PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Okumayan Hamster Almasın


Alialp
06-22-2012, 02:24 PM
Syrian Hamster: Yaşama süreleri en fazla 2 sene olup normal olarak 8ay yada 1 sene civarı yaşarlar.Çok çabuk gelişirler, 12 cm ve 13 cm arasında değişen boyları vardır.Tüyleri altın sarısı, sarı-beyaz ve turuncu olarak değişir.Gözleri siyah ve bir boncuk gibidir.Genelde kafeslerde talaş kullanılarak bakılabilir.İnsanlara yumuşak davranır, onunla çok ilgilenirseniz sizinle iyi bir dost olabilir.Fakat kendi türleri içinde erkek erkeğe, dişi dişiye, dişi erkeğe yaşamaları mümkün değildir.Çünkü çok büyük kavgalar olabilir ve hamsteriniz ya ölür yada büyük yaralar alır.Dişi ve erkekler sadece çiftleşme için yanyana gelmelidir.Hamile yada loğusa bir dişi aslağa bir erkeğin yanında kalmamalı yalnız yaşamalıdır.Memelilerin en çabuk doğuran türüdür.23 yada 25 gün de doğurur bir doğuruşta en fazla 8 veya 12 yavru doğurabilir.Yavrular annesinin yanında en az 25 gün kalmalıdır, en fazla ise 2 aylık bir süre içinde ayrılmalıdır.

Avrupa hamsteri: Boyları 12-13 cm,kuyrukları 1-1,5 cm, ağırlıkları en fazla 500 g kadardır. Beyazdan siyaha kadar olmak üzere çok değişik renkler gösterirler. Kuyrukta kıl yoktur. Gözleri büyüktür. Bacakları kısa olduğundan vücut yerde sürünerek hareket eder. Yanak torbaları mevcuttur. Yazın 50cm, kışın 2 m derinlikte tüneller kazarlar. Gebelik 18-20 gün sürer. 4-12 yavru doğururlar. Bazen 18 yavru da doğurdukları görülmüştür. Ancak dört memeleri olduğundan fazla yavrular anne ve diğer yavrular tarafından yenir. Besinlerinin büyük bir bölümünü bitkiler oluşturur. Yavrular sekiz haftada annenin ağırlığına erişir.Gonzales(Dwarf Hamster): Ilıman iklimin etkili olduğu alanlarda bulunur.Boyunun küçük olması nedeniyle cüce hamster de denir.Göçebe yaşarlar, bu yüzden evlerde çok büyük alanlarda rahat hareket edeceği bir konforu olması gerekir.Sırtında siyah bir çizgisi vardır, gri tonlarındadır.Gözleri siyahtır.Yaşama süreleri yaklaşık 1-2 yıl.7-8 santim boyundalar. 50-75 gr ağırlığındalar.

Genellikle akvaryum tarzı bir şey alırsanız barınması için daha iyi olacaktır. Çünkü kafeslerin tellerinin arasından sıvıştıkları sıkça rastlanır. Ayrıca çocuklar için pek uygun değildir; çünkü elde tutması zordur.


Çoğu ülkede "dwarf hamster" yani "cüce hamster" olarak bilinir. Fakat ülkemizde "gonzales" adıyla tanımlanır. "Gonzales" adıyla tanımlanması yanlış değildir. Çoğu kişi "gonzales" kelimesini uydurma diye düşünsede "gonzales" kelimesi doğrudur. Çünkü "syrian hamster" kelimeside sonradan uydurulmuştur. Her ülke farklı bir isim kullanır. Ama bilimsel olarak her hayvanın adı her ülkede aynıdır. "Gonzales" kelimesi de bizim ülkemizde uydurulmuştur. Kullanılması hakkında bir yanlışlık yoktur. Çoğu kişi ısrar etsede dilimizde kalıplaşmış olduğu için herhangi bir sorun yoktur. Eğer hala "gonzales" yanlış bir kullanımdır, bilimde böyle bir ad yoktur derseniz, bu düşüncenizi çürütecek bir şey söyleyeyim: "Dwar hamster" kelimeside bilimsel bir anlam ifade etmez. Sadece İngilizce'de belirtilmiştir.

