bir vermem gerekir ama ben hergün veriyorum cama doğru yaklaşınca hepsi "yıllardır açım abla" diyen küçük emrah gibi bakıyor ve istem dışı yem veriyorum :) ,tabi bunun yanında meyve,sebzesi eksik değil hafta 1-2 defa veriliyor,vitamin kabuk sertleştirici gibi kimyasal maddeler kullanmıyorum..
şuan hamsterlar ayrı ayrı kafeslerinde mutlular hiç kafes kemirme,sıkılma gibi hareketleri yok dişi hep yuvada zaten..bugün çok dikkatimi çekti hamster horlar mı?evet ciddiyim kaplumbağalara yem veriyordum kapı gıcırtısı gibi ara ara sesler geliyordu,genelde kaplumbağlar çeneleriyle çıkartırlar,o sesin daha alçğını duymuştum benm tostoslardan ama bakıyorum onlara kimsede tık yok erkek hamsterın kafesine yaklastım uzun aralarla kapı gıcırtısı gibi bir ses çıkartıyor,yem yiyor desem kıtır kıtır ses gelir..neydi o acaba:confused:

şimdiden cvb için teşşekkürler sevgilerle..

hamsteradmin
03-13-2009, 12:29 AM
Benim kaplumbağalarla ilgili söylemek istediklerimi dile getirdiğin için teşekkürler. Benim ismim de ... ama forumda kendimle ilgili özel bilgileri paylaşmayı uygun bulmuyorum aslında, kişisel algılama lütfen :) Özel mesaj atabilirsin bu tür konular için :)

Yatış pozisyonu nedeniyle kediler bile horlayabiliyor, o anda kafasının duruşundan kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Normal yani. Herhangi bir hapşırık vs yoksa horlamadır.

Yanaklarında keseleri var, uykuyla uyanıklık arası da yanaktan yem getirip yiyebiliyorlar : )) Çıtırtı odur :D

cıtır&kıtır
03-13-2009, 09:53 PM
horluyor demek :) desene masraf göründü bize..insanlarda tedavisi varda bu hamsterlarda var mı bilmiyorum horlamamnın tedavisi :p ne bu canım böyle gündüz gündüz bunun horlamasını mı çekeceğim :p
saka bi yana şaşırdım ilk kez duydum hamster horlama sesini aynı kapı gıcırtısı gibi..birşey yemiyordu eminim bundan yüzde yüz...

he bu arada ö.m unutmusum pardon bundan sonra özel bir seyim olursa ö.m(özel msj) yolluyla hallederiz.. :)

hamsteradmin
03-13-2009, 10:30 PM
: ))) hehehe bir masrafı olmaz, sadece yatış biçimiyle ilgili :D Bir sorun olursa yine yazabilirsin, sorun olmasa da istediğini yaz, sevgiler

Angelica
03-13-2009, 10:42 PM
ehuhe çok şirin gözüküyorlar :D Uzun ömürler dilerim :D Bizde bir köpüş ve 2 kapluş var henüz :p

echeneis
03-18-2009, 09:13 PM
merhbaa bende yenı uyeyım 2 tane sırın hamsterım var daha yenı aldım fakat gorunus ıtıbarıyle 5 er aylık var.netten baktıgım cınsıyet ayrımında erkek ve dısı olarak gordugum hamsterler tersı cıktı sanırım dısı deddgım erkegı kokluyo kovalıyo :))))) sormak ıstedıgım acaba suan kavga etmıyolar fakat erkek olan dıgerını kokluyo sonuc kavga acaba ıkısıde erkek mı yada dısı hazır degıl mı

hamsteradmin
03-21-2009, 06:14 PM
İki dişi kardeşin bile kavga ettiğini gördüm. Biri diğerinden daha iri veya güçlü ya da aktif bir yapıya sahipse kavga edebiliyorlar. Bu dişi erkek de olabilir. Suriye hamsterıysa zaten tek yaşamaları gerek, beraber yaşayabilenler azınlıkta. Gonzalesse çoklu yaşamaya daha müsait.

