PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Roborovski Hamster

hamsteradmin
01-01-2009, 02:17 AM
[Only Registered Users Can See Links]

Roborovski hamster:

Yaşama süreleri yaklaşık 3-3,5 yıl.
7-8santim boyundadırlar.20-25 gr ağırlığındadırlar. Aynı cinsiyetten robolar birlikte yaşayabilirler. Ama yine akvaryum kullanmak şartıyla. Geniş hareket alanı isterler;çünkü çok hareketlidirler. Dolayısıyla yeni hamster sahipleri için tavsiye edilmez, elde tutması çok zordur.Gözlerinin üzerinde betaz kaş gibi bir çizgi vardır.Hamster çarkına büyük ihtiyaç duyarlar...

Roborovski Hamster:

Roborovski hamsterın kökeni Doğu ve Batı Moğolistan ile Kuzey Çin' dir.bu hamster türü 1960 larda Londra Hayvanat Bahçesi tarafından İngiltere'ye getirilmiştir.Roborovski hamsterlar daha sonraları Amerika'ya götürülmüş ve şu an pek çok ülkede evcil hayvan olarak beslenmektedir Roborovski hamsterlar evcil olarak beslenen hamster türlerinin en küçüğü olarak
bilinmektedir.büyüklüğü 4-5 cm kadardır. Sırtta kum sarısı (kum rengi) beyaz karın bölgesi ve belirgin beyaz kaşları ayırt edici özellikleridir.doğal renkleri bu şekilde olmasına karşın farklı diğer renkleride mevcuttur.Roborovski hamsterlar aşırı derecede aktif ve hızlıdır ,elde tutulması çok zor olduğundan diğerhamster türleri kadar yaygın olarak beslenmezler.Bu durum onları , hamsterını elde tutmaksevmek oynamak isteyen cocuklar için çekici bir pet hayvanı olmaktan çıkarır ancak onlarısadece izlemeyi gözlemlemeyi tercih edenler için çok zevkli bir türdür özellikle onlarageniş ilgiçekici bir yaşama ortamı sağlandığı zaman.Roborovski hamsterlar diğer türlere göreçokyumuşak tabiatlı hayvanlardır neredeyse hiç ısırmazlar
Çocuklar için uygun olmayan bir pet olması nedeniyle roborovski hamsterlarpetshoplarda çoknadir bulunurlar ancak çeşitli ülkelerde özel üreticilerden temin edilebilirlerRoborovski hamsterların ortalama yaşamları 3-3,5 yıl kadardır daha uzun yaşayanları da görülmüştür.

xSoS
07-11-2009, 12:27 AM
Çok Yaşıo Ama Çok Küçük Ya :(

Seg
07-16-2009, 03:55 PM
Sadece aynı cins roborovski'lermi bakabiliriz.Dişi-erkek bakamaz mıyız ?

hamsteradmin
07-16-2009, 05:18 PM
Dişi erkek bakılabilir ama çok hızlı çoğalacaklardır.

Seg
07-16-2009, 06:11 PM
Peki,dişi doğurduktan sonra yavrulardan herhangi 2 sini beslemek mi daha mantıklı yoksa doğuran dişiyle ve erkek hamster ilemi devam etmek daha mantıklı ?

hamsteradmin
07-16-2009, 07:13 PM
Hamilelikleri 20 gün süren bir hayvandan bahsediyoruz, bu durumda sürekli yeni yavrular olacaktır, dişi ve erkekle devam edilmezse giderek içinden çıkılmaz olur. Yavruları sahiplendireceksek de sürekli doğum olmasının pek gereği yok. Ben şahsen tek beslemeyi tercih ediyorum ama tabi bu Suriye'lerin doğasına uygun, roborovski ve gonzalesler toplu yaşayabiliyor.

alptugbaba
02-16-2010, 10:01 PM
yha admin mir suriye ile bir gonzales aynı kafeste yaşarlarmı _?

hamsteradmin
02-16-2010, 10:20 PM
Hayır, Suriyeler kendi türleriyle ya da başka türlerle beraber yaşayamazlar. Nadiren iki gonzalesin de anlaşamadığı olur. Ancak burası Roborovski başlığı, lütfen alakasız konulara mesaj yazma.