İngilizce'de bilimsel adı dışında bu kelimeyi kullananlar varsa ve doğru olarak görülüyorsa, bizim ülkemizdede "gonzales" kelimesi doğru olarak sayılabilir. Roborovski ve rus hamsteride bir gonzales türüdür ve ya dwarf hamster türüdür diye adlandırabiliriz. Sonuç olarak ülkemizde cüce hamsterlere (dwarf hamsterlere) "gonzales" deniliyor.

HAMSTERLARIN;

YAŞAM ALANI: Avrupa'da ve Asya'nın batısındaki tarım alanlarında ya dabozkırlarda, toprağın altında kazdıları karmaşık yuvalarda yaşarlar. Yuvada tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolar vardır. Genellikle meyve, sebze ve tahılla beslendikleri için bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Öte yandan baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlara yem oldukları gibi insanlar tarafından da avlanırlar.

ÖZELLİKLERİ: Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir, esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 10 15 cm ağırlıkları 150 gr civarındadır.

YAŞAM ŞEKLİ: Yaklaşık 2 yıl yaşarlar. Renk körü oldukları gibi görme duyuları fazla gelişmemiştir; buna karşılık duyma, koku alma duyuları süperdir. Bu nedenle çok yüksek seslerden hoşlanmazlar. Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran en ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterler yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir. Kimi zaman bu keselerde korumak amacıyla yavrularını bile taşırlar. Hamsterların bir diğer ilginç özelliği de kendi dışkılarını yemeleridir. Bunun nedeni sindirim sistemlerinin ilk seferde yiyecekteki besin maddelerini tam olarak ayrıştırıp onlardan tam yararlanamamasıdır.Hamsterlara verip vermemeniz gereken şeyler:

Arkadaşlar hamsterlara kuru mama dışında ek besnler wermek gerekir bu şeklde gereken dier witamni alırlar. Ben bi hamsterin yemesi gerekenleri we kesinlikle yememesi gerekenleri yazıcam.

Bir Hamster için sağlıklı besinler:
Bir hamster için sebze ve meyve çok yararlıdır. Tabiki her sebze ve her meyve verilmez. Bir hamsterin yemesi gereken sebze we meyveler:

