PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağlık-Uyku

LadyMarmelade
02-28-2009, 09:56 PM
Merhaba arkadaslar, foruma az önce katıldım ve bugün bi hamster edindim yalnız bi sorunum var.Hamsterım sürekli uyuyor kafesindeki boruda.Pek fazla hareket etmiyor.Genel olarak uyuduklarını duymustum ama bu kadarını beklemiyordum sürekli borunun icinde biraz yem alıyor boruya cıkıyor ve inmiyor orda uyuyor..Acaba hasta falan olabilir mi?
Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler şimdiden..

hamsteradmin
03-01-2009, 01:35 AM
Merhabalar, aramıza hoşgeldiniz :) Hamsterın cinsini belirtmemişsiniz ama yine de genel olarak cevap verebilirim. Hamsterlar gündüzleri uyurlar ve geceleri aktif olurlar. Bu da akşamüstü 6-7 veya 8-9dan gece 2-3 e kadar olan zaman aralığı gibidir. Bir iki saat fark etse de genel olarak bu saatlerde, çark koştururlar, kafes teli kemirirler veya ayağa kalkıp bakınırlar, dolanırlar, yem yer ve bir şeylerle uğraşırlar. Hatta çoğu hamster sahibi geceleri uykularının en güzel yerinde çark koşturan hamsterlarından şikayetçidir :)

Suriye hamsterı, gonzales dediğimiz campell türüne göre daha sakin ve ağırkanlıdır. Gonzalesler daha hızlı hareket ederler, zaten daha miniktirler. Hamsterınız suriye hamsterıysa biraz daha ağırkanlı olması beklenebilir ama yine de onun hareketli olduğu saatler olmalıdır.

Hapşırık sesi, akıntılı burun, göz, dağınık tüyler veya yem yememe, tüm gün hareketsizlik gibi belirtiler hastalığa işaret edebilir. Ama gün içinde yem yiyorsa ve görünümde bir terslik yoksa endişelenmeye de gerek olmayabilir. Bir de edindiğiniz hamster yaşlıysa belki ondan kaynaklanan bir yavaşlığı da olabilir, ama bu çok düşük bir ihtimal, çünkü petshoplardaki hamsterlar çok hızlı sahipleniliyorlar, orda yaşlanmaları pek ihtimal dahilinde değil, tabi petshoptan aldıysanız.

Eğer çok fazla uyuyorsa havlularla sarıp kutu veya benzer bir şeyin içinde veterinere gösterebilirsiniz böylece bir sıkıntısı varsa erken anlaşılır.

Sevgiler

hamsteradmin

LadyMarmelade
03-01-2009, 10:38 AM
Evet belirtmeyi unutmuşum,Hamsterım Suriye Hamsterı ve sanırım yaklasık 2,5-3 aylık..Şuan hareketlerinde davranıslarında bi sorun yok gibi duruyor sanırım uyku sorununu atlattık:)Teşekkür ederim ilginiz için,yalnız bi sorum daha var hamsterım gece uykusunu boruda gecirmis ve hala boruda suan..Acaba boruda uyuması ona bir sorun yaratır mı yani evine alısma konusunda?

hamsteradmin
03-01-2009, 06:35 PM
:)) Sağlıkla büyütün bebişinizi :)

Hamsterlar doğaları gereği, saklanabilecekleri kuytu köşeleri seviyorlar, onlara uygun minik evler de satılıyor, tuvalet kağıdı rulosunu kafese koyanlar bile var :) Yani orda kendini huzurlu hissediyordur. Ama daha çok iletişim kurmak istiyorum, bu şekilde ilgilenmiyor, diyorsanız, öncelikle sevdiği yiyecekleri bulmayı deneyin derim. Bunlar bol kokusu olan muz dilimi, portakal dilimi, çekirdek, peynir, haşlanmış karnabahar veya brokoli, havuç, pötibör bisküvi gibi şeylerden birkaçı olabilir. Kimisi çekirdeği hiçbir şeye değişmezken kimisi haşlanmış yumurta sarısına delirebiliyor. Kimisi salatalığı umursamaz, kimisi bayılır. Bu sayede onu adıyla çağırarak yiyeceğini vererek kendinize alıştırabilir ve iletişimi başlatabilirsiniz. Her gün akşam saatlerinde 8'den sonra herhangi bir saat, ona belli bir ödül verebilirsiniz bu şekilde ve yerken ismini tekrar tekrar söyleyebilirsiniz. Eğer borudan yiyecek için geliyorsa işin büyük kısmı hallolmuş demektir. İlerleyen günlerde elinize de alabilirsiniz ufaklığı nazikçe.