Gerçek bir kavgada bıcır bıcır sesler ve çığlıklar çıkar, birbirlerini köşeye sıkıştırıp yumak olurlar ısırırlar. Yani her hareketi kavga olarak yorumlamamak lazım.

Dişi ve erkek olup olmadığını ayırt etmek için aslında bir yere gösterseniz çok iyi olur, havalar da soğuk gerçi.

Bazı durumlarda dişi hamileyken de yaklaştırmak istemez. Ama 5 aylık hamsterların çoktan çiftleşebilir duruma gelmeleri gerekiyor.

Cinsiyetlerini netleştirirseniz durum açığa çıkacaktır. Anlaşamasalar bile kızgınlık döneminde anlaşacaklardır çünkü, tabi bu bir genelleme.

Bir de iyi beslenmiş oldukları için ya da yapısal iriliklerinden dolayı 5 aylık sanıyor olabilir misiniz acaba diye düşündüm. 2 ay civarındalarsa belki henüz hazır değillerdir. Cinsiyetten emin olursanız gerisi anlaşılır sanırım. Fotoğraflarını albümünüze ekleyebilirsiniz, böylece yaşlarıyla ilgili fikir verme şansımız olabilir.

:)

echeneis
03-23-2009, 11:19 PM
acıklamalarınız ıcın teskkurler benım fotograflardan bakıp gordugum kadaryla ıkısıde erkek anlamadıgım neden bırı dıgerını kokluyo cıftlesmek ıcın atakta bulunuyo dıgerı cok uysal sadece kacıyo ve sonucta kavga :) ben dıyarbkırda memurum burada aldıgım yer cınsıyet ayrımını bılmıyo :)) takıbını yaparak yada sparıs usulu bı dısı hamster bulup cogaltarak arkadslarıma dagıtacam daha cok hamster sevgısı artsın ıstıyorum cevremde

hamsteradmin
03-24-2009, 04:04 PM
Evet iri olan genelde diğerini tartaklıyor. Kavga da çiftleşmeye çalışıyormuş görüntüsü verebiliyor, ben de aynı şeyi iki dişide görmüştüm. İkisini ayrı kafeslere almanızda fayda var yaralanma olmaması için. Sevgiler :)

echeneis
03-24-2009, 11:48 PM
tesk acıklamanız ıcın artık bı dısı bulma cabası ıcıne gırecem

echeneis
03-26-2009, 01:43 AM
sunun tatlıgına bakarmısınız

hamsteradmin
03-26-2009, 03:17 AM
Harika bir yavru bayıldım maşallah :)

echeneis
03-26-2009, 11:32 PM
Harika bir yavru bayıldım maşallah :)

tesekkuırler

cıtır&kıtır
04-17-2009, 09:53 AM
oyyyşşş çok çirkin yaa..ben yerim onuuu yeni aldığımmm çıtırıma benziyor..rabbim uzun ömür versin..:p

hamsteradmin
04-17-2009, 10:22 AM
Sevgili çıtırkıtır nerdesin, hiç sesin çıkmıyor : )) İhmal etme bizi :D

