PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acaba Hayvanlarımızın Tüm İhtiyaçlarını Giderebiliyomuyuz?

pirate
29.08.13, 03:26 AM
Beslediğimiz hayvanlara acaba haksızlıkmı ediyoruz? Hep merak etmişimdir bu soruyu. Tür ayırt etmeksizin bütün hayvanlarıda çok severim. Evde bir hayvan besleyeceksem çift almaya özen gösteririm. Her canlının doğası gereği; içgüdüsel olarak çiftleşip çoğalma ihityaçları kazınır akıllarına. Tabiki doğal ortamlarındaki özgürlüklerini kendi evimize taşımamız zor birşey. Ama onları mutlu edebilmek için ve kendilerini sahip oldukları doğadaki gibi rahat etmeleri için elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorum. Sokakta yardıma ihtiyacı olan hayvanları alıp evde kendini toparlayana kadar besleyip geri salıyorum veya sahiplendiriyorum. Geçen yıl ufacık bir yavru kedi buldum ve eve götürdüm. O kadar alşmıştıkki birbirimize ne dışarı salmak nede birine vermek geçti aklımdan. Yeteri kadar büyüdükten sonra hayvanda nedenini bilmediğim değişiklikler gözlemeye başladım. Veterinere götürdüm ve çiftleşmek istediği için yaptığını söyledi o davranışları. Öyle bi imkanım olmadığı için rahat edeceği bir aileye bıraktım. Kedilere tek kelimeyle aşığım buna rağmen bir daha uzun süreli olarak kedi besleyemedim. Hamster besliyorum bir süredir. Dişi 2 kere doğum yaptı. İlkinde 1 tane yavrusu oldu. Geçen hafta tekrar doğum yaptı 1 tane yavrusu oldu. Bugün gidip baktığımda yavrunun bir kısmının yenmiş olduğunu farkettim. İkiye bölmüştüm kafesi. Nasıl oldu bilmiyorum ama muhtemelen bir önceki yavru gelip saldırdı yavruya büyük ihtimallede anneyle biraz kavga etmişlerdi. Gittiğimde annenin o çaresizliğini gördüğüm an nefret ettim kendimden. Uzun bi süre hamile kalmasını istemiyorum. Hatta diğerlerini verip sadece dişi kalsa rahat rahat yaşamına devam etse diye düşündüm. Bu konu geldi aklıma. Şimdi söyleyin bana hayvanın yaşamı boyunca üreyip çoğalmasını engellemek için yanlız tek başına beslemek ile onlara haksızlık etmiş olurmuyuz? Yoksa hayvanlar sadece doğal yaşam alanlarındamı bu içgüdüsel duyguyu yerine getirmek zorunda hissediyorlar kendilerini? Çiftleşmeden , çoğalmadan veya yanlarında bir arkadaşları olmadanda mutlu hissedebilirlermi kendilerini ? Bunun cevabını öğrenmek istiyorum ona göre hareket edicem. Şimdiden çok saolun arkadaşlar. İyi Geceler İyiki Varsınız :)

halil16
26.02.14, 05:04 PM
:) Ne yazıkki bizler benciliz.

Lulu
26.02.14, 07:19 PM
Sahiplenme huyları var o yüzden sizin ilginizi hissedebilirler . Siz ilgilnmez umursamazsanız küsebilirler . Siz onunla oynayıp bol bol zaman geçirin başka bir hamster a gerek duymayacaktır zaten birarada yaşamaya pek müsait canlılar değiller.

MakeMeNix
26.02.14, 08:03 PM
Sahiplendiğiniz hayvanları kısırlaştırın. Satın almayın sahiplenin ve bakmaya imkanınız yoksa üretmeyin hayvanları özellikle ev ortamında. en önemliside petshoplardan hayvan almayın.

gmzckrc
27.07.17, 12:14 AM
konu çok eskide olsa bir kaç cümlem var. İlk olarak suriye hamsterları tek yaşamaya uygun hayvanlar. bir araya koyup (kendinizce) mutlu bir aile tablosu çizmeye çalıştığınız zaman hamsterların birbirini yaralamaya çalışması, hatta ve hatta öldürmesi muhtemel. Onun dışında kedilere bakmanız çok güzel bir şey. Fakat gerçekten bilinçli bir hayvan sahibi hayvanını kısırlaştırır. Barınaklar, sokaklar sahibi olmayan hayvanlarla dolu, hatta bu yüzden çoğu ölüyorlar. Bunu bile bile kedisini, köpeğini kısırlaştırmayana saygı duymam ben, kusura bakmayın. Şimdi kimse gelipte "doğal haklarını elinden alıyorsunuz" demesin. Açıp iki bilimsel makale okuyun. Hayvanın sağlığı ve psikolojisi açısından ne kadar önemli bir işlem olduğunu öğrenin. iki yavru sevmek için bencillik yapıp yavrunuzu çiftleştirmeyin. Buraya gelipte bunu marifetmiş gibi anlatmayın. Kedinizi-köpeğinizi vakti gelince deneyimli bir veteriner hekime kısırlaştırın!