Eğer borudan yiyecek kokularına rağmen çıkaramıyorsanız o zaman size alışana kadar boruyu ortadan kaldırabilirsiniz, içinde olmadığı bir anda çıkarırsınız. Tabi bu onu biraz mutsuz edebilir, bunu da tahmin edersiniz. Düzenlerinin bozulmasından pek hoşlanmazlar.

En iyisi yiyecek zamanında dışarı çıkmasını beklemek ve telleri kemirip iki ayağının üstüne çıkıp etrafına baktığı zamanlarda beklentisini geri çevirmeyip onunla konuşarak iletişim kurmak, elinize almak.

:)

LadyMarmelade
03-02-2009, 11:04 PM
Elime şuan alamıyorum cünkü benden biraz korkuyor ama kokladıktan sonra elimden yiyecek bişeyler alıp yiyor neyse bakalım daha alalı 3 gün oldu zamanla alısır banada:)Boru sorunumuzu hallettik yuvasınada alısıyor yavaş yavaş :) O minik yaratığı yememek için kendimi zor tutuyorum o kadar şirin bişey ki :)Bu arada tekrar teşekkür ederim ilginiz ve yardımlarınız için:)

hamsteradmin
03-02-2009, 11:51 PM
Evet sevgi ve düzenli ilgiyle en korkmuş vahşileşmiş olanlar bile elde oturur hale geliyorlar :)) Çok tatlılar gerçekten :) Profilden albümünüze bebişin resimlerini ekleyebilirsiniz :)

Sıkıldıkça da yazın :))

Sevgiler

LadyMarmelade
03-02-2009, 11:57 PM
Resmini yakın bi zamanda ekleyeceğim:)Yalnız arkadaşımla hamsterımın türü konusunda tartısma yasıyoruz yani aldıgım petshopta tür belirtmemişlerdi.Benim hamsterım kırmızı gözlü bembeyaz birazcık büyük bişey.Ben hareketlerine bakarak Suriye hamsterı demiştim ama arkadasım Gonzalez diyor.Şuan hamsterımın türü konusunda kafam karısık biraz:/

hamsteradmin
03-03-2009, 12:00 AM
Resmini görünce daha net söyleyebilirim ama büyük olmasından kesinlikle Suriye olduğu sonucuna varılabilir :) Kırmızı göz pigment eksikliğinden kaynaklanıyor, türle alakalı değil. Bütün türlerde albinoluk olabilir yani :) Suriyeler boyut olarak bariz şekilde daha büyüktürler, 1 aylık boyutları yetişkin bir campell kadardır. Hareketleri de daha ağırdır. Burunlarında da pembe bir düğme var gibidir :)) Resimlerle karşılaştırabilirsiniz.

episodetwo
06-19-2009, 03:57 AM
hamsteradmın sana çok acil bişi sölicem ben gonzales aldım ve bu günle itibaren 5 gün olacak ama aynı arkadaşınki gibi sürekli uyuyo dişi bu arada çarkı var çarkı döndürmüyo binip içinde uyuyo mamasını suyunu filan içiyo ama sürekli uyuyo hiç hareket yok arada sırada yemek verirken geliyo bide sesime geliyo ve 1 kere bile çemberi döndürmedi

hamsteradmin
06-20-2009, 12:23 AM
Sürekli uyuyor derken uyandığı saatler vardır mutlaka, akşamları birkaç saat uyanık kalıyor değil mi? Aldığın yerde kalabalık halde mi duruyorlardı? Hamile olabilir.

episodetwo
06-20-2009, 01:51 AM
ya benim acayip derecede kafam karıştı dişi zannediyodum erkekmiş ya acaba sıcaklardanmı kaynaklanıyo bu adanadayım ben adana çok sıcak ama serin tutmaya çalışıyorum bide hayvan sadece suyunu içmek için bide yemek yemek için fırlıyo uykusundan yemek yiyo elime geliyo elime alıp omuzuma koyuyorum omuzumda uyuya kalıyo çok tembel çok tembel :D çembere bile biniyo ama üstünde uyuyo :D anlayamadım ben bunu :D he bide orda alırken petşopçuda alırken kafeste 6 tane vardı

episodetwo
06-20-2009, 01:54 AM
halsizlik var hayvanda anlamadım çok tembel yayıyo kendisini çok kilo aldı :D

hamsteradmin
06-20-2009, 02:15 AM
Dişi olmadığına emin misin, kilo aldı falan diyorsun, uyuyor diyorsun, bunlar hamilelik belirtilerine benziyor. Sıcaktan korumaya çalış gölge bir yerde dursun kafes.