cıtır&kıtır
04-20-2009, 09:43 AM
ya arkadaşlar profildende görebilirsiniz yeni 2 hamster daha almıştım..kafesde hırçınlık çıkartan çıtırı bi arkadaşa verdim onun yerine bir tane aldım..çıtır arkadaşta doğu yapmadı.tek sorunu rahatına düşkün olması,tek kalmak isteyişiymiş...asıl sorunuma gelelim ben tam nerdeyse bir aydır böcüğümün doğurmasını bekliyordum..pazar günü yani dün sabah pikniğe gitcektik..büyük kafes ile hamsterlarıda götüreyim dedim böcüğü ayırdığım kafesden aldım..sonra pikniğe gittik aksam 8 gibi eve geldiğimde ise bu karafatma denilen böcek boyunda pembe birşey yerde hareket ediyor..çok heycanlandım ve yanına gittim.meğersem böcük doğurmuş bebek kafesden yere düşmüş nasıl düştüyse,hemen bebeği alıp tekrar böcüğün kafesine koydum ve böcüğüde...ama böcük kafese giresiye hiç bağırmalarını umursamadan yavrusunu yedi..sonra gezetelerin içinden bağırma sesleri geldi..büyük ihtimal onlarıda yiyordu...tek kelimeyle böcükten O ANDA SOĞUDUM :( şimdi kafesde hiç ses yok belki vardır içerde umudyla hiç yaklaşmıyorum kafese 10 gün sonra hareketleniyorlarmış..kımıldama olmazsa temizlik yapıp tekrar çiftleştircem..düşünsenize bu kadar dört gözle beklediğim şeyin sonucuna bakın ya...sonra netten araştırma yaptım..kemirgenlerin çoğu ilk yavrularını yerlermiş..annelik iç güdüleride gelişmemiş olabilir..bide benim yaptığım salaklık üstüne üstlük onları sabahtan aksama kadar ayrı bıraktım :( neyse aglamamak için zor durdum çünkü annem zaten istemiyor ve o yavruyu yerdeyken gördü sonra annesinin yiyişinide :( annem artık nefret üstüne nefret ediyor onlardan..of allahım yaa neyse arkadaşlar herşeyde vardır bir hayır diyorum ve bidahakine daha tedbirli olcam..

hamsteradmin
04-21-2009, 01:54 AM
Geçmiş olsun..Bence bir süre ayrı kafeslerde tut, 7 ay civarına geldiklerinde tekrar denersin, olgunlaşmadan anne olduğu için böyle bir şey olabilir.

cıtır&kıtır
04-22-2009, 09:37 AM
zaten ayrı bir kafesde hala içerde yavru olma ihtimali oldugunu düşünüyorum..annem dün sabah namazında ses duymus kafesinde yani hala yaşam belirtisi var yemediyse.. :( zaten evde cok dışlanıyorum bizimkiler farelere benzedikleri için nefret ediyor onlardan ama akrabadaki çocuklar bayılıyor..tabi büyüklere ne söz geçer..yok sen ekmeği bölme ben sana bölerim,yok bana dokunma..dayanamıyorum artık..cok ama cok kötü bi durum istemeyerek hamsterlarımı vercem :( onun yerine sincap alıcam artık..annemin istememe durumu olmaz..sincap al daha iyi onu severim hatta üstüne para veririm dedi..hamsterlar giderse eve muhakkak yine hayvan girmesi lazım yoksa dayanamam..şimdi böcüğü bekliyorum yavru varsa zaten 10 gün içinde belli olur..ama sincap fiyatları almış başını gidiyor bi kafes 90,sincap 80..arştrmalarım olacak hanta virüsü ile ilgili..beslenmesi ile ilgilii,şuan çok sıcak bakıyorum..ne yapayım çocuklarımın acısını yeni bir çocuk ile gideririm artık..çok zor olacak benim için ama mecburum :(

hamsteradmin
04-22-2009, 06:54 PM
Sincap beslemek çok daha zor, sincap durduk yerde ısırıyor, yerinde durmuyor bildiğim kadarıyla. Sonuçta bir orman hayvanı. En iyisi temiz temiz kuş al sen, 35 günlük bir muhabbet yavrusu :) muhabbetcim.sitemynet.com bu adreste bir ev üreticisi var, yavruların hepsi ele alışık ve sağlıklı.

cıtır&kıtır
05-02-2009, 05:55 PM
slm böcüğün kafesi temziledim tam 15 gün olduktan sonra ve yavru adına bırsey yok..yemiş...hamsterların son durumuna gelince büyük kafesde 2 erkek bir dişi kardeş kardeş geçiniyorlar ne yapsınlar..annemden ise ses kesilmiş durumda...bakalım vermek istemiyorum yavruları, artık çok sık elime almıyorum annemin yanında oda rahatsız olmuyor okadar göze batmıyorlar yani :)

