PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaplumbağalarım

emreturkmenoglu
06-04-2012, 03:06 AM
[align=center][Only Registered Users Can See Links]
Yerim ben sizi serseriler :D
[Only Registered Users Can See Links] 724888_n.jpg
Herzaman ki ne var bakışı :breh:
[Only Registered Users Can See Links]
[Only Registered Users Can See Links] 8721880_n.jpg
[Only Registered Users Can See Links] 57975_n.jpg
Yemler + vitaminler

Alialp
06-04-2012, 03:16 PM
O yemler ve ilaçlar nedir öyle,gördüğümde vay anasını dedim :D:D

emreturkmenoglu
06-04-2012, 10:38 PM
Ahahahahah :D
Herkes öyle diyor yaklaşık 15 çeşit yem var konserveli olanlar buz dolabında duruyor çekirge kabuğu soyulmuş elma salyangozu ipek böceği konservesi
Protein ağırlıklı ordaki yemler 1 tane bitkisel içerikli var teşekkürler :D

dori
06-04-2012, 11:53 PM
bir ara bizimde vardı. arkadaş heves etti. kendi akvaryumuna koydu.bizim kaplumbamız caanım melek balıklarını yemiş,kalanınıda motorun arkasına saklamış.fazla proteinden biraz irileşmişti.

Alialp
06-05-2012, 01:23 AM
Hay çakal vayy :))

emreturkmenoglu
06-06-2012, 03:15 AM
Gözleri doymuyor bu tosbağaların ya :D

Alialp
06-06-2012, 01:58 PM
Ben kaplumbağamı 2 yaşına kadar tek yemle besledim.Kuru :D sonra öldü :/

emreturkmenoglu
06-11-2012, 06:15 AM
Çok yanlış 2 yaşına kadar değil 1 yaşına gelen kaplumbağa bitkisel yemle beslenmelidir karides haftada 2 kez verilmeli sanırım protein ağırlıklı gittiniz.

gonzizmir
06-11-2012, 10:01 AM
selam neguzelmıs kapluslarım umarım uzun omurlu olurlar benımde 2tane var bırı 14 dıger13 yıldır benımle :)
ancak bukadar proteın agırlıklı beslemen onları devasalastıracak ve sonra buyudukce yersıkıntısı cekebılırsın benım gıbı ayrıcamerak ettım hazır akvaryumuna sıgarlarken neden teraryum denemıyorsun akvaryumforum da cok basarılı ornek alınacak modeller bulabılırsın yapmak ıstersen.... bence duracakları yerın daha fazla olması kabuklerını surtebılmelerı vs gelısımlerı ıcın onemlı dıye dusunuyorum ben olabıldıgınce dogalı yakalamaya calısıyorum mesela plastık yerıne agac kutugu yada yaralamıcak gb puruzlu tırmanıp guneslenebıleceklerı taslar olabılır dıpte :)

Alialp
06-11-2012, 01:54 PM
Sizin gibi üyeleri gördükten sonra hemen köydeki evimden akvaryumları almaya gidiyorum gelecek haftasonu :D Eve biraz kapluş alalım değilmi? Zaten yeterince protein yemi,ve bitkisel yemi komşum veriyor.Komşumun 3 kapluşu var.1 dolap dolusuda yemi...ordan banada verir :D

emreturkmenoglu
06-12-2012, 02:32 PM
selam neguzelmıs kapluslarım umarım uzun omurlu olurlar benımde 2tane var bırı 14 dıger13 yıldır benımle :)
ancak bukadar proteın agırlıklı beslemen onları devasalastıracak ve sonra buyudukce yersıkıntısı cekebılırsın benım gıbı ayrıcamerak ettım hazır akvaryumuna sıgarlarken neden teraryum denemıyorsun akvaryumforum da cok basarılı ornek alınacak modeller bulabılırsın yapmak ıstersen.... bence duracakları yerın daha fazla olması kabuklerını surtebılmelerı vs gelısımlerı ıcın onemlı dıye dusunuyorum ben olabıldıgınce dogalı yakalamaya calısıyorum mesela plastık yerıne agac kutugu yada yaralamıcak gb puruzlu tırmanıp guneslenebıleceklerı taslar olabılır dıpte :)

Sanırım görmediniz mango kökü kullanıyorum sırtlarını kaşımaları için kaplumbağalar daha küçükler 7 aydır benimleler ve proteine tabiki ihtiyaçları var bitkiselede alıştırıyorum bence bu yaşam ortamı onlar için geniş 250 Litre sonuçta akvaryum kaplumbağa başına 50 litre gerekli.:):)