episodetwo
06-20-2009, 03:08 AM
ok öle dediğini yaptım zaten :D şimdilik gölgeye koydum du bakalım bi kaç gün daha geçsin belli olur ne olduğu

episodetwo
06-20-2009, 03:13 AM
ya ben o cinsiyet şeyine baktım resimdeki örneklere ben hayvanın altınada baktım 3 tane nokta var göbeğinin orda bide poposunun deliği bide pipisi :D erkek bendeki :D sonunda çok şükür cinsiyetini bulabildim

episodetwo
06-20-2009, 03:13 AM
male olan resimdeki yere baktım :D male erkek demekmiş male olanlar aynı herşeyi :D

hamsteradmin
06-20-2009, 05:05 PM
: )) tamam o zaman.

hasan05
02-06-2014, 08:11 PM
arkadaşlar öncelikle böyle bi forum için tşkler. bende yeni hamster aldım bugun 4 gün oldu bir erkek bir dişi diye aldım ama henüz olarak bundan emin değilim adamın adamın dediği dişi ilk geldiği gün erkekden çok hareket ederdi hiç durmazdı şimdi ise hemen hemen sürekli uyuyor yemek de yiyor ama ya talaşların altında yatıyor yada evin içinde ve çevresinde hasta mı hamile mi anlamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Lulu
02-06-2014, 08:57 PM
Yuvadan çıktığında yavru falan gördünüzmü yuvada hiç baktınızmı içine genelde insanlar başta yavruları farketmezde . Bu tarz hareketleri dişiler hamileliğin son dönemlerinde yada yavrular geldiğinde sergilerler.

theseus
02-09-2014, 12:15 AM
Aman dikkat yavru belki vardır da farketmemişsindir Lulu'nun dediği gibi, yakın bir tarihde bende hiç farkedemedim de :D

sezqincavdar
05-24-2014, 07:38 AM
Benim Erkek hamsterim'i akşam uyanınca kafesinden çıkarıp odaya bırakıyorum birkaç saat odada gezdikten sonra kendisi kucağıma geliyor kafesine gitmek istediğini anlıyorum kafesine koyuyorum çok akıllı bir yaratık bende onu yememek için kendimi zor tutuyorum ona bide eş aldım baba oldu hatta haftaya dede bile olacak keşke kalabalık olarak yaşayabilselerdi onları bir kafes içinde görmek nekadar güzel olurdu.

turşucuk
06-19-2014, 11:58 PM
arkadaşlar bişey sorucam. benimkide koştuktan sonra çarkında oturuyor hatta yatıyor çarkında sonra tekrar kalkıp koşmaya devam ediyor. bunu 5 kez yapıyor sonra girip uyuyor. suriye cinsi. Çok yaşlı değil 11 aylık ve erkek, bu hareketi kışında yapıyordu. neden acaba? bilgisi olan varsa benimle paylaşırsa sevinirim.

sezqincavdar
06-20-2014, 10:36 AM
Dinlene dinlene kalorisini yakıyor yalnız olduğu içinde kafesin neresi hoşuna giderse orasında uyuyorlar

HANNA
06-20-2014, 12:50 PM
bu normal bi şey

turşucuk
06-20-2014, 01:30 PM
Tamam teşekkür ederim. Bende korktum acaba bişey mi oldu diye. Bu ilk hamsterım da:)

furkanyasa
06-20-2014, 04:35 PM
Benımkilerde kosuyor kosuyor sonra duruyor cark dönerken bunu fırlatıyor yere hosuna gidiyor demek surekli yapıyor duruyor küt yere :D

Samett
07-08-2014, 12:56 PM
Benim hamsterım bayadır benimle birlikte aldığımda şuanki halinin yarısı kadar yani serçe parmak büyüklüğündeydi şuan onun 2 - 3 katı kadar oldu cinsi gonzales sanırım kırmızı gözlü bembeyaz tüyleri var adını söyleyince kulakları dikip bana bakıyor sonra kafesin kapısına geliyor elimi uzatınca elimi önce ısırıp sonra geliyor derdini hala çözemedim :D çok şükür kafes tellerini kemirme ve uyku sorunu gibi bir sıkıntım yok :) çekirdek görünce deliriyor uykudan kalkıp kafes tellerine çıkıyor kokuyu alınca :)