cıtır&kıtır
05-23-2009, 05:34 PM
evet arkadaşlarrr sizee bir müjde bizim böcük tam 6 tane böcük doğurdu..evet benim küçük hanım tekrar doğum yaptı ve tam 8 günü geride bıraktık 2si anneye benzeyecek galiba..büyük kafesde keyfi yerinde..erkekler ise homurdana homurda küçücük kafesde duruyorlar...büyüdüklerinde sadece 2 yavru bırakcam 4 tanesini takas yolu ile hayvancıya vereceğim..ve 5 hams. olacak anne sustu..sincap almayı düşünüyordum ya.. yok vazgeçtim arkadaş bu hayvan severlik olmaz..onun yaşam yeri doğa..ben almasam başkası alacak mantığı ile kendimi kandırıp alacaktım ama onun günahına niye ben gireyim ki demi?neyse bir an önce büyüse şu yavrular hayırlısıyla çoookkk tatlılarr çokkk..bu arada ilk doğurduğu gün 2 yavrusunu yedi demek ki 8 yavru doğurmuştu..:cool:

hamsteradmin
05-23-2009, 05:57 PM
Çok sayıda hamsterın olmuş, yavrular hayırlı olsun ama petshopa vermek yerine sahiplendirmeyi düşünsen daha iyi olmaz mı? Böylece pislik içinde kötü muamele görmezler ve nereye gittiklerini bilirsin.

Bir de ilandaki yavrulardan istemişsin, annen için sorun olmayacak mı?

numlock01
03-10-2010, 11:51 PM
suratına tatlı tatlı bakıyosa dişi , tipsiz ,kaba bişey ise erkektir :D

hamsteradmin
03-10-2010, 11:52 PM
Yüzden anlamak çok zordur. Espri de olsa ifadelerimize dikkat edelim.

Tantar
10-19-2010, 09:20 PM
Şişmesi Lazım :D

Macubass
01-02-2011, 06:46 PM
Tabii ki karnının şişmesi gerek. Bunun dışındaki en önemli belirti idrarını yaptığında çok kötü bir koku yayılmasıdır...

çiko(cikorita)
02-25-2011, 04:42 PM
ya benim suriye var petshopçu ve veteriner kız dedi ERKEK çıktı XD

luck
07-27-2011, 02:38 AM
slm arkadaşalr bedne yeniyim okadar yazdım ama nerden ne şekilde okuycam bilmiyorum ayrdımlarınızı bekliyorum çok tşk hemstırı olan arkiler çok şanslı ben yeni şanslıalrdanım ele avuca geliyor şükür uğraşmıyorum

26mert26
09-24-2011, 10:21 PM
meraba arkadaşlar ben aranızda yeniyim 25 gün önce falan bir dişi bir erkek hamster aldım bir kaçkere çifleşirken gördüm dişide hamilelik blirtilerinin hepsi var fakat karnında pek deişiklik görmedim 10 cu gün fln oluyo acaba hamilemi:confused:

26mert26
09-24-2011, 11:35 PM
dişi hamterımda hamileligin karnı şişme hariç tüm belirtiler var 10nuncu gün falan belki cok az büyüyordur ben farketmiyorumdur lütffen yardım edinn :confused:

26mert26
09-25-2011, 01:31 AM
benim dişide karın şişmesi hariç tüm belirtiler var karnı cok az şişti acaba hamilemi idrarıda cok pis kokuyo

26mert26
09-25-2011, 01:32 AM
yardım edin cevap verinnn lütfen hamileyse erkekten ayırcam

.Mıt.
09-25-2011, 02:56 AM
Erkeği ayırdığını umuyorum . Dişi büyük ihtimalle hamile onu sakin bir köşeye çek ve yemini suyunu vermek dışında rahatsız etme 1 haftaya yavrular gelir :)

26mert26
09-25-2011, 03:32 AM
teşekkürlerrr

26mert26
09-25-2011, 03:35 AM
onlara şeffaf top almıştım ona bindireyimmi çünkü cok seviyo kafesin yanına topu yaklaştırınca tellere tırmanıyo

.Mıt.
09-25-2011, 04:07 AM
Ben elleme derim :) Çok stresli oluyor dişiler benimki kokumu aldıgı anda saldırıyordu o dönemde :)

edanur149
11-19-2011, 03:21 PM
merhaba bu siteye yeni üye oldum ve 2 tane gonzelesim var.biri dişi diyeri erkek.dişinin adı cicime diyeride romeo.dişinin hamile olduğunu düşünüorum çünkü evlerine talaş topluyorlardı ve evi yemeklerle doluydu.herhangi bir şişilik göremedim.kavgada etmiyorlar tersine çokta iyi geçiniyorlar.birgün evini temizledik ve sonra evine girmediler talaşta toplamadılar.hep evin yanına yatıyorlar.yattıkları yere hep talaş toplamışlar ve uyanık oldklarını hiç görmedim.arada öldüklerini sanıp kafesi salııyorum ama hayla yaşıolar.memleri daha belirgenleşmemiş.sizce cimcimem hamilemi...???

