PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cooooookkk aciiiiilll YARDIM


Skyfall35
01-26-2014, 05:23 PM
Arkadaslar golden cinsi kopekte kusma istahsizlik kanli ihtihapli ishal var neden acil yardim

HANNA
01-26-2014, 05:47 PM
internetden bunları bula bildim.
Kusmanın Nedenleri:
Hayvan midesini, bozacak uygun olmayan bir şeyler yer. Baharatlı,tuzlu ev yemekleri,sosis,salam gibi insan gıdaları.
Yabancı nesneler yeme. Hayvan mide ve bağırsak yolunda geçemeyecek ve yapışacak bir şeyler yemiştir.
İpler, kedilerdeki yabancınesnelerin en sık görülenidir. Bunlar genelde dilin altına takılırlar ve sonra mide ve bağırsaklarda dolaşıp sıkışırlar. Bağırsakları gererler ve bağırsak duvarlarını testere gibi keseler.
Birçok bitkiyi çiğnemek veya zehirli maddeler yeme.
Parazitsel yangı.İç parazitlerin(solucan,kıl kurdu,kancalı kurt..)neden olduğu iltihaplanma,tahriş.
Bezsel Hastalık (yüksek troidli kedilerde daha yaygındır).
Organ iltihaplanmaları, enfeksiyon veya bozukluk, örneğin böbrek rahatsızlığı ve pankreatitis.
Birçok hastalık.Köpek gençlik hastalığı,enfeksiyöz kedi hastalıkları gibi viral yada bakteriyel kökenli hastalıklar.
İlk olarak yapılması gerekenlere:
1- 8–12 saat boyunca ağızdan su veya yiyecek vermeyin.
NOT: Yiyecek ve su vermeme sadece genç yetişkinler için uygundur ya da normal ve sağlıklı hayvanlar için. Çok yaşlı (10 yılın üzerinde) çok genç (1 yılın altında) veya hasta hayvanlar susuz veya yiyeceksiz bırakılmamalıdır, bu hayvanlar bir veteriner kontrolünden geçirilmelidir
2-Yeme, içme yokken kusma yoksa hayvanı biraz buz parçacıkları verin ve hiç kusma olmayana kadar her 2–3 saatte bir bunu yineleyin.
3-Buz parçacıklarıyla hiç kusma oluşmazsa bir parça su ( ¼ fincan oranı kedi ve küçük köpekler içindir, orta boy köpeklere 1/3 oranında, iri ve devasal köpeklere de yarım fincan) veya suya ek olarak pediatrik elektrolitli bir oral solüsyon ekleyin. Hiç kusma olmazsa her 2–3 saatte bir tekrar edin.
4-Hala hiç kusma yoksa yüksek lifli bir diyet ekleyin: Kedi ve küçük köpekler için bir seferde iki çay kaşığı orta boy köpekler için bir seferde bir yemek kaşığı ve iri köpekler için bir seferde iki yemek kaşığı. Hiç kusma olmayana kadar her birkaç saatte bir tekrar edin.Pirinç lapası hazırlayın.
5- 48–72 saat sonrada hiç kusma olmazsa hayvanın normal beslenmesini yavan bir beslenmeyle karıştırın ve yavaş yavaş normal beslenme rejimine dönün.
6-Yiyecek ve içecek vermediğiniz halde kusma oluşursa veya kusma yeniden yiyecek ve içecek verdiğinizde oluşursa hayvanı daha ciddi ve hayat tehdidi muhtemelen durumlara kontrol için veterinere götürülmeli ve su kaybı ve bulantı tedavisi uygulamalısınız.
7-Kusma; ateş ve yorgunluk gibi diğer hastalıklarıyla birlikte oluyorsa yiyecek ve içeceği kesmeyin. Muayene için hayvanı bir veterinere götürün.
Kusma, ishal ve yememe yoluyla hayvan vücut sıvılarını kaybediyorsa hızlı su kaybı olmalıdır. Su kaybı: Şoka ve ölüme neden olabilir. Su yerine buz küpleri ya da parçacıkları vermek su kaybını önleyebilir ve kedi ve köpeğiniz kısa zamanda çok su içmesini önler.
KANLI İSHAL.
Canine Parvoviral Enterit / Köpek Kanlı İshal Hastalığı