1)Brokoli(kesinlkle çok severler we çok yararlıdır.hergün verilebilir)çiğ vermeniz daha iyi olucaktır.haşlanmışı yemezler genelde. Çiğ olunca içindeki vitaminleri dha iyi alırlar.
2)Lahana:lahanayıda sewerler özellikle göbek kısmını hamsinize werebilirsinz.
3)Salatalık:salatalığı kimi hamster çok sewer.kimisi sewmez.ama yemesi gereken sebzelerden biridir.bazı hamsterlar salatalığın kabuğunu swewerken bazıları normal kabuksuz sewerler.bunu anlamakta sze kalmış bakarsnz hangsini sewiosa ondan werirsnz.
4)Göbek:çok sewerler ama çok wermek zararlıdır.haftada 1 wermeniz onun için yeterli olucaktır.
5)Marul:marulu da çok sewerler ama marulun fazlası göbek gibi çok zararlıdır.yani çok çabuk ishal yapabilir.bu nedenden dolayı marulu haftada 1 az miktarda vermeniz iyi olur. Özellikle kabız olan hamsler için marul çok iyi gelir. Kısa sürede hastalığını atlatıcaktır.
6)Hawuç:en sevdikleri sebzeden biridir ve hawuç sert bir sebze olduğundan dişlerini törpüleme açısından iyidir.gönül rahatlığıyla verebilirsiniz...
7)Elma:çok severler genellikle.elma çok yayarlıdır.2-3 günde bir werebilirsnz.
8)Armut:bunuda severler.yararlıdır...
9)Muz:muz çok iyidir.genelde severler ama sevmeyenlerde vardr.muzu eğer normal sekilde yemiyolarsa, ezipte werebilirsiniz.bazıları bu şekilde yemekten hoşlanır.
10)Kiraz:sevdikleri bi meyvedir.hatta bayılırlar.yaz aylarında werebilrsnz.kurtlu olmamasına çok dikkat edin!
11)karpuz:çok sewerler.ama aşırıya kaçmamak gerekir.haftada 2 kez falan werebilrsnz.yada az miktarda bu sayı 3ede çıkablr
12)Kestane:sewerler.werebilrsnz.
13)Erik:az miktarda werebilrsnz.bazıları sewmeeblr.
14)Portakal-mandalina:kış aylarında olmak şartıyla az miktarda wereblrsnz.ama aşırıya kaçmamanızı öneririm.(ekşi oldundan yemeenler olablr)
15)Üzüm:çok sewerler.sarı üzümüde siyah üzümüde wereblrsnz.
16)Fasülye:haşlanmış kuru faslye werebilrsnz.yalnız dikkat edelim kesnlkle yemek diil.sadece haşlanmış tuzsuz yağsız salçasz vb. seklde werilebilir.
17)Bezelye:fasülyede dediim gbi haşlanmış olarak wereblrsnz.
18)Nohut:yine bezelye ve kru faslye gbi werilebilir.
19)Taze fasülye:çiğ we haşlanmış olarak yiyebilrler.ama çiğ dha ii olur.
ayrıca bi hamstera az yağlı peynir,kaşar peyniri,haşlanmış yumurta(tuzsuz-yağsız olmalı)werebilrsnz.
20)Patates:haşlanmış olarak werilebilr.
21)Pirinç,Buğday:çiğ olarak yerler.haşlanmış pirinçte yerler ama pilaw diil sadece pirinç!
22)Makarna:sadece suyla haşlanmış makarna werebilrsnz.
23)Mısır:haşlanmış mısırı sewerler.közde mısır wermeyin!
24)Yoğurt:yararlıdır,haftada 2 kes çay kaşığıyla werin.
25)Süt:çok yararlıdır.haftada 1 sulandırılmış süt karışımı werin.bu çok ii olur.sütün rengi deişmicek seklde çok az miktarda suyla yapın.sütün rengi açılmasın.örn:3 çay kaşı süte 2 çay kaşıı su gibi.
26)Maydonoz:verilmesi gerekir.yararlı bir besindir.
27)Roka:özellikle grip olduğunda hamsterinize vermeniz gereken baş besin! yararlıdır.verebilirsiniz
28)Yumurta:haşlanmış yumurta verilebilir.tuzsuz olsun ama.yumurtanın sarısınıda beyazınıda verebilirsiniz.

SAĞLIKSIZ BESİNLER!
1)tuz:fazlası zararlıdır.aşırıya kaçmayın!
2)baharat:hiç bi şeklde werilmemeldr.
3)acı:ölümlere yol açablr.en zararlı besnlerdendir.
4)et we et ürünleri:en karıştırılan konu.wermeyin kesnlkle!çok zararlıdr.sadece et diil etten yaplmış herşey zararlıdr.salam sosis sucuk vb.wermeyin!hamsinz kesnlkle wahşileşr!
5)biber:wermein!çok önemlidr bu.özellikle acı biber çok zararlıdr.ölmlere yol açar.acı tatlı farketmez,wermeyin!
6)domates:werilmemelidir!
7)soğan:asla werilmez.kuru weya taze farketmez,wermeyin!
8)turşu:çok zaararlıdır.
9)yağlı besnler:wermeyin!
10)soğuk maddeler:yaz aylarında hamsim ferahlar diye dolaptan su werme mantığı çookk yanlıştır.wermeyin!
11)balık:wahşileşir.wermeyin!
12)konserwe:hiçbi maddenin konserwesini wermeyn.çünkü tuzlu olurlar.bezelye,mısır vb. farketmez,konserwe olan hçbşi wermein!
13)şalgam vb içecekler:kesnlkle çok yanlştır!werlmemelidir!
14)kola:fareler sewer falan diye sakın wermeyin!belki smdi o kadarınıda biliyoruz falan dersnz ama arkadaşlar bazen hamster hakknda hç bşi bilmioken hamster alıp besleen ark.lar war we sonradan öğreniolar nsl beslendiini.bn yasiim yinede dedm.
15)asitli içecekler:ölmlere yol açar.wermeyin!
16)kızarmış yiyecekler vermeyin.örn: patates k. yağda kızardığı için zararlıdır.