Tonto Bonito
11-19-2011, 03:48 PM
flood yapmayın.

edanur149
11-19-2011, 11:27 PM
merhaba bu siteye yeni üye oldum ve 2 tane gonzelesim var.biri dişi diyeri erkek.dişinin adı cicime diyeride romeo.dişinin hamile olduğunu düşünüorum çünkü evlerine talaş topluyorlardı ve evi yemeklerle doluydu.herhangi bir şişilik göremedim.kavgada etmiyorlar tersine çokta iyi geçiniyorlar.birgün evini temizledik ve sonra evine girmediler talaşta toplamadılar.hep evin yanına yatıyorlar.yattıkları yere hep talaş toplamışlar ve uyanık oldklarını hiç görmedim.arada öldüklerini sanıp kafesi salııyorum ama hayla yaşıolar.memleri daha belirgenleşmemiş.sizce cimcimem hamilemi...???

edanur149
11-19-2011, 11:27 PM
flood derken

Tonto Bonito
11-19-2011, 11:30 PM
aynı mesajı üst üste atmak. siz şu an flood yapıyorsunuz. bu şekilde mesaj sayınız gereksiz bir biçimde artıyor. ilgili yere başlık açabilirsiniz.

erol612
12-12-2011, 09:57 PM
Bu da Suriye Türü bir Erkek Hamster. Testislerin belirginliğini görebilirsiniz.

herzaman böyle şişikmi olur

Tonto Bonito
12-12-2011, 11:02 PM
bazen içeri çekiyorlar. :):):)))

erol612
12-12-2011, 11:37 PM
ya off elime alamıyorum alsam bakıcam tellire tırmanıyor bakıyorum bişey yok aldığım yer erkek demişti ama yanlış söyleyenlerde var :D

panaromic
01-09-2012, 10:18 PM
tekrar söylüyorum aksesuar eksiliğim pet şişenin başını ve sonunu kesip boru yapmıştım bugün onu çıtarttım mutfak kağıt havluları oluyor ya o bitmiş bugün annem atıyordu rulosunu aldım pet şişeyi çıkartıp onu koydum hem koyu renkte hem uzun hemde kemirebilirler..[/QUOTE]
bu fikir iyiymiş :) bnde evdeki tahta boncuklardan salıncak yaptım kafese kemirirken üstüne çkıo tırmanmaya çalışıo.. :)

TomBikk
02-09-2012, 03:11 PM
Dişi bir suriyem var.Ağzına talaş doldurup evine taşıyor sizce hamile mi?

panaromic
02-09-2012, 06:33 PM
o da olabilir..ama ısınmak ve gözden uzak olmak için de düzen kuruo olabilir..

tofy
02-09-2012, 07:18 PM
Hamsterların ağızlarına talaş doldurup evlerine taşımaları normal bir durumdur. Aynısını erkek hamsterlar da yapar. Hamile olduğuna bu şekilde karar veremezsiniz.

TomBikk
02-09-2012, 09:35 PM
teşekkürler

qweroo
09-07-2012, 05:07 PM
Merhabalar aramıza hoşgeldiniz :)

Öncelikle sorularla beraber açıklamalarım olacak :) :

1. Suriye hamsterları bir arada yaşayamıyorlar, bu nedenle büyük ihtimalle gonzalesleriniz var, doğru mu? Eğer böyleyse hamilelik ve doğum sonrası yavrularla sorun çıkmaz, fakat yavrular 1 ay civarında erginleştiği için anne baba ve yavrular sürekli üreyebilirler.

