PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok önemli!

evanturkey
08-28-2009, 12:27 AM
Beşiktaş Sinanpaşa Camiindeki kedileri düzenli olarak besleyen,sorunlarıyla ilgilenen,hastaların tedavisine çalışan bir hayvanseverim.

Ne yazık ki camii imamı,güvenlik görevlileri,ara sıra mezarları ve türbeyi temizliğe gelen ve karşılığında gelen gidenden para toplayan yaşlı bir kadın ve çevre esnafının bir bölümü buna karşı.

Ben her zaman kuru mama,sosis,konserve gibi hayvanların sevdiği ve anında tükettiği yiyecekleri,dağıtmadan,ortalığı kirletmeden vermeye çalışıyorum.Kediler için ayrılan bölümün dışına çıkmadan (mecbur kalmadıkça) dağıtıyorum yiyecekleri.Benimle birlikte kedilere bakan birkaç hayvansever daha var.Ancak çoğu insan bilinçli değil, kedilerin yemeyeceği kurumuş ekmek,simit,bisküvi tarzı yiyecekler atılıyor.Daha kötüsü,orada hayvanlara bakıldığını fark edenler kedi atıyor.

Dün oradaki kedilere çok emeği geçen bir arkadaşımla cami güvenlikçisi ve zabıta arasında tartışma yaşandı.Avluda bir çınar ağacı var,çevresi insanların oturacağı şekilde düzenlenmiş.Bizden önce birisi buraya kuru ve yaş mama ile küçük kaplarda su bırakmış.(oysa orası her zaman pis,oturan insanlar yiyip içip artıklarını bırakıyor)
Tartışma da bundan çıktı,önce bizim bıraktığımız iddia edildi,yapmadığımızı söyleyince biz bırakmamış olsak da bizim temizlememiz gerektiğini,insanların bizim yüzümüzden kedileri beslediğini söylediler.Zabıta müdürü de olaya karışınca,benzeri bir olayın yaşanması durumunda kedileri toplatacaklarını söylediler.Zabıta müdürü,güvenlikçiye isterse derhal Büyükşehire telefon açıp toplatabileceğini,bize de camii içinde kedi beslemenin zaten yasak olduğunu söyledi.Geçmişte görev yaptığı bölgede kedileri toplayıp denize atıp BOĞMAK suretiyle öldürdükleini de kendi ağzıyla söyledi!Çok seviyorsak evimize götürüp besleyecekmişiz 30dan fazla kediyi...

Tartışmanın büyümemesi ve kedilerin toplanmaması için temizledik söz konusu alanı....

Bilen varsa lütfen söylesin,herhangi bir yerde hayvan beslemek yasak mıdır,suç mudur?Oradaki kediciklerin kime zararı dokunmaktadır?Daha önemlisi,hayvan koruma kanununa göre hayvanları yaşadıkları bölgeden alıp götürmek suç değil midir?

Hayvanların toplanması durumunda ne yapabiliriz?ütfen bilen söylesin?

Kedi sevip sevmeyen bütün arkadaşlardan bu insanlık ayıbı hakkında yardım bekliyorum.. Bütün canlıların olduğu gibi kedilerinde yaşamaya hakları var hem de en az bizim kadar.. Hoşçakalın saygılar

hamsteradmin
08-28-2009, 02:07 AM
Hayvanların aşılı ve kısırlaştırılmış olmaları durumunda, eğer karneleri varsa ve ispatlanabiliyorsa, haklı durumdasınız ve kedileri toplansalar bile gidip arama hakkınız olur. Aksi halde durum biraz zor. Fatih camii kedileriyle ilgili çalışmalar yapan insanlar var, google'dan böyle aratırsanız onlara ulaşıp fikir alabilirsiniz.

evanturkey
08-28-2009, 02:31 AM
Çok teşekkür ederim Hamsteradmin, Gerçekten bi an ne yapacağımı şaşırdım heryere yazdım, kedileri sevdiğinizi bildiğim için burayada yazmak istedim. Dediğiniz gibi araştıracağım... Çok teşekkür ederim tekrardan.. Umarım onlara birşey olmaz:(

hamsteradmin
08-28-2009, 02:34 AM
Sorun değil, diğer yazdığınız yer de uygun sayılırdı. Umarım bir şey olmaz, aşıları yoksa tamamlattırmaya çalışmak lazım. Beyoğlu Belediyesi ücretsiz aşılama ve kısırlaştırma yapıyor, ev kedileri dahil. Beyoğlu ikameti göstermek gerek.

evanturkey
08-28-2009, 02:39 AM
Haklısınız bir seferinde gezerken ilana rastlamıştım, burada ilgilenen arkadaşlarla böyle çeşitli ücretsiz kısırlaştırma yapan yerlerden ay ay sıra alıp önceliği dişi kedilere vererekten kısırlaştırma işlemlerini yaptırıyorduk. Dediğiniz gibi aşılarını da tamamlatabilirsek çok daha iyi olacaktır

evanturkey
08-28-2009, 02:44 AM
Birde ne yapabiliriz acaba diye araştırırken, hayvan haklarına aykırı biçimde hayvan barındıran petshop'ları kanunlara göre İl çevre müdürlüğüne ve İl tarım müdürlüğüne şikayet etme hakkımız varmış diye gördüm. Bunun üzerine sanmıyorum ilgileneceklerini ama onlarada birer e-mail gönderdim.