Hamster Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:
*Dükkana gittiniz , öncelikle ne olur ne olmaz belki doğruyu söylemeyecek pet shopcu ama bir hastalığı ve ya problemi var mı diye sorun.Oldu ki söylediyse (pek sanmıyorumda) problemli olduğunu , onu almayın.
*Kafesinden elinize almaya çalışın.Mümkünse ısırmayan bir tane seçin ki size alışması kolay olsun ve siz hamsterinizden korkmayın.Yalnız uykudan yeni uyanmış olmamalı , bir süre geçmeli yoksa normalde öyle bir huyu olmasada ısırabilir.(Malumunuz bu hamsterlar uykudan uyandıklarında sinirli olabiliyorlar.
*Elinize aldığınızda gözlerini kontrol edin.(Çapaklı , akıntılı ve pis olmamalı)
*Anüs bölgesi (kuyruğuda dahil) kuru olmalı.Islaklık (sudan filan ıslanmadıysa) her zaman hastalık belirtisidir.
*Aldığınız hamster aktif (hareketli) olmalı.
*Sırt üstü yatırmanıza fırsat vermeden düzelmeye çalışmalı.
*İnsancıl ve iyi mizaçlı olmalı.İnsanlardan çok korkan bazende ısıran bir hamsteri alıştırmak zor olabilir.
*Eğer tüm bu belirtileriniz olumluysa o hamsteri kaptığınız gibi eve getirebilirsiniz.

ÇİFTLEŞME VE DOĞUM
Hamster'ınızı çiftleştirmeye karar verdiyseniz, pet hayvanı beslemenin en zevkli ve en heyecanlı olayına tanıklık edeceksiniz demektir. Yani bireylerin dünyaya gelmesi ve yavrularının büyümesini izlemek hayvan severler için büyük bir zevktir. Hamsterların gebelik süresi 16 gündür. Bu tüm memeliler arasında bilinen en kısa gebelik süresidir. Dişinin seksüel siklusu dört gün sürer. Yani dişi hamster dört günde bir reseptivdir (çiftleşmeye hazırdır). Yavru sayısı 2 ile 15 arasında değişmekle beraber genelde 8'dir. Yavrular 5 haftaya kadar süt emerler, yavrular sütten kesildikten bir hafta sonra dişi tekrar çiftleştirilebilir. 1 aylık olan yavrular gebe kalabilirler ancak 3 aylıktan önce çiftleştirilmesi doğru değildir. Gördüğünüz gibi hamster'ların muhteşem bir üreme kapasitesi vardır.

Hamster'lar gece faal olan hayvanlardır. Bu yüzden çiftleşmede gece yapılmalıdır. En uygun saat akşam 19:00 ile 23:00 arasıdır. Üreme için seçeceğiniz dişi ve erkek altı aylıktan küçük olmamalıdır. Küçük yaşta gebe kalan hamster'ların yavruları genellikle ölü veya çok zayıf doğar. Zayıf doğan yavrular anneleri tarafından öldürülür. Bu bize zalimce görünse de hayvanlar aleminde doğal seleksiyonun değişmez kuralıdır. Zayıf, güçsüz ve hasta olanların yaşama şansı yoktur. Çiftleştirme için seçtiğiniz erkek, dişiden daha iri en azından aynı cüssede ve daha deneyimli olmalıdır. Hamster üretiminde dikkat edilmesi gereken belki de en önemli nokta dişinin erkeğin kafesine konulamaması gerektiğidir. Çünkü dişi reseptiv olsa bile erkeği yuvasına giren bir yabancı olduğu için kabul etmeyecek ve muhtemelen saldıracaktır.
Çiftleşmeyi düşündüğünüz dişinin repestiv olduğunu nasıl anlarsınız? Bunun en pratik yolu; akşam saat 19:00 ile 23:00 arasında dişiyi erkeğin kafesine bırakın ve 5-10 dk. izleyin. Eğer dişi ve erkek birkaç dakikalık koklaşmadan sonra dişi kuyruğunu kaldırıp haraketsiz kalıyorsa repestiv demektir ve birkaç dakika içinde çiftleşme gerçekleşir. Eğer dişi erkekten kaçıyor veya kavga ediyorlarsa hemen dişiyle erkeği ayırın. Aynı işlemi 24 saat sonra tekrar deneyin. Dişi her dört günde bir repestiv olduğuna göre, en fazla 4 denemenizde çiftleştirme işlemi başarıyla sonuçlanacaktır.