Alialp
06-12-2012, 03:19 PM
Küçücük bir fanusta kaplumbağa beslemeye çalışanlara ibret-i Alem olsun.Adam 50 litre dedi :D

gonzizmir
06-12-2012, 04:15 PM
gercekten oyle ama sayıdan zıyade ebata gore hesaplamak gerekıyor,derınlemesıne olan 50lt var bıde genıslemesıne olan 50lt var suan ıcın olmasa da buyudukce farkı anlasılıyor sımdıden bıtkısele alıstırma cabanız guzel ben kucuk ve bılıncsızken o olayı bılmıyordum hep proteınle besledım sımdı hıcbır sekılde yemıyorlar agızlarını daha acmıyorlar ama bır jumbo karıdestır haslanmıs yumurtadır yada et vs nasıl goturuyorlar anlatamam onlar ıcın zararlı aslında 10yasından sonra bıtkısel beslenmelıler ama kıtledıler mı ceneyı actırmak ne mumkun :S

Alialp
06-12-2012, 04:20 PM
Bunu öğrendiğimiz iyi oldu.Gonziizmir ve emretürkmenoglu kaplumbağalarla bilginiz çok fazla ortak bir konu açsanız,oraya yazsanız.Kaç yaşına kadar ne yedirmeli kaç ltrede yüzmeli bakımı nasıldır,hangi yemler kaliteli.Bildiklerinizi buraya yazın.Ben toplar konu açarım.Alıntı teşekkürler Gonziizmir ve emretürkmenoglu Yazarım

emreturkmenoglu
06-18-2012, 05:44 AM
Aslında 1 yaşına basmadan önce vital bitkisele başlanılmalı ilerde obez sorunu oluyor kaplumbağalarda herşeyin fazlası zarar dimi :D
Kaplumbağa başına 100 litre gereklidir kaliteli yemler SERA JBL TROPİCAL EXO TERRA senin bebek bir sukaplumbağası için en az 50 litreye ihtiyacın var büyüdükce artmalı ömürlük istiyorsan 200 litre alıcaksın 1 kaplumbağa için ama. su seviyesi nekadar yüksek olursa okadar iyidir yüzmeyi çok severler kuru alanlarını ısıtması için Isı lambası ampul spot soft ampule ihtiyaç gerekir beslenmeleri günde 2 - 3 kere olmalı UV Işın kabukları için çok çok önemlidir UV Lamba alamıyorsak eczanelerde satılan devit 3 'ü alıp ayda 1 kere kabuklarına sürüp 30 dk bekletmek gerekir yem olarak SERA RAFFY P , SERA Raffy I , Sera RAFFY Royal , JBL Rugil , JBL , Agil , JBL Törtil , Tetra Reptomin uygundur vitamin olarak multivitamin gerekmektedir seranın. anlayacağınız masraflı iş aslında bunlardan daha daha önemlisi akvaryum suyunu ısıtması için ISITICIDIR Çünkü ısıtıcı olmazsa bu minik kabuklu canlılar kış uykusuna girer ve %90'ı ölümle sonuçlanır iç filtrede önemlidir bu konuda. Yardımcı olduysam ne mutlu banaa :D :D
EDİT: Ben okadar iyi bakmışım ki şu an kur yapıyorlar ama 4 yaşına gelmeden önce kaplumbağalar çiftleşemez :D

gonzizmir
06-18-2012, 08:47 PM
bu msjın uzerıne bısey yazamam artık cok guzel ozetlemıs daha detaylı ısteyen olursa ılerde yazarız ama suda bır gercek kı mınıcıkken bı fanusta alıp ılk yılda oldurenlerın sayısı cok fazla buyutebılen nadır ınsanlardanız heralde ınsanlar onemsemıyorlar sırf cocukları oyalansın dıye alıyorlar ısıtıcı olmadıgından ılk yıl kıs uykusuna gıren yavruyu oldu dıye atıyorlar cope :S yada zaten oldurmus oluyorlar :/
buyudukce cıddı malıyetler getıren bır canlı ozellıkle ozel ısıtıcılar ıc fıltreler derken gercekten bunları dusunerek sahıplenılmesı gerekır ozellıkle uzun yasamları dıkkate alındıgında .... ben kapluslarımı cok sevıyorum ama hertanıstıgım kısıde aaaa bızde almıstık ama oldu lafını duymaktan da bıktım hanı aslında olmedı oldurdunuz dıyıp psıkolojılerını bozmak ıstıyorum farkındalık olsun dıye ama kım takar ınsanlar gıderek umursamazlasıyor sanırım...