hamsteradmin
08-28-2009, 04:24 AM
İyi yapmışsın, hayvan barındırmak izinleri varsa suç değil bildiğim kadarıyla fakat uygun koşullarda bakılmıyorlarsa şikayet edebiliyoruz. Beyoğlu Belediyesi bu uygulamayı yeni başlattı daha seri çalışırlar, sadece dişileri kısırlaştırıp işaretlettirip aşılarıyla beraber birer karne çıkartırsan hepsine, söz hakkı olur.

evanturkey
09-03-2009, 05:59 PM
Geçtiğimiz günlerde 5 adet kedi ortadan kayboldu:(
1 adet yavru kedi, 1 adet bırakılan yavrulara anne gibi bakan koruyan temizleyen erkek kedimiz, 1 adet 3 ay önce sokağa terk edilmiş ve bunun sonucunda strese bağlı olduğunu düşündüğümüz arka bacakları felçli kedicik [tam iyileşmişti ortama alışmıştı :( ] ve kaybolan 2 kedicik daha... Deneyebileceğimiz bütün yolları denedik ve beklemedeyiz umarım daha fazla giden olmaz. Bu olanların üzerine Beşiktaş belediyesi,Beşiktaş Müftülüğü, İl orman ve çevre müdürlüğü, Zabıta genel müdürlüğü ve İstanbul büyükşehir belediyesine gönderdiğimiz dilekçelere şimdilik müftülükten cevap geldi,Sizinle paylaşmak istedim hamsteradmin...
SİNANPAŞA CAMİİ GÖREVLİLERİ VE GÜVENLİKLER İLE YAPILAN GÖRÜŞMEDE ETRAFTAKİ KEDİLERDEN DAHA ÇOK ESNAFIN ŞİKAYETÇİ OLDUĞUNU BELİRTMİŞLERDİR. KAYBOLAN KEDİLERLE ALAKALI OLARAK İSE ; BAZI AİLELERİN TATİLE GİDERKEN KEDİLERİNİ BURAYA BIRAKTIKLARINI TATİL DÖNÜŞÜ İSE TEKRAR ALDIKLARINA ŞAHİT OLDUKLARINI İFADE ETMİŞLERDİR. DOLAYISIYLA CAMİNİN ETRAFINDAKİ MÜSAİT ALANLARDA KEDİLERİN BESLENMESİNİN VE BARINMASININ BİR SAKINCASI BULUNMAMAKTADIR. BİLGİNİZİ RİCA EDERİM. BEŞİKTAŞ MÜFTÜLÜĞÜ

sinanpaşa camii etrafındaki kedilerle alakalı cami görevlilerimizin herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir. konu belediye zabıtalarını ilgilendirmektedir. Cami güvenlikleri ve cami görevlilreri kedilerin caminin içine girmelerini engelleyebilirler. onun dışında etraftaki kedilere karışmazlar. ancak caminin içinde ve avlusunda da kedilere yiyecek veren varsa buna engel olurlar. Kaldı ki caminin etrafında kedilerin beslenip barındığı birçok müsait alan var. İlginize teşekkür ederiz. BEŞİKTAŞ MÜFTÜLÜĞÜ

evanturkey
09-03-2009, 06:04 PM
Camii çalışanları birazcık yalan söylemiş gibiler:) Elbet şikayetçi olan vardır ama BELKİ! Çünkü hemen hemen bütün esnaf kedileri seviyor hatta pasajlarda kedi besliyorlar... Tatile giderken kedisini oraya bırakıp sonra tekrar alan aileler kısmıda kaybolan 5 kediyle örtüşmüyor. Saygılar

hamsteradmin
09-03-2009, 07:42 PM
Malesef bu olaylar ilk değil, son da değil. Elinizden geldiğince orda besleyen insanlarla organize olup hayvanları besleyip aşılayıp kısırlaştırıp karneleri elinizde bir şekilde gerektiğinde hakkınızı arayabilirsiniz, karneleri olduğu takdirde toplanıp götürüldükleri barınak ya da bölge neresiyse geri alma ve barındırma hakkınız doğar. Hatta belediyeler çip takıyorlar o bile yapılabilir.Ama uğraş istiyor işte...

CooLMaSTeR
09-03-2009, 08:30 PM
babam zabıta .. zamanında insaat altlarında beslenen köpek mevzusu olmustu böyle .. zabıtanın o kadar yetkisi yok .. zabıta müdürü olsa dahi .. hayvanların toplanması için hayvanların yırtıcı ve kuduz olmaları lazım .. öyle suda bğma falan tehtit ediyo yapamaz .. belediye başkanına çıkarım dersiniz ..eger yaparsa ole bisi gerçekten çıkın ve medyaya haber verilecegini soyleyin .. belediye baskanı belediyenin adının çıkmaması için o memurun işine son verebilir bile ..

hamsteradmin
09-03-2009, 08:37 PM
malesef sebepsiz yere toplama yok etme işlemleri sıkça yapılıyor istanbulda. hem de aşılı karneli kısır kedileri köpekleri topluyorlar.

Pamuk V Armi
12-07-2009, 09:16 PM
biraz içim burkuldu.biraz derken çok burkuldu.üzüldüm