Parvoviral enterit bir diğer adıyla kanlı ishal köpeklerde sık görülen çok bulaşıcı olan şiddetli kanlı ishal ile karakterize viral bir hastalıktır.Köpeklerde hastalığı meydana getiren etken Canine Parvo virus Tip 1 ve Canine Parvo virus Tip 2 dir.Her yaştaki hayvan yakalanabildiği ancak özellikle bağışıklık sistemi ve savunma mekanizması gelişmemiş yavru köpeklerde hastalığın görülme sıklığı yüksektir.

BULAŞMA

Hastalığı meydana getiren virus cansız materyaller üzerinde canlılığını uzun süre korur. Dolayısıyla mama kabı , tuvaletini yaptığı dış iç mekanlar , kıyafetler , yatak , taşıma kabı gibi yerlerde virus canlılığını 5 ay devam ettirebilmektedir.Bulaşık materyaller ile temas halinde bulunan köpekler sindirim veya solunum yolu ile etkeni alırlar.

BELİRTİLER

İlk belirtiler halsizlik , yeme içme isteğinde azalma , kusma ve ishaldir.İlerleyen zamanda ishal kötü kokulu ve kanlı bir hal alır.Yüksek ateş , şiddetli kusma ve şiddetli kanlı ishal ile vücutta çok yüksek oranda sıvı kaybı şekillenir.Özellikle yavru köpeklerde bu sıvı kaybı kısa sürede ölümle sonuçlanmaktadır.

TEDAVİ VE KORUNMA

Hastalığın net bir tedavi şekli olmamakla birlikte yapılacak olan sıvı ve mineral takviyesiyle sıvı kaybı ortadan kaldırılmaya çalışılır.İkincil enfeksiyonları önlemek amaçlı geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılır.Veteriner hekim tarafından uygulanacak destek tedavi ile hasta iyileştirilmeye çalışılır. Hastalıktan korunmanın yolu aşılamadır.yavru köpekler 6 - 8 haftalıkken aşılanmaya başlanmalıdır.Aşıları tamamlanmamış yavrular dışarıda gezdirilmemelidir.Aşısız köpekler asla başka köpeklerle bir arada bulundurulmamalıdır.Mama , su kabı ve bulundukları ortamın hijyenine dikkat edilmelidir. Yeni alınan yavrular mutlaka veteriner hekim tarafından muayene edilmeli dikkat ve özenle bakılıp beslenilmelidir.
İSTƏRSƏNİZ BU LİNKLERE DE GÖZ ATA BİLİRSİNİZ.
[Only Registered Users Can See Links]
[Only Registered Users Can See Links](KANLI-%DDSHAL%DDN)-NEDENLER%DD-TEDAV%DDS%DD/30
[Only Registered Users Can See Links]
[Only Registered Users Can See Links]
[Only Registered Users Can See Links]
[Only Registered Users Can See Links]

Skyfall35
01-26-2014, 09:23 PM
Cok tesekkur ederim yarin veterinere goturecegim suan iyi durumda oyuncagina hirliyo :))) diskisi kati olmaya basladi

Lulu
01-26-2014, 11:09 PM
Valla bu semptomlar bana insandan çok tanıdık gelen besin zehirlenmesini işaret ediyor ama kesinikle bi veterinere gösterin hayvanı .
kaç aylık olduğunu söyleyin veteriner arkadaşım yanımda kanlı ishal Korona virüs ve rota virüs enfeksiyonunu işaretir aşılar tammı birde söyleyebilirseniz kaç aylık hayvan .

Skyfall35
01-27-2014, 01:11 AM
2 bucuk aylik 2 tane asi vuruldu en son nobivac dhppi vurulmus

HANNA
01-27-2014, 02:09 PM
rica ederim.vakit kayb etmeden götürün.