Çiftleşme 30 dk. kadar sürer. Bu esnada siz dişinin kafesini temizleyin, bolca altlık ve yiyecek koyun. Dişiyi erkeğin yanında 30 dk. dan fazla bırakmayın. Çünkü çiftleşme bittikten sonra büyük bir ihtimalle yeniden kavga edeceklerdir. Dişi çiftleştikten sonra kafesine bırakın, gebelik sırasında ve özellikle yavrular doğduktan sonra kesinlikle dişiyi rahatsız etmeyin. Yavruları gözleri açılmadan önce kesinlikle ellemeyin eğer temizlik için mecbur kalırsanız plastik eldiven kullanın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi dişi yavrularını kokularıyla tanır ve siz çıplak elle yavrulara dokunursanız elinizin kokusu yavrulara bulaşır. Dişi de bu durum da yavrularını yabancı zannederek öldürebilir.

Yavrular yeni doğduklarında gözleri ve kulakları kapalıdır, tüyleri yoktur, yaklaşık 2-2,5 cm. boyundadır. 10 günlük yaşa gelince yumuşak yiyecekleri kemirmeye ve kafes içinde dolaşmaya başlarlar. Bu dönemde hala gözleri kapalıdır, gözleri 16 günde açılır.

Dişi bir hamster 3 yıllık hayatı boyunca 6 veya 7 defa doğum yapar ve toplam 40-50 yavru dünyaya getirir.

Hamsterlarda görülen hastalıklar:
Eğer gripseniz kesinlikle hamsterlara yaklaşmayın derim. Hamsterlar nezleyi kaparlar ve zor atarlar eğer hamsterınız nezle olmuşsa ona vitamin bakımından zengin olan havuç, çilek vb. verebilirsiniz. Ayrıca yaşlı hamsterlarda kalp krizi, kalp durması sorunu vardır eğer hamsterınızın kalp rahatsızlığı geçirdiğini fark ettiyseniz onu yavaşça elinize alın, kalbine hafif bir masaj uygulayın ve zaman kaybetmeden veterinerinize gidin.

Hamsterların dişleri her kemirgende olduğu gibi uzamaktadır. Bu problemden diş taşı alarak kurtulabilirsiniz. Diş taşının içinde kalsiyum olduğu için hamsterınız için yararlıdır ayrıca kafesine bir dal parçası da koyabilirsiniz ama dikkatli olun dal parçası zehirli olabilir. Ayrıca havuç ve sert besinler dişlerinin törpülenmesinde yardımcı besinlerdir.

Öneriler:
*Hamsterınız uykudayken onu uyandırmamaya çalışın eğer uyandıracaksanız da sesinize alışıksa ona önce seslenmeyi deneyin yada bir dilim havucu burnuna doğru uzatın o zaman uyanacaktır eğer hala uyanmadıysa çok nazik ve hafif bir şekilde okşayarak uyandırabilirsiniz ama bu yapacağınız son seçenek olsun çünkü uyandırıldıklarında çok sinirlenirler?
*Talaşını haftada bir muhakkak değiştirin.
*Hamsterınızı birebir güneşe maruz bırakmayın! Ölümüne sebep olabilir.
*Hamsterınızı stresten uzak tutun!onu korkutmayın.
*İshal durumunda 1-2 hafta sadece yemini verin sulu yiyeceklerden uzak tutun.
*Dişinin yavruları doğduğunda iki hafta yem vermek haricinde kafese elinizi sürmeyin anne sinirlenip yavrularını atabilir.
*Hamsterınız hamile olmadığı halde çok mu kilo aldı? Makarna ve pirinci çok az verin yada yerine kepekli galeta verebilirsiniz asla hayır demez,ayrıca aktivitelerini gerçekleştirmesi için olanak sağlayın.
*Kafesinin ne kadar çok katı olursa hamsterınız o kadar çok mutlu olur. Asla akvaryum kullanmayın hem tırmanma olayı olmaz hemde hava teneffüsü olmadığı için daha sağlıksız bir ortam oluşur.
*Tünelleri çok severler kesinlikle tavsiye ederim?
*Hamsterınızı yıkamayın! Ölümle sonuçlanma riski vardır sabun yutabilir. İhtiyacı da yoktur kendini temizler.