2.Hamsterlar 1 buçuk aylıktan itibaren üreyebiliyorlar. Bu nedenle birkaç aydır birlikteyseniz ve henüz yavru olmadıysa, aynı cinsiyetten olma ihtimalleri var. Çünkü çok hızlı çoğalırlar.

3. Dişi ve erkeği ayırt etmek için, erkeğin popo bölgesinde bir şişkinlik olup olmadığına bakın. Çünkü erkek hamsterın testisleri çok iridir ve hatta hamster severlerce büyüklüğü itici bulunur. O nedenle erkekse bunu kolaylıkla görebilirsiniz. Tabi kaç aylık olduğu da büyüklüğünde etkili ama yine de anlayabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

4. Hamilelik belirtileri, yuvaya talaş toplama, daha çok yeme, daha çok uyuma, karında şişkinliğin giderek artması, dokunurken agresiflik, memelerin belirginleşmesi gibi belirtiler olabilir.

5.Eğer farklı cinsiyettenlerse ve yavru olursa, babayı başka bir kafese alıp anne ve yavruları da 10 gün kadar rahatsız etmemeniz, pratik bir yöntemle rahatsızlık vermeden yem ve su vermeniz ve en az 10 gün kafes temizliği yapmamanız önemli. Bu dönemde yavrulara dokunulmaması ve annenin ürkütülmemesi yavrular açısından hayati önem taşıyor. Anneye ek besinler verilebilir. Ve 1 ay civarında yavrular dişi ve erkekli olarak ayrılmalıdır, çünkü kendi aralarında çiftleşebilirler.

6. Kavga etmelerine gelince, dişiler kendi aralarında kavga edebilirler, Suriye hamsterları bir arada yaşayamaz ve kan revan kavga ederlerken, gonzalesler toplu yaşamaya müsaittir (hızla çoğalırlar) fakat bu demek değildir ki onlarda kavga olmayacak.

7.Dişinin çiftleşmek istememesi ve erkeğin talep etmesi durumlarında da kavga olabiliyor ama dediğim gibi belli bir süre geçmiş olmalı ve aynı cinsten değillerse bir şekilde çiftleşme dönemini denk getirirlerdi diye düşünüyorum.

hamsterimi tek aldım süriye kız ama 4. madde ne yazıyorsanız var petshop çiftleşme ihtimalı varmı ?

stardoga
11-04-2012, 09:25 PM
Meraba arkadaslar benim bir kız birde erkek 2 hamsterim var dişi olan (bonibon) daha önce 4 kez doğurdu. Nerdeyse ayda 1 doğuruyodu genellikle yavru sayısı 4-5 arası değişiyodu . 4 doğumunun 2 sinde bazı yawrularını yedi ama sağlık olsun herşeyde bi hayır vardır. Neyse ben yavrulara sahip bulmaya calısıordum bulamazsamda mecburen petshopa veriodum :( çünkü annem istemiodu. İşte konuya gelelim. Neredeyse her ay doğuran hamsterim 2,5 aydır falan doğurmuyor gerçi 2-3 gün önce 3 saate yakın çiftleştiler pıtırla. Ne yapmalıyım hamile olup olmadıgını nasıl anlayablirim .Bonibon biraz kilo aldı .Okadar birazda hırçınlastı ama cok az ısırıcak kadar değil cewap veririrsnz sewinirim şimdiden teşekkürler HAMSTERADMİN özelliklede senden cevap bekliorum :D

stardoga
11-04-2012, 09:39 PM
Bu benim erkek hamsterim yani Pıtırm canım benim

stardoga
11-04-2012, 09:44 PM
Buda dişi olan Boninonum

xxKABADAYI&ZEYTİNxx
11-15-2012, 04:39 PM
benimkisi hamileymiş son 3 günde karnı şişti 3 gün sonra 6:40 civarında doğum yaptı. galiba son 3 günde karınları şişiyor :) çook tatlılar ve tüyleri yok ayy yerim ben onları.. ben koltukta oturuyorum o yuvasından çıkıyor ondan sonra 1-2 adım atıyorum koşa koşa eve giriyor. tam bir komedi