Alialp
06-18-2012, 09:04 PM
Ahaha birde biz öldürmedik,hayvan hastaydı zaten demezler mi..! Kusura bakmayın ama a kapçuk ağızlı milletimiz kaplumbağalar 80 yılı aşkın yaşayabilir.En sağlam hayvanı almışsınız.Ve de katliyam yapıp öldürmüşsünüz.Sizi de evinizden alsalar gece konduya koysalar.Hergün yediğiniz yemeklerden alınıp sadece ekmek kuru soğan su verseler nasıl olur? Petshopcularda para kazanıcam diye yaşar abla/abi yaşar derler.Yaşamaaazz..

emreturkmenoglu
06-19-2012, 05:00 AM
Pet shoplara güvenmeyeceğiz aslında gonzizmir teşekkürler yorumun için beni çok mutlu ettin bu yorumunla 80 yıl değil 125 Yıl bile yaşıyor kaplumbağalar tabi iyi bakılırsa zaten bir noktadan sonra 50 - 60 CM Boyuna ulaşıyorlar o zaman ya hayvanat bahçesi müdürlüğüne teslim ediliyor yada büyük bir masraf yapıp dev bir akvaryum inşaat edilmeli ben temmuz ayında 1.600 Litrelik bir akvaryuma geçiyorum sump sistemli olacak heyecan basıyor zaten aklıma geldikce :D

gonzizmir
06-19-2012, 02:51 PM
ooo cok guzel yaparken fotolarını da cekıp koysan bızım de gozumuz senlense olur mu :D

emreturkmenoglu
06-19-2012, 04:34 PM
Olur eklerim :D

Zeynep-sıpı
06-26-2012, 05:05 PM
Allah sahibine bağışlasın :D ayrıca o ilaçlar yemler ne öyle koleksiyon yapmışsın :D baya var gerçekten :O :D

emreturkmenoglu
06-27-2012, 05:09 AM
Tenkyuu :D sağolun 7 ay içinde biriken yemler vitaminler onlar yoksa eskiden 3 çeşit yem 1 tanede vitamin vardı zamanla çoğaldı :D

Zeynep-sıpı
06-27-2012, 02:49 PM
Baya çoğalmış hemde :D

emreturkmenoglu
06-28-2012, 05:17 AM
Sehpanın altına sığmıyor artık yemler üst üste diziyorum :D

Alialp
07-04-2012, 06:31 AM
Sen bayaa kaptırdın emre :D

emreturkmenoglu
07-05-2012, 02:47 AM
Dur daha un kurdu alıcam kurutulmuş balık alıcam kurutulmuş çekirge alıcam konserve ipek böcükü alcam çok yem var daha rugil , Törtıl ,Agil koleksiyonu tamamlamadım daha :D

Alialp
07-05-2012, 05:02 AM
Ben domuz avina ciktiimda bile kendime o kadar konserve almiyorum :D

gonzizmir
07-05-2012, 12:30 PM
emre naaaptın sen yaaa :D
unkurdu ve dıer boceklerı netten temın edıp kendın uretebılırsın hem daha sterıl hem de CANLI boylelıkle ıcındekı hulku daha ıyı beslersın hahaha

Alialp
07-05-2012, 06:41 PM
Ama gerçekten emre,2 tür yemle üretime geçenlere baktıkça imrenmiyormusun? :D

emreturkmenoglu
07-05-2012, 10:42 PM
Yok canlı yem parazit yapıyor o nedenle kurutulmuş yem lazım ipek böceği dediğimde ipek böceği konservesi :p en iyisi çeşitlilik bu konuda

Alialp
07-05-2012, 11:00 PM
Ben bir kaplumbağa için bukadar uğraşmazdım.Eline alıp sevemiyorsun,tüyü yok kılı yok.Sert kabuktan ibaret ama sevimli bir suratı var.Dokunsan siğil çıkma ihtimali var.Vallahi gerçekten iyi bir hobicisin.Doğrusu Benim için elimin değmediği hayvanı beslemek bana haz vermez :D

emreturkmenoglu
07-05-2012, 11:35 PM
Yoo siğil çıkmıyor sadece tariş ediyor .çok doyununca kabukları çok sevimli bence çok tatlı canlılar sana alışınca kafalarını bile sevdiriyorlar inan şu an hepsi benı görünce üstüme doğru koşup kafalarını uzatıyorlar

Alialp
07-05-2012, 11:43 PM
Ahahah video çeksene :D

emreturkmenoglu
07-06-2012, 11:43 PM
Çekmiştim daha önce

Buyir :D

arda999
07-07-2012, 11:47 AM
ahaha :) çok şirinler :)

Alialp