Tek mi Çift mi Bakmalı?
Hamster yalnız yaşamayı sever. Bu yüzden kafesinde istediğinde saklanabileceği yerler olmalıdır. Dişi hamster, eğer çiftleşmeye hazır değil ise kafesine konan erkeği öldürebilir. Eğer birden fazla hamster aynı kafeste yaşıyor ise kafes büyük olmalı ve her birinin saklanabileceği ayrı yerler bulunmalıdır. Kavga ettiklerini görürseniz hemen ayrı kafeslere yerleştirin.


Kafes:
Plastik tabanlı bir kafes temizlik kolaylığı sağlayacaktır. Kafes mümkün olduğunca büyük olmalıdır. Küçük bir kafeste hamster huzursuz ve saldırgan olur. Tek bir hamster için 60x45 cm taban alanı ve 30 cm yüksekliği olan bir kafes yeterlidir. Kafes tabanına 3-5 cm kalınlığında emici taban malzemesi konur (hamster eşelenmeyi sever bu nedenle derin taban malzemesi eşelenme ihtiyacını karşılayacaktır). Kağıt yeterince emici olamadığı için taban malzemesi görevini yerine getiremez. Taban malzemesinin üstüne yayılacak saman hem doğal bir ortam sağlar, hem de hayvanın dışkısı ile temasını keser. Yuvanın içine bir miktar ot koymalısınız. Yem kabı kemirgenin içine giremeyeceği boyutta olmalıdır. Hamster dişlediğinde akan suluk doğadaki yaşam tarzına uygundur (doğada hamster suyu yapraklardaki çiğden alır). Kafeste koşma tekerleği şarttır. Yeterince hareket etmeyen hamster önemli sağlık sorunları yaşar.


Taban Malzemeleri:
Kafeste kullanılan taban malzemesi çok önemlidir. Hamster kokusu ile yaşadığı alanı işaretler. Kafesi çok sık temizler iseniz bu kokunun yok olması onu yuvasına yabancılaştırır ve strese sokar. Bu yüzden dışkıyı hızla kurutacak, kafesi uzun süre sağlıklı tutacak taban malzemesi kullanılmalıdır.Bunlar talaş, kum, vb. materyaller olabilir.Çok mecbur kalırsanız gazete, peçete vb. parçaları koyabilirsiniz.Birde yuvasının içine biraz pamuk koyabilirsiniz. Buna bayılırlar

h_a_m_s_t_e_r
06-22-2012, 02:39 PM
Ben Bunu Okuyana Kadar Alıcağım Hamster Yaşlanır :D

Alialp
06-22-2012, 02:43 PM
Admin olsam şunu düzenleyecem,konu konu dağıtıcamda toplu yazdım.Sen oku 10 dknı almaz.Ama aklında çok bilgi olur :)

arda999
06-22-2012, 02:49 PM
çok yararlı oldu teşekkürler :)

Alialp
06-22-2012, 02:51 PM
Önemli değil :)

halil16
02-18-2014, 03:14 AM
Gerçekten güzel bilgiler bir yerde toplanmış eline sağlık.

Lulu
02-18-2014, 06:33 AM
Tatlı yeşil biber neden zararlı anlamadım ben C vitamini deposu olduğu için veriyordum arada :)

HANNA
02-18-2014, 04:47 PM
domates de verile bilir.ama çok az miktarda.ishal ola bilir.