yağız
02-27-2013, 08:54 PM
admin sen bazan çok yavru doğurabiliyolar dedin sence 1-2 yavruyu geri versem olrmu

hamsteerr
05-27-2014, 12:02 AM
iki tane rus hemsterim var bi tane
si iyice sismanladı ve poposu sisti ve talas ve kagitlari biyere topluyo hamilemi acaba

hamsteerr
05-27-2014, 12:23 AM
benm 2tane rus hamster var biri baya kilo aldi poposu sisti kagit talasi bir araya topluyo ve surekli yemek yiyo elimi uzatinca isiriyo ikisi bazen kavga ediyo hamilemi

HANNA
05-27-2014, 02:55 PM
evet hamile.bi de memelerine dikkat edin.belirgileşmişse 100de100 hamile artık.

hamsteerr
05-27-2014, 10:07 PM
belirginlessmis biraz saol

HANNA
05-28-2014, 09:40 AM
gebeliyi 16 gün sürer.

hamsteerr
05-29-2014, 06:22 PM
ben bunları simdiden ayırıyimmi yoksa doğuruncami

theseus
05-29-2014, 09:02 PM
gonzaleslri ayırmana gerek yok. sendekilerde sıkıntı cıkarmı bilmem ama.

hamsteerr
05-29-2014, 10:05 PM
gonzales le rus aynı mı ben rus die biliyom beyaz tuylu kırmızi gozlu

sezqincavdar
05-30-2014, 12:20 PM
Resimlerin hiç birisi açılmıyor sanırım siteden silinmiş.

theseus
05-30-2014, 12:44 PM
kırmızı göz tür özelliği değil albino hastalığından. Cüce rus hamsteri gonzalestir.

HANNA
05-30-2014, 02:22 PM
hayır.tamamile başka-başka türler bunlar.

hamsteerr
05-30-2014, 08:31 PM
hamster adet görurmu bi arkadas dedide kanaması olur cok is kokar dedi

hamsteerr
05-30-2014, 08:33 PM
linklere tıklıyom resim acilmiyor siyah ekran cikiyo bendenmi kaynaklaniyo yoksa herkezdemi
oyle

sezqincavdar
05-31-2014, 01:25 AM
Tavşanların adet gördüğünü biliyorum birçok memelinin adet oldukları söyleniyor ama yalayarak temizledikleri için biz göremiyormuşuz Hamsterlarında adet olduklarını bir yazıda okumuştum :)

hamsteerr
05-31-2014, 01:40 PM
tmm saol

hamsteerr
05-31-2014, 04:08 PM
memesi belirginlesmisse hamiledir dedinizya memeleri sismismi olacak

hamsteerr
05-31-2014, 04:09 PM
birde gonzalesleri ayırmana gerek yok yazmistiniz bana doguruncadami ayirmiyim

sezqincavdar
06-02-2014, 01:01 PM
Hamsterlerin memeleri doğuma üçgün kala iyice belirginleşiyor karnına baktığınızda bunu rahat bir şekilde görebilirsiniz muhtemelen yarın benim hamsterim doğum yapacak yani 3 yada 4 haziranda doğum gerçekleşmesi gerekiyor Hayvanın kafası çok karışık yemlerini bir oraya bir buraya sürekli farklı yerlere saklayıp duruyor aşırı derecede strese girdi elime bile alamaz oldum direk saldırıyor Zavallı diğerlerine göre çok şişmanladı sanırım 10 yavru gelebilir dünyaya :)

hamsteerr
06-07-2014, 11:38 AM
erkek hamsterim kafesteki kucuk evden cikmiyo su icmeye ve yemek icin cikiyo disi ise sürekli kagit ve talas topluyo yuvaya ayrica erkegin gozu sismisti simdi ise komple kapandi neden olabilir gozu ve disinin memeleri sismeye basladi ve beyazladi gonzalesler birlikte yasar denildi bana dogum yapincadami ayirmiyim bunları

HANNA
06-07-2014, 06:23 PM
erkeyin gözü gözünden gelen iltihab yüzünden kapanmış.bi vete gösterin.dişi 100de100hamile.gonzalesler birlikte yaşaya bilir.ama siz yinede duruma bakın.erkek dişiye ve yavrulara zarar yetire bilir.
[Only Registered Users Can See Links] buradakı vetlerden yardım alın:D:D:D

hamsteerr
06-07-2014, 07:09 PM
tmm tsk edrm

hamsteerr
06-07-2014, 07:39 PM
baktım gözüne bişey kaçmış olabilir diye yazmışlar parmağınızla gözüne bakın bisey varmi diye sürekli hareket ediyo nasil bakicamki

hamsteerr
06-07-2014, 07:42 PM
kaçmış olsa bile nasıl alabilirim

sezqincavdar
06-07-2014, 07:47 PM
Benim hamsterim 1.5 metre tüksekten kafasının üzerine düştü boynunu kırdı gözleri bile kapandı ben kendi ellerimle açtım şuanda iyileşti eskisinden çok sağlıklı mutlaka erkeğin bir rahatsızlığı var gözü durup dururken şişmez bu arada veteriner çok para alıyor ben kendim hasta olunca bile gidemiyom hastaneye

hamsteerr
06-07-2014, 08:15 PM
zorla tutup gözünü ıslak peçeteyle sildim içinden sarı talasa benzer bişi çıktı inşallah bir daha kapanmaz şimdi iyi gözüküyor

hamsteerr
06-07-2014, 08:44 PM
telleri sürekli kemirmesi hamilelikten dolayı mı

sezqincavdar
06-07-2014, 11:02 PM
Telleri kemirmesi çoğunlukla hamilelikten dolayı oluyor benim siyah dişi hamsterim şuan hamile bugün yarın doğurur son bir kaç gündür sürekli kafesi kemiriyor

hamsteerr
06-07-2014, 11:50 PM
tmm korkulcak bişey değil ozaman

HANNA
06-08-2014, 10:24 AM
Bazen benim hamsterimin gözü de hafif kapanıyor.elimle ayırıp açıyorum.

hamsteerr
06-08-2014, 02:33 PM
hamsterim dogurdu galiba deigisik sesler geliyo kagitlarin icinden cikmiyo ve kagitlar kanli

HANNA
06-08-2014, 02:57 PM
o zaman doğurmuş.tebrikler.torunlarınız oldu.

hamsteerr
06-08-2014, 02:59 PM
yumurta sut felan veriyimmi

hamsteerr
06-11-2014, 08:21 PM
internette yavruların tuyleri 3gunde tamamlanir yaziyo ama benimkilerde 1tane bile tuy cikmadi gozleride acilmadi 3-4 gun olmasina ragmen

sezqincavdar
06-11-2014, 10:46 PM
Gözleri 14. 15. günde açılıyor kulakları 4. gğn açılıyor tüylenmeleri 3 gün içinde renkleri belirginleşiyor siyah yada beyaz olduklarını anlayabilirsiniz bir hafta sonra beyazların sarı yada gri kahverengiye dönüştüklerinide görürsünüz 10 günlük olduklarında gözleri kapalıda olsa çişlerini yapmak için yuvadan çıkıyorlar ve marul maydanoz yumuşak yemleri yemeye başlıyorlar ben artık hamsterlardan soğudum nankör hayvan olduklarını söyleyebilirim yem vermek için tabağını almaya elimi uzatıyorum ısırıp kanatıyor şuan elimde 32 adet hamster var içlerinde ilk aldığım anne ve baba dışında hiç birisi beş para etmez hepsini petshoplara ve tanıdıklara dağıtıp hamsteri batırmaya karar verdim iki adet guinea pig aldımn dişi erkek artık onları besleyip onların üremesini sağlayacam onlar kavga etmeden hep birlikte yaşayabiliyorlar bide hamsterların çişi iki gün temizleme iğrenc kokuyor ve yemlerini tavuk gibi deşip dağıtıyorlar işraf oluyor

HANNA
06-12-2014, 03:16 PM
yumurta sut felan veriyimmi
yumurtanın beyaz kısmını verin.süt vermeyin.ishal olurlar.başınızı derte sokmayın:D:D:D:D:D