FuLya
04-04-2010, 11:09 PM
ülkemizde bulunmamaları büyük şanssızlık.

youngboiy
04-11-2010, 05:57 PM
robovskiler genelde çok harektli oldukları için pek tercih edilmez özellikle ilk defa bir hamster sahibi olacaklara...o yüzdende petshoplarda nadir bulunur :(

hırt
08-05-2010, 10:52 PM
Arkadaşlar ben de mevcut iki dişim de hamile galiba yuvalarını kağıt ve pamukla doldurmaya başladılar.Bakalım hayırlısı.

skaterboy
10-15-2010, 06:06 PM
para olsa:(

melisa_antony
10-15-2010, 09:33 PM
çok şekerlermiş çok beğendim

oceandignity
04-06-2011, 08:05 AM
Herkese selam, ben Çin'de yaşadığım için burda en çok bulunan 2 tane Roborovski hamster aldım. Burda okuduğum genel yorumlar üzerine onları ayırdım ama aslında ayırmaya gerek yoktu çünkü beraber de yaşabiliyorlar. Ele gelme konusunda gerçeten de isteksizler ama ben biraz mesafe kaydedebildim. Elinize yiyecek koyduğunuzda biraz daha cesaretleniyorlar, tabi bu aşamaya gelene kadar da bana alışmalarını beklemem gerekti. Bunların dışında gerçekten çok hareketli ve iyi tırmanıcılar, eğer kafesin kapısını açık unutursanız yakalamak oldukça zor olacaktır. Elinize aldığınızda da dikkat edin çünkü kendilerini aşağıya atıveriyorlar. Şimdilik gözlemlerim bunlar, eğer farklı davranışlarına rastlarsam burda tekrar paylaşırım.

Macubass
04-06-2011, 02:49 PM
O kadar küçük ve cılız olmalarına rağmen 3.5 yıl yaşıyorlar hee... :)

-ErgünCan-
04-06-2011, 03:53 PM
Roborovski hamsterleri,uzun süre tek yaşamış ise,2.bir eş kabul etmiyor veya,zorluk çekiyorlar diye biliyorum.Ayrıca çok hareketliler.Akvaryumlarda bakılması öneriliyordu.Türkiyede pek bakılmadığı için,bende pek şey bilmiyorum doğrusu Robolar hakkında.3.5 yıl yaşamıyorlar.Ortalaması 2.5 yıldır.Tabiki 3.5 yıl yaşayabilir.Ancak ortalamanın üstünde.

Macubass
04-06-2011, 07:09 PM
En uzun yaşayan hamster bunlardır büyük ihtimalle. Öyle mi?

-ErgünCan-
04-06-2011, 10:01 PM
Yok.Hepsinin aynı ortalama olarak.

Macubass
04-08-2011, 04:15 PM
Haaa... Tamam o zaman. :)

tatlı tarçınım
07-21-2011, 11:31 PM
benim suriye hamsterım var ve elde tulmaya alışık cinsler, elde tutulmadığı için pek satılmamaları normal insanlar sevebilecekleri hayvanları istiyorlar mam genede robovskiler güzellermiş.

oceandignity
07-22-2011, 01:20 PM
Ben de şu anda 2 dişi 1 erek robo var. Dişilerin ikisi de doğum yaptılar. İlki yanlış saymadıysam 8 tane doğurdu ama 4 tanesini yedi, galiba sadece güçlü olanları hayatta tutuyorlar. Bu arada ele gelmeye tamamen alıştılar, bu sadece alıştırabilmekle ilgili bir durum.

CoSa
09-09-2012, 06:06 PM
Edirne'de bulabilir miyim acaba bir bilginiz var mı ?

Beypasa
12-30-2012, 02:53 AM
Teşekkürler paylaşım için

Cicibebe
03-10-2016, 11:49 AM
Merhabalar, Gaziantep ya da Adana'dan alabileceğim bir petshop bilen arkadaşımız var